KİMDİR, NEDİR: VARIAN WRYNN

Barış ve huzur dolu yıllar geçip giderken sorunların baş göstermesi uzun sürmedi. İlk çatırdamalar Lordaeron İttifakı’nda başlamış, Quel’Thalas, Stromgarde ve Gilneas krallıkları ittifaktan çekilmişlerdi. En zor zamanlarında yanında olan Kral II. Terenas’a ve kurduğu birliğe müteşekkir olan Varian ise Lordaeron İttifakı’na destek vermeye devam etti. Ancak hem Varian’ın kendi hayatını hem de Stormwind’in geleceğini etkileyecek olaylar henüz yeni başlıyordu.

Stormwind’i baştan inşa etmiş olan Taş Ustaları Loncası, harcadıkları emeğin karşılığı olarak kendilerine ödeme yapılmasını talep etti. Orijinal şehirden bile görkemli olan bu yeni Stormwind için büyük çaba harcayan Lonca üyeleri, hakları olarak gördükleri parayı kazanmak istiyorlardı. Taleplerini ilettiklerinde ise beklediklerinin tam tersi bir tepkiyle karşılaştılar.

Stormwind’in inşası sırasında görev alan Lonca üyeleri, yeni bir hayata başlamanın hayalini de kurmuşlar ve bu yüzden ailelerini de beraberlerinde getirmişlerdi. Aralarında her ne kadar gönüllüler olsa da tüm bu işçilerin bir şekilde geçimlerini sağlamaları gerekiyordu. Bu yüzden Lonca’nın başında bulunan Edwin VanCleef, Stormwind’e giderek kendilerine hak ettikleri ödemenin yapılmasını talep etti. Krallığın yönetiminde söz sahibi olan soylular arasındaki bir isim için ise bu durum, karmaşa yaratmak için biçilmez kaftandı.

lorekeeper-kimdir-nedir-varian-wrynn-03

Soylular Kamarası’na bağlı olanlar arasındaki bu kişi, hem nüfuzlu olması hem de sözünün geçmesiyle bilinen bir kadındı: Katrana Prestor. Bir insan kılığında gizlenen ve gerçek kimliğini hiç kimseye belli etmeyen Katrana, aslında siyah ejdersürüsü lideri Neltharion’un kızı Onyxia’dan başkası değildi. Kardeşi Nefarian Yanan Bozkırlar’a hükmederken oradaki insan askerlerine yardım gönderilmesini bile elindeki gücü kullanarak engelleyen Katrana’nın tek amacı gizlice çevirdiği entrikalarla Stormwind yönetimini ele geçirmek ve böylece siyah ejdersürüsünün egemenliğini sağlama almaktı. Taş Ustaları Loncası’nın ödeme talep etmesiyle birlikte beklediği fırsatı bulduğuna inanan Katrana, vakit kaybetmeden plan yapmaya başladı.

Katrana’nın planı anlaşmanın iki tarafını da kapsıyordu. Bu yüzden hem Soylular Kamarası hem de -gizlice- Taş Ustaları Loncası ile görüşmeler yapmaya başlayan Katrana, iki tarafa da birbirinin zıttı önerilerde bulundu. Hatta bunu yaparken gizlice kullandığı büyü gücüyle bir kısmını tamamen etkisi altına aldığı taraflar, yapılan görüşmeler sırasında öyle bir noktaya gelmişlerdi ki herhangi bir anlaşmaya varmak imkânsızdı. Bir kısım söylentiye göre Lonca, ilk başta talep ettikleri ücretten çok daha fazlasını ister olmuştu; öte yandan diğer söylentilere göre ise soylular, herhangi bir ödeme yapmaktan tamamen vazgeçmişlerdi.

Soylular arasında şehrin inşası sırasında işçilerin çalışma şartlarını iyileştirmek için çeşitli önerilerde bulunarak sempati toplamış olan Kont Erlgadin ile Kraliçe Tiffin gibi Lonca’nın taleplerini destekleyenler de vardı. Ancak bu yeterli değildi. İki taraf öyle bir anlaşmazlık içine düşmüşlerdi ki Kral Varian bir türlü orta yol bulamıyordu. Kendilerine bir miktar ödeme yapılan Taş Ustaları Loncası, bunun sadece onları susturmak için verildiğini iddia ediyor, Soylular Kamarası ise daha fazlasını sunmayı reddediyordu. En sonunda kendi aralarında bir karara varan soylular, Lonca’nın dağıtılmasına karar verdiler. Edwin VanCleef için bu durum, bardağı taşıran son damla oldu.

VanCleef önderliğinde şehirde isyan başlatan Lonca üyeleri, kendi elleriyle yeniden yarattıkları sokakları tam bir kargaşa ortamına dönüştürdüler. Şehir kaosa sürüklenirken isyan, kraliyet ailesinin bulunduğu Stormwind Kalesi’ne kadar ulaştı. Yalnızca kısa bir süre önce yılmaz bir çabayla tek tek koydukları kaldırım taşlarını söküp kendilerine haksızlık edenlere fırlatmaya başlayan Lonca üyeleri, bu taşlardan birinin kazara o sırada isyanı izleyen Tiffin’in başına isabet etmesiyle kraliçenin ölümüne sebep oldular. VanCleef ve beraberindekiler şehirden kaçarken Varian, çok sevdiği eşinin ölümüyle yıkılarak neredeyse on yıl sürecek bir depresyona girdi.

