WARCRAFT: İKİ DÜNYA. TEK YUVA.

Warcraft Fragman 10

Orklar… Bir grup yeşil ve kızgın ork, insan askerlerine saldırırken. Tahminimce Hüzün Bataklıkları olarak adlandırılacak bölgedeler.

 

Feci şekilde dayak yemiş veya yemek üzere olan genç bir insan askeri. Benim bu asker ile ilgili bir teorim var: Belki de küçük tatlı bir dokunuş yapmak adına henüz genç bir kavalye iken görünmesi için filme eklenmiş Bolvar Fordragon olabilir. Ama tabi ki bu tamamen benim uydurmam, dayanağı olmayan bir spekülasyon sadece. 🙂

 

Warcraft Fragman 12

Stormwind Kralı, günümüzde İttifak kuvvetlerinin liderliğini yapan Varian’ın babası Llane Wrynn. Ateşli bir şekilde “O canavarları bulun!” dediğini ve etrafında birçok insan ile çevrili olduğunu hesaba katarsak bu sahnenin Stormwind Kalesi‘ndeki komuta merkezinde geçiyor olması muhtemel.

 

Warcraft Fragman 13

Draenor’a ilk bakışımız… Burası World of Warcraft’ta yaptığımız görevlerden edindiğimiz eşyalar sonucu adeta birer palyaçoya döndüğümüz ve Kara Geçit’in bulunduğu Hellfire Yarımadası. Görselin sol tarafında yanlarında kurtlar ile yürüyen bir grup ork gözükürken sağ tarafında ise alışılagelmiş ork mimarisinin sembolü olan küçük bir gözcü kulesi bulunuyor. Burning Legion ile haşır neşir olunmasının bir sonucu olan uğursuz yeşil ışıkları gökyüzünde görebilirsiniz. Kil’jaeden’ın Tahtı çok uzakta olmasa gerek…

 

Warcraft Fragmanı 14

Orgrim Doomhammer ve Frostwolf Klanı’nın şefi Durotan‘ı, bir ork kampı içerisinde yürürken görüyoruz. Yine göğe bakacak olursak hâlâ Hellfire Yarımadası’ndalar.

 

Warcraft Fragmanı 15

Önceki görselde sadece bir adet gözcü kulesini gördüğümüz kampın daha geniş açıdan çekimi. Durotan’ın bu sahne boyunca “Dünyamız ölüyor. Uğruna geri dönülecek hiçbir şey yok,” deyişi, Kara Geçit’e doğru ilerlediklerinin bir işareti olmalı. Buradaki orkların bir kısmının tenlerinin yeşil renkte olduğu da gözden kaçmıyor.

 

Warcraft Fragmanı 16

Bu görselde fazla söze gerek yok aslında. Stormwind Krallığı’nın bulunduğu Elwynn Ormanı‘nı görüyoruz.

 

Warcraft Fragmanı 16

Ve işte World of Warcraft oyuncularına küçük çığlıklar attıran sahnelerden biri… Tarlaları, değirmenleri ve görselin sağ tarafında kalan balkabağı tarlasının ortasında duran hasat golemiyle Westfall. Bu tarz küçük ama belirleyici detayların atlanmamış olmasına şahsen çok sevindiğimi söylemem gerek.

Orgrim, Durotan ve Durotan’ın Azeroth’tayken yanından ayrılmayan sadık kurdu Sharptooth, bir grup orka liderlik ediyorlar. (Durotan’a Draenor’da eşlik eden kurdu Nightstalker’ın, Azeroth’a gelinmeden önce öldüğünü buraya kısaca not düşelim.) Görselin sol alt tarafında yer alan bir ork ise özellikle dikkat çekici, zira hem Gul’dan’ın hem de Ner’zhul’un parçası oldukları Shadowmoon Klanı’nın şamanlarına has bir asa taşıyor.

 

Warcraft Fragmanı 17

Ve bir başka çığlık sebebi… Merhaba Go’el! Yani bir başka deyişle yıllarca köle olarak yetiştirilen, ardından esaretten kurtulan ve bildiğimiz, sevdiğimiz Orda‘nın günümüzdeki haline gelmesini sağlayan canımız ciğerimiz Thrall! (Tamam, abarttım biraz.) El kadar bebek derken kelimenin tam anlamıyla el kadar olmasını beklemiyordum açıkçası.

“Ebeveynleri kahverengi… Thrall neden yeşil?” sorusunu duyar gibiyim. Bildiğiniz üzere Azeroth topraklarındaki neredeyse tüm orklar yeşildir. Bunun sebebi ise iblis kanı içmiş olmaları değildir. Orkların tenlerinin yeşile dönmesine sebep olan şey iblislerin ve iblislerle haşır neşir olan kara büyücülerin kullandığı fel enerjidir. Bu büyü türüne uzun süre maruz kalan orkların tenleri yeşile dönmektedir. Daha önceden bahsettiğim ancak görsellerini koyamayacağımı belirttiğim kesitlerde görüldüğü üzere annesi Draka, Kara Geçit’ten geçerken hamiledir ve Draenor tarafındayken çok fazla fel enerjiye maruz kalmıştır. Thrall’ın yeşil doğmasının sebebi budur.

 

Warcraft Fragmanı 18

Durotan’ın eşi ve Thrall’ın annesi olan Draka‘yı ilk defa bu sahnede görüyoruz.

 

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)