KİMDİR, NEDİR: ANDUIN LLANE WRYNN

“Sadece birkaç kelime kullanarak daha büyük kazanç elde edebilecekken askerlerini ve kaynaklarını neden bir savaş için harcayasın?”

İsimlerini İttifak’ın en büyük kahramanlarından Anduin Lothar ile büyükbabası Kral Llane’den alan Stormwind Prensi Anduin Llane Wrynn, İkinci Savaş sonrasında (yıl 15) dünyaya geldi. Doğumundan hemen sonra Lordaeron Prensi Arthas Menethil, Stormwind’i ziyaret ederek henüz yeni ebeveyn olmuş çocukluk arkadaşı Kral Varian Wrynn’i kutlamayı ihmal etmedi.

Anduin, babası Varian ve annesi Tiffin ile birlikte

Anduin gözünü hayata açtığı o ilk zamanlarda büyük bir kayıp verdi. O zamanlar Stormwind tahtının danışmanı rolünde olan Katrana Prestor (ya da diğer adıyla kimliğini gizlemekte olan siyah ejderha Onyxia), hem soyluları hem de şehri yeniden inşa etmek için canla başla çalışan Taş İşçileri Loncası’nı birbirlerine karşı kışkırtarak bir ayaklanma çıkmasına sebep oldu. Bu ayaklanma sırasında atılan bir kaldırım taşı, Kraliçe Tiffin’in başına isabet etti ve hayatını kaybetmesine yol açtı. Kral Varian ağır bir depresyona girerken Anduin de annesi olmadan büyümek zorunda kaldı; bu dönemde ona yardımcı olan isimlerden biri ise ailesine uzun süredir hizmet etmekte olan uşak Wyll Benton’dı.

Katrana Prestor, Kral Varian üzerindeki etkisini sağlama almak, onun girdiği depresyonu kendi emellerine uygun şekilde kullanmak ve politik gücünü sağlamlaştırmak istiyordu. Bu sebeple kral üzerinde birçok büyü kullanmaya başladı; ancak Varian’ın oğlu Anduin ile oluşturmaya başladığı yakın bağlar sebebiyle büyülerin etkisi azalıyordu ve Katrana bu durumdan hiç memnun değildi.

Üçüncü Savaş’ın sonuçlanmasının ardından Jaina Proudmoore önderliğinde bir barış zirvesi yapılması planlandı. Bu buluşmanın amacı Orda tarafında Savaşşefi Thrall, İttifak tarafındaysa Kral Varian’ı bir araya getirerek iki fraksiyon arasında nispeten barışçıl bir ortam sağlamak ve hatta bunu takiben birtakım ticari anlaşmalar yapmaktı. Varian ilk başta tereddüt ettiyse de onu ikna eden kişi, oğlu Anduin oldu ancak Katrana’nın yaptığı planlar sebebiyle Varian kaçırıldı ve bir süre kayıplara karıştı; hatta öldüğü bile düşünülse de genç prens buna inanmayı reddetti. Anduin bu dönemde Stormwind Kralı ilan edildi fakat bu gerçekleştiğinde henüz 10 yaşındaydı ve tek başına hüküm sürmesi imkânsızdı. Bu sebeple şövalye Bolvar Fordragon kral naibi ve Stormwind kuvvetlerinin baş kumandanı ilan edilirken Katrana Prestor da danışmanlık görevine devam etti. Yaşından çok daha olgun ve bilge bir yönetim sürdüren Anduin, böylece halkının güvenini de kazanmaya başladı.

Bolvar Fordragon, Anduin Llane Wrynn, Katrana Prestor

Bir süre sonra Katrana Prestor, Varian’ın bulunduğuyla ilgili haberler getirdi. Anlattığına göre kral, nagalar tarafından kaçırılmış ve yüklü bir fidye karşılığında geri alınmıştı. Bu fidyenin karşılığı halktan ağır bir vergi olarak kesilirken Varian da şehre döndü ve krallık görevini yeniden üstlendi; ancak bir şeyler hiç yolunda gitmiyordu. Kral oldukça sessiz, şehrin işleriyle hiçbir şekilde ilgilenmek istemeyen, halkının parasını çarçur eden ve Katrana’ya hayran olan birine dönüşmüştü. Anduin bu durumdan oldukça rahatsızdı ve fırsat bulduğu her an babasını teşvik etmeye çalışıyordu fakat iplerin koptuğu nokta, Stormwind’den yardım istemeye gelen Ironforge Kralı Magni Bronzebeard’ın reddedilişiyle gerçekleşti. Varian, Katrana’nın sözünü dinlemeyi tercih ederek cücelere yardım göndermenin uygun olmayacağı kararına varınca Magni, şehri hayal kırıklığı içerisinde terk etti; Anduin ise Ironforge Kralı gitmeden önce gizlice kendisine ulaşarak babasıyla ilgili düşüncelerini dile getirdi. Kimsenin bilmediği şey ise Varian’ın kişiliğinin artık iki bedende yaşadığı ve bir yanının Lo’Gosh adıyla Kalimdor kıtasında gladyatörlük yaptığıydı.

Anduin ile Varian birlikte sıklıkla okçuluk talimi yapıyorlardı. Bu çalışmalar sırasında genç prens, babasına nagalar tarafından kaçırıldığında neler yaşandığını sorup dursa da Varian hiçbir şey hatırlamadığını söyleyerek onun kuşkularını daha da derinleştirdi. Oğlunun okçuluk konusunda ne kadar ustalaştığını gören Varian, ödül olarak bir dileğini gerçekleştirebileceğini söylediğindeyse Anduin, babasının kayboluşunun ardındaki gerçeklerin daha detaylıca araştırılmasını talep etti.

