WORLD OF WARCRAFT REHBERİ – GARNİZONLAR

BONUS BİNALAR

Bonus binalar, adından da anlaşıldığı üzere aralarında herhangi bir seçim yapmanızı gerektirmeyen, uygun seviyeye ulaştığınızda kendiliğinden açılan binaları temsil ediyor. Tek yapmanız gereken öncesinde o binayla ilgili ufak bir görevi tamamlamak. 92. seviyede Lunarfall Excavation / Frostwall Mines, 94’te Fishing Shack, 96’da Herb Garden, 98’e ulaştığınızda ise Pet Menagerie’ye ait görevler açılacak.

Lunarfall Excavation / Frostwall Mines

Level 1: Garnizonunuzdaki madenlere erişimi açar. Madendeki cevherleri Minning mesleğine sahip olmaksızın toplayabilirsiniz, ancak Minning biliyorsanız yetenek seviyeniz bu topladığınız cevherler sayesinde artacaktır. Madendeki cevherler her gün sonunda resetlenir ve tekrar belirirler.

Level 2: “Mining” yeteneğine sahip Follower’larınızın madende çalışmasına olanak tanır. Aynı zamanda madenin yeni bir bölgesini açarak cevher toplayacağınız alanı neredeyse öncekinin iki katı boyutuna çıkartır. Yeni cevherlere ek olarak Arkeoloji parçaları ve koşma hızı/kazma hızı kazandıran eşyaların bulunduğu terkedilmiş maden arabalarını da madeninize ekler.

Level 3: Daha çok getirisi olan verimli cevher noktalarını açar. Maden bir kez daha genişler ve içeride saldırgan Goren’lere karşı devriye gezen NPC’ler belirir.

Work Order: 5 Draenic Stone karşılığında 5 Blackrock Ore ya da True Iron Ore verir. (Şanslıysanız, ikisini birden verebilir!)

Uygun Follower: Lantresor of the Blade

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için 500 tane Draenic Stone toplamanızı isteyen “Draenic Stone Collector” achievement’ını almış olmanız gerekmektedir. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz.

mine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Fishing Shack

Level 1: Garnizonunuzun sularında ufak balıkları tutabilmenize olanak verir. Aynı zamanda Fishing yeteneğinize +15 veren günlük görevleri de aktif hale getirir.

Level 2: Garnizon sularında orta boyuttaki balıkları tutabilmenize de olanak sağlar.

Level 3: Bu seviyede büyük balıkları da garnizon sınırları içerisinde yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda “Lunker” yakalama imkanı da doğurur -ki bu Lunker’ları yakalayıp Nat Pagle’a götürerek “Nat’s Lucky Coin” kazanabilir ve biriktirdiğiniz Lucky Coin’lerle çeşitli Fishing ekipmanları satın alabilirsiniz.

Uygun Follower: Nat Pagle

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için Draenor’da yakalanabilen 7 çeşit balığın büyük versiyonlarından 100’er tane yakalamanızı isteyen “Draenor Angler” achievement’ını almış olmanız gerekmektedir. Kısacası çok bol vaktiniz ve balık tutmaya karşı müthiş bir ilginiz yoksa “birazcık” zor olabilir açması. Yine de bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz.

fishing-shack

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Herb Garden

Level 1: Garnizonunuzdaki bahçeye erişimi açar. Her gün sonunda Draenor bitkilerinden rastgele çıkanları bahçedeki saksılardan toplayabilirsiniz. Bahçedeki çiçekleri de aynen madendeki gibi toplama mesleğine sahip olmadan da toplayabilirsiniz. Herbalism yeteneğine sahipseniz de topladığınız bitkiler bu yeteneğinizin seviyesini arttıracaktır.

Level 2: “Herbalism” yeteneğine sahip bir Follower’ınızın bahçede çalışmasına izin verir. Bu sayede özellikle istediğiniz bir bitki varsa ertesi gün için saksılara sadece o bitkinin ekilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bahçenin boyutu da büyür ve böylece daha çok bitki toplayabilirsiniz.

Level 3: Bahçenin boyutu bir kez daha büyür. Buna ek olarak yeni çıkan bir meyve ağacının dibinden toplayacağınız meyveleri yediğinizde bazı özelliklerinize bir süreliğine bonus kazanırsınız.

Work Order: 5 Draenic Seed karşılığında rastgele 5 Draenor bitkisi verir.

Uygun Follower: Shadow Hunter Rala / Fiona

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için 500 tane Draenic Seed toplamanızı isteyen “Draenic Seed Collector” achievement’ını almış olmanız gerekmektedir. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz.

herb-garden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Pet Menagerie

Level 1: Savaşabileceğiniz elite battle petleri garnizonunuza çeker. Bu petleri yenmenizi isteyen günlük görevi tamamlamanız karşılığında 8 Pet Charm kazanırsınız. Bu Pet Charm’larla petleriniz bandajlar, tecrübe arttıran yemekler, seviye atlatan taşlar vb ekipmanlar satın alabilirsiniz. Aynı zamanda favori petlerinizden 5 tanesinin garnizonda dolaşmasını sağlar.

Level 2: Battle Pet yakalama şansınızı arttırır ve Draenor’dayken “Revive Battle Pets” özelliğinizin cooldown’ını düşürür. Garnizonda dolaşan pet sayısını da 10’a çıkartır.

Level 3: Yeni bir pet battle görevi açar. Bu görevden gelen ödül çantasından başka bir yerden alamayacağınız 7 yeni pet çıkma ihtimali vardır.

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için Draenor’da 150 pet savaşı kazanmış olmanızı isteyen “Draenic Pet Battler” achievement’ını almış olmanız gerekmektedir. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz.

Ufak bir not olarak “Mastering the Menagerie” görevinin diğer günlük görevlerde olduğu gibi tüm hesabı kapsayan bir cooldown’ı olmadığını da belirtmem gerek. Kısacası level 3 Pet Menagerie’ye sahip alt karakterleriniz varsa bu görevi girip hepsinde birer kere tamamlayıp daha çok ödül kazanmanız mümkün.

menagerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

6.1 yaması itibariyle garnizonlarımızdaki bütün binalar ve temel işlevleri bu şekilde. Bu yazıda daha çok binalara odaklanmış olsam da garnizonda yapabileceğiniz daha başka tonla şey de var tabii: Mesela Garnizon İstilaları, Takipçiler, Pet Savaşları, Legendary görevler, Jukebox… Ama gözünüz korkmasın, onların da rehberleri yolda, en kısa zamanda onlara da yakından bir bakış atma niyetindeyim.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)