KİMDİR, NEDİR: ANDUIN LLANE WRYNN

Birlikte çalışmaya ant içmiş olan bu rahip ve rahibeler, Kardinaller Meclisi adındaki oluşumu yaratmışlardı ve bir naaru gemisi olan Yitenışık Tapınağı’nda kalıyorlardı. Buraya giden Anduin, uzun zaman önce ölmüş olduğu düşünülen fakat aslen bir diriölü olarak varlığını sürdüren, Azeroth’un ilk paladinlerinin eğitilmesine öncülük etmiş olan Alonsus Faol ile karşılaştı. Yine aynı şekilde öldüğü düşünülen ve aslen Lordaeron tahtının varisi olan Calia Menethil ile yüz yüze geldiğinde ise şaşkınlığını gizleyemedi. Orada bulunan rahip ve rahibelere hitap eden Anduin, Kutsal Çan kazasından beri yanlış bir şey yaptığında sızlayarak kendisini uyaran kemiklerinin herhangi bir ağrı yapmadığını fark ettiğinde Azerit’i onlara göstermenin hiçbir zararı olmayacağına kanaat getirdi. Böylece onlardan Azeroth’u iyileştirmek için yardım istedi ve ister İttifak ister Orda tarafında olsun fark etmeksizin güvendikleri kişileri de bu çağrısına cevap vermek için teşvik etti. Böylece şamanlar ve druidler ile de iletişime geçilmesine önayak oldu.

Alonsus Faol ve Calia Menethil

Stormwind’e geri döndüğünde Genn ile görüşen Anduin, onun kendisine uygun bir aday bularak evlenmesi için yaptığı ısrarlardan usanmıştı. Genn’e göre Anduin’in derhâl bir kraliçe adayı seçmesi, evlenmesi ve varis yapması gerekiyordu zira krallığın geleceğini garanti altına almalıydı. Anduin ise birisini sevmeden sırf önceden ayarlanmış bir şekilde evlenmek istemiyordu; bu yüzden Genn’in kendi kızı Tess’i önerişini de reddetti. Aynı zamanda tüm diriölüleri düşman olarak gören Genn’e hepsinin öyle olmadığını söyledi zira yakın zamanda kendisini Işık’a adamış olan Alonsus ile tanışmıştı. En sonunda ise planını dile getirdi: Sylvanas’ın halkı arasında aile bireyleri hâlâ Stormwind’de yaşayanlar varsa onları bir araya getirip görüştürmeyi düşünüyordu. Tüm bu konuşmaların ardından kendi odasına çekilen Anduin, kişisel casusu olarak görevlendirdiği Valeera Sanguinar’ı çağırdı ve dostu Baine Bloodhoof’a bir mektup iletmesini istedi; bu mektupta aileleri bir araya getirme fikrinden bahsediyordu.

Seyahatlerine devam eden genç kral, bir sonraki durağı olan Darnassus’a giderek burada Tyrande ve Malfurion ile bir araya geldi. Bu görüşmeleri sırasında bir Kirin Tor büyücüsü, mavi ejderha Kalecgos’tan haber getirdi. Gelen habere göre Orda’nın tekrar Dalaran’a kabul edilmesinden sonra ortadan kaybolan Jaina iyiydi ancak bir süre daha kayıplara karışacaktı. Tekrar şehrine geri dönen Anduin, Valeera’dan karanlık haberler aldı: Sylvanas, kendisinin Baine ile yazıştığını öğrenmiş ve iletişimin kesilmesini talep etmişti. Baine, boynuzundan kerttiği bir parçayı hatıra olarak Anduin’e göndermiş, halklarının güvenliği için talebe uyması gerektiğini belirtmişti. Anduin oldukça üzülse de kararı anlayışla karşıladı.

Yitenışık Tapınağı

Genç kral, Alonsus Faol ile Calia’nın bulunduğu tapınağı tekrar ziyaret ettiği sırada onlara aileleri karşılaştıracak planından bahsetti ve Alonsus’un yardımını istedi; Alonsus da destek vermeyi ve aracı olarak görev almayı kabul etti. Bu sırada Anduin, gelen ani bir haberle uşağı Wyll Benton’ın ölmekte olduğunu öğrendi. Derin üzüntü duyan Anduin hemen Stormwind’e dönüp onu Işık’ın gücüyle hayatta tutmak istese de Wyll çok yaşlıydı ve huzur içerisinde ölmek istiyordu. Anduin, Wyll son nefesini verene kadar başında durarak ona kitap okudu ve o öldükten sonra da bir süre yanından ayrılamadı. Kraliyet ailesine yaraşır bir tören düzenlenmesi emrini verdikten sonra ise danışmanlarının yanı sıra Turalyon ile Alleria’yı da toplayarak bir görüşme gerçekleştirdi. Aileleri bir araya getirme planını onlara anlattı ve neredeyse hepsi karşı çıksa da kararından dönmeyeceğini söyleyerek desteklerini istedi.

