WARCRAFT TARİHÇELERİ ÖZEL BÖLÜM: BİLDİĞİMİZ HER ŞEY YALANMIŞ!

Belki biliyorsunuz belki bilmiyorsunuz ama Warcraft evreni ve tarihiyle ilgili tüm detayları barındıracak olan yepyeni kitap serisinin ilk bölümü yakın zamanda raflarda yerini alacak: Warcraft Chronicle: Volume I. Amerika’da 15 Mart, Avrupa’da ise 17 Mart tarihinde çıkacak kitapla ilgili olarak şimdiden çeşitli internet siteleri üzerinden yayınlanan bilgiler ise Lorekeeper ekibi olarak aklımızın başımızdan gitmesine, ufak çapta kalp krizleri geçirmemize ve kendimizden geçmemize sebep olmuş olabilir. Bugüne kadar Warcraft evreni, Titanlar, Sargeras ve Burning Legion ile ilgili her ne varsa hepsine hiç de farkında olmadığımız oldukça farklı bilgiler ekleyecek olan kitabın içeriği hakkında okuduklarımızdan sonra ancak şunu söyleyebilirim: Bildiklerinizi unutun! Her şey yalanmış!

Evet, bizler de “Nas— Nasıl ya?!” şeklinde bir tepki verdik bu yazıda paylaşacaklarımızı okurken. Ancak bu hayal kırıklığı veya tatminsizlik değil, daha çok Warcraft hikâyesinin tutkunları olarak tatlı bir inanmazlık, şaşkınlık ve tabiri caizse şoka girmişlik ifadesiydi.

Hafızaları tazelemek açısından bizim de Warcraft Tarihçeleri’nin ilk bölümünde detaylıca ele almış olduğumuz, Blizzard tarafından bu güne kadar açıklanmış bilgilerin yer aldığı titanlar ve Azeroth’un yaratılışı hikâyesinden başlayalım. Senelerdir bilinen detaylar evrende “Titan” adı altında oldukça güçlü varlıklar olduğu ve bu varlıkların süregelen kaosa karşı bir düzen yaratma amacıyla gezegenden gezegene gidip onları şekillendirdikleri ve onlara hayat verdikleri yönündeydi. “Panteon” adı verilen birliğin başını çektiği titanlar, kaosa ve onu yaymaya çalışan iblislere karşı savaş veriyorlardı. Gittikleri her dünyayı “düzen kurma” kaygısıyla biçimlendiren titanların şampiyonu ise iblislere karşı bitmek bilmez bir mücadele veren Sargeras’tı. Ancak Twisting Nether dışında gerçek anlamda öldürülemediklerini fark ettiği iblisleri hapsetmek için Mardum gezegenini yaratan Sargeras’ın zaman içerisinde özellikle nathrezim adındaki oldukça kurnaz ve zeki varlıklar başta olmak üzere iblis güçlerine maruz kalarak yozlaştığı, amacından saptığı ve Panteon’a sırt dönerek kaosun öncülerinden biri haline geldiği biliniyordu.

Lorekeeper-Warcraft Tarihçeleri Özel Bölüm-Sargeras

Sargeras

Kara Titan ve Tüm Yaşamın Düşmanı gibi çeşitli isimler takılan Sargeras, düzene karşı durmak ve bulabildiği tüm dünyalardaki yaşamı ya saflarına katmak ya da tamamen yok etmek amacıyla Mardum gezegenini parçalamış ve içindeki iblisleri serbest bırakarak Burning Legion’ı kurmuştu. Titanlar ise bu durumdan habersiz bir biçimde yeni dünyalar üzerinde çalışmaya devam ederken Azeroth adındaki bir gezegen ile karşılaşmışlardı. Eski Tanrılar ve onların köleleri olan Element Lordları’nın oluşturduğu Kara İmparatorluk tarafından sonu gelmeyen bir kaos ve savaş içerisinde çalkalanan gezegenin durumundan hiç de hoşnut olmayan titanlar, doğaları gereği düzeni sağlamak istemişlerdi. Bu amaç uğruna öncelikle öldürülürlerse gezegeni yok edeceklerini anladıkları Eski Tanrılar’ı dünyanın içerisine gömmüş, sonrasında ise Element Lordlarını kendi düzlemlerine hapsederek uyumu sağlamaya çalışmışlardı. Binlerce yıl boyunca dünyayı şekillendiren ve bu sırada kendilerine yardım etmeleri için taştan birçok ırk yaratan titanlar, en sonunda yaptıklarından tatmin olduklarında ise Azeroth’un halihazırda sakinleri olan ejdersürülerinin en büyük liderlerine kendi güçlerinden bahşetmiş ve arkalarında bu dünyaya göz kulak olmaları için Bekçiler denen varlıkları bırakarak gitmişlerdi.

Azeroth o zamanlar Kalimdor adındaki tek bir kıtadan oluşuyordu ve ortasında Ebediyet Pınarı adında, oldukça yoğun bir büyü gücüne sahip bir göl bulunuyordu. Bu gölü titanlar mı yaratmıştı yoksa zaten var olan bir yer miydi, bilinmiyordu; ancak bilinen bir şey varsa o da gölün yakınlarında yaşamaya başlayan bir grup kara trolün zaman içerisinde bu güçten etkilenerek gece elflerine dönüştüğüydü. Gölün sahip olduğu büyü gücünü hunharca kullanan, başlarında Kraliçe Azshara’nın bulunduğu “asil doğanlar” sebebiyle Sargeras bu dünyayı fark etmiş ve onun sonsuz enerjisine sahip olmak için Burning Legion’ı Azeroth’a getirmeye çalışmıştı. Burning Legion ve asil doğanlar ile bu karanlığa karşı durmak isteyen Kalimdor ırklarının oluşturduğu direnişin yaptığı Kadimler Savaşı sonucunda ise kıta parçalanmış ve günümüzde bildiğimiz halini almıştı. Takip eden binlerce yıllık dönemde Burning Legion tekrar ve tekrar Azeroth’u ele geçirmeye çalışmış ancak başarısız olmuştu.

En azından bugüne kadar bildiklerimiz bu yöndeydi. Ancak anlaşılıyor ki ne Azeroth’un ne de var olduğu evrenin gerçek tarihi hiç de sandığımız gibi değilmiş…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)