KİMDİR, NEDİR: BAINE BLOODHOOF

Halkım bu topraklarda uzun yıllardır varlığını sürdürüyor ve böylece bu dünya hakkında çok şey öğrendik. Müttefiklerimiz, bilgeliğimiz ve rehberliğimiz için bize ihtiyaç duyacaklar. Babam vaktinde Orda’ya bir söz vermişti: Irkımıza sundukları yardımın borcunu geri ödeyecektik. Bilhassa ben bu sözü tutma niyetindeyim. – Baine Bloodhoof

Baine Bloodhoof, taurenlerin eski lideri Cairne Bloodhoof ile eşi Tamaala’nın oğluydu. Gençlik dönemleri hakkında çok fazla detay bilinmese de ailesi ve halkıyla birlikte amansız sentor saldırılarından kaçtıkları Çoraklıklar yöresinin deniz kıyısına yakın bölgelerinde yaşıyordu. Üçüncü Savaş öncesinde annesini kaybeden genç taurenin hayatı, Thrall ve beraberindeki yeni Orda kuvvetlerinin Kalimdor’a ayak basmasıyla tamamen değişti.

Baine’in babası Cairne, bilge bir lider ve eşsiz bir savaşçı olarak anılıyordu. Sentorların saldırıları karşısında halkı büyük bir tehdit altında olsa da gün gelip gerçek anlamda yerleşebilecekleri topraklar bulma konusundaki ümidini kaybetmeden çabalıyordu. Orda’nın desteğiyle sentor yağmacılarını alt ettikten sonra bu yardımı bir borç bilen Cairne, Thrall’ın başı sıkıştığında elini uzatmaktan geri kalmadı; Yakan Lejyon’a karşı birlik olunması gerektiğinde ise çekinerek de olsa kabul etti. Tüm bu olaylar sırasında Baine de babasına destek olmaya devam etti ve nihayet Mulgore topraklarına yerleşmek için yola çıktıklarında halkını korumak için çarpıştı.

Mulgore

Sentorlar yenilmiş olsalar da pes etmeye pek niyetli değillerdi ve taurenlerin yerleştiği bir kasabaya saldırdıktan sonra Baine ile bir grup taureni kaçırıp kendi kamplarına dönerek onları tutsak ettiler. İlerleyen zaman içerisinde esir taurenleri bir bir öldüren sentorlar, geriye bir tek Baine kalana dek bu katliama devam ettiler. Genç tauren tüm ümidini kaybetmek üzereyken yarı-ork yarı-ogre Rexxar tarafından kurtarıldı ve babasına teslim edildi. Takip eden yıllarda Cairne halkını yönetmekle ilgili liderlik işlerine yoğunlaşırken Baine hem ona destek oldu hem de kendini geliştirmeye devam etti.

Kantoynak Kasabası’nın doğusundaki Girişim Şirketi operasyonları ile batısındaki Solukyele gnollarının hareketlerini gözlemleyen Baine, bu iki grubun neler yaptığını daha iyi anlamak ve gerekirse onları durdurabilmek için araştırmalar yapılmasına önayak oldu. Mulgore bölgesinin merkez batısındaki Bael’dun Kazı Sahası’nda dikkatsizce yaptıkları kazılar sebebiyle elementleri rahatsız ettiklerini düşündüğü cücelere çeşitli uyarılar gönderen Baine, onları korkutmak amacıyla kazı aletlerini kırması için bir maceracıyı görevlendirmekten geri kalmadı. Baine uyarılarında oldukça haklıydı zira hiçbir şey olmamış gibi çalışmalarına devam eden ve hatta patlayıcı kullanan cüceler, ilerleyen yıllarda Afet’in yaşanması ve Toprağın Ruhları olarak adlandırılan elementallerin uyanıp kendilerine saldırmasıyla feci şekilde can vereceklerdi.

