WARCRAFT TARİHÇELERİ – BÖLÜM 27: MEDIVH’İN DÜŞÜŞÜ, İKİNCİ STORMWIND KUŞATMASI VE EJDERHA RUHU
Orda’nın gerçekleştirdiği ilk kuşatmadan zafer kazanarak çıkan taraf Stormwind olsa da bunu yalnızca kendi savaşçılarına borçlu değillerdi. Perde arkasında çok daha fazlası dönmekteydi zira vaktini Karazhan’da geçiren Garona, Khadgar’a orkların savaş planlarını anlatmış, o da öğrendiklerini Stormwind kuvvetlerine aktarmıştı. Garona’nın zincirlerini elinde tutan Gul’dan ise bu durumu önemsemiyordu zira Orda’nın başına gelebilecekler çok da umrunda değildi ve Garona sayesinde Medivh hakkında paha biçilemez bilgiler edinmişti.

Bu sırada Karazhan da gittikçe daha karanlık ve kasvetli bir yere dönüşüyordu. Medivh’in akıl sağlığından endişe eden Khadgar ile Garona sıklıkla bir araya geliyor ve durumu tartışıyorlardı. Nitekim ikisi de çeşitli görülere maruz kalıyor, kulede yer alan ruhların gittikçe artmakta olduğunu fark ediyorlardı. Muhafız’ın bu konuda hiçbir şey yapmıyor oluşu da onları rahatsız ediyordu zira Medivh hiçbir şey hissetmiyor gibi görünüyordu.

Khadgar ve Garona

Khadgar kuledeki kütüphanelerde oldukça fazla vakit geçirmeye başladı. Ustasının neden bu durumda olduğunu öğrenmek istiyordu ve bu arayışları sırasında kadim bir büyüye denk geldi. Bu büyü belirli anıları gösterebilecek şekilde tasarlanmıştı ancak çok da kolay yapılabilen, yapılsa bile kimi zaman düzgün işlemeyen bir büyüydü. Sayısız denemeden sonra en nihayetinde Medivh’in anılarını görmekten vazgeçen Khadgar, merakına yenilip bu sefer de orkların Azeroth’a geldiği ana odaklanmaya karar verdi. Hiçbir şey onu göreceklerine hazırlayamazdı.

Bu yeni görüde Draenor’da Gul’dan ile görüşen gizemli bir karakter bulunuyordu. Başlığının altından kendinden emin bir şekilde konuşan bu kişi, Gölge Konseyi’nin Kara Geçit’i açabilmesi için Gul’dan’ı ikna etmeye çalışıyor, Azeroth gibi bereketli bir dünyanın ele geçirilmeye hazır olduğunu söylüyordu. Khadgar ile Garona ise bu kişinin kim olduğunu gördüklerinde yaşadıkları şoku anlatabilmelerinin yolu yoktu. Orda’yı Azeroth’a getiren kişi, Tirisfal Muhafızı Medivh’den başkası değildi.

Medivh’in ikilinin bu görüyü edindiklerini öğrenmesi yalnızca dakikalar aldı. Canlarını zar zor kurtaran Khadgar ile Garona, hiç vakit kaybetmeden Stormwind’e giderek hem Kral Llane’e hem de Anduin Lothar’a öğrendiklerini anlatmaya karar verdiler. Her ne kadar bir yarı-ork olsa da Khadgar’ın ısrarları üzerine Stormwind’e girmesine izin verilen Garona, Gul’dan’ın her şeyi onun gözlerinden gördüğünü bilmiyordu. Gul’dan o anda Llane’i öldürmesini istemiş olsa bile Garona nereden geldiğini anlamadığı bu dürtüyü bastırmayı başardı.

Kral Llane, çocukluk arkadaşı Medivh’in böylesine bir ihanete imza atacağına inanmıyordu ancak Lothar aynı fikirde değildi. Şövalye Gavinrad’a Stormwind savunmalarını güçlendirmesi emrini verdikten sonra küçük bir ekip toplayıp Khadgar ve Garona’yı da yanına alarak hızla Karazhan’a gitti.

