KİMDİR, NEDİR: BAINE BLOODHOOF

Garrosh Hellscream ile Baine Bloodhoof arasında tekrar gerginlik yaşanması için çok da uzun bir süre geçmesi gerekmedi. Garrosh, Orda’daki tüm ırklardan gittikçe daha fazla şey talep ediyordu ve Thunder Bluff’ı ziyaret ettiği bir sırada Mulgore’un temiz su kaynaklarına ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Orda’nın bir parçası hâline gelmiş olan goblinler, Durotar’ın kuzeyindeki Azshara bölgesinde birçok projeyi hayata geçirmiş, bunu yaparken temiz su kaynaklarını da neredeyse yok etmişlerdi. Bu talebe kaygıyla yaklaşan Baine, bir tauren temsilcinin goblin hareketlerini gözlemlemek için görevlendirilmesi şartıyla su kaynaklarını kullanıma açmayı kabul etti. Gergin bir şekilde şehri terk eden Garrosh’un ya doğru bir lider olmayı zor yoldan öğreneceğini ya da bu olmadan öleceğini düşünen Baine, Hamuul’un gerekirse Orda’dan çekilebilecekleriyle ilgili görüşlerini ise bir kenara itti. Ona göre babasının kurulmasına yardım ettiği Orda’nın geleceği için hâlâ umut vardı.

Baine’in yönlendirmesiyle birlikte Durotar’a temiz su nakliyatı başlamıştı ve her şey yolunda gidiyor gibi gözüküyordu; ancak bir süre sonra suyu taşıyan karavanlara çeşitli saldırılar düzenlendiğine dair bilgiler gelmeye başladı. Olayı araştıran Baine, saldırıları eskiye nazaran çok daha iyi silahlanmış kirpidomuzların yaptığını öğrendi. Onlarla bir anlaşmaya varabileceklerine inansa da Garrosh buna yanaşmak istemiyordu. Ona göre kirpidomuzlar, Orda topraklarında saldırılar düzenliyor, Orda halkını katlediyorlardı ve aynı şekilde karşılık verilmeliydi. Baine’e bir saldırı planı oluşturmasını söylese de o bunu reddetti.

Baine Bloodhoof

Öte yandan tauren halkı huzursuzlanmaya başlamıştı. Onlara göre Baine ağırlığını yeterince ortaya koyamıyor, Garrosh’un her istediğini kabulleniyormuş gibi gözüküyordu. Tauren halkının önceliği ikinci plana atılmış gibiydi ve Orda’yı terk etmeyi planlıyorlardı. Özellikle Greyhoof Farwanderer isimli klan lideri, kendi halkının Mulgore’dan ayrılması için gerkeen hazırlıklara başlamıştı. Baine ise kirpidomuz saldırılarına bir çare arıyor, ne yapması gerektiğine dair Hamuul ile görüşüyordu. Hamuul’un yönlendirmesiyle çok daha barışçıl bir çözüm bulmak amacıyla şamanlara ve druidlere danışıldı.

Başka bir kirpidomuz saldırısını takiben Hamuul, Baine’e bir çözüm bulduklarını iletti. Saldırılar, kirpidomuzların su kaynaklarının azalması sebebiyle yaşanıyordu ve eğer güçlerini kullanarak onlara temiz su kaynağı yaratabilirlerse her şey düzene girecekti. Garrosh bu yaklaşımı öğrendiğinde hiç de hoşnut olmadığını dile getirdi ve yanına aldığı Kor’kron askerleriyle birlikte taurenlere haber vermeden Mulgore’a giderek kirpidomuzların inine saldırdı. Yaşananları öğrenen Baine, Hamuul’u ve tauren paladinleri yanına alarak yardıma koştu; ki oldukça zamanlı bir hareketti zira yüzlerce kirpidomuz, Garrosh ve ekibini köşeye sıkıştırmış, askerleri katletmişti. Baine’in yardımıyla kurtulan Garrosh’a agresif davranmanın her zaman doğru yol olmadığını göstermek isteyen Hamuul, druid güçlerini kullanarak bir nehir yarattı; Baine de kirpidomuzlara bu nehrin onların su kaynağı olacağını, daha fazla saldırı gerçekleştirmelerine sebep bulunmadığını söyleyerek nihayet sorunu çözmüş oldu. Yaşananlara tanık olan Greyhoof Farwanderer, Baine ile ilgili kuşkuları olduğu için özür diledi ve halkının Mulgore’da kalacağını dile getirdi.

Deathwing’in ortaya çıkması ve Afet’in patlak vermesiyle birlikte tüm Azeroth çalkantılı bir döneme adım attı. Huzursuzluğu fırsat bilen Magatha takipçisi Orno Grimtotem, klanının kuvvetlerini Mulgore’u ele geçirmek için gönderdi. Bölgedeki su kuyularını zehirleyen Nemruttotem üyeleri, taurenlerin savunmaya geçmesiyle birlikte çarpışmaya girdiler. Taurenler su kuyularını temizlemeyi ve Orno’nun güçlerini alt etmeyi başarırken bir kahraman da Orno ile yüzleşti. Yaşanan düelloya son anda yetişen Baine, kendisine hakaret eden Orno’yu mağlup etti ve tehdide bir son vermiş oldu.