Kraliçe Tiffin'in ölümü

Kraliçe Tiffin’in ölümü

Katrana umduğundan çok daha fazlasını elde etmişti. Şehirde yaşanan karmaşa yetmiyormuş gibi kraliçe de ölmüştü ve Kral Varian’ın bu savunmasız hâli sayesinde büyü gücünü de kullanarak ipleri daha kolay eline alabilir oldu. Varian’ın vicdan azabı çekmesine sebep olacak, onu iradesiz ve sorumluluktan kaçan biri hâline getirecek büyüler kullanan Katrana, Üçüncü Savaş yaşanırken politik gücünü gittikçe sağlamlaştırdı.

Geçen on yıl boyunca oğlu Anduin ile yakın bağlar kuran Varian, bu güçlü aile bağı sayesinde kendisini toparlamaya ve farkında olmadan etkisi altına girdiği büyülerden yavaş yavaş kurtulmaya başladı. Katrana yaptığı büyüleri güçlendiremeyince vakit geçmeden krallığın yönetimini tekrar eline alan Varian, yakın arkadaşı olan Jaina Proudmoore tarafından İttifak ile Orda arasında yapılması planlanan görüşmelerde yer alabilmek adına Theramore Adası’na çağrıldı. Prens Anduin tereddüt eden babasını toplantıya gitmesi yönünde ikna edince kralın fikrini değiştiremeyeceğini anlayan Katrana, kendi planlarını yapmaya başladı.

Theramore’a doğru yola çıkan Varian, yolculuğu sırasında saldırıya uğrayarak kaçırıldı. Krallarının kaçırıldığını öğrenen halk arasında dolaşan söylentilere göre yönetimdeki soylulardan birisi bu yolculuğu artık Defias Kardeşliği ismini almış olan eski Taş Ustaları Loncası’na haber vermiş ve Kardeşlik de bu fırsatı kaçırmayarak kralı ele geçirmişti. Yönetimin ve halkın bilmedikleri şey ise tüm bunların Katrana’nın oyununun bir parçası olduğuydu. Varian’ın kaçırılmasını sağlayan Katrana, onu Kalimdor kıtasındaki Alcaz Adası’na hapsettirdi.

Alcaz Adası’nda bir yer altı hapishanesine kapatılan Varian, burada yüzlerini gizleyen Katrana ve beraberindeki gizemli kişiler tarafından dayanılmayacak acılar çekmesine sebep olacak büyülere maruz kaldı. Kendisini tutan bağlardan kurtulmaya çalışan ancak acıya dayanamayıp bayılan Varian, en sonunda uyandığında yanı başında kendisine bire bir benzeyen ve adının Varian olduğunu iddia eden başka bir adamla karşılaştı. Katrana’nın büyüsü ile Varian’ın kişiliği, birbirinin aynısı iki bedene ayrılmıştı. Asıl Varian’ın sahip olduğu kendi bedeni öfkesini, azmini ve kararlılığını yansıtıyorken yaratılan diğer kopyası ise hayatı boyunca kontrol altında tuttuğu kibir, savurganlık ve korku duygularına sahipti.

Tam da asıl Varian’ı öldürecekken Alcaz Adası’nı nagaların basmasıyla dikkatlerini bu yeni tehdide yönlendirmek zorunda kalan Katrana ve beraberindekiler, gerçek ejder bedenlerine bürünerek düşmanlarıyla yüzleştiler. Bunu fırsat bilen asıl Varian, bağlarından kurtularak savaşmaya başladı. Diğer Varian’ı da kurtarmak istiyordu ancak kopyasının bunu yapacak ne gücü ne de cesareti vardı. Sahte Varian adanın kayalıklarından düşüp gözden kaybolurken asıl Varian savaşmaya devam etti ve bir noktada Katrana’yı kendisini öldürdüğüne inandırdı. İsteğini yerine getirmeyi başarmış olmaktan memnuniyet duyan Katrana ise adayı terk etti.

Bolvar Fordragon, Anduin Wrynn, Katrana Prestor

Bolvar Fordragon, Anduin Wrynn, Katrana Prestor

Stormwind Krallığı’nın yönetimini vakit kaybetmeden sağlamlaştırmak isteyen Soylular Kamarası’nın kararıyla kıdemli paladin Bolvar Fordragon, Kral Naibi olarak atandı; Katrana Prestor ise Kraliyet Başdanışmanı görevine getirildi. Bu yeni güç ile harekete geçen Katrana, Bolvar’ı ve soyluları ikna ederek 10 yaşındaki Anduin Wrynn’in kral ilan edilmesini sağladı; böylece çocuk yaştaki yeni kralı kolaylıkla kullanabileceğine ve yönlendirebileceğine inanıyordu. Aynı zamanda Bolvar’a farklı konularda da nasihatte bulunan Katrana, Westfall, Lakeshire ve Darkshire yerleşimlerine asker gönderilmesini de engelledi. Böylece siyah ejdersürüsü ile bağlantıları bulunduğu iddia edilen Defias Kardeşliği ve Karakaya ork klanının bölgelerdeki gücünü sağlama almış oldu. Ancak başdanışmanın planları bunlarla da sınırlı değildi. Sahte Varian’ı eline düştüğü nagalardan kurtaran Katrana, yalanlarla halkı kandırarak durumu lehine kullanmayı amaçlıyordu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)