Olan biteni Garona’nın zihnindeki kontrolü sayesinde gören Gul’dan telaşlanmaya başladı zira Sargeras’ın Kabri’nin nerede olduğunu henüz öğrenememişti ve bu bilgiyi edinmeden Medivh’den olmaya hiç niyeti yoktu. Ekip kuleye vardığında bu sefer Sargeras araya girdi ve Medivh’in kontrolünü ele geçirdi. Muazzam büyüler kullanarak kendisine düşman olan ekibi alt etmeye çalışan Medivh, zihninde bir kaos ortamı oluştuğundan habersizdi. Bir yandan Sargeras kontrolü tam olarak ele geçirmeye çalışırken bir yandan da kabrin yerini öğrenmeye çalışan Gul’dan’ın zihinsel saldırılarına maruz kalıyordu. Sargeras, Garona’yı bile kullanmaya çalıştıysa da o anda başarılı olamadı.

Khadgar, Medivh’i öldürürken

Tüm bu çarpışma sırasında Khadgar neredeyse hayatını kaybediyordu. Sargeras onun ruhunu bedeninden ayırmaya çalışarak öldürmeye uğraştı ancak başaramayınca bu sefer de hayat enerjisini çekerek onu fiziksel olarak ihtiyar bir adama dönüştürdü. Yine de tüm çabaları nihayetinde sonuçsuz kaldı zira çarpışma sırasında ele geçirdiği bir kılıcı kullanan Khadgar, onu hiç tereddüt etmeden ustasının göğsüne saplayarak kudretli büyücüyü öldürdü. Sargeras’ın ruhunun kendi bedeninden ayrılmasına da sebep olan bu saldırının sonunda Medivh’in son hareketi, onu bu işkenceden kurtardıkları için teşekkür etmek oldu.

Medivh’in ölümünün korkunç sonuçları da oldu. Fel enerjisi dehşetengiz bir şekilde patlayarak Karazhan’ın çevresindeki toprakları tanınmaz hâle getirdi; nitekim Berrak Orman olarak anılan ve kulenin batısında yer alan topraklar bu olaydan sonra Kasvet Ormanı olarak anılacaktı. Garona ortadan kaybolmuştu ve nereye gittiğini kimse bilmiyordu. Dahası Gul’dan, Sargeras’ın Kabri’nin ve birçok büyülü artefaktın yerini öğrenmişti ancak Muhafız’ın ölümü sebebiyle kendi zihni de etkilendi ve komaya girdi.

Gul’dan’ın komaya girişi Gölge Konseyi tarafından da hissedildi. Blackhand, oluşan kargaşanın kaynağından tam emin olmasa da durumdan şikayetçi değildi. Gul’dan uzun süredir Orda üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalışıyordu ve ortalarda olmaması iyiye işaretti. Ancak hiç beklemediği bir rakibi vardı…

Gölge Konseyi’nin yaşadığı karmaşayı fırsat bilen Orgrim Doomhammer, Stormwind kuşatmasında aldıkları yenilginin ağırlığını da lehine kullanmayı fırsat bilerek Blackhand’i onurlu bir ork düellosu olan mak’gora’ya davet etti. Blackhand, ölümüne çarpışmaları gereken bu düelloyu reddedemezdi. Nitekim nihayetinde Orda güçlerinin gözü önünde gerçekleşen çarpışmadan galip çıkan ve yeni savaşşefi olma onuruna erişen taraf, Blackhand’in kafatasını aile mirası olan silahı Hüküm Çekici ile parçalayan Orgrim oldu.

Orgrim Doomhammer

Hiç vakit kaybetmeden işleri yoluna koymaya girişen Orgrim, Orda’ya bildiği her şeyi anlattı. Gul’dan ile Gölge Konseyi’nin karanlıkta ne işler çevirdiklerini ve onların fel güçlerinin Draenor’u  yok eden asıl sebep olduğunu anlatan yeni savaşşefi, daha da kötüsü yaşanmadan onları durdurmaya yemin etti. Ancak öncesinde yapması gereken başka şeyler vardı ve bu yüzden dikkatini -her ne kadar pek de istekli olmasa da – önce Stormwind ile girdikleri savaşa çevirdi. Draenor’a geri dönemezlerdi ve bu yüzden Azeroth’taki savaşı neticelendirip kendilerine bir yer edinmeleri gerekiyordu. Orgrim, klanlara ikinci bir kuşatma için hazırlanma emri verdi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)