Varian ile Anduin

Anduin, Varian, Bolvar ve Katrana sıklıkla at üzerinde gezilere çıkıyor ve avlanıyorlardı. Hâlihazırda şehriyle ilgilenmek istemeyen Varian için bu durum gittikçe sıklaşıyordu ve oğlunun ne kadar rahatsız olduğundan habersizdi. Bu gezilerden birinde Varian’ı şehriyle ve halkıyla ilgilenmesi için teşvik etmeye çalışan Anduin, nereden geldiği anlaşılmayan bir saldırgan sebebiyle atının kontrolden çıkmasıyla yaralanmanın eşiğine geldi. Araya giren Varian, oğlunu kurtarmak için onu tuttuğunda gerçekleşen fiziksel temas sebebiyle o ana kadar hatırlamadığı anılarıyla ilgili çeşitli görüler görmeye başladı; fakat Katrana yine büyüsünü kullanarak onu kontrol altına almayı başardı.

Babasına neler olup bittiğini bilmeyen Anduin’i gerçekten şaşırtan gelişme ise ikinci bir Varian’ın Stormwind’e gelişi oldu. Kendisinin kral olduğunu iddia eden bu kişi, Varian’ın kişiliğinin diğer yarısı olan Lo’Gosh’tan başkası değildi. Katrana’nın gerçek kimliğini ortaya çıkaran ve ona asıl ismi olan Onyxia’yla hitap eden Lo’Gosh ile Varian arasında tartışma başladı. Bu sırada ejderha formuna bürünen Katrana ise planlarının suya düşmesine sebep olan ve Lo’Gosh’a yardım eden Reginald Windsor’ı öldürdü. Anduin, iki Varian’a da tartışmayı bırakmaları ve asıl tehdide yönelmeleri gerektiğini söylese de herhangi bir harekette bulunamadan Onyxia tarafından yakalandı ve ejderhanın kullandığı büyüyle birlikte onun inine kaçırıldı. Genç prensi kurtarmak isteyen iki Varian da yanlarında güvenebilecekleri bir ekiple birlikte Onyxia’nın peşi sıra gittiler.

Onyxia tarafından esir tutulan Anduin

Ejderhanın ininde esir tutulan Anduin, bir şekilde kendisini tutan ipleri kesmeyi ve Stormwind kuvvetleri gelene kadar yavru ejderhaların bile ulaşamayacağı bir yerde saklanmayı başardı. Ancak iki Varian ve beraberindekiler mağaraya vardıklarında Anduin’i pençesine alan Onyxia, Stormwind’in kendisine teslim edilmesini talep etti ve eğer bu talebi karşılanmazsa Anduin’i öldüreceğini söyledi. Anduin ise bu talebi kesinlikle kabul etmemeleri gerektiğini haykırıyordu. Şehri bir canavara teslim etmektense gerekirse oğluyla birlikte ölüme gitmeyi göze alan Lo’Gosh, Onyxia’nın pençesine bir hançer fırlatarak onun dengesini bozdu. Ejderhanın pençesinden kurtulan ve düşmekte olan Anduin ise babasının gladyatör takımından arkadaşı druid Broll Bearmantle’ın kuş formuna dönüşüp kendisini yakalamasıyla birlikte muhtemel bir ölümden kıl payı sıyrılmış oldu. Bu sırada Onyxia bir büyü örmüş ve kralları yok etmeyi amaçlamıştı; ancak birbirlerini kurtarmak için çabalayan iki Varian birden büyünün içerisinde kalınca bu örgü bozuldu ve Varian tekrar tek beden içerisinde bütünleşti. Onyxia’nın başını keserek onu öldüren Varian, böylece oğluyla da tekrar bir araya geldi.

Varian, Anduin ve Thrall
(Theramore Barış Zirvesi)

Kaçırıldığı için askıya alınan Theramore Barış Zirvesi’yle ilgili şüpheleri ve isteksizliği devam eden Varian’ı tekrar ikna etmek oğlu Anduin ve gladyatör ekibindeki diğer dostu Valeera Sanguinar’a düştü. İlk Savaş’ın yaralarını ve şehrinin yakılışını unutamayan Varian, yine de Stormwind ile Orda arasındaki çatışmanın devam etmesini istemiyordu. Anduin de Savaşşefi Thrall’dan etkilenmiş, onun oldukça zeki ve iyi bir karakter olduğunu dile getirmişti. Burada babasını gladyatör olarak eğiten Rehgar Earthfury ve Thrall’ın o dönemde danışmanı olarak rol almaya başlayan Garrosh Hellscream ile de tanışan Anduin, orklar arasındaki kişisel farklılıkları da öğrenmiş oldu. Ancak tam Orda ile İttifak arasında ticaret anlaşması yapılmak üzereyken beklenmedik bir gelişme vuku buldu: Hiçlik’e hizmet eden Alacakaranlığın Çekici lideri Cho’gall’ın kontrolü altında bulunan Garona Halforcen ve beraberindekiler, Theramore’a saldırı düzenlediler. Varian bu saldırı için Thrall’ı suçlarken Orda kuvvetleri ise bunun kendilerini suçlu göstermek için İttifak tarafından oynanan bir oyun olduğunu iddia ettiler. Böylece iki taraf da anlaşmaları resmîleştiremeden Theramore’dan ayrıldı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)