KİMDİR, NEDİR: VARIAN WRYNN

Ekip Theramore’a dönerken Jaina, Varian’dan Savaşşefi Thrall ile görüşmesini rica etti. Varian orklara güvenmiyordu ancak Jaina’ya göre Thrall oldukça güvenilir biriydi; bu yüzden kral da teklifi kabul etti. Theramore Barış Zirvesi olarak tarihe geçen bu toplantıda Varian, Orda’ya kereste yardımı yapmayı kabul etti; karşılığında Thrall da İttifak’a bakır ve çeşitli hayvan derileri sağlayacaktı. Ancak toplantının kendisi adı kadar barışçıl bitmedi. Alacakaranlığın Çekici tarikatının üyeleri Theramore’u kargaşaya sürüklediler; bu yetmiyormuş gibi Varian, babasını öldüren yarı-ork suikastçi Garona’nın da orada olduğunu görmüştü. Yapılan çatışma sonucunda Garona’yı öldürmeye niyetlenen Varian’ı durduran kişi ise yarı-orkun oğlu Med’an oldu.

lorekeeper-kimdir-nedir-varian-wrynn-12

Saldırı geri püskürtülse de İttifak ile Orda birbirlerini suçlamaya başladılar. Yakalanmış olan Garona’yı sorguya çeken Varian, onun sadece kendisini değil, oğlu Anduin’i de öldürmek istediğini öğrendi. Her ne kadar yarı-orku orada öldürmeyi tekrar istese de Jaina’nın araya girmesi ile öfkesine hakim olmayı başaran Varian, en sonunda kendi krallığına geri dönmek için yola çıktı.

Stormwind’e varıp krallığı tekrar olması gerektiği gibi yönetmeye başlayan Varian, eşi Tiffin’in madalyonunu takarak onu asla unutmayacağına dair yemin etti. Ancak hayatı bir düzene girecek gibi görünmüyordu. Lich Kral’ın uyanmasıyla birlikte tüm dünya Scourge tehdidi altına girmişti. Stormwind şehri de saldırı altındaydı ve Varian, dostu Bolvar Fordragon ile birlikte düşmanlarını püskürtmek için liman bölgesinde amansız bir savaş verdi. Ardından Lich Kral’ın kuvvetlerine karşı Orda ile birlikte çalışacak Cesaret Seferi adı altındaki birliği kuran Varian, Kuzeyyarı’na gidecek bu birliğin başına Bolvar’ı getirdi. Ayrıca Lich Kral’ın etkisinden kurtularak krallığına gelen ve yardımlarını sunan ölüm şövalyelerini de İttifak’a kabul etti.

Gazap Kapısı çarpışması sırasında Putress ve beraberindeki Unutulmuşlar birliğinin saldırısıyla can veren Bolvar’ın haberini aldığında Varian, bunun Orda’nın işi olduğunu düşündü. Jaina’yı hemen Orgrimmar’a yollayan Stormwind Kralı beklemediği bir haber aldı: Orda kendi içinden ihanete uğramış, Sylvanas Windrunner’ın yıllardır güverenek yanında tuttuğu Varimathras ile Putress’in önderlik ettiği Soylu Kimyager Cemiyeti tarafından sırtından vurulmuştu. Orda’nın Undercity’nin kontrolünü kaybettiğini öğrenen Varian, hem Putress’i öldürmek hem de eski insan krallığının topraklarını tekrar İttifak’a katabilmek umuduyla yola çıktı. Undercity’ye vardıklarında çocukluk yıllarının geçtiği toprakların hâlini gören Varian, tanık olduklarından tiksinmekten kendini alıkoyamadı.

