KİMDİR, NEDİR: VARIAN WRYNN

“Oğlum… Korkunç bir karanlık dünyamıza geri döndü. Daha önce de olduğu gibi değer verdiğimiz her şeyi yok etmeyi amaçlıyor. Bununla yüzleşmeye geri dönemeyeceğimi bilerek gidiyorum.

Bütün hayatım boyunca elimde kılıçla yaşadım. Krallıkların yandığını gördüm ve cesur kahramanların beyhude yere ölüşünü izledim. Benim için güvenmek zordu, özellikle de bu kadar çok şey kaybetmişken.

Ama senden sabretmeyi öğrendim; hoşgörüyü ve inanmayı.

Anduin… Artık ben de senin gibi barışın en asil amaç olduğuna inanıyorum. Ama o barışı korumak için savaşmayı göze almalısın!

AZEROTH İÇİN!”

Varian Wrynn, orklarla yaşanan İlk Savaş’tan 10 yıl önce Stormwind Prensi olarak dünyaya geldi. Kral Llane Wrynn’in oğlu olarak çocukluk yılları kılıç kullanmayı, yakın dövüşü, ata binmeyi ve avlanmayı öğrenerek geçti. Bu sürede Varian’ın yaşamında başka herhangi bir kayda değer olay olmasa da rahat ve huzurlu hayatı, orkların Kara Geçit’i kullanarak Azeroth’a gelmeleri ve İlk Savaş döneminde Stormwind’i işgal etmeleriyle tamamen farklı bir boyuta ulaştı.

Kral Llane Wrynn, Orda’nın Elçisi olarak da adlandırılan yarı-ork Garona Halforcen ile dostluk kurmuştu. Garona’ya güveni tam olan Llane, aynı zamanda ork kuvvetlerinin kendilerini yenebilecek kadar büyük ve güçlü olduğunu da düşünmüyordu. Ancak Garona’nın zihni, fel büyüsü kullanımı konusunda ustalaşmış ork Gul’dan tarafından isteği dışında kontrol ediliyordu ve Stormwind’in yakılıp yıkılmasına sebep olacak Orda istilası sırasında istemeyerek de olsa dostu Llane Wrynn’i taht odasında öldürdü. O sırada yalnızca 10 yaşında olan Varian ise babasının suikaste kurban gitmesine bizzat şahit olurken yaşadığı şehrin de acımasızca yakılmasını ve insanlarının katledilmesini çaresizlik içerisinde izledi.

İlk Savaş sırasında Stormwind işgaline şahit olan 10 yaşındaki Varian Wrynn

İlk Savaş sırasında Stormwind işgaline şahit olan 10 yaşındaki Varian Wrynn

Stormwind askerî kuvvetlerinin kumandanı olan Anduin Lothar, ilk başlarda şehri geri almak için çabalasa da Kral Llane’in ölümü hem halka hem de askerlere büyük darbe vurmuştu. Bu yüzden saklanmak zorunda kalan Lothar ve birlikleri, daha sonraları Prens Varian’ı ve hayatta kalabilmiş olan sivilleri alarak kuzeye doğru yelken açtı. Bir süre sonra Lordaeron topraklarına ulaşan Stormwind halkı, Southshore kasabasına yerleşti. Lothar ise vakit kaybetmeden Varian’ı ve büyücü Khadgar’ı yanına alarak Lordaeron Kralı II. Terenas Menethil ile iletişime geçti. Orda’nın yurdunda yaptığı kıyımın korkunç hikâyesini anlatan Lothar, bu tehdide karşı birlik olmaları gerektiğini de söyledi. II. Terenas’ın başarılı politik adımlar atmasıyla Lordaeron İttifakı böylece kurulurken Lothar, kurulan bu ittifakın askerî birliklerinin başına getirildi.

