WORLD OF WARCRAFT REHBERİ – GARNİZONLAR

Gelelim orta boylu binalara… Çoğu oyuncunun asıl kafasını karıştıran kısım buradan başlıyor. Zira buradan sonraki seçenekleriniz tamamen kişisel tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza kalmış durumda. O yüzden hangi 2 tanesinin en çok işinize yarayacağına karar verip seçmek size kalıyor. Ben yine de elimden geldiğince size yol göstermeye çalışacağım tabi…

ORTA BİNALAR

Barn

Level 1: Iron Trap kullanarak yaralı (%25 ya da daha az sağlığa sahip) Clefthoof, Elekk, Wolf ve Talbuk’ları yakalamanıza olanak sağlar. Yakaladığınız hayvanları Work Order olarak Barn’a teslim ettiğinizde Talbuk ve Wolf’tan Sumptuous Fur, Clefthoof ve Elekk’ten de Raw Beast Hide elde edersiniz.

Level 2: Improved Iron Trap sayesinde önceden yakalayabildiğiniz hayvanlara ek olarak Boar ve Riverbeast de yakalamanızı sağlar. Boar ve Riverbeast’lerin Work Order’lardan getirisi ise özellikle de raid yapıyorsanız bolca kullanacağınız, en önemli özelliğinize +100 veren Savage Feast’tir.

Level 3: Bu seviyede açılan Deadly Iron Trap özellikle Nagrand tarafında bolca bulunan Elite hayvanları yakalamanızı sağlar. Elite hayvanları Work Order’a teslim etmek daha önceki materyallerden bolca vermenin yanında özellikle de meslekler için çok kıymetli olan “Savage Blood” sağlar. Savage Blood’u sadece 50 Primal Spirit karşılığında garnizondaki vendor’dan ya da Barn’dan kazanabildiğinizi düşünürsek, özellikle de meslek epic’lerine bel bağlama niyetindeyseniz ilk yapacağınız binalardan birisi olmalı.

Uygun Follower: Dark Ranger Velonara / Goldmane the Skinner / Hulda Shadowblade

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için Barn’da 125 Work Order vermiş olmanızı isteyen “Master Trapper” achievement’ını tamamlamış olmanız  gerekir. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz.

Önceden özellikle bazı sınıflar için oldukça zorlayıcı olabilen Elite hayvan kafesleme işlemi son gelen yamayla grup içerisindeyken de yapılabilmeye başlandığı için Premade Group kısmında bu elite’leri farmlayan grupları bulmak artık bir hayli kolay. İyi bir gruba denk gelirseniz kısa sürede çantanıza onlarca kafes atabilirsiniz.

Garnizonunuzu 3. seviyeye çıkarttıktan sonra gözünüzü “Glass of Warm Milk” adındaki interaktif obje için dört açmayı da unutmayın. Her seferinde yeri değişen bu objeyi bulabilirseniz, takas edilemeyen “Pygmy Cow” petini kazanabilirsiniz.

Barn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Gladiator’s Sanctum

Level 1: Draenor’daki açık alanlarda savaş dışındaki rejenerasyonunuzu arttırır ve Draenor’da öldürdüğünüz rakip oyunculardan “Broken Bones” toplamanızı sağlar. Öldürdüğünüz her oyuncu 3 ila 6 arası Broken Bones düşürür. Bu kemikleri kullanarak Work Order verebilirsiniz. “Conqueror’s Tribute” adındaki bu Work Order’lardan bolca Honor, bazen Conquest Point, sıkça da PVP ekipmanı çıkma şansı vardır.

Level 2: Yüksekten düşmekten aldığınız hasarı ciddi anlamda azaltır ve su altında nefes almanızı sağlar. Aynı zamanda karşı fraksiyondan bütün ırklara ait Nemesis görevlerini almanıza imkan verir. Nemesis görevini seçtiğiniz ırka ait 500 oyuncuyu öldürdüğünüzde, o ırka ithafen bir ünvan kazanırsınız. (500 ork için “Orcslayer”, ya da 500 worgen için “Worgen Hunter” gibi) Eğer bütün ırkların görevini tamamlarsanız “Warlord of Draenor” achievement’ını ve ünvanını alırsınız.

Level 3: Draenor’daki açık alanlarda sağlığınız %35’in altına düşerse aldığınız hasarı %50 azaltan bir koruma sağlar. Buna ek olarak Highmaul Coliseum’daki Gladyatör turnuvalarına giriş hakkı sağlar. Herkesin tek başına mücadele verdiği bu turnuvada son ayakta kalan Lord/Lady of War ünvanı “Warlord’s Flag of Victory” eşyasını kazanır.

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için 4000 tane Broken Bone toplamanızı isteyen “The Bone Collector” achievement’ını tamamlamış olmanız gerekir. Bu görevi Ashran’da savaşan raidlerden birine katılarak hızlıca kazanabilirsiniz.

Eğer PVP ekipmanı toplamak istiyorsanız, Gladiator’s Sanctum sizi hedefinize taşıyacak en hızlı ve kestirme yolu sunuyor. Özellikle buradan gelen ekipmanların “Warforged” olma ihtimalini de düşünürsek tam takım bir PVP seti toplamak için bir hayli ideal bir bina. Aktif olarak PVP kasmayacak olsanız bile, normalde çok pahalıya patlayan “Seal of Tempered Fate”‘leri elinizdeki fazla Honor’ı harcayarak  almak ya da PVP bineklerini (tanesi 2000 Honor) tamamlamak için kullanmanız da mantıklı.

