KİMDİR, NEDİR: WORLD OF WARCRAFT – ARTEFAKT SİLAHLAR

ROGUE

“Kimin dost, kimin düşman olduğunu ayırt edebilmek ve bizi hafife alıp hiçe sayanlardan intikamımızı alabilmek için aklımızın ve bedenimizin tüm gücünü dilediğimiz gibi kullanarak savaşırız. Bu konuda hiç şüphen olmasın!”

Zekâsını etkin bir biçimde kullanmak ve gölgelerin pelerini altında kaybolmaktır bir düzenbazın işi. Aynen Valeera’nın dediği gibi bedeninin sınırlarını zorlamak, aynı zamanda da detaylara dikkat edebilmektir seni güçlü kılan. Bu karanlık günlerimizde belki de en ön safta olmayacaksın ancak düşmanın beklemediği anlarda, gösterdiğinin bile farkında olmadığı açıklarını bulup onu mağlup edeceğinden adım gibi eminim. Bu arada o cebine attığın keseyi alabilir miyim?

[well]

Lorekeeper-Rogue-assassination

ASSASSINATION – The Kingslayers (Anguish and Sorrow)

Kişisel çıkarları ve güç arayışı sebebiyle takip ettiği şamanlık yolundan çıkan ve Yakan Lejyon ile anlaşan ork Gul’dan, orkların iblislerin esareti altına girmesine sebep olan başlıca sebeplerden biriydi. Kendisiyle aynı düşüncelere sahip bireyleri bir araya getirerek Gölge Konseyi’ni kuran Gul’dan, ork klanlarını da toplayarak Orda‘nın oluşmasını sağlayacak adımları da attı. Gücünü kanıtlamak isteyen Gul’dan, beraberindeki Gölge Konseyi ile Draenor üzerinde bulabildikleri tüm draeneilerin öldürülmesi için Orda’yı yönlendiren isimdi. Sağ kolu olarak atadığı isim ise iki başlı bir ogre büyücüsü olan Cho’gall’dı.

Draeneleri sadece öldürtmekle yetinmeyen Gul’dan, aynı zamanda onların üzerinde çeşitli deneyler de yaptı. Bu deneylerden biri ise sonucunda Garona Halforcen’ın doğmasını sağlayacak olan ve zorla yaptırılan, bir ork ile daha sonraları Maraad’ın kız kardeşi olduğu ortaya çıkacak olan bir draenei birlikteliğiydi. Şaşırtıcı derecede insana benzeyen Garona’yı büyüyle yaşlandıran, ona çeşitli işkenceler yapan ve sonunda zihnini tamamen kontrol altına alan Gul’dan, onu Gölge Konseyi’nin suikastçisi ve casusu olarak yetiştirdi. Verdiği görevleri sorunsuz bir şekilde tamamlamasına yardımcı olması için ise sadece Garona’ya özel, düşmanlarının kanını emdiği ve iz bırakmayan bir zehir işlediği iddia edilen bir çift hançer yaptırdı.

Kara Geçit’ten geçip Azeroth’a ilk adım atan orkların öncü kuvvetleri arasında Garona da vardı. Zaman içerisinde “Orda’nın Elçisi” olarak anılmaya başlanan yarı-ork, büyücü Medivh’in kulesi Karazhan’a gönderildi. Burada büyücünün çırağı Khadgar ile nahoş bir karşılaşma yaşasalar da zaman geçtikçe birbirlerine saygı duymaya başladılar. Medivh’e karşı da ilgi duymaya başlayan Garona, aşağı yukarı bu dönemde oğlu Med’an’a hamile kaldı.

Orkların ani akınının arkasındaki olayları öğrenmek isteyen Khadgar ve Garona, geçmişte yaşananları görmelerini sağlayacak bir büyü yardımıyla Kara Geçit’i açan kişinin Medivh olduğunu öğrendiler. Öğrendikleriyle dehşete düşen ikili, zaman kaybetmeden Stormwind Krallığı’na doğru yola çıktılar ve bildikleri her şeyi Kral Llane Wrynn ve Lord Anduin Lothar’a anlattılar; böylece Lothar’ın tavsiyesi doğrultusunda küçük bir birlik toplandı ve Karazhan’a doğru yola çıkıldı. Kuleye vardılarında Karazhan’ın yeraltına ilerleyen bir bölümü daha olduğunu keşfeden grup, Medivh’i burada kıstırdı ve yaşanılan çatışma sonucunda büyücü öldürüldü.

