KİMDİR, NEDİR: ANDUIN LLANE WRYNN

Genç prens mahkeme sırasında şahitlik etmek üzere de çağrılmıştı ve Kutsal Çan’ın üzerine yıkıldığı saldırıyı detaylıca anlattı; ancak Garrosh’un değişebileceğine inandığını da söyledi. Daha sonra Garrosh’un kendisiyle konuşmak istediğini öğrenen Anduin, bu teklifi kabul ederek savaş suçlusu olarak tutulan eski savaşşefi ile görüşmeye başladı. Garrosh Anduin’e kadere inanıp inanmadığını sorduktan sonra onun mu Işık’ı, yoksa Işık’ın mı onu seçtiğini sorguladı; ardından “çok sevilen ama Işık’a sırtını dönen altın saçlı başka bir prensi” hatırlatan Garrosh, Anduin’in öfkelenmesine sebep oldu. Vol’jin’in şahitliğinden sonra tekrar Garrosh ile görüşen genç prens, onunla yeni savaşşefi hakkında tartıştıktan sonra Orda ile İttifak arasında iki tarafın da kârlı çıkacağı bir barış yapılırsa ne hissedeceğini sorduysa da Garrosh onu kovmakla yetindi.

Vereesa, Anduin’e Garrosh’un yemeğine zehir kattıklarını anlatırken

Mahkemenin son gününde Garrosh ile tekrar görüşmeye gitmek üzere olan Anduin, o sırada Vereesa Windrunner ile karşılaştı. Vereesa, eşi Rhonin’i Theramore saldırısı sırasında kaybetmişti ve Garrosh’tan intikam almak istiyordu; bu yüzden kız kardeşi Sylvanas ile bir plan yapmışlar ve Garrosh’un son yemeğine zehir katmışlardı. Olanları öğrenen Anduin, vakit kaybetmeden Garrosh’un yanına gitti ancak ork oldukça saldırgan bir tavır sergiliyordu. Anduin kral olduğu zaman orkların Stormwind’i dümdüz edeceğini ve halkının onun hiç doğmamış olmasını isteyeceğini dile getiren Garrosh’un yemeği geldiğinde Anduin yalnızca kasesine vurarak devrilmesine sebep oldu. Öfkeyle dolan Garrosh, Anduin’in kolunu bükerek ona zarar vermeye çalıştıysa da dökülen yemeği yiyen bir sıçanın öldüğünü görünce onu bıraktı; Anduin ise Işık ile acısını dindirdikten sonra tek kelime etmeden odayı terk etti.

Karar anında yaptığı hiçbir şeyden pişmanlık duymadığını mahkemeye katılan herkesin önünde dile getiren Garrosh, Anduin’i şaşkınlığa uğrattı zira genç prens onun değişebileceğini düşünmüştü. Bronz ejderha Chromie’nin ortada olmadığını ve bir şeylerin ters gittiğini gören Anduin, derhâl Garrosh’un hapis tutulduğu yere gittiyse de buradaki gardiyanın baygın yattığını gördü. Onu iyileştirdikten hücrenin içerisine atılmış olan Chromie’yi gören Anduin, başka bir bronz ejderha olan ve mahkemede geçmişteki olayları gösteren Kairoz’un bir işler peşinde olduğunu öğrendi; ancak o sırada kendisine yetişen Wrathion tarafından bayıltıldı.

Uyandığında kendisini tam anlamıyla kaosun ortasında bulan Anduin, Garrosh’un Kairoz ve Wrathion ile birlikte kaçtığını, bu kaçış sırasında açılan bir büyü yarığından da mahkemede bulunan kişilerin alternatif bir zamandaki kopyalarının geldiğini öğrendi. Kendi kopyasını gören Anduin, Chromie’nin nasihatiyle ne yapması gerektiğini anlamıştı: Karşısındaki suretin doğasını çözmeli ve ona göre hareket etmeliydi. Böylece ölmekte olan kendi kopyasına yaklaşan Anduin, ona babalarının bu gerçeklikte yaşadığını söyledi; böylece huzur bulan suret kaybolup gitti ve Anduin de etrafındakileri iyileştirmeye girişti. Kaos dağıldığında babasının yanına koşan Anduin, Jaina’nın ölmek üzere olduğunu gördü fakat hiç kimsenin çabaları meyve vermiyordu. Yine de umudunu yitirmeyen Anduin, Kızıl Turna Chi-Ji’yi etkilemeyi başardı ve güçlerini kullanan Aziz Semavi, Jaina’yı iyileştirdi.

Anduin, ölmek üzere olan Jaina’yı iyileştirme çabasındayken

Azeroth kahramanları Garrosh’u ve planlarını durdurmak için alternatif zaman dilimindeki başka bir Draenor’a gittiklerinde Anduin, Stormwind’de kalmaya devam etti; ancak hayatının kökten değişmek üzere olduğundan bihaberdi. Bu alternatif Draenor’dan günümüz Azeroth’una gönderilen ork fel büyücüsü Gul’dan, Yakan Lejyon’u gezegene getirecek yolun açılmasını sağlamıştı. İttifak ve Orda güçleri bir araya gelerek Parçalanmış Sahil’e gittiklerinde bu kuvvetlere önderlik eden isimler arasında yer alan Varian, beraberindekileri kurtarmak için kendisini feda etti ve Gul’dan’ın elinde feci şekilde can verdi. Artık Stormwind Kralı olan Anduin, kendisiyle aynı fikirde olan Velen’in de desteğiyle Orda ile birlikte çalışmaları gerektiğini dile getirdi. Öte yandan Jaina ve Genn Greymane ise Varian’ın ölümünden Orda’yı sorumlu tutuyor, intikam almaları gerektiğini savunuyorlardı. Babasının kendisine yazdığı mektubu okuyan Anduin bu teklifleri bir kenara itti fakat Jaina Orda’yı bir daha asla Dalaran’a sokmayacağını söyleyerek kralın yanından ayrıldı. Daha sonra hizmetlerini kabul ettikleri iblis avcılarının yardımıyla o anda taht odasında şekil değiştirmiş hâlde saklanan iblisler bir bir ortaya çıkartıldı ve İttifak kahramanlarının yardımıyla hepsi alt edildi. Sonrasında Genn Greymane’i görevlendiren kral, ondan Stormheim’a giderek Aggramar’ın Kalkanı adındaki kadim Yaratılış Sütunu’nu ele geçirmesini istedi.