Ötediyar’da Illidan’ın alt edilmesi ve Kuzeyyarı’nda Liç Kral’ın mağlubiyeti süresince artık yaşı oldukça ilerlemiş olan babasına daha fazla destek olan ve onun olmadığı dönemlerde liderlik vasıflarını daha da üstlenen Baine Bloodhoof, halkının gözünde oldukça saygı duyulan bir konuma geldi. Kuzeyyarı’ndaki çarpışmalar bitip Liç Kral yenilgiye uğratıldıktan sonra ise ne yazık ki rahat bir nefes alamadı. Zümrüt Kâbus, tüm Azeroth’u etkisi altına almaya başlamış ve halkları huzursuz rüyalarda hapseder olmuştu. Thunder Bluff halkı da bir istisna değildi ve tüm bu zorlu süreç içerisinde Baine onlara rehberlik etmeye çalıştı. Kâbus tarafından etkilenen taurenler arasında Baine’in vaktinde beraber sentor avladığı arkadaşı Gam da vardı. Gam’ın görüsü öylesine değişmişti ki Baine’i bir sentor olarak görmeye başlamıştı. Hiç düşünmeden arkadaşına saldıran Gam, Baine’in nihayetinde kendisiyle çarpışması, göğsüne bir mızrak saplaması ve bulundukları köprüden düşmesine sebep olmasıyla hayatını kaybetti.

Thunder Bluff

Zümrüt Kâbus’a karşı çarpışmak için Azeroth savaşçılarını bir araya getirmek isteyen Malfurion Stormrage’in çağrısına ilk cevap verenlerden biri Baine Bloodhoof’tu. Bir araya gelen isimlerle birlikte Zümrüt Rüya’ya geçiş yapan Baine, Malfurion’ın önderliği Varian Wrynn’e vermesiyle huzursuzlanan Orda kuvvetlerini sakinleştirerek ve Varian’ın yanında yer alıp İttifak ile olan çekişmelerinin orada hiçbir anlam ifade etmediğinin altını çizerek liderlik kabiliyetini bir kez daha açıkça gösterdi. Nitekim birlik olup çarpışan Orda ve İttifak kuvvetlerinin çabalarıyla Zümrüt Kâbus’un etkisine son verildi, Baine de halkına geri döndü.

Afet’in yaşanmasından hemen önce felaket çanlarının çaldığının işareti olan Element Çalkantısı döneminde Thunder Bluff’ı koruyan ve ortaya çıkan çeşitli elementaller ile çarpışan Baine, büyük bir acı yaşamak üzere olduğundan habersizdi.

Elementlerin neden yoldan çıktıklarını anlamak ve Azeroth tamamen yok olmadan onları kontrol altına almak için şamanizme daha fazla eğilmeye karar veren Thrall, Garrosh Hellscream’i yeni Savaşşefi olarak atamış ve Orgrimmar’ı terk etmişti. Hiçlik’e hizmet eden ve bu karmaşadan yararlanmak isteyen Alacakaranlığın Çekici klanı üyeleri, Orda ajanları kılığına girerek gece elfi ve tauren druidlerinin bir araya geldikleri oldukça barışçıl bir toplanmayı basarak onları katlettiler. Aralarından hayatta kalmayı başaran tek kişi olan tauren başdruidi Hamuul Runetotem, saldırı emrini Garrosh’un verdiğinden gayet emin bir şekilde olanları tauren lideri Cairne’e anlattı. Aslen emri Garrosh vermemişti, bu tamamen Alacakaranlığın Çekici’nin bir oyunuydu ve herkes tuzağa düşmek üzereydi.

Herekete geçen Cairne, Garrosh ile yüzleşti ve ona gerçekleşen saldırının arkasında olduğuna inandığını söyledi. Garrosh ise böyle bir saldırıyı kendisi emretmiş olsa bunu çoktan herkese duyurmuş olacağını dile getirdi. Aldığı cevaptan hoşnut olmayan ve Garrosh’un Orda’yı yönetmeye yetkin biri olmadığını düşünen Cairne, onu orkların onursal dövüşü mak’gora’ya davet etti. Garrosh, tauren liderinin gözünü korkutmak için bunu ölümüne bir dövüş olarak sunmak istese de Cairne düşüncesinden vazgeçmedi ve kabul etti. Koydukları kurallara göre silahlarının bir şaman tarafından kutsanması gerekiyordu ve bu noktada Cairne’e çok uzun yıllardır kin besleyen Magatha Grimtotem, kendi planlarını harekete geçirebilmek için aradığı fırsatı bulmuş oldu.

