KİMDİR, NEDİR: VARIAN WRYNN

Diplomatik bir göreve gitmekte olan Anduin Wrynn’in gemisi, bir Orda gemisiyle karşılaştığında hâlihazırda var olan gerginlik sebebiyle çatışma yaşanması kaçınılmazdı. Öncü Kuvvet adındaki gemi, daha önce haritalarda yer almamış, sislerle çevrili bilinmeyen bir karaya oturdu. Anduin yara almadan kurtulsa da olan biteni duyan ve oğlunun ne durumda olduğunu bilmeyen Varian, zaman kaybetmeden İttifak kahramanlarını ve seçkin SI:7 bireylerini bu yeni topraklara gönderdi. Kendilerine katılmak isteyen pandarenleri de saflarına alan Varian, adının Pandaria olduğunu öğrendiği topraklara tam iki ay sonra ayak bastı. Bölgenin ve kaynakların güvenliği sağlandıktan sonra Krasarang Yabanları’nın güneydoğusunda bir merkez inşa ettiren Varian, bu sırada oğlu Anduin ile de tekrar bir araya geldi.

Anduin’in babasının önceki öfke patlamalarından ötürü yapacaklarına karşı duyduğu bir tedirginlik vardı. Ancak Varian, Orda’ya karşı nefret dolu bir savaş açmak istemediği konusunda onu telkin etti.

lorekeeper-kimdir-nedir-varian-wrynn-16

Kızıl Turna Tapınağı’nda bir grup Orda üyesini sıkıştıran Tyrande Whisperwind’in haberi kulağına çalındığında harekete geçen Varian, gece elfi liderinin bir katliama sebep olmasını da önledi.

Yeni karşılaştıkları “Sha” tehdidiyle ilgili bilgileri paylaşan İttifak güçleri, Yedi Yıldız Mabedi’nde bir araya gelerek bu gücün sebep olacağı eksileri ve artıları tartıştılar. Tam da bu esnada ortaya çıkan bir “nefret yansıması”, orada bulunan herkesi gücünün karanlığıyla şaşkına çevirdi. Bu gücü yok etmek isteyenler olduğu gibi kullanmak isteyenler de vardı. Anduin ise böyle bir riske girmeyi asla istemeyeceğini belirtince Varian oğlunun sözlerini dikkate alarak shayı yok etti ve bu güçle ilgili herhangi bir çalışma yapılmasını yasakladı.

Kan elflerinin yönetimini elinde tutan Lor’themar Theron’un Garrosh’un hareketlerinden ve Orda’nın gidişatından rahatsız olduğunu gören Varian, onları tekrar İttifak’a katıp katamayacağını anlamak için gizli görüşmeler yaptı. Ancak Garrosh, kan elfi büyücülerinin Dalaran’daki büyülü geçitleri kullanarak sağladıkları yardımla Darnassus’a sızmış ve Kutsal Çan’ı çalmıştı. Bunu öğrenen Jaina, Kirin Tor’u harekete geçirerek Orda’yı Dalaran’dan kovdu. Varian ise bu hareketten rahatsız olmuş, Jaina’nın kendisine haber vermeden kafasına göre iş yapmasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmişti. Kan elflerinin bu durumdan ötürü İttifak’a geri katılma durumu artık söz konusu bile olamazdı. Varian’a göre Garrosh’a ve despot yönetimine karşı durmanın tek yolu birlik olmuş bir İttifak’tı.

Anduin ve İttifak kahramanı bir olarak Garrosh’un Kutsal Çan’ı kendi karanlık amaçları için kullanmasını engellemeye gittiğinde Varian’ın bundan haberi yoktu. Ancak Garrosh çanı parçalayarak Anduin’in üzerine düşmesine ve prensin neredeyse ölmesine sebebiyet verdi. Oğlunun ciddi biçimde yaralandığını öğrenen Varian, Garrosh’a son darbeyi vuracak kişi olacağına dair yemin etti.

Bu sırada Varian, cüce liderlerinden de destek bekliyordu. Ancak hiçbir lider birbirine güveniyor gibi gözükmüyordu. Muradin ve Falstad, herhangi bir güç göndermeyi reddettiler zira zayıfladıkları anda birinin diğerinin koltuğuna oturacağını düşünüyorlardı. Aralarından yalnızca Moira, sorgusuz sualsiz destek vereceğini ilan etti. Varian ise Ironforge’a yaklaşan trol tehdidinin farkındaydı ve yanına Moira’yı alarak bu tehdidi önlemeye gitti. Trollerin başındaki Zandalari liderini alt eden ikili, Ironforge’a dönerek zaferlerini anlattılar. Diğer cüce liderler ise ilk başta verdikleri tepkiden ve gösterdikleri güvensizlikten ötürü utanç duyarak İttifak’ın her daim yanında olacaklarına dair yemin ettiler.