Varian, Parçalanmış Sahil’e giderken yanında oğlu tarafından kendisine doğum günü hediyesi olarak verilen ve içerisinde Anduin’in resmi olan bir pusula taşıyordu ancak bu pusula okyanusta kaybolmuştu. Bir İttifak kahramanı pusulayı bulup Anduin’e götürdü. Bu olaydan sonra kendisini bir süre Işık Katedrali’ne kapatan Anduin, kimliğini gizleyerek kahraman ile birlikte Stormwind sokaklarında yürüdü ve halkının neler konuştuğunu öğrendi; ardından Stormwind Kalesi’ne dönerek kendisi hakkında tartışan Velen ve Genn’i dinledi. Aldığı kararla birlikte Parçalanmış Sahil’e giderek babasının düştüğü yeri ziyaret eden Anduin, burada Shalamayne’in bir parçasını buldu. Babasının bir görüsüyle karşılaşan ve asla onun gibi bir kral olamayacağını düşünen Anduin, ona ne yapması gerektiğini sorduğunda aldığı cevap ise “Bir kralın yapması gerekeni,” oldu. Kılıcın diğer parçasını da edinen Anduin, onları birleştirerek Shalamayne’i aynı babası gibi tek bir silah olarak kullanmaya başladı.

Stormwind’e geri dönen Anduin, burada babasının kendisine yazdığı mektubu tekrar okurken kral olmanın kendisine getirdiği sorumlulukları da düşündü. Bu sırada odaya giren bir asker, Parçalanmış Sahil’den iyi haberler getirdiğini söylese de bir an sonra elinde bir hançerle saldırıya geçti. Anduin, Işık’ın gücünü kullanarak düşmanını hapsetti ve onun bir nathrezim olduğunu gördü. İblise göre Anduin düşmanla dostluk kurarak babasını zayıflatmıştı ve İttifak’ın sonunu getirecekti ancak genç kral bu laflara kanmadı ve Işık’ın gücüyle yarattığı bir çekiçle nathrezimi öldürdü; her ne olursa olsun Orda ve İttifak’ın bir gün barış sağlayacağına olan inancı sarsılmamıştı.

Sargeras hapsedilip Yakan Lejyon mağlup edildiğinde halkına bir konuşma yapan Anduin, ardından Genn Greymane ve SI:7 lideri Mathias Shaw ile bir araya geldi. Mathias’ın anlattıklarına göre Sargeras’ın Silithus’a saplanmış olan kılıcı yeni bir maddenin gezegenin dört bir yanından fışkırmasına sebep olmuştu ve Orda da bu maddeyi toplamakla meşguldü. Maddeyi eline aldığında büyük bir güç hisseden ve daha fazla bilgi edinmeleri gerektiğini söyleyen Anduin, daha sonra Stormwind Kalesi’ndeki harita odasına giderek burada danışmanları Velen, Genn, Mathias ve Hava Amirali Rogers ile görüştü. Onlara bulunan yeni maddeyi gösteren kral, fikirlerini aldıktan sonra böylesine bir gücü Azeroth halklarını iyileştirmek ve onları refaha kavuşturmak için kullanmaları gerektiğine karar verdi. Genn ise Savaşşefi Sylvanas’ın bunu saldırı amaçlı kullanacağına inanıyordu.

Anduin hem Lejyon ile olan savaşta verdikleri destek için bizzat teşekkür etmek hem de bu yeni maddeyle ilgili yardım talebinde bulunmak için diğer İttifak şehirlerine ziyaretler düzenlemeye karar vermişti. Genn buna karşı çıksa da Anduin onu yokluğunda kral naibi olacak şekilde atadı ve Ironforge’a gitti. Burada artık dost olmuş olduğu Moira ile görüşen Anduin, beklenmedik bir şekilde ziyarete gelen ve artık Azeroth’un Sözcüsü olarak anılan Magni Bronzebeard ile de konuşma fırsatı buldu. Kristalleştiğini bizzat kendi gözleriyle gören Anduin için bu oldukça enteresan bir karşılaşmaydı ancak ortaya çıkan bu maddenin ne olduğunu da öğrenmesine sebep olmuştu: Adı Azerit’ti ve henüz bir titan olarak doğmamış olan Azeroth’un yaşam özüydü. Bir kısım bu Azerit’i silahlaştırıp Orda’yı ortadan kaldırmak için kullanmayı teklif etse de Anduin bunu reddetti ve Orda ile savaşmadıklarını, bu maddeyi Azeroth’a ve halklarına şifa dağıtmak için kullanmaları gerektiğini dile getirdi. Bunu duyan Moira, o sırada yanlarında bulunan Velen’in de desteğiyle Anduin’i Azeroth’un rahip ve rahibelerinin bir araya geldiği tapınağa götürmeye karar verdi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)