Cairne Bloodhoof ile Garrosh Hellscream çarpışırken

Magatha Grimtotem, aynı isimle anılan klanın lideriydi, güçlü bir şamandı ve oldukça uzun bir süredir diğer taurenlere karşı bitmek bilmez bir nefret besliyordu. Kendisinin taurenlerin lideri olması gerektiğine inanan Magatha, her ne kadar Thunder Bluff’ta yaşasa da Cairne’i alt etmek ve şehri ele geçirmek için planlar yapıp duruyordu. Garrosh’un silahını kutsama bahanesiyle alan ve zehre bulayan Magatha, böylece yaşlı taurenin ölümüne sebep oldu ve Thunder Bluff’ın işgali ile Baine Bloodhoof’un öldürülmesi için harekete geçti. Klanına Mulgore’daki herkesi öldürmeleri emrini verdikten sonra genç taureni ortadan kaldırmak için Kantoynak Kasabası’na suikastçılar gönderdiyse de Baine, saldırganlar arasında yer alan Stormsong isimli şamanın kendisine olacakları gizlice haber vermesiyle kaçmayı başardı. Diğer kasabalara yaşananları derhâl haber salan Baine, daha sonra Taurajo Kampı’na giderek burada Hamuul Runetotem ile buluştu. Ona babasının intikamını almak ve Thunder Bluff’ı geri kazanmak için ne yapması gerektiğini sordu ancak Hamuul’un cevabı pek de iç açıcı değildi. Garrosh’tan yardım isteyemezlerdi, Terkedilmişler sürekli Garrosh’un gözetimi altında olduklarından destek gönderemezlerdi, kan elfleri çok uzaktalardı ve Karamızrak trollerinin sayısı oldukça azdı. Başka hiçbir seçeneği olmadığının farkına varan Baine, çareyi barışçıl görüşleriyle bildiği Jaina Proudmoore’dan yardım istemekte buldu.

Theramore’a seyahat eden Baine, içinde bulunduğu durumu Jaina’ya açıkladı ve yardımını istedi. O sırada Theramore’da bulunan Anduin Wrynn ile tanışan tauren, ilk baştaki çekingenliğini bir kenara bırakarak genç prens ile hoş bir sohbete başladı ve birçok ortak noktaları olduğunu keşfetti. Takip eden yıllar boyunca derinleşecek olan dostluklarının bu ilk adımı sırasında Anduin, Magni Bronzebeard tarafından hediye edilen ve Tunçsakal klanı yadigârı olan “Fearbreaker” isimli topuzu Baine’e verdi. Bu hareket karşısında duygulanan Jaina ise Bane’in yardım talebini kabul etti.

Zaman kaybetmeden bir plan hazırlayan Baine, kendisine saldırı uyarısı verip hayatını kurtaran Stormsong’u gizli bir operasyonla görevlendirdi. Ratchet yerleşimine giden Stormsong, burada goblin mühendis Gazlowe ile iletişime geçti ve Theramore’dan edindiği altınları kullanarak yardım talebinde bulundu. Hayatını kaybeden Cairne’e karşı her zaman sevgi ve saygı beslemiş olan Gazlowe, hiç düşünmeden Baine’in planında yer almayı kabul etti; silah, patlayıcı, zeplin ve birçok başka mühimmat toplayan Gazlowe, beklenmedik büyük bir destek olarak kendisini göstermiş oldu. Kendisine destek olan diğer taurenler ve altınların bir kısmıyla tuttuğu paralı askerler ile Baine, vakit kaybetmeden harekete geçti. Stormsong’un şamanizm güçlerini kullanmasıyla oluşturduğu fırtına eşliğinde Thunder Bluff’a sürpriz bir saldırı düzenleyen genç tauren, kısa sürede şehri geri almayı başardı. Her ne kadar Magatha’yı öldürmek ve babası dâhil hayatını kaybeden tüm diğer taurenlerin intikamını almak istese de kadının teslim olmasıyla birlikte bu kanlı yoldan vazgeçti. Thunder Bluff liderliğine sadık kalacak olan taurenlerin kendisini takip etmesini buyurduktan sonra Magatha ve ona sadık olanları Mulgore topraklarından sürgün etti.

Magatha Grimtotem

Bin Dikit bölgesine giderek burada Garrosh ile yüzleşen Baine, onu Magatha’nın planlarının bir parçası olmakla suçladı. Garrosh ise dönen dolapların çok geç farkına vardığını itiraf etti ve Baine’in de kendisine meydan okumasını beklediğini dile getirdi. Ancak Baine çok gerekli olmadıkça şiddette başvurmayan biriydi ve Orda’nın birliği adına daha fazla çarpışmaya girmenin bir anlamı olmadığını belirterek Garrosh’u Savaşşefi olarak kabul etti. Bu hareketten etkilenen Garrosh da Baine Bloodhoof’u resmi olarak taurenlerin yeni lideri olarak tanıdığını söyledi.

Tüm bu karmaşanın sonunda Baine, nihayet babası Cairne için tauren geleneklerine özgü bir cenaze töreni düzenleyebildi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)