Undercity Savaşı Valeera Sanguinar, Broll Bearmantla, Varian Wrynn ve Jaina Proudmoore

Undercity Savaşı
Valeera Sanguinar, Broll Bearmantla, Varian Wrynn ve Jaina Proudmoore

Şehre girip Putress’i alt eden Varian ve Jaina, beklemedikleri bir şeyle karşılaştılar: Üzerinde çeşit çeşit deneyler yapılan ve Salgın’ın geliştirilmesi amacıyla kullanılan insan cesetleri. Bunun bir ihanet olduğunu fark eden Varian, o sırada şehirde bulunan ve Varimathras’ı alt eden Thrall ile Orda birliklerine saldırmaya kalktıysa da Jaina, tüm İttifak birliklerini Stormwind’e ışınlayarak olabilecek bir felaketi önledi.

Ulduar’a hapsedilmiş olan Eski Tanrı Yogg-Saron’un uyanmasıyla birlikte tehlike çanları tekrar çalmaya başladığında Kirin Tor büyücülerinin lideri Rhonin, Jaina’nın da yardımıyla İttifak ve Orda liderlerini Dalaran’a çağırdı. Thrall, yanında Garrosh ile birlikte gelmişti ve Garrosh’un İttifak’tan tiksindiği herkesçe bilinen bir gerçekti. Undercity’de gördüklerinden sonra Orda’ya karşı bilenmiş olan Varian ile Garrosh, herhangi bir anlaşmaya varılamadan silahlarını çekip çarpışmaya başladılar. Her ne kadar Rhonin araya girip ikiliyi büyüyle ayırsa da Varian, Orda ile beraber çalışmayacağını net bir şekilde ifade ederek toplantıdan ayrıldı.

Varian Dalaran'ı terk ederken

Varian Dalaran’ı terk ederken

Tirion Fordring’in İttifak ile Orda’nın en büyük kahramanlarının kendilerini kanıtlamaları için düzenlediği turnuvaya katılan Varian, daha sonra Buztacı Hisarı’na ve dolayısıyla Lich Kral’ın kuvvetlerine yapılan saldırıda İttifak’a öncülük etti. Gazap Kapısı’nda öldürülen ancak Arthas tarafından bir diriölü olarak kaldırılan Dranosh Saurfang’in kahramanlarca alt edilmesinin ardından oğlunun cesedini almaya gelen Varok Saurfang’in durdurulmasını engelledi. “Matemli bir babanın” oğlunun cansız bedenini almasının acı dolu da olsa hakkı olduğuna inanan Varian, çocukluk arkadaşı olan ancak yaptıklarından ötürü İttifak’ın en büyük haini ilan ettiği Arthas’ın mağlup edilmesinin ardından Stormwind’e geri döndü.

Varian’ın İttifak kuvvetlerinin Kuzeyyarı’ndan zaferle dönüşünden bir süre sonra Stormwind, Zümrüt Kâbus’un etkisi altına girdi. Varian kullandığı bir iksir sayesinde bu etkiden kurtulsa da oğlu Anduin, Kâbus’un yarattığı sise yenik düştü. Dostu Broll Bearmantle, Tyrande ve ork Thura tarafından ziyaret edilen Varian, şehrin genelinde olan bitenleri öğrenebilmek amacıyla askerlerini gönderdi. Yaşanan gelişmeler sebebiyle Zümrüt Rüya’daki uykusundan uyanmış olan Malfurion Stormrage ise bu sırada Kâbus’un etkilerini yok edebilmek ve meşum yozlaşmışlığı ile savaşmak adına hem İttifak hem de Orda güçlerinden oluşan bir kuvvet toplamıştı. Varian’ın bu kuvvete liderlik etmesini istediyse de Stormwind Kralı, Orda’nın var olduğu bir orduyu yönetmek istemediğini açıkça dile getirdi. Ancak Anduin’in iyiliği için fikrini değiştiren Varian, taurenlerin lideri Baine Bloodhoof’un Orda güçlerini ikna etmesiyle tüm ordunun başına geçti. Zümrüt Rüya’ya uyku formlarında giren güçleri yöneten Varian, Kâbus’un yayılmasını engellemeyi başardı. Öyle ki kralın uyku formunun kimi zamanlarda efsanevi kurt Lo’gosh’un bedenine büründüğünü görerek cesareti yenilenen askerler, azimle savaşmaya devam ederek Malfurion ve Thura’nın Kâbus Efendisi Xavius’u alt etmeleri için gereken zamanı tanımış oldular. Zümrüt Kâbus yenilgiye uğratılıp sisler dağılınca Azeroth halkı için hayat da normale dönmüş oldu. Varian ise bu olaydan kısa bir süre sonra gerçekleşen Malfurion ile Tyrande’nin nikahına katılan liderler arasında yer aldı.