Orno Grimtotem

Orno Grimtotem: Aynı acınası baban gibi utanç içinde öleceksin.
Baine Bloodhoof: Ancak bir korkağın zehri ile bir Hellscream’in öfkesi babamı alt edebildi. Senin karşımda ne gibi bir şansın olabilir?!

Tüm bunlar yaşanırken karanlık haberlerin ardı arkası kesilmiyordu. Güney Çoraklıkları’ndan Mulgore’a giden yol üzerinde bulunan Taurajo Kampı, İttifak saldırısına uğramıştı. Bölgenin güneydoğusunda bulunan Kuzeygözlem Kalesi’ndeki İttifak askerleri, taurenlerin bir saldırı düzenlemeyi planladıkları konusunda yalan haber almışlardı. Haberin bir yalandan ibaret olduğunu bilmeyen askerler, olayları başlamadan bitirmek için Taurajo Kampı’na bir saldırı düzenlemişlerdi. İttifak kuvvetlerinin başında bulunan General Hawthorne, askerlerine sivillerin kaçması için fırsat tanımalarını emretmiş, yalnızca savunma güçleriyle çarpışılmasını buyurmuştu. Kamptaki siviller farklı bölgelere kaçarken Taurajo Kampı saldırı sonucunda yakıldı; ancak Orda kuvvetlerine iletilen bilgi, bunun acımasızca yapılan bir katliam olduğuydu. Baine ise karmaşık duygular içerisindeydi: Avcı ve savaşçı yetiştirmekle yükümlü Taurajo Kampı aslen askerî bir bölgeydi ve savaş anında saldırılması daha kabul edilebilir bir durumdu fakat Savaşşefi’nin bu gelişmeleri takiben nasıl davranacağını kestiremiyordu. İttifak’ın daha fazla ilerlemesine izin vermemek için Güney Çoraklıkları ile Mulgore arasındaki bağlantı noktasına Büyük Geçit adını verdikleri oldukça yüksek bir sur inşa ettirdi. İntikam almak amacıyla İttifak’a karşı saldırı gerçekleştirmek isteyenler ise Baine’in emriyle Thunder Bluff’tan sürüldü.

Bir süre sonra tüm Orda liderleri, Garrosh tarafından Orgrimmar’a çağrıldılar. Yeni mimarisinden zerre hazzetmediği şehre giden Baine, burada Savaşşefi’nin danışmanlığını yapan kıdemli ork Eitrigg ile kısa bir konuşma yaptı. Eitrigg ona toplantının konusunun rahatsızlık verici olduğunu söyledi; nitekim Garrosh herkesi toplayıp Theramore’u Kalimdor’dan silmek istediğini dile getirdiğinde aynı rahatsızlığı Baine de hissetti. Savaşşefi, Theramore’u aradan çıkarttıktan sonra gece elflerinin topraklarını ele geçirmek, böylece Kalimdor üzerinde Orda egemenliği sağlamak istiyordu. Beklenmedik bir şekilde bu plana ilk karşı çıkan kişi Sylvanas Windrunner oldu zira bu tarz bir hareket karşısında İttifak güçlerinin intikam amacıyla Doğu Krallıkları’nda bulunan Undercity ve Silvermoon’a saldıracağını düşünüyordu. Eitrigg fikrini dile getirmek istediğinde goblinlerin lideri Gallywix araya girip savaşın oldukça kârlı olacağını söylemesiyle birlikte ortam gerildi. Baine artık daha fazla dayanamayarak Jaina Proudmoore’un böylesine bir yıkımı hak etmediğini söyledi ve Thunder Bluff düştüğünde Garrosh da dâhil olmak üzere hiç kimse kılını bile kıpırdatmazken şehri geri almasına yardımcı olanın Jaina olduğunu hatırlattı. Ancak Garrosh kararını vermişti ve Theramore’a saldırı planlarının hayata geçirileceğini söyleyerek toplantıyı noktaladı.

Mulgore’u Güney Çoraklıkları’ndan ayıran Büyük Geçit

Tauren kuvvetlerini bir araya getiren Baine, Büyük Geçit üzerinden Güney Çoraklıkları’na geçerek burada trollerin lideri Vol’jin ve onun askerleriyle buluştu ve iki ordu beraber Kuzeygözlem Kalesi’ne ilerlemeye başladı. Orda kuvvetleri çoktan oradaydı ve Garrosh’un emrindeki kara şaman bir lav devi çağırıp kontrolü altına aldı. Bu tarz eylemler Toprak Divanı tarafından kati olarak yasaklanmıştı ve elementalin yarattığı yıkımı gören Baine, emrindekilere geri çekilmelerini söyledi.

