KİMDİR, NEDİR: MEDIVH

Tüm bu yaşananlar Medivh için bir son değil, başlangıçtı. Aegwynn yıllarca uğraştıktan sonra oğlunu tekrar hayata döndürmeyi başardı. Medivh, Üçüncü Savaş öncesinde geri döndü ve yaptığı hataları düzeltmek için harekete geçti. Durotan’ın oğlu, genç savaş şefi Thrall’ın rüyasına girdi ve kendisini bulmasını istedi. Zamanın kumları tükenmişti, savaş çığlıkları rüzgârda yankılanıyordu, geçmişin kalıntıları karmaşayla kuşatılmış toprakları yaralamıştı; kahramanlar kadere meydan okumak için yükseliyor ve kardeşlerine savaşta liderlik ediyorlardı; ölümlü ordular körlemesine kıyametlerine doğru ilerlerken Yanan Gölge herkesi yakıp kül etmeye geliyordu. Thrall, Orda’yı toplamalı ve halkına önderlik ederek onları kaderlerine ulaştırmalıydı.

Thrall, rüyasına giren Medivh’i dinledi ve onu bulmayı başardı. Başta şüphe duysa da element ruhları ona güvenmesini söylüyordu ve bir konuda hemfikirlerdi: İblisler geri geliyordu. Onlara karşı koymanın tek yolu denizi geçip Kalimdor’a gitmekti. Thrall’ın aklında sayısız soru vardı ama gizemli kâhin, zamanla hepsinin cevaplanacağını söylüyordu. Medivh’in sözlerine güvenen Thrall, çok geçmeden hazırlıklara başladı ve Grommash Hellscream’le birlikte Orda’yı toplayarak Azeroth’un batısına götürdü.

Thrall’ın rüyasına giren Medivh…

Medivh, İttifak tarafında bu kadar şanslı değildi. Kuzgun formunda Lordaeron’un başkentine giderek Kral II. Terenas’ın karşısına çıktı ve diğer insan elçilerin de önünde hepsini karanlığın dönüşüne karşı uyararak insanları batıya, Kalimdor’un unutulmuş topraklarına götürmelerini söyledi. Ne yazık ki Terenas onun uyarısını dikkate almadı. Medivh’in insanlığın kaderini ele alacak başka birine ihtiyacı vardı.

Başkentten sonra Dalaran’a giderek bu kez Başbüyücü Antonidas’a yaklaşan karanlığın haberini verdi ama aldığı cevap çok da farklı olmadı. O sırada Dalaran’da bulunan genç büyücü Jaina Proudmoore ise Medivh’den yayılan muazzam gücü hissetmişti. Jaina daha sonra Prens Arthas’la birlikte Lordaeron’da yayılan vebayı araştırırken Medivh bu kez genç prensle konuşmayı denedi. Arthas, aynı babası ve Antonidas gibi Medivh’in uyarılarını umursamadan kendi karanlık kaderine doğru ilerledi.

Stratholme Katliamı’ndan sonra tek başına kalan Jaina, yıkık şehrin kalıntıları arasında yeniden Medivh ile karşılaştı. Gizemli kâhinin söylediklerine inanmaya başlayan Jaina, onun nasihatlarını dinleyip harekete geçti. Sonunda Medivh, aradığı kişiyi bulmuştu. Medivh’i izleyerek bir araya gelen Jaina ile Thrall’ın önderliğinde farklılıklarını bir kenara bırakan Orda ve İttifak, gece elflerinin de yardımıyla Hyjal Dağı’nda Yakan Lejyon’u dize getirip baş kumandanlarından biri olan Archimonde’u yenmeyi başardılar. Dünya Ağacı yaralanmış da olsa kökler zamanla iyileşecekti, tüm dünya gibi… Fedakârlıklar yapılmıştı; eski nefretlerini bir kenara bırakıp ortak düşmana karşı birlik olan orklar, insanlar ve gece elfleri gibi doğa da gölgeyi sonsuza dek kovmak için üstüne düşeni yapmıştı.

Medivh Azeroth’un bir geleceği olmasından emin olmak için geri dönmüş, dünyaya artık bir muhafıza ihtiyacı olmadığını öğretmişti. Gelecek nesiller için umut her zaman ölümlü ellerdeydi. Artık görevi tamamlandığına göre geçmişin efsanelerinin arasındaki yerini alacaktı, ta ki Yakan Lejyon bir gün geri dönene dek…

Üçüncü Savaş’ın ardından yıllar geçtikten sonra eski düşmanlar geri dönmüş, alternatif bir zaman dilimindeki Draenor’da dize getirilen Archimonde, ölmeden önce alternatif zamandaki farklı bir Gul’dan’ı Azeroth’a göndermişti. Alternatif Draenor’dan gelen Gul’dan, Sargeras’ın Kabri’ne girerek Lejyon’a bir geçit açmış ve Azeroth, Kadimler Savaşı’ndan daha büyük bir istila altında kalmıştı.

Azeroth’u yeniden işgal eden Yakan Lejyon için en önemli hedef noktalarından birisi de Karazhan’dı. Karazhan kulesi geçen yıllar boyu genel olarak Khadgar tarafından kullanılmış ancak Khadgar da Lejyon’a karşı savaşmak için Dalaran’a gitmişti. Karazhan savunmasızdı ve Lejyon’un davetsiz misafirleri kuleye geliyordu.

Lejyon tarafından ele geçirilmeye çalışılan Karazhan…

İttifak ve Orda kahramanlarıyla birlikte Karazhan’a dönen Khadgar, kuledeki Lejyon istilasına son verip gerçekliği tamamen çarpılmış koridorlarda ilerlerken bir anda ortaya çıkan Medivh ile karşılaştı. Medivh onlara Karazhan’ı işgal eden Lejyon birliklerinin kumandanına giden kapıyı açacağını ve kulenin Lejyon dünyalarıyla olan bağlarını koparacağını söyledi.

Kahramanlar, Lejyon kumandanını yenip Karazhan’ı iblislerden temizledikten sonra Khadgar, Medivh’in Lejyon’a karşı savaşlarında kendilerine katılmasını istedi. Ama Medivh, Azeroth’un muhafızının artık Khadgar olduğunu, yüreği ve cesaretiyle kendisinden daha iyi bir muhafız olmak için gereken tüm güce zaten sahip olduğunu söyledi. Ardından Lejyon’u yenebilmeleri için eski çırağına üzerinde yoğunca düşüneceği kısa bir bilgi verdikten sonra kuzgun formunda uzaklaştı. Önlerinde hepsini bekleyen çok şey vardı. Medivh’in yolu farklı bir yöne gitmekteydi ve nereye gittiğinin sırrı uzunca bir süre gizemini koruyacaktı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)