Artık Durotar’a saldırıp Garrosh’u alt etme planlarını harekete geçirmenin zamanı gelmişti. Kral Varian, seçkin SI:7 bireylerini Orgrimmar’ın açıklarını ve zayıflıklarını bulmak üzere gönderdi. Kendisine verilen rapor ise ilgi çekiciydi: Orda içerisinde ayaklanma başlamıştı. Bunu öğrenir öğrenmez bir elçi gönderildi ve İttifak ile isyancı Orda birlikleri arasında anlaşma sağlandı. Ayaklanma başlatılacak, Orda’nın Orgrimmar dışında kalan Durotar topraklarındaki gücü zayıflatılacak ve böylece İttifak filosu da çıkarma gerçekleştirecekti. Saldırıyı bizzat yöneten Varian, böylece Orgrimmar Kuşatması olarak tarihe geçecek çatışmada da aktif rol aldı. Orgrimmar temizlenip Savaşşefi yenilgiye uğratıldığında Thrall’ın Garrosh’u öldürmeye karar verecek tek kişi olmadığını belirten Varian, pandaren savaşçılarından Taran Zhu’nun teklifini kabul ederek bir mahkeme düzenlenmesi fikrini onayladı.

Thrall'ın Garrosh'u öldürmesini engelleyen Varian

Thrall’ın Garrosh’u öldürmesini engelleyen Varian

Kuşatma sonunda her ne kadar Jaina Orda’nın dağıtılması konusunda harekete geçmesi için Varian’ı ikna etmeye çalışsa de Yüce Kral, umulanın tam tersini gerçekleştirerek daha fazla kan dökülmesini istemediğini belirtip yeni Savaşşefi Vol’jin ile ateşkes ilan etti.

Garrosh’un Ak Kaplan Tapınağı’nda gerçekleşen mahkemesine katılan Varian, eski Savaşşefi’nin sadece Anduin ile görüşmek istediğini öğrenince oğlunun güvenliği için endişe duysa da artık kararlarını kendisinin vermesi gerektiğine inandığından ne istiyorsa yapması için onu serbest bıraktı. Mahkemede suçlayıcı tarafın sözcüsü olarak kendi adını verse de bu, aslında Tyrande’yi seçtirebilmek için oynanan bir oyundu. Ancak mahkemenin sekizinci günü şahit olarak çağırılan Varian, Ironforge baskınını örnek göstererek Garrosh’un zeki biri olduğunu, orkların iyiliğini her şeyden önce gördüğünü ancak herkes gibi değişebileceğini söyleyerek katılımcıları şaşırttı. Mahkemenin karar günü Garrosh’u kaçırabilmek için tapınağı basan kuvvetlere karşı savaşan Varian, ağır yaralanan Jaina’yı tapınağa geri taşıyarak Thrall’ın yardımını istedi. Her şey sakinleştiğinde ise Garrosh’un ortadan kaybolduğunu tedirginlikle fark etti.

Aradan çok uzun bir süre geçmemişti ki Kara Geçit farklı bir dünyaya bağlandı ve Demir Orda Azeroth’u ele geçirmek üzere giriş yaptı. İttifak yerleşimi olan Nethergarde Kalesi’ni basan Demir Orda tam anlamıyla bir katliam gerçekleştirirken Orda kuvvetleri, karşı durabilmek için İttifak’ın yardımına koştu. Ancak başarılı olamadılar. Alternatif bir evrendeki Draenor’un geçmişine gitmiş olan Garrosh, aslen kendi dünyasında babası olan Grommash Hellscream’i ikna etmiş ve Azeroth’u ele geçirmek için askerî kuvvet toplamıştı.

lorekeeper-kimdir-nedir-varian-wrynn-20Durumu öğrenen Varian, Stormwind Kalesi’nde bulunan savaş odasında ne tür bir taktik izlemeleri gerektiği üzerine düşünmeye başladı. Bu sırada yanına gelen draenei paladini Maraad, savaş ilan etmesi konusunda kralı sıkıştırdı. Varian her ne kadar buna gönüllü olmasa da Maraad daha önce Draenor’da ork saldırılarına karşı durmuş tecrübeli bir savaşçıydı ve nasıl bir tehditle karşı karşıya olduklarını biliyordu; nitekim ork liderleriyle ilgili bildiği ne varsa krala anlattı. Bunun üzerine Varian, Maraad’ın talep ettiği üzere savaş ilan etti. Alternatif Draenor’un geçmişindeki savaş devam ederken Varian, Stormwind’de kaldı.