Bir süre sonra Kral Llane’in güvenini kazanan Garona, ona Orda’nın iç işleri ve amaçları hakkında bilgi sızdırmaya başladı. Kralı dostu olarak görmeye başlayan Garona’nın bu nispeten sakin geçen günleri ise Gölge Konseyi’nden gelen bir emirle yerle bir oldu. Bağlarını tam anlamıyla kopartamayan ve hâlâ Konsey’in kontrolü altında olan Garona, ork kuvvetleri İlk Savaş’ta Stormwind’i kuşattığı sırada hiç istemese de Kral Llane’i, oğlu Prens Varian’ın gözleri önünde öldürdü. Sonrasında Med’an’ı doğuran Garona, bir süre önce dostluk kurduğu büyücü Meryl Winterstorm’a ulaştı ve korkunç suçlar işlemek zorunda kaldığı hançerlerini bir daha asla bulunamayacak şekilde saklamasını istedi.

Bir dönem ortadan kaybolan ve oğlunun gelişimini izleyen Garona’nın hayatı, Cho’gall’ın gelişiyle tekrar alt üst oldu. Gul’dan’ın yarı-ork üzerinde kullandığı büyülerin ve kontrol kelimelerinin hâlâ işe yaradığını fark eden ogre, Kral Varian Wrynn’i öldürmesi için Garona’yı Theramore’da gerçekleştirilen bir barış zirvesine gönderdi. Bu sırada Med’an’ın da Cho’gall’ın kuvvetleri tarafından kaçırıldığını öğrenen ancak Jaina Proudmoore tarafından yakalanan Garona, oğlunun kurtarılmasını istedi. İsteği yerine getirilen Garona, Cho’gall yok edilmeden rahat etmeyecekti. Takip eden yıllarda bu amacı yerine getirmek uğruna çabalayan yarı-ork, ogrenin ölümü ardından kayıplara karıştı.

Lorekeeper-Artifacts-Rogue-Anguish and Sorrow

[/well]

[well]

Lorekeeper-Rogue-outlaw

OUTLAW – The Dreadblades (Fate and Fortune)

Kadimler Savaşı zamanı Eski Tanrılar’ın vaatleriyle aklı çelinen siyah ejdersürü lideri Neltharion, Deathwing ismini kullanmaya başlamış ve savaş sırasında diğer ejdersürülerine ihanet etmişti. Aradan geçen binlerce yıl ve yaşanılan onlarca olaydan sonra dünyayı ele geçirmek üzere geri dönen Deathwing’in gazabı, Azeroth topraklarının değişmesine ve yaralanmasına sebep oldu.

Deathwing’in gelişiyle değişen coğrafya, aynı zamanda yeni keşiflerin yapılmasına da yol açtı. Ganimet Koyu’ndan çok da uzak olmayan bir noktada bulunan bir enkazdan bir çift silah edinen Amiral Eliza Goreblade, olağanüstü güçlü oldukları ortaya çıkan bu silahları kullanarak kısa zaman içerisinde Büyük Deniz sularında adını duyurmaya başladı. Çeşitli süslemelerle donatılmış bu iki kısa kılıcın gücünü arkasına alan Eliza, birçok gemiyi yağmalayarak ününe ün kattı. Zaman içerisinde denizciler ve korsanlar arasında çeşitli söylentiler çıkmasına sebep olan kılıçlar hakkındaki ortak düşünce ise lanetli silahlar olduklarıydı.

Lorekeeper-Artifacts-Rogue-The Dreadblades

[/well]

[well]

Lorekeeper-Rogue-subtlety

SUBTLETY – Fangs of the Devourer (Gorefang & Akaari’s Will)

Yakan Lejyon’un Efendisi Sargeras, saflarına katmak için kayda değer ırkları bulmak ve karşı koyanları yok etmek için birçok dünyayı ziyaret ederken orduları arasında iblisler dışında çeşitli yaratıklar da bulunuyordu. Bunlardan biri de oldukça acımasız ve vahşi olmasıyla bilinen şeytani tazısı Goremaw idi.

Uzun yıllar boyunca Lejyon ile birlikte dünyaları gezen ve karşısına çıkan her türlü düşmanı alt eden Goremaw, sayısız varlığın canını aldı. Dehşet saçan, kan dökmekten zevk alan ve kurbanlarını tek seferde yutarak yemesiyle bilinen bu tazı, en sonunda Lejyon’un saldırdığı gezegenlerden birinde tuzağa düşürülerek katledildi. Oldukça zeki bir iblis ırkı olarak bilinen nathrezimlerin üst rütbeli isimlerinden biri olan Mephistroth, zaman kaybetmeden öldürülen tazının azı dişlerini alarak bunlardan bir çift hançer yaptırdı. Goremaw’un ölümcül gücünün bir kısmını hâlâ içinde barındırdığına inandığı bu silahları ise Sargeras’ın en tehlikeli suikastçilerinden biri olarak bilinen ve onları günümüzde de kullanmaya devam eden Akaari’ye verdi.

Lorekeeper-Artifacts-Rogue-Fangs of the Devourer

[/well]

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)