WORLD OF WARCRAFT REHBERİ – GARNİZONLAR

BÜYÜK BİNALAR

Garnizonun ağır abilerine geldi sıra. Büyük binaların çoğunlukla getirisi de büyük oluyor. İlk başta oyun size “Şu Barracks’ı da dik bakalım şuraya” dese de istediğiniz anda onu bir başkasıyla değiştirmeniz mümkün. Aşağıda binaların hepsinin detaylı bir değerlendirmesini yapacağız, bundan yola çıkıp size ve karakterinize en çok uyanı bulmak size kalmış.

Barracks

Level 1: Normalden yüksek Follower tecrübe puanı kazandıran devriye görevlerini açar. Aynı zamanda garnizonunuzun olduğu bölgede size yardımcı olacak askerler çağırmaya yarayan “Call to Arms!” yeteneğini kullanabilmenizi sağlar.

Level 2: “Bodyguard” özelliğine sahip bir Follower’ı Draenor’daki herhangi bir bölgede korumanız olarak yanınızda dolaştırabilirsiniz. Bunun için Bodyguard özelliğine sahip Follower’larınızı binada çalışmaya atayıp daha sonra da Barracks’ın önünden konuşarak yanınıza almanız gerekir. Oyunda bu özelliğe sahip sadece 5 tane Follower mevcuttur.

Level 3: Aktif Follower limitinizi 20’den 25’e çıkartır. Aynı zamanda garnizonunuza Exalted olduğunuz ırkların korumalarını ve bayraklarını yerleştirme opsiyonu ekler. (Korumaları değiştirdikten sonra Barracks’ı yıksanız bile korumalar sizin belirlediğiniz gibi kalıyor üstelik)

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için 50 devriye görevini bitirmiş olmanızı isteyen “Patrolling Draenor” achievement’ını almış olmalısınız. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz.

Genel olarak Barracks aktif Follower sayısını arttırması ve Bodyguard’larla savaşlarınızda destek sağlaması açısından oldukça cazip bir bina. Özellikle de Mage, Priest gibi hasar alma konusunda problemi olan sınıflara yanlarında savaşa girecek bir destek karakter avantajı sağlamasıyla öne çıkıyor. Ancak eğer Bodyguard’ınız olan Follower savaşta düşerse 1 saatlik bir bekleme sürecine girdiğini de unutmamakta fayda var.

Eğer guild’iniz “Guild Draenor Dungeon Hero” achievement’ını tamamladıysa 100 altına Guild Vendor’dan alabileceğiniz Garrison Guild Banners sayesinde guild flamanızı da garnizonunuzda gururla dalgalandırabilirsiniz.

barracks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Dwarven Bunker / War Mill

Level 1: Görev ödüllerinden gelen silah ve zırhların bir üst seviyede gelme şansını iki katına çıkartır. Aynı zamanda Draenor’daki orc klanlarından zırh parçaları toplamanıza olanak verir. Topladığınız bu “Iron Horde Scraps”ı transmog setleri almakta kullanabilirsiniz.

Level 2: Garrison Resource karşılığı Work Order vermeye başlayabilirsiniz. Work Order’lardan zırh parçaları ya da Follower’lar için ekipman geliştirmeleri çıkma şansı vardır. Aynı zamanda Ork klanlarına has yeni transmog setleri de açılır.

Level 3: Draenor bosslarından ekipman düşürme şansınız için bir daha zar attıran ve haftalık sadece 3 tane alabildiğiniz “Seal of the Tempered Fate”lerden 1 tanesini bedavaya verir.

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için 20 Follower’ı 100. seviyeye çıkartmış olmanızı isteyen “Filling the Ranks” achievement’ını almış olmalısınız. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır.

6.1 yamasıyla birlikte Dwarven Bunker / War Mill’lere eklenen yeni bir özellik sayesinde her gün yenilenen bir görev sayesinde 25 Iron Horde Scrap karşılığı rastgele belirlenecek bir kaliteye sahip Follower ekipman geliştirmesi kazanabiliyorsunuz.

dwarvenbunker-warmill

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Stables

Level 1: Draenor üzerindeki özel bazı hayvanları yakalayıp eğitmek ve binek haline getirmek için gerekli görevleri açar. Günlük görevlerle yakalayıp eğiteceğiniz ve güçlendireceğiniz 6 binek, daha sonra binayı silseniz bile tüm hesabınızda kullanılabilecek şekilde binek listenize eklenecektir. Eğer Stables’a ait 2 achievement’ı da almayı başarırsanız toplamda bu binadan kazanabileceğiniz binek sayısı 8’e çıkıyor. Aynı zamanda ahırda favorilere eklediğiniz binekler arasından rastgele seçilenler de sergilenecektir.