Azeroth, çeşitli güçlerin saldırılarıyla kaosa sürüklenmeye çalışan bir dünyaydı ve sorunların sonu gelmiyor gibiydi. Stormwind şehri kısa bir süre sonra elementallerin saldırısına uğradığında ise Varian, yine düşmana karşı duran kuvvetlerin başındaydı.

İki gece elfi gelip kendisini yapılan bir saldırı hakkında bilgilendirdiğinde Varian, bir anma töreninde bulunuyordu. Yapılan saldırı oldukça vahşiceydi ve kral, Thrall’dan şüphelenmişti. Jaina ise Thrall’ın böyle bir hareket yapmayacağını, Orda’yı yönetiyor olsa bile oluşuma bağlı herkesi kontrol edemeyeceğini ve bireylerin kendi seçimleriyle hareket ediyor olabileceğini söyledi. Bunun İttifak için de geçerli olduğunu söyleyip Defias Kardeşliği’ni örnek verdiğinde ise Varian küplere bindi. Jaina’nın kişiliksiz ve sırf barış sağlansın diye her şeyi göz ardı edebilecek yapıda karaktersiz biri olduğunu söyleyerek acımasız yorumlarda bulundu. Oğlu Anduin ise dediklerini duymuştu ve babasından utanarak ortamı terk etti. Varian ne kadar ağır sözler sarf ettiğini anlayarak Jaina’dan özür diledi ve Thrall’a bir elçi gönderdi. Saldırının Thrall tarafından onaylanmadığını öğrenmiş olsa da Thrall’ın suçluları İttifak’a teslim etmek konusunda çekimser olması ve özür dilememesi sebebiyle zaten az olan güveni iyice sarsıldı.

Varian’ın bu dönemde kendi kişisel çatışması da söz konusuydu. “Lo’Gosh” kişiliğini kontrol altına alamıyor, durmadan öfke patlaması yaşıyor ve çevresindekileri kırıyordu. Bu nedenle Anduin ile bir süre ayrı kalması gerektiğine karar vererek oğlunu önce Theramore’a, sonra ise Ironforge’a gönderdi.

SI:7 ile Ironfoge'a sızan Varian Wrynn

SI:7 ile Ironfoge’a sızan Varian Wrynn

Kral Magni’nin gerçekleştirdiği bir ritüel ile elmasa dönüşmesi ve öldüğünün düşünülmesinin ardından cenazeye katılan Varian, Stormwind’e geri döndükten kısa bir süre sonra Ironforge’un Kara Demir cüceleri tarafından saldırıya uğradığını öğrendi. Magni Bronzebeard’ın kızı olan ve Kara Demir cücelerinin lideri ile evlenen Moira, babasının ölümünün ardından varisi olduğu tahtı edinmek amacıyla agresif bir yöntem izlemiş ve Ironforge’u işgal etmişti. Oğlunun da rehin olduğunu bilen ve korkuya kapılan Varian, Stormwind İstihbaratı (SI:7) üyeleri ile birlikte cüce şehrine sızdı. Amacı Moira’yı öldürmek olan Varian’ı durduran ise oğlu oldu. Moira’nın tahtta söz hakkı olduğunu söyleyen Anduin, onu öldürmek yerine nasıl daha iyi bir lider olabileceğini göstermenin daha mantıklı olduğunu savundu. Moira’nın hayatını bağışlayan Varian ise Ironforge’un günümüzdeki yönetim biçimine kavuşmasına sebep olacak adımı attı: Üç Çekiçler Konseyi kurulacak, böylece cüce klanlarının hepsi yönetimde söz sahibi olacaktı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)