WORLD OF WARCRAFT REHBERİ – GARNİZONLAR

Warlords of Draenor’un hayatımıza getirdiği yenilikler arasında şüphesiz ki en ön plana çıkanı Garnizonlar oldu. Yıllardır oradan oraya, rüzgara kapılmış bir yaprak gibi savrulan kahramanlarımızın demir atacağı bir liman, bir sonraki büyük savaşını planlamasına yardım edecek bir karargah oldu. Eh, hal böyleyken ve bu yenilik hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutarken sağlamından bir Garnizon rehberi hazırlamanın iyi bir fikir olacağını düşündüm.

Draenor’a adım attıktan çok kısa bir süre sonra kavuşacağınız garnizonun toplamda 3 farklı seviyesi bulunuyor. İlk seviyede sadece 1 ufak, 1 de büyük binalık yeriniz olacak. Binaların ne oldukları, ne işe yaradıkları ve neye göre seçmeniz gerektiği konusuna sonradan tekrar döneceğiz. İkinci seviye garnizonlar, 93. seviyeye geldiğinizde ya da Alliance için Into Twilight, Horde içinse Return to the Pack görevlerini bitirdiğinizde açılıyor. İkinci seviye bir garnizonda da 2 ufak, 1 orta, 1 büyük bina dikebilme hakkına sahipsiniz.

 

Bütün bunlara ek olarak 92. seviyede maden, 94’te Fishing Shack, 96’da ise Herb Garden binalarını da kısa bir görev dizisinin ardından standart olarak inşa edebiliyorsunuz. Üçüncü seviyeye geçmek ise biraz daha çetrefilli ve para kesenizde delikler açmaya müsait. Teoride 100. seviyeye ulaşır ulaşmaz üçüncü seviyeye çıkabilirsiniz, ancak eğer seviye atlarken elinizdeki Garrison Resourceları saça saça ilerlediyseniz gereken miktar olan 5000 altın ve 2000 Garrison Resource’u anında ödemekte biraz zorlanabilirsiniz. Şu an için en yüksek seviye olan bu seviyede ise 3 ufak, 2 orta ve 2 de büyük bina yapabiliyorsunuz toplamda. Ha, bir de yukarıda saydığımız bonus binalara 100. seviyede eklenen Pet Menagerie var. Pet Battle olayının meraklısıysanız onu da es geçmemekte yarar var.

 

wow_6-0_garrison_horde_ad_01_tga_jpgcopy

Gelelim bu saydığımız binaların asıl işlevlerine ve neye göre tercih etmeniz gerektiğine. Ufak binalar çoğunlukla mesleklere yönelik hazırlanmış durumda ve karakterinizin ihtiyaçlarını karşılama açısından bir hayli önemliler. Artık meslekler eskisi kadar önemli olmadığı için sizde olmayan bir mesleğin binasını dikerek o mesleğin ürettiği eşyaların neredeyse tamamına ulaşmak mümkün. Bunun dışında zaten elinizdeki mesleğin binasını dikmek de, elinizdeki ham maddeleri daha hızlı işleme sokma açısından büyük avantaj sağlıyor. Normalde günlük bir sınırlama getiren meslek cooldownlarının izin verdiğinin ötesine işte bu binalardaki “Work Order”lar sayesinde geçiyorsunuz. Vereceğiniz her Work Order 4 saat sürüyor ve binanın seviyesine göre sırasıyla  7, 14 ya da 21 Work Order sıralayabiliyorsunuz. Eğer Follower’larınızdan herhangi bir mesleğe yatkın olanlar varsa Architect Table’dan onu bu binada çalışmak üzere görevlendirebilirsiniz. Follower çalıştıran binalar Work Order’lardan daha fazla ürün elde ettikleri gibi, binaya göre değişen çeşitli bonuslar da sağlar.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)