Ailesini ve şehrini kaybetmiş olan Varian, Terenas tarafından dilediği kadar Lordaeron’da kalabileceğinin söylemesi üzerine kraliyet ailesinin gözetimine bırakıldı. Terenas’ın oğlu ve kendinden yalnızca altı yaş küçük olan Prens Arthas Menethil ile tanışıp kısa zamanda arkadaşlık kuran Varian, gelecek birkaç yılı kuzey topraklarında geçirdi. İkili kısa süre içerisinde oldukça sıkı dost olmuştu. Arthas, fiziksel güç anlamında Varian’dan daha zayıf, dövüş konusunda ise daha deneyimsizdi. Bu yüzden iki prens sıklıkla dostane dövüş alıştırmaları yaparlardı.

Yıllar birbirini kovalar ve Varian kuzey topraklarında yaşarken İkinci Savaş gerçekleşmiş, Anduin Lothar savaşta hayatını kaybetmiş ancak orklar geri sürülmüşlerdi. Artık geri alınmış olan Stormwind şehrinin yeniden inşası çalışmalarına başlanması ise uzun sürmedi. Varian’ı ikinci oğlu olarak görmeye başlayan ve gelişiminden gurur duyan II. Terenas’ın Lordaeron İttifakı’ndan inşaat için sermaye talep etmesinin ardından Doğu Krallıkları topraklarının dört bir yanından gelen farklı dallarda uzmanlaşmış işçilerin oluşturduğu ve liderliğini Edwin VanCleef’in üstlendiği Taş Ustaları Loncası kuruldu. Krallığın Soylular Kamarası tarafından denetlenen çalışmalar başlarken Varian Wrynn de resmî olarak taç giyerek 18 yaşında Stormwind Kralı ilan edildi.

Şehir baştan inşa edilirken Varian, yönetimi geçici olarak Soylular Kamarası’na bırakarak krallık topraklarının dört bir yanına seyahat etti. Sıklıkla gerçekleştirdiği bu seyahatler sırasında saklanmayı başarıp karşı saldırıya geçen ork birliklerine karşı savaştı ve babasını öldüren Garona’nın nerede olabileceğine dair bilgi edinmeye çalışan casuslarıyla görüştü.

Varian, Tiffin ve oğulları Prens Anduin Llane

Varian, Tiffin ve oğulları Prens Anduin Llane

Aylar süren inşaat çalışmaları bittiğinde yeni Stormwind, eskisini yanında sönük bırakacak kadar güzel ve mimarî açıdan mükemmel bir şehir hâline gelmişti. Varian ise yıllar önce ebeveynleri ile yapılan anlaşma gereğince Tiffin Ellerian ile evlendi. Tiffin’in ailesi Westfall bölgesinde toprak sahibi olan bir aileydi ve kızları doğduğu zaman Soylular Kamarası’nda yer alabilmek için Varian ile evlenmesi konusunda kraliyet ailesiyle anlaşmaya varmışlardı. Evlilikleri öncesinde pek tanışık olmayan Varian ve Tiffin ilk başlarda birbirlerinden hoşlanmamışlardı; zira Varian dikkafalı ve sertken Tiffin daha yumuşak başlı ve hazırcevaptı. Ancak zaman içerisinde beraber daha çok vakit geçirmeye başlayan ve birbirlerini tamamladıklarını fark eden çift, bir süre sonra ayrılmaz bir ikili oldu. Varian eşini politika ve görgü kuralları konusunda eğitirken Tiffin de kralın öfkesini kontrol etmesinde ve ekonomik konularda bilgilenmesinde yardımcı oldu. Wrynn çiftinin kısa bir süre sonra Lothar’ın anısına Anduin, Varian’ın babasının anısına da Llane olarak isimlendirdikleri bir erkek çocukları dünyaya geldi. Anduin’in doğumunun hemen ardından Lordaeron Prensi ve Varian’ın dostu Arthas Menethil de Stormwind’i ziyaret etmeyi ihmal etmedi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)