KİMDİR, NEDİR: SYLVANAS WINDRUNNER

Gilneas’ı iyice kırmak ve Gilneas Özgürlük Cephesi’nin lideri Darius Crowley’i dize getirmek için kızı Lorna Crowley’i kaçırtan Sylvanas, bu noktada kendi tuttuğu adamlar tarafından ihanete uğradı. Lorna’yı kaçıran Lord Godfrey, beklenmedik bir anda saldırarak Sylvanas’ı sırtından vurarak öldürdü ve Gölgedişi Kalesi’ne kaçtı. Sylvanas’ın yanında yer alan val’kyr’ler Agatha, Arthura ve Daschla ise onu bir kez daha hayata döndürmek için kendi canlarını feda ettiler. Bu hareket, Sylvanas’a halkının geleceğinin val’kyr’lerde yattığı gerçeğini bir kez daha hatırlattı.

Sylvanas ve val’kyr

Lordaeron’u tamamen fethetme konusundaki amaçlarına ulaşmak için çabalamaya devam eden Sylvanas, kendini “Lindsay Ravensun” adı altında gizleyerek Andorhal’a gitti. Burada Koltira Deathweaver adındaki ölüm şövalyesinin İttifak ile “barışçıl” ilişkiler içerisinde olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve Koltira’nın düşman kumandanı Thassarian’la olan anlaşmasını hiçe sayarak val’kyr’leri savaş alanına saldı. Kimliğini açıkça ifşa ettikten ve Andorhal’daki İttifak güçlerini yenilgiye uğrattıktan sonra Koltira’yı yaka paça Undercity’ye sürükleyen Sylvanas, burada ölüm şövalyesine nasıl daha “sadık” olmayı öğreteceğinin de sözünü verdi. Liç Kral’ın ölümünün ardından Sylvanas’ın git gide eski can düşmanına benziyor oluşu ise pamuk ipliğiyle bağlı oldukları bazı müttefiklerinin endişelerini arttırmaya devam ediyordu.

Andorhal Savaşı’ndan sonra Orgrimmar Kuşatması sırasında Kara Mızrak İsyanı’nı destekleyen Sylvanas, Bladefist Limanı’nın alınması sırasında Lor’themar Theron ile birlikte sırt sırta çarpıştı. Orgrimmar sokaklarında ölmüş olanları ve hatta eğer başına bir şey gelirse Lor’themar’ı bile diriltmeyi dile getirmiş olsa da bu düşüncesi kral naibi tarafından hoş karşılanmadı. Banşi Kraliçe, Garrosh’un yenilgiye uğratılmasının ardından Thrall’ın önerisiyle Vol’jin’in yeni Savaşşefi olmasına açıkça karşı çıkmamış olsa da onun bu görev için yeterliliğini test etmesi gerektiğini de söyledi.

Garrosh Hellscream yargılanmak için Pandarya’daki Ak Kaplan Tapınağı’na götürüldüğünde Sylvanas, orkun herhangi bir mahkemeyi hak etmediğini düşünüyordu. Bu konudaki memnuniyetsizliğini sıkça dile getiren Sylvanas, Garrosh’un savunmasını yapan Baine Bloodhoof’u küçük düşürecek şekilde onu bir “İttifak sempatizanı” olarak bile suçladı. Garrosh’un mahkemesi, aynı zamanda yıllardır görmediği küçük kardeşi Vereesa Windrunner ile de tekrar bir araya gelmesini sağladı. Garrosh’a duydukları ortak öfkede birleşen iki kardeş, Windrunner Kulesi’nde buluşup Garrosh’u duruşma bitmeden öldürme planı yaptılar. Hatta bu sırada Sylvanas, Vereesa’yı kendiyle birlikte yaşamaya ikna etmeye çalıştı ve neredeyse başardı da. Fakat Vereesa, çocukları Giramar ve Galadin’i düşünerek bu plandan son anda vazgeçti. Kendi kardeşi ve değer verdikleri tarafından bir kez daha ihanete uğradığına inanan Sylvanas ise bu kararı pek de iyi bir şekilde karşılamadı ve öfkesini önüne çıkan hayvanlardan çıkartarak mahkemeyi terk etti.