 

Kahramanlar her ne kadar Draenor’da zafer kazandıklarını düşünseler de yenilgiye uğrattıkları Archimonde son anda Gul’dan’ı günümüzdeki Azeroth’un gerçek zaman dilimine göndermişti. Sargeras’ın Kabri’ne giden Gul’dan, burada Yakan Lejyon’u Azeroth’a getirecek geçidi açtı. Durumu gayet iyi bilen başbüyücü Khadgar, hemen Stormwind’e giderek olanları Kral Varian’a bildirdi.

Varian vakit kaybetmeden kuvvetlerini toplayarak Parçalanmış Adalar’a doğru yola çıktı. Yolda oğlu Anduin’e içli bir mektup yazan Varian, Parçalanmış Sahil’e geldiğinde kendisine Orda tarafında Sylvanas Windrunner eşlik ediyordu. Ancak Varian’ın havada yol alabilen savaş gemisi henüz karaya varamadan Lejyon’un iblisleri tarafından saldırıya uğradı. Varian ve Sylvanas’ın birlik olarak yendikleri infernal, ana pervanelerden birinin parçalanmasına ve dengesini yitiren geminin suya çakılmasına sebep oldu. Varian ise sağ salim karaya çıkarak artık kontrol edebildiği Lo’Gosh yanının ön plana çıkmasına izin verdi. Shalamayne’i ilk edindiği zamanki gibi iki ayrı kılıca ayırarak savaşmaya başlayan Varian, sahilin iç kısımlarına doğru ilerledi.

lorekeeper-kimdir-nedir-varian-wrynn-21

Jaina, Greymane, Mekkatorque ve İttifak kahramanları tarafından destek sağlanan Varian, tüm kuvvetleriyle beraber Sargeras’ın Kabri’nin girişine kadar ilerledi. Bu sırada Orda da İttifak’ın yan kanatlardan saldırı almasını önlemeye çalışıyordu. Tüm bu problemlere sebep olan Gul’dan’ı öldürmeyi planlayan Varian ve müttefikleri, ardı arkası kesilmeyen iblislerin saldırılarıyla kuşatılmışlardı; ancak Varian yine de kazanacaklarını düşünüyordu ve Mekkatorque’tan iblislere ateş açmak için savaş gemisini çağırmasını istedi. Orda ise ciddi saldırı altındaydı ve Savaşşefi Vol’jin’in ölümcül bir yara almasıyla beklenmedik bir şekilde geri çekilmek zorunda kaldı.

İhanete uğradıklarını ve Orda olmadan iblislere karşı bir şansları olmadığını söyleyen Greymane’i dinleyerek İttifak güçlerinin gemiye gitmesini söyleyen Varian, Gul’dan’ın saldırttığı bir Fel Reaver’ın gemiyi tutması sebebiyle ilerleyemediklerini fark etti. Oğluna yazdığı mektubu Greymane’e veren Varian, kendisini bıraktı ve kılıcını Fel Reaver’ın başına geçirerek onun devre dışı kalmasını sağladı. İttifak gemisi kurtulmuştu ancak Varian, çevresini saran sayısız iblisle baş başa kalmıştı. Cesurca savaşan Varian en sonunda iki iblisin kılıcının kurbanı oldu. İblisler, hâlâ yaşamakta olan Varian’ı Gul’dan’ın karşısında diktiler. Gul’dan, Varian’ın kendisini bir hiç uğruna feda eden bir kral olarak hatırlanacağını söyledi.

Hayatı boyunca hem fiziksel olarak hem de kendi kişisel çatışmalarında savaşmış olan Varian Wrynn, Gul’dan’ın fel enerjisi kullanarak yaptığı meşum büyüyle korkunç bir şekilde can vermeden önce kendisini aslında bir hiç uğruna feda etmediğini de gösterdi.

“İttifak için.”

Stormwind’e varan İttifak kuvvetleri yaşanan kayıpla derinden sarsılmışlardı. Genn Greymane, İttifak kahramanına Varian’ın mektubunu verip artık kral olmuş olan Anduin Wrynn’e iletmesini istedi. Tüm İttifak liderleri, Stormwind taht odasına gelerek Anduin’e taziyelerini sundular.

Varian Wrynn için yeniden inşa edilen Stormwind Parkı’na bir anıt mezar dikildi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)