Level 2: Bu seviyedeki ahırla birlikte Draenor’daki çeşitli objelerle etkileşime girerken binekten inmenize gerek kalmıyor. Ancak daha da önemlisi, sürekli peşinize takılıp sizi sersemleterek bineğinizden düşüren yaratıklar tarihe karışıyor ve sersemlemeyen bineklere sahip oluyoruz!

Level 3: Draenor’dayken binek hızını %20 arttırır.

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için 6 bineği de tamamen eğitmiş olmanızı isteyen “Master of Mounts” achievement’ını almış olmalısınız. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır.

Açıkçası güzel bonuslar sağlasa da kesinlikle çok şart bir bina değil. %20 binek hızının Hunter, Death Knight ve Paladin’lerin hız bonusuyla birlikte çalışmaması büyük bir dezavantaj. Binek görevlerini yapıp 8 bineği de aldıktan sonra yıkıp yerine başka bir bina yapmak da mantıklı olabilir.

stables

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Mage Tower / Spirit Lodge

Level 1: Draenor’daki Ogre’lardan “Ogre Waystone” toplayabilmenizi sağlar. Bu waystone’lardan 25 tanesiyle her bölgede birer tane bulunan inaktif portalları aktive edebilir, ya da 10 tanesiyle daha önce aktive ettiğiniz bir portalı kapatabilirsiniz. Aynı zamanda savaştayken yerde “Rune of Power” çıkma ihtimalini ekler -ki bu rün alanının içerisindeyken kritik vurma şansınız %100 artar.

Level 2: İlk seviyede sadece 1 tane açabildiğiniz Ogre portallarından ikincisini açabilmenizi sağlar.

Level 3: Üçüncü bir Ogre portalını aktive edebilirsiniz.

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için 500 tane Ogre Waystone toplamanızı isteyen “Finding Your Waystones” achievement’ını almış olmanız gerekmektedir. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir detay var, o da aynı anda 60’tan fazla Waystone taşıyamıyor olmanız.

Oldukça yavan bir binaymış gibi gözükse de %100 kritik vurma şansı veren Rune of Power’lar sayesinde özellikle sabit durarak savaşan sınıflar için muazzam bir bina haline geliyor. Her ne kadar Rune of Power’lar raidlerde çalışmıyor olsa da PVP’de de kritik vuruş buffından yararlanmanız mümkün. Ayrıyetten Garrison Invasion’lar sırasında aralarında hızlıca yolculuk edebileceğiniz (Warlock’ların Gateway’i gibi düşünün) iki Amperial Construct çağırıyor olması da istila görevleri için ideal bina olmasını sağlıyor.

Yine 6.1 yamasıyla birlikte Mage Tower’a da Work Order seçeneği eklendi. Elinizdeki fazlalık Ogre Waystone’ları beşer beşer alan bu Work Order’lar sonucundaysa Apexis Crystal ve Apexis Crystal bölgelerine ait görevleri açan “Mission Order”lardan kazanabiliyorsunuz.

magetower-spiritlodge

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[divider type=”thin”]

Gnomish Gearworks / Goblin Workshop

Level 1: Her gün farklı ve enteresan icatlar yapan bir kişisel mühendisi emrinize verir. İcatlardan çoğunun sınırlı kullanım hakkı vardır, ancak daha sonra mühendisinizden yenilerini de temin edebilirsiniz.

Level 2: Mühendisiniz aralarında bir Nuke’ün de bulunduğu 5 yeni ve süper icat daha edinir.

Level 3: Mühendisiniz iyice coşup günlük olarak kullanabileceğiniz bir tank üretir. Üstelik bu tankı  Ashran’da da kullanmanız ve rakiplerinizi ezip geçmeniz mümkün!

Level 3 Blue Print: Bu binanın üçüncü seviyesine ulaşabilmek için mühendisinizin ürettiği icatları birkaç kere kullanmanızı isteyen “Terrific Technology” achievement’ını almış olmanız gerekir. Bu achievement’ı bir kere almak, Level 3 planlarının hesabınızdaki tüm karakterler için açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu görevi birden fazla karakterin katkısıyla daha çabuk şekilde de tamamlayabilirsiniz.

Bu binanın sağladığı faydalar oldukça çeşitli. Tankı görev ve farm yaparken de kullanabiliyor olmanız özellikle de günlük Apexis görevlerini çok daha hızlı bitirmenizi sağlayabilir. Glider ulaşılması zor bölgelere daha kolay ulaşmanızı sağlayıp keşif ve hazine toplama konusunda büyük bir avantaj verebilir. Her şeyden öte, Ashran’da PVP’deyken düşmanlarınızın kafasına NUKE atabilmek bile başlı başına bir eğlence… (Bazı söylentiler bu NUKE’ün Brawler’s Guild’de de çalıştığını söylüyor ama deneme şansım olmadı doğrusu)

gnomishgearworks-goblinworkshop

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)