KİMDİR, NEDİR: MEDIVH

Medivh, Draenor’da Yakan Lejyon’un etkisi altındaki savaşçı ve güçlü ork ırkını keşfetti ve yıllarca kuzgun formunda aralarında gezerek onları izledi. Orkların oluşturduğu Orda, Yakan Lejyon tarafından kolayca kontrol edilebiliyordu. Medivh de aynısını yapabilirdi. Böylece düşüncelerini, keşiflerini ve büyülü tekniklerini yazarak ileride “Medivh’in Kitabı” olarak anılacak çalışmasını oluşturmaya başladı.

Medivh, başlıklı bir yabancı kılığında Guldan’ın ve Gölge Konseyi’nin karşısına çıktı. Gul’dan fel güçlerini kullanarak ona saldırdı ama Medivh, gelen büyüleri ona acımasızca geri gönderdi. Tüm Gölge Konseyi önünde Gul’dan’a diz çöktürdü ve onlara Azeroth’a ait görüler gösterdi. Eğer büyük bir büyülü geçit yaratırlarsa Draenor’dan kaçabilir ve bu saf dünyayı ele geçirebilirlerdi. Ancak Gul’dan için bu yeterli değildi, daha fazlasını istiyordu. Bu kez Medivh orkun zihnine Aegwynn’in Sargeras’ın Avatarı’ndan kalanları gömdüğü Sargeras’ın Kabri’ne ait görüntüler gönderdi. Eğer Orda Azeroth’u fethederse Gul’dan’a kabrin tam yerini söyleyecek ve kabirdeki olağanüstü güce erişmesine izin verecekti. Gul’dan’ın yabancıya güvenmekten başka bir şansı yoktu. Onda iblis güçlerinin varlığını hissediyordu ve Sargeras adına konuştuğuna inanmıştı. Bir yönden haklıydı da: Medivh, tüm bunları Lejyon’un yok oluşu için yaptığını zannetse de aslında kendi dünyasına kıyameti getiriyordu.

Gul’dan Draenor tarafından müdahalede bulunurken Medivh de Kara Geçit’in Azeroth tarafını açmaktaydı…

Böylece orklar Draenor’da Kara Geçit’i kurmaya başlarken bir yandan da Azeroth’ta Tirisfal Konseyi Karazhan’a casuslar göndermeye devam ediyordu. Medivh, Azeroth’u “kurtarma” planlarına müdahale edilmesine izin veremezdi. Bir haftada dört konsey üyesi ölü bulundu ama Medivh’in ölümlerle ilgisi olduğuna dair hiçbir iz yoktu. Konsey en sonunda Karazhan’da casusluk yapmaktan vazgeçip dikkatlerini üyelerini katledenleri bulmaya odakladı. Artık Medivh’in planlarını keşfedebilecek kimse kalmamıştı.

Kara Geçit’in yapımı tamamlandığında Gul’dan ve Medivh birlikte çalışarak iki dünya arasında bir yarık açmaya başladılar. Gul’dan, draenei tutsaklarının yaşam gücünü emerek Kara Geçit’i besledi; Medivh de tüm muhafız güçlerini kullanarak geçidi açmaya başladı. Nihayetinde Kara Geçit aktif hâle geldi ve iki dünya arasında bir köprü oluşturdu. Orklar, akınlar hâlinde Azeroth’a gelmeye başladı ve insanlarla orklar arasındaki ilk savaş başlamış oldu.

Kara Geçit’in açılması için harcanan büyüsel enerji gizlenmesi imkânsız düzeydeydi. Aegwynn, Kara Sazlık’ta olanları fark ettiğinde bunun ancak muhafız güçleriyle mümkün olabileceğini anladı. Azeroth üzerinde bunu yapabilecek tek kişi oğluydu ve onu durdurmak zorundaydı.

Arcanagos isimli bir mavi ejderhayla birlikte yeni bir galaya hazırlanan Karazhan’a geldi. Medivh’le konuşmaya çalışarak onu ikna etmek istedi ancak karşısında Medivh’i kontrolü altına almış olan Sargeras duruyordu. Sargeras, Aegwynn’e onu nasıl kandırdığını, yıllar boyu hissettikleri karanlığın muhafızlığın yükü değil kendisi olduğunu açıkladı. Aegwynn dehşet içinde Kuzeyyarı’nda kazananın değil yenilenin kendisi olduğunu anlarken bir kez daha savaşmaya başladılar. Arcanagos savaş sırasında Sargeras tarafından yakıldı ve ejderhadan geriye kemikten başka bir şey kalmadı. Aegwynn, arkadaşını kaybetmenin öfkesiyle Sargeras’a saldırdı ve yüzyılların verdiği tecrübeyle avantajı ele geçirmeye başladı. Sargeras, Karazhan’da galayı bekleyen yüzlerce insanın yaşam enerjisini çekerek Aegwynn’i öldürmek için kullandı. Medivh’in içindeki ufak bir parça ise bu dürtüye direndi; öldürmek yerine onu Karazhan’dan kovdu ve farklı bir yere gönderdi. Neresi olduğunu kendi bile bilmiyordu ama artık varlığını Azeroth’ta hissetmiyordu. Savaş bittiğinde sadece Moroes hayatta kalmıştı. Medivh, tanık oldukları yüzünden deliren Moroes’un hafızasından o günün hatıralarını silse de ne Moroes ne Karazhan bir daha asla eskisi gibi olmayacaktı. Kule artık karanlık ve lanetli bir yer hâline gelmişti. Katledilen yüzlerce insanın ruhu, yıllar boyu kulede gezinmeye devam edecekti.