Kuzeygözlem Kalesi ele geçirildikten sonra kaybettiği askerlerin cenazelerinin onurlandırılmasını isteyen Baine, aynı zamanda kendi kuvvetlerine hiçbir İttfak askerinin bedenine zarar vermemelerini emretti. Toprak Ana tüm çocuklarını seviyordu ve herhangi birinin ölüsüne saygısızlık edilmemeliydi. Kendi çadırına dönen tauren, Garrosh’un yaptıkları, yarattığı yıkım ve elementleri kendi isteğine göre köleleştirip kullanması üzerine uzunca düşündükten sonra tehlikeli bir karara vardı: Jaina’yı uyarmalıydı. Yalnızca babasına ve kendisine hizmet etmiş, tüm sırlarını korumakla yükümlü Perith Stormhoof’u yanına çağırdı ve ondan gizlice Theramore’a giderek Garrosh’un saldırmayı planladığını anlatmasını istedi. Vaktinde Anduin’in kendisine verdiği Fearbreaker’ın da prense geri verilmesini talep etti zira Kuzeygözlem Kalesi’nde yaşananlardan sonra böylesine bir silahı taşımaya layık olmadığını düşünüyordu.

Garrosh takip eden günlerde hiçbir ilerleme emri vermeden aynı bölgede kalmaya devam etti. Bu durum diğer liderleri tedirgin ediyordu zira Theramore bunca zamanda savunmalarını güçlendirebilirdi. Huzursuzlanan ve yapılanlar konusunda kuşkuları olan Baine, Vol’jin, Kelantir Bloodblade adındaki Kan Şövalyesi, Frandis Farley adındaki Terkedilmiş ve birkaç diğer Orda üyesi bir araya gelerek Savaşşefi’nin hareketleri üzerinde tartıştılar; ancak aralarından Zixx Grindergear isimli goblinin ihaneti üzerine Garrosh toplantıyı öğrenip yapıldığı yere gitti. Arkasından iş çevirdiğini düşündüğü Baine ve diğerlerine hiç kimseye hesap vermek zorunda olmadığını ve emri verene kadar bekleyeceklerini dile getirdi.

Baine’in rahatsızlığı bir türlü dinmiyordu. Garrosh son zamanlarda hiçbir danışmanını dinlemez olmuş, kişisel koruması olarak yanında bulunan Karakaya orku Malkorok dışında hiç kimseyle görüşmemeye başlamıştı. Perith Stormhoof’un Theramore’dan fark edilmeden dönmesi içini biraz da olsa rahatlatmıştı ancak Savaşşefi’nin liderlerden ve danışmanlardan hiçbirine tek kelime etmeden planlar yapıp uygulaması fazlaca huzursuzluğa sebep oluyordu.

Olanlardan pek de hoşnut olmayan Baine

Nihayet Theramore’a saldırı emri geldiğinde Baine ile Vol’jin, Garrosh ile birlikte şehrin kuzey kapısına saldıracaklar arasına seçilmişlerdi. Bu saldırı sırasında Theramore’un istihbarat şefi ve aynı zamanda Jaina’nın kişisel koruması Pained isimli gece elfiyle çarpışan Baine, mavi ejderha Kalecgos’un savaşa katıldığını ve Orda kuvvetlerini geri kaçamayacakları şekilde köşeye sıkıştırmaya çalıştığını öğrendi. İyice tuzağa düşmeden uzaklaşmak isteyen Garrosh, herkese geri çekilme emri verdi. Yakınlardaki bir köprüye kadar çekilen Orda kuvvetleri, nispeten güvendelerdi. Tam da bu sırada Garrosh, Baine’e yaklaşmakta olan bir zeplini gösterdi. Bilinen en büyük mana bombasını taşıyan zeplini gören Baine, o anda neler döndüğünü tüm açıklığıyla anladı: Garrosh’un uzun süre beklemesinin sebebi İttifak’ın büyük isimlerinin Theramore’u savunmak için gelmelerini sağlamaktı, böylece sadece şehri yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda önemli isimleri de öldürmüş olacaktı. Nitekim aralarında Kirin Tor lideri Rhonin, General Marcus Jonathan, Amiral Tarlen Aubrey, Pained ve Jaina’nın çırağı Kinndy’nin de bulunduğu birçok isim patlamada hayatını kaybetti.

Theramore’un yok oluşunu izlemek zorunda kalan Baine, vakti zamanında masum druidleri benzer şekilde öldüren Krom’gar isimli orku yaptığı bu onursuzca hareketten dolayı ölümle cezalandıran Garrosh’a neler olduğunu merak etmeye başladı. Karakteri oldukça değişmişti ve tek isteği kan dökmek gibi duruyordu. Emrindeki kuvvetleri Thunder Bluff’a geri götürmeye karar veren Baine, Savaşşefi’ne kesin bir dille konuştu: Eğer taurenlerin desteğini istiyorsa Theramore benzeri bir olay bir daha asla yaşanmamalıydı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)