KİMDİR, NEDİR: MEDIVH

“Ve artık görevim tamamlandığına göre, geçmişin efsanelerinin arasındaki yerimi alacağım.”

Yakan Lejyon‘un iblislerine karşı tek başına savaşmak için kudretli güçler bahşedilmiş kadim Tirisfal Muhafızları’nın sonuncusu, destansı asa Atiesh’in taşıyıcısı, Azeroth’un koruyucusu ve aynı zamanda laneti. İsmi efsanelerle birlikte fısıldanan Magus Medivh…

Tirisfal Konseyi olarak bilinen büyücüler birliği, uzun yıllardır Yakan Lejyon’la savaşabilmek için güçlerini tek bir kişiye aktararak bu seçilmiş konsey üyesini “Muhafız” haline getirmekte, bu unvanı alan büyücü de görev süresi sona erdiğinde güçlerini yeniden sahiplerine iade etmekteydi. Konseyin görevlendirdiği Muhafızlardan biri olan Aegwynn ise konseye olan güvenini kaybetmiş ve bu yüzden uygun bir aday bulana dek güçlerini devretmeyi reddetmişti.

Kara Geçit‘in açılmasından 45 yıl önce Tirisfal Konseyi, Aegwynn’i yakalamak için Tirisgarde ismi verilen üyelerini görevlendirmişti. Tirisgarde Nielas Aran, Aegwynn’i bulmayı başarmış ancak bu esnada Nielas ve Aegwynn arasında bir aşk filizlenmişti. Uzun zamandır aradığı fırsatı yakalayan Aegwynn, Nielas’tan kendisine bir çocuk vermesini istedi. Böylece muhafızlık güçlerini kendi çocuğuna aktarabilecek ve konseyden uzak tutabilecekti. Nielas teklifi kabul etti ve bir oğulları oldu. Aegwynn oğluna “sırların koruyucusu” anlamına gelen Medivh ismini koydu ve uzun yıllar boyunca kendinde tuttuğu muhafızlık güçlerini Medivh’in ruhunun derinlerine sakladı. Ama güçleriyle birlikte devrettiği bir şey daha vardı: Aegwynn’in içinde saklanan Yakan Lejyon’un efendisi Sargeras’ın ruhu, artık Medivh’i ele geçirmişti.

Aegwynn, Medivh ve Nielas hep birlikte Stormwind’e yerleştikten sonra Aegwynn, oğlunu yetiştirmesi için Nielas’a bırakıp Stormwind’den ayrıldı. Nielas ise Tirisfal Konseyi’ni yeni muhafızın Medivh olması konusunda ikna etti. Medivh en yakın iki arkadaşı Llane Wrynn ve Anduin Lothar’la birlikte Stormwind’de büyürken 14 yaşına geldiğinde muhafızlık güçleri serbest kaldı ve oluşan büyü akımları, babasının ölümüne sebep oldu. Kendisiyse derin bir komaya girdi.

Medivh uyandığında Llane Wrynn kral olmuş, Anduin Lothar ise bir Stormwind şövalyesi olarak kılıç kuşanmaya başlamıştı. Medivh de Stormwind’in önemli büyücülerinden biri haline gelmiş, şehrin yakınındaki bir bölgede bulunan ve Muhafız olduğu dönemde annesi Aegwynn’in inşa ettiği Karazhan kulesine yerleşmişti.

lorekeeper-firtinanin-kahramanlari-medivh-02

Medivh, Karazhan’daki büyülü kitapları çalışırken…

Hâlâ Medivh’in ruhunda gizlenen Sargeras, bu dönemde karanlık planlarını devreye sokmaya başladı. Sargeras’ın etkisi altındaki Medivh, Draenor gezegenindeki ork warlock Gul’dan’la temasa geçti ve Gul’dan ile birlikte iki gezegeni birbirine bağlayan Kara Geçit’i açtı. Böylece orklar, akınlar halinde Azeroth’a gelmeye başladı. İblis kanı içmiş orklar Azeroth’u kasıp kavururken Anduin Lothar, yarı-ork Garona ve Medivh’in öğrencisi Khadgar, Muhafız’ın içindeki karanlığı fark ettiler. Liderlik ettikleri bir grupla Karazhan kulesine saldırdılar. Kuledeki savaş sırasında Medivh’in büyüsüne maruz kalan Khadgar, kalıcı olarak yaşlandı. Savaş sonunda ise Anduin Lothar ile Khadgar’ın grubu zafer kazanan taraf oldu ve Medivh öldürüldü.

Ancak Sargeras’ın etkisinden kurtulan Medivh’in ruhu sağ kalmayı başarmıştı. Aegwynn tarafından canlandırılan Medivh, Üçüncü Savaş öncesinde geri döndü. Lordaeron’un başkentine giderek Kral II. Terenas’ı karanlığın dönüşüne karşı uyardı ve insanları batıya, Kalimdor’un unutulmuş topraklarına götürmesini söyledi. Ne yazık ki Terenas, onun uyarısını dikkate almadı. Medivh bu kez Dalaran’a giderek Başbüyücü Antonidas’a yaklaşan karanlığın haberini verdi ama aldığı cevap çok farklı olmadı. O sırada Dalaran’da bulunan genç büyücü Jaina Proudmoore ise Medivh’den yayılan muazzam gücü hissetmişti. Jaina daha sonra Prens Arthas’la birlikte Lordaeron’da yayılan vebayı araştırırken bir kez daha Medivh’le karşılaştı. Arthas, aynı babası ve Antonidas gibi Medivh’in uyarılarını umursamadan kendi karanlık kaderine doğru ilerlerken Jaina, Medivh’in nasihatlerini dinleyip harekete geçti.

Thrall'ın rüyasına giren Medivh

Thrall’ın rüyasına giren Medivh

Medivh, Güruh tarafında daha şanslıydı. Ork Savaş Şefi Thrall, rüyasına giren Medivh’in çağrısına cevap verdi ve Grommash Hellscream ile birlikte orkları batıdaki Kalimdor kıtasına götürdü.

Medivh’i izleyerek bir araya gelen Jaina ile Thrall’ın önderliğinde farklılıklarını bir kenara bırakan Güruh ve İttifak, gece elflerinin de yardımıyla Hyjal Dağı’nda Burning Legion’ı dize getirip lejyonun başkumandanlarından biri olan Archimonde’u yenmeyi başardı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)