Garrosh’un alternatif bir zaman dilimine kaçıp eski Orda’yı Azeroth halklarına karşı silahlandırdığı Draenor seferi sırasında sessizliğe gömülen Sylvanas, Gul’dan yanında Yakan Lejyon’u da getirerek yeni bir istila başlattığında şampiyonu Nathanos’u özel bir ayinle daha güçlü hâle getirmeye hazırlanıyordu. Val’kyr’lerin Nathanos’un kuzeni Stephon Marris’i kurban etmesiyle gerçekleşen ayin sonucunda Nathanos, eski çürümüş ve hasarlı bedeni yerine daha güçlü ve insansı duran (hatta bazı orkların daha sonra söyleyeceği üzere insan gibi de kokan) yeni bir bedene sahip oldu. Kara Korucular’dan Anya’yı şampiyonunu bu yeni bedenine uygun şekilde silah ve zırhlarla kuşatması için görevlendiren Sylvanas, bir yandan Nathanos ile aralarındaki gizli ilişkinin dedikodularını da tekrar canlandırmış oldu.

Sylvanas’ın Nathanos’a hediyesi olan yeni bedeni…

Lejyon istilası iyice büyüyüp Parçalanmış Sahil’e ulaştığında Sylvanas da İttifak ile ortak yapılan saldırıda Orda güçlerine kumanda etti. İttifak güçlerinin “Aslan’ın Yemini” adındaki gemisi saldırıya uğradığında bizzat müdahalede bulunarak Kral Varian Wrynn’in iblisleri yenmesine yardımcı olduysa da geminin düşmesine engel olamadı. Savaş Parçalanmış Sahil’in kıyılarında devam ederken Baine Bloodfhoof’un yönettiği güçlerle birlikte Vol’jin, Thrall ve diğer Orda askerlerine yetişerek Kara Şehir’deki iblisleri geri püskürttü. İki ordu da büyük kayıplar vermelerine rağmen Gul’dan’ı Sargeras’ın Kabri’ne doğru sıkıştırmaya devam ettiler. İttifak Gul’dan’ı köşeye kıstıracak ana saldırıyı gerçekleştirirken Orda ordusu da İttifak güçlerinin yan kanadını korudu; ancak sahile bakan bir yamaçta mevzilenmiş Orda’nın arkasında açılan bir geçit ve sürpriz saldırı saflarını bozdu. Thrall, Lejyon gemilerinin ateşi altında kalırken zehirli bir mızrakla yaralanan Vol’jin düştü. Daha fazla Lejyon takviyesinin yolda olduğunu gören Sylvanas, savaş borusunu öttürerek val’kyr’lerine yaralı askerleri taşımalarını söyledikten sonra geri çekilme emri verdi. Sylvanas’ın geri çekilişiyle Orda’nın tuttuğu kanat düştü ve İttifak güçleri iyice açıkta kaldı. Onlar da geri çekilmeye başladığı sırada Gul’dan bir fel tahripkâr çağırarak İttifak güçlerini durdurdu. Kral Varian Wrynn kendini feda ederek meşum yaratığı indirdi ve İttifak güçlerine kaçmak için zaman kazandırdı. Bu olay çoğu İttifak üyesi tarafından Sylvanas’ın ihaneti olarak görülse de Sylvanas’ın kendisi de beklenenin aksine bu kararı almış olmaktan memnun değildi.

Banşi Kraliçe, Parçalanmış Sahil’deki bu hezimetin ardından ölüm döşeğindeki Vol’jin tarafından Grommash Kalesi’ne çağırıldı. Loalar tarafından kendisine bir görü bahşedildiğini söyleyen Vol’jin, çoğu kişinin bu seçimi anlamayacağını söyleyerek halefi olarak Sylvanas’ı seçti ve son nefesini verdi. Hiç beklemediği bir şekilde kendini Savaşşefi ilan edilmiş bulan Sylvanas, Orgrimmar kapıları önünde Vol’jin için bir cenaze töreni düzenledi, düşmüş Savaşşefi’nin intikamını almaya ant içti ve Yakan Lejyon’a karşı Orda askerlerinin ateşini körükleyerek Vol’jin’in bedenini yaktı. Tam bu sırada bir Illidari elçisi olan Ruhyiyen Allari, Lejyon’un çoktan aralarına sızmış olduğunu söyleyerek çıkageldi ve iblisleri ifşa ederek sürpriz saldırıyı durdurdu. İblis avcılarının Lejyon’a karşı ne kadar etkili olduğunu bizzat gördükten sonra bir Orda şampiyonunu Illidari yanına elçi olarak atadı; böylece hem gözünü Illidari üzerinde tutabilecek hem de gerektiğinde onlardan yararlanabilecekti.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)