WARCRAFT: İKİ DÜNYA. TEK YUVA.

Warcraft Fragmanı 37

Bu sahnede Lothar’ı, Karos ile küçük bir tartışma içerisindeyken görüyoruz. Orklara kesinlikle güvenmeyen ve onların yok edilmesi gerektiğine inanan Karos ile sözlü bir çatışma içerisinde oldukları aşikar.

 

Warcraft Fragmanı 38

Bu sahnede ne olduğunu çıkarmak biraz zor ancak Durotan’ın da Orgrim’in de yüzlerindeki ifadeden yola çıkacak olursak bir anlaşmazlık içerisinde olduklarını söyleyebiliriz diye düşünüyorum.

 

Warcraft Fragmanı 39

Garona’yı deri kıyafetler içerisinde gördüğümüz bu görselde mekanın neresi olduğunu anlamak zor olsa da bir ihtimal Karazhan diyebiliriz. Eğer karşısında Medivh var ise bakışları daha da anlam kazanıyor. Ancak mekan tipik bir insan yapısı da olabilir zira mimari özellikleri oldukça benziyor.

 

Warcraft Fragmanı 40

Bu sahneye ben gerçekten bir anlam yükleyemedim. Lothar ve Garona? Bu kadar yakın? Sebep?

Filme biraz da renk katmak amacıyla Lothar’ın Garona’ya karşı birtakım romantik hisler taşıdığına dair göndermeler yapmış olabilirler. Yahut Garona, kendi istekleri dışında kontrol edilen iradesinin yönlendirmeleri sonucu Lothar’ı baştan çıkarma eğiliminde olabilir. Ancak Warcraft evrenine aşina olanlar bilirler ki zaten o dönemde garip bir aşk hikâyesi vuku bulmaktadır ve bu da Garona ile Medivh arasındadır. Lothar’ın olayla alakası yoktur ve hatta Garona ile birbirlerini çok tanımazlar bile.

 

Warcraft Fragmanı 41

Filmin fragmanından bir hafta önce yayınlanan on beş saniyelik kesitte de gördüğümüz bu sahne hem bulundurduğu karakterler hem de içerdiği olay açısından önem arz ediyor. Kraliçe Taria’yı ve Anduin Lothar’ı hemen seçebildiğimiz sahnede sağ tarafta bulunan kişinin Başbüyücü Antonidas olduğunu düşünüyorum. Sol tarafta ise Khadgar ve yanında henüz on yaşındaki küçük prens Varian Wrynn bulunuyor. (Astığım astık, kestiğim kestik bir karakteri böyle görünce garip oluyor, değil mi?) Ancak yanlarındaki küçük kızın kim olduğuna dair bir fikrimiz yok. (Yönetmene Twitter üzerinden attığımız mesajlara da bir yanıt alamadık.) Ancak bir başka spekülasyon ortaya atmak istiyorum: Ya bu küçük kız, sonraları Stormwind’in başına bela olacak Katrana Prestor ise? Yine herhangi bir dayanağım yok, yalnızca aklıma gelen ilk ismi söyledim.

 

Warcraft Fragmanı 42

Bir önceki karenin farklı açıdan alınmış bu halinde Leydi Taria ve Lothar’ın arkasında yer alan bir cenaze hazırlığı olduğu ve ölen kişinin yakılacağı şekilde düzenek hazırlandığı hemen göze çarpıyor. Oturanlar arasında sol tarafta Kirin Tor büyücüleri yer alırken sağ tarafta bir grup asil elf ve hemen arkalarında oturan bir cüce de gözden kaçmıyor. Stormwind halkının toplandığı bu hüzünlü seremonide birileri eksik ama…

 

Warcraft Fragmanı 43

Yine bir grup yeşil tenli ork, yine insanlara karşı yapılan bir saldırı… Ancak önceki görsellere dikkat edersek bu saldırının gerçekleştiği yerin, Durotan’ın Khadgar, Lothar ve Garona ile karşılaştığı bölge olduğunu söyleyebiliriz. Anlaşılan bir pusu söz konusu. (O dövmeden ben de istiyorum yalnız.)

 

Warcraft Fragmanı 44

Bir grup korkmuş insan. Bir yere hapsedilmiş gibi duruyorlar ve karşılarında her ne duruyorsa onları cidden ürkütmüş.

 

Warcraft Fragmanı 45

İki önceki görselin devamı gibi görünen bu sahnede yine bir yeşil orku, bu sefer Durotan’a saldırırken görüyoruz.

Birbirinden kopuk halde gelen bu görüntülerden şöyle bir sonuca varmamız mümkün olabilir: Durotan liderliğindeki, kendisiyle benzer görüşleri taşıyarak iblis kanını içmeyen ancak ölmekte olan Draenor’dan daha yaşanılası Azeroth’a göç eden bir grup ork, orijinal hikâyeye paralel bir biçimde (belki biraz zaman kayması yaşayarak) iblislerin kölesi olma yolunda hızla ilerleyen yeşil tenli orklardan ve Gul’dan’dan uzaklaşmak amacıyla Alterac Dağları’na doğru yola çıkmış ve tam yol üzerindeyken Karazhan’a doğru ilerleyen insan grubuyla karşılaşmış olabilir. Tam da bu esnadayken ihaneti kaldıramayan ve kendisinden kaçan bu ork grubunu yok etmek isteyen Gul’dan’ın gönderdiği birlik tarafından pusuya düşürülüyor gibi gözüküyorlar.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)