Bu sırada Alonsus Faol da çoktan Undercity’ye gitmiş, götürdüğü iki mektuptan birini Sylvanas’ın sağ kolu olan Nathanos’a teslim etmiş, diğerini ise Wyll’in eşi olan Vellcinda’ya (ölüp kaldırılmadan önceki ismiyle Elsie Benton’a) iletmişti. Sylvanas, Nathanos ile yaptığı konuşma sonrasında bu planın her türlü kendi lehine sonuçlanacağına kanaat getirdi ve Anduin’in teklifini kabul ettiğini iletti.

Anduin, Calia ve Genn’in yardımıyla Stormwind’de yaşayan ve Undercity’de diriölü akrabaları olanları aramaya koyuldu. Sylvanas onlara bir liste sunmuştu ve bu listeyi kullanarak bireylerle görüşmeye başladılar. Buldukları isimler arasında kimileri intikam istiyor, kimileri ise nefret duyuyordu; bu yüzden dikkatlice araştırıp az sayıda kişide karar kıldılar ve Sylvanas’a durumu haber verdiler. Bu araştırma sırasında Calia’yı adeta ablası olarak görmeye başlayan Anduin, onun ailesinden habersizce bir askerle evlendiğini, bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini ancak Arthas ile beraberindeki Musibet ordusu Lordaeron’u bastığında ailesinden ayrı düştüğünü ve onların ölmüş olduğunu düşündüğünü öğrendi. Calia, aileler bir araya geldiğinde orada bulunmak istediğini belirtti ve bunu yaparken kimliğini gizlemeyi kabul etti.

Anduin’in başka planları da vardı ve bu yüzden bir gece Genn’i ve Turalyon’u şehirdeki Işık Katedrali’ne çağırdı. İkili katedrale vardıklarında Alonsus Faol’un da orada olduğunu gördüler. Genn öfkelenerek ortamı terk ederken Turalyon Işık’ın gücünü kullanarak Alonsus’un ne kadar saf ve doğru olduğunu görüp kendisinden özür dileyerek desteğini sundu.

Sylvanas ile Anduin

Stormwind’deki aile bireyleri ve danışmanları ile Arathi Dağlık Bölgesi’ndeki Stromgarde’a giden Anduin, burada Sylvanas ile de karşı karşıya geldi. Sylvanas hiçbir Stormwind vatandaşına zarar vermeyeceğinin sözünü verdi, Anduin ise onun babasına ihanet edip etmediğini sorguladı. Sylvanas dürüst bir cevap vererek aldığı karar her ne olursa olsun Yakan Lejyon kuvvetlerinin sayısı karşısında Varian’ın her şekilde ölümünün kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Bu görüşmenin ardından Stormwind’li ve Undercity’li bireyler bir araya geldiler; bir kısmı konuşmayı bile istemeyerek Stromgarde’a geri dönerken bir kısmı ise evlatlarına, ebeveynlerine ve arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğuyla vakit geçirmeye başladılar. Ancak aileleri ile yaşayabileceklerine kanaat getiren bir kısım diriölü yavaşça İttifak tarafına doğru gitmeye başladığında geri çekilme sinyalini veren Sylvanas, ardından kendi askerlerine alanda bulunan tüm diriölülerin öldürülmesi emrini verdi. Ona göre böylesine bir umudu aşılamak yersizdi, halkının geri kalanlarının da çekip gitmesine sebep olabilirdi ve insanların tamamının onları kabul edeceğini düşünmüyordu.

Anduin yaşananları görünce büyük bir şok geçirdi. Öldürülen diriölülerden kendisini sorumlu tutuyordu. Bineğine atlayıp ailelerin bulunduğu yere gitse de geç kalmıştı ve kimseyi kurtaramadı. Bu sırada başlığını indirmiş olan Calia da kendisini ortaya çıkarmıştı ve bunu gören Sylvanas, Lordaeron varisini bizzat öldürdü. Calia’nın cansız bedenini alan Anduin, onu Stromgarde duvarlarının ardına taşıdıktan sonra onun Kardinaller Meclisi’nin tapınağına gönderilmesini sağladı. Ardından kendisi de tapınağa giden Anduin, burada Alonsus Faol’un ve naaru Saa’ra’nın yardımıyla Calia’yı hayata geri döndürmeyi başardı. Calia, Işık’ın güçleriyle geri gelmiş olsa da artık bir diriölüydü.