Gladiators-Sanctum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Lunarfall Inn / Frostwall Tavern

Level 1: Her gün hanı ziyaret eden bir karakter belirir ve size güzel ödüller sunan zindan görevleri verir.

Level 2: Her hafta Headhunter NPC’siyle konuşarak bir özelliğini spesifik olarak belirleyebileceğiniz Follower adayları arasından birini seçmenize olanak sağlar.

Level 3: Bol altın getirisi olan “Treasure Hunter” Follower görevlerini açar.

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için hanı ziyaret eden NPC’lerden 10 tanesinin görevini tamamlayarak “Stay Awhile and Listen” achievement’ını almış olmanız gerekir. Bu achievement’ı bir kere aldıktan level 3 planları sonra bütün karakterleriniz için açık hale gelecektir.

Özellikle ilk başlarda çok faydası olan bir bina Inn. Bilhassa aradığınız özel bir yeteneğe sahip Follower bulmakta zorlanıyorsanız (mesela Scavenger) daha başlarda Inn sayesinde istediğiniz grubu kurmanız çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda günlük zindan görevleri de çeşitli oyuncaklar, petler ve bir adet epik seviye Follower ödülüne sahip olmasıyla ayrı bir cazibeye sahip. Günlük görevlerden bazılarının önemli karakterlere dair enteresan hikâye detayları içeriyor olması da cabası hem… Yine de bütün zindan görevleriyle işiniz bittikten ve ideal Follower kadronuzu kurduktan sonra başka bir binayla değiştirmek daha akıl kârı olacaktır.

Inn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Lumber Mill

Level 1: Draenor’daki ufak ağaçları işaretleyip, bu ağaçlardan kereste elde etmenizi sağlar. Bir ufak ağaçtan genelde 4-5 kereste çıkar ve bu keresteleri Work Order aracılığıyla Garrison Resource’a çevirebilirsiniz.

Level 2: Orta boyutta ağaçları da işaretleyip kesebilmenize olanak verir. Orta boyuttaki ağaçlardan ortalama 6 ila 10 arası kereste elde edilir.

Level 3: En büyük boyuttaki ağaçları bile kesebilirsiniz. Büyük ağaçlardan genelde 11-15 arası kereste çıkar.

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için “Reduction in Force” ve “Legacy of the Ancients” görevlerini tamamlamalı ve Lumber Mill’de 75 Work Order vermiş olmanızı isteyen “Upgrading the Mill” achievement’ını almış olmalısınız. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz.

100 tane Work Order verdikten sonra Horde için Timber Lord, Alliance için Commandojack ünvanlarını da kazanmak mümkün. Aynı zamanda yine fraksiyonunuza özel iki Follower’dan bir tanesi de Lumber Mill’i geliştirdikten sonra çıkan görev dizilerinde yanınıza katılıyor. Özellikle de Phylarch the Evergreen, Lumber Mill’den vereceğiniz Work Order’ların daha verimli olmasını sağlaması açısından oldukça önemli. Followerları bir kere aldıktan sonra binayı bir başkasıyla değiştirseniz bile Followerlarınız yanınızda kalıyor.

Horde’un ilk başta Frostfire Ridge’de kesilecek ağaç bulmasının Alliance’ın Shadowmoon Valley’de ağaç bulmasından biraz daha zor olduğunu da hesaba katmayı unutmayın. Neyse ki bu durum Gorgrond’a geçer geçmez sonlanıyor.

Lumber-Mill

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Trading Post

Level 1: Meslek materyalleri ve Garrison Resource’ları birbirleriyle takas edebilmenizi sağlar. Aşağı yukarı herhangi bir meslek materyalinden 5 tanesini 20 ila 40 Garrison Resource’a takas edebilirsiniz.

Level 2: Garnizonunuza bir Auction House ekler. Aynı zamanda Shattari Defense (Alliance) veya Laughing Skull (Horde) fraksiyonlarıyla reputation kasmanıza imkan verir. İki fraksiyonun da kendine has transmogrification setleri bulunmaktadır.

Level 3: Draenor’da kazandığınız Reputation’lara %20’lik bir bonus ekler. İşin güzel yanıysa bu bonusun Account-wide olması, yani bütün hesabınıza etki ediyor olması! Kısacası bu binaya sahip olmayan karakterleriniz bile bu bonustan yararlanabiliyor.

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için 1 Draenor fraksiyonuyla Exalted olmanızı gerektiren “Savage Friends” achievement’ını almış olmanız gerekmektedir.

Maaria ve Kil’rip’in sattığı Sky Fry ve Bone Wasp petleri, binekler, Follower’lar, ekipman yapışınızı hızlandıracak ekstra meslek materyalleri ve transmog zırhlarıyla koleksiyon yapanların kolaylıkla aklını çelebilecek bir bina Trade Post. Eğer tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız bir Horde, bir de Alliance karakteriyle bu binadan dikmek isteyebilirsiniz… Ha, bu arada %20’lik reputation bonusunun Bodyguard özelliğine sahip Followerlarla da çalıştığını ekleyeyim.

Trading-Post

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)