Arcanagos’un çarpık formu “Nightbane” olarak anılacak ve daha sonraları Karazhan’a gelecek olan maceracılarla savaşacaktı.

Tüm bunlar yaşanırken Kara Geçit’ten gelen orklardan biri olan suikastçı Garona, orkların ele geçirdiği tutsaklardan insan dilini öğrendi. Tutsaklardan biri tek eliyle bir trol ordusunu yok eden Stormwind’in kudretli büyücü şampiyonundan bahsediyor ve orkları da aynı kaderi paylaşacaklarını söyleyerek lanetliyordu. Garona bu tutsağın anlattıklarından Medivh’i ve Karazhan’ı öğrenmiş, Aegwynn’le savaşın hemen ardından gizlice kuleye gelmişti. Daha kötü bir zaman seçemeyecek olan Garona, kulenin görüş alanına girdiği anda Medivh tarafından yakalanmıştı. Medivh karanlık bir ruh hâlinde de olsa onu öldürmemişti. Garona tam olarak ork da değildi, draenei da. Onun gerçek bir Orda destekçisi olmadığını fark eden Medivh, Garona’yı bir yandaş olarak tutmaya karar verdi; yeni kelimelerle deyişler öğretip istediği zaman Karazhan’a gelebileceğini söyledi. Garona geri dönüp Gul’dan’a olanları anlattı ancak Gul’dan zaten Garona’nın zihnini kontrol ediyordu ve iletişime geçtiği gizemli yabancının Medivh olduğunu fark etmişti. Garona’dan kuleye dönüp bulabildiği her tür bilgiyi ele geçirmesini istedi.

Stormwind krallığı, barbar orkların yarattığı karmaşa sırasında Aegwynn ve Medivh’in savaştığını fark etmemişti. Ortadan kaybolan soyluların suçuysa rahatlıkla orkların üzerine atılmıştı. Şu an Muhafız’a her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardı. Konsey, Kirin Tor’dan kendi büyücü çıraklarından birini Medivh’in yanına göndermesini istedi. Bu genç çırağın adı Khadgar’dı ve diğer çırakların aksine Medivh’in testlerini geçmeyi başarmıştı.

Khadgar kulede kaldığı süre boyunca çeşitli görülere tanık oldu. Bu görülerden birinde kendisini yaşlı, beyaz saçlı bir adam olarak orklarla savaşan askerî birliklere liderlik ederken gördü. Kulede kaldığı sürede Lothar ve Garona’yla tanıştı. Orklar ve insanlar arasında savaş devam ederken Khadgar ve Garona’nın Medivh’e dair endişeleri ise gittikçe artmaya başladı. Muhafız değişken ruh hâline sahip öfkeli bir insandan, hiçbir şey hissetmeyen bir varlığa dönüşmeye başlıyordu. Medivh insanlığını kaybettikçe Karazhan’daki gerçeklik de gittikçe çarpılıyordu.

Khadgar neler olduğunu anlamak için kütüphanedeki kitapları araştırırken özellikle seçilebilen bazı anıların görüntülerini ortaya çıkaran bir büyü tekniği buldu. Birçok deneme ve yanılmadan sonra büyüyü düzgün şekilde yapmayı başardı. Garona’yla birlikte tanık oldukları görüde Medivh, gizemli yabancı kılığında Draenor’da Gul’dan ile konuşuyordu. Böylece artık onlar da biliyorlardı ki Orda’yı Azeroth’a salan Tirisfal Muhafızı’ndan başkası değildi.

Öğrendiklerinden sonra Khadgar ve Garona, zorlukla da olsa muhafızın gazabından kaçabildiler. Stormwind’e gidip Kral Llane ve Lothar’a Medivh’in ihanetini anlattılar. Llane duyduklarına inanamasa da Lothar inanmıştı. Khadgar ve Garona ile birlikte liderlik edecekleri bir grup oluşturup Karazhan kulesine saldırdılar. Sargeras, bir kez daha Medivh’in iradesini ele geçirerek kontrolü ele aldı.

Sargeras’ın kontrolündeki Medivh, dostlarına karşı savaşırken Gul’dan ise kendi çıkarı için fırsat kolluyordu…

Bu sırada Gul’dan panik içerisindeydi. Hâlâ Sargeras’ın Kabri’nin yerini bilmiyordu ve öğrenmeden Medivh’in ölmesine izin veremezdi. Sargeras ise Gul’dan’ın Garona’nın zihni üzerindeki kontrolünü ele geçirmeye çalıştı. Garona, zihnine yapılan bu saldırılar yüzünden dost ve düşman arasındaki ayrımı kaybetmeye başladı. Khadgar’a da saldıran Sargeras, onu ölümün eşiğine getirerek ruhunu bedeninden ayırmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Bunun yerine yaşam gücünün bir kısmını çekti ve Khadgar’ı kalıcı olarak yaşlandırdı. Khadgar, Medivh’in göğsünekılıcını sapladı ve böylece Sargeras’ın ruhunu muhafızın bedeninden ayırıp Çarpık Düzlem’e göndermeyi başardı.

Sonunda Medivh’in düşünceleri hayatı boyunca ilk kez normale dönmüştü; son nefesini vermeden önce kendisini kurtaranlara teşekkür etti. Medivh’in ölümüyle Karazhan’dan yayılan fel enerjisi patladı ve çevredeki toprakları kavurdu. Bu arada Garona kuleden kaçmış, Gul’dan ise Sargeras’ın Kabri’nin yerini öğrenmeyi başarmıştı. Ancak Medivh öldüğü sırada hâlâ onun zihninde ihtiyacı olan bilgiyi aradığından muhafızın ölümü Gul’dan’ı da derin bir komaya soktu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)