Anduin’in Stormwind vatandaşlarıyla birlikte toprağa verdiği diriölülerin mezarları

Arathi’ye geri dönen Anduin, kendisine eşlik eden aile bireyleriyle birlikte öldürülen Undercity vatandaşlarını toprağa verdi ve bir cenaze töreni düzenledi. Yanında yer alan Genn ise diriölülerin hepsinini kötü olmadığını, onların da yalnızca yaşamak isteyen bireyler olduğunu ve insanlardan çok da farklı şeyler hissetmediklerini anladığını dile getirdi. Anduin de Genn’den özür dileyerek Sylvanas’ın asla değişmeyi kabul etmeyeceğini sonunda fark ettiğini söyledi.

Stormwind’e geri döndüğünde İttifak kahramanlarını yanına çağıran Anduin, onlardan yeni müttefikler bulmasına yardımcı olmalarını istedi. Turalyon ve Alleria’nın desteğiyle Işık’ın Ordusu’nda yer alan draeneilar ile hiçlik efleri de böylece İttifak’a katılmış oldular.

Anduin ile Genn’in dövüş alıştırması yaptıkları bir sırada yeni haberler ile gelen Mathias Shaw, Orda kuvvetlerinin Silithus’a gitmeyi planladıklarını bildirdi. Anduin bu haberi Tyrande’ya taşıdı ve ikili, Orda’nın Azerit’i silahlaştırmaya başladığına kanaat getirdi; böylece Tyrande gece elflerini Feralas’ta konuşlandırarak Orda’nın yolunu kesmeye hazırlandı. Ancak bu bir kandırmacaydı; Varok Saurfang’in emrindeki birlikler beklenmedik bir şekilde Külvadi’ye girip Karasahil bölgesine kadar ilerlediler. Sylvanas’ın amacı Malfurion’ı öldürüp gece elflerinin moralini kırmak, ardından da Darnassus’u ele geçirmekti. Fakat Malfurion hayatta kaldı ve Sylvanas da Teldrassil’i içindeki siviller ile birlikte yakma emri verdi.

Lordaeron Savaşı sırasında Işık’ın gücünü kullanarak askerlerini iyileştiren Anduin

Olan bitenler Anduin’in kulağına ulaştığında artık savaşın kaçınılmaz olduğunu anlayan genç kral, karşı saldırı için orduları Lordaeron’a yönlendirdi. Savaşı bizzat yöneten ve Işık’ın gücünü kullanarak askerlerinin yaralarını saran Anduin ile emrindeki İttifak güçleri, Sylvanas’ın veba saldırısını kullanmasıyla birlikte geri çekilmek zorunda kaldılar. Bu sırada hiç beklenmedik şekilde savaşa dâhil olan Jaina sayesinde şehre girebilen İttifak güçleri, kapıda onları bekleyen Saurfang’i alt edip savaş esiri olarak tutukladılar. Ardından taht odasına giren Anduin, Genn, Jaina ve Alleria, burada Sylvanas ile yüzleştilerse de bir tuzağın içerisinde olduklarını çok geç anladılar. Sylvanas gizlenmiş olan veba kaynaklarını patlatarak kaçarken dörtlü de Jaina’nın ışınlanma büyüsü sayesinde ölümden son anda kurtuldu.

Orda güçleri Stormwind’e sızıp Zandalar Prensesi Talanji ile Kâhin Zul’u kaçırdıktan sonra daha fazla müttefike ihtiyaç duyduklarını fark eden Anduin, bu düşüncesini Jaina ve Genn ile paylaştı. Bunun üzerine Jaina, Kul Tiras’a giderek destek isteyeceğini söyledi ve İttifak kahramanlarıyla birlikte yola koyuldu; Genn de başka bir birlikle onların ardından gitti.

İttifak kuvvetleri Kul Tiras’ın başkenti Boralus’ta üslerini kurduktan sonra şehri ziyaret eden Anduin, kahramanlardan Orda’nın ilerleyişine engel olmaları için Zandalar topraklarında çalışmalar yapmasını istedi. Çalışmalar başarılı bir şekilde sonuçlanınca tüm ekibi tebrik etmek için bizzat gelen Anduin, Jaina’nın Lord Amiral ilan edilişi sırasında da Boralus’ta bulundu. Bu sırada Bolvar Fordragon’ın kızı Taelia ile tanışan Anduin, ona Stormwind’e gelmesini ve böylece babasıyla ilgili hikâyeleri paylaşabileceğini söyleyerek krallığına geri döndü.

Anduin, Bolvar Fordragon’ın kızı Taelia ile tanışırken

Azeroth için savaş devam ederken genç kralın hayatında neler olacağını ise gelecek gösterecek.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)