KİMDİR, NEDİR: VARIAN WRYNN

Menethil Limanı’na varan Dalgakıran’dan ayrılan Varian ve dostları, onları görüp kaçmaya başlayan bir adamı takip ederek kendilerini Defias üyelerinin bulunduğu bir barda buldular. Kaçan kişi Varian’ın kim olduğunu anlamıştı, Varian ise neler olduğuna dair cevaplar arıyordu. Barda çıkan çatışma sırasında cücelerin bir elçisi olan Thargas Anvilmar ile de karşılaşan Varian, ölmek üzere olan bir Defias büyücüsünü sorguya çekti. Öğrendikleri rahatsız ediciydi: Birileri kendisinin öldürülmesini istiyordu ve bu birileri her kimse Stormwind’de yaşıyordu. Kafasında daha çok soru işareti oluşan Varian ile ekibi, Thargas ile birlikte Ironforge’a doğru yola çıktı.

Thargas Anvilmar

Thargas Anvilmar

Bu sırada cücelerin lideri olan Ironforge Kralı Magni Bronzebeard, Kara Demir cüceleriyle savaşlarında destek olması için askerî yardım istemek amacıyla Stormwind’e gelmişti; ancak Katrana’nın sözünü dinleyen Varian tarafından reddedilen Ironforge Kralı Magni Bronzebeard bile bir şeylerin ters gittiğini hissetmişti. Şehri terk etmeden önce yanına gelen Prens Anduin de aynı hislere sahipti.

Babasının durumundan oldukça rahatsız olan Anduin, bir gün beraber çıktıkları bir okçuluk taliminde Varian’a nasıl kaçırıldığını ve ardından neler yaşadığını sordu. Varian’ın verdiği cevaplar ise prensin şüphelerini daha da derinleştirdi: Babası hiçbir şey hatırlamıyordu. Varian’ın kaçırılışıyla ilgili gerçeklerin daha iyi ve derin bir şekilde araştırılmasını isteyen Anduin, Bolvar’ı da bu konuda ikna etti. Kendisi krallıkta kalarak prense göz kulak olmaya ve Katrana’nın hareketlerini kontrol altında tutmaya karar veren Bolvar ise konuyla ilgili daha fazla araştırma yapması için Yanan Bozkırlar’daki İttifak güçlerini komuta eden Mareşal Reginald Windsor’u görevlendirdi.

Stormwind’de bunlar yaşanırken yolculuk etmekte olan Varian ve beraberindekiler, Thandol Kemer Yolu olarak adlandırılan köprüleri Kara Demir cücelerinden temizlemiş, zamanında yanlarına varan Magni Bronzebeard ile karşılaşmış ve hep beraber Ironforge’a gitmişlerdi. Gerçek kral Varian ile görüşen Magni, birilerinin perde arkasında çok ciddi sonuçlar doğuracak entrikalar kurduğunu fark etmişti. Stormwind’deki Varian’ın gerçek kralın kimliğini çalan bir sahtekâr olduğuna kanaat getirmeleri ise uzun sürmedi.

Aslında Lo’Gosh’un kişiliğinin karanlık bir parçası olan sahte kral Varian’ın değişmemiş olan tek duygusu, oğlu Anduin’e duyduğu sevgi ve bağlılıktı. Anduin ise babasının devlet işleriyle eskiden yaptığı gibi ilgilenmesini istiyordu. Bolvar, Katrana ve babasıyla beraber çıktıkları bir gezide yine bunları dile getirirken nereden çıktığı anlaşılmayan bir saldırgan yüzünden neredeyse atından düşüp yaralanacak olan Anduin, Varian tarafından son anda kurtarıldı. Ancak bu fiziksel temas, sahte Varian’ın zihninde bazı anıların canlanmasına sebep oldu. Hatırladıklarını dile getirmeye başladığında ise Katrana, büyüsünü kullanarak krala dokundu ve onu bu şekilde susturmayı başardı. Bir şeylerin ters gittiğinden artık hiç şüphe duymayan Bolvar ise Varian’a gerçekte neler olduğunu acilen öğrenmesi gerektiğine kanaat getirdi.

Araştırmalarına devam eden Mareşal Windsor ise bazı sonuçlara ulaşmaya başlamıştı. Ona göre tüm bunların ardında bir ejderha vardı; ancak kimliğini henüz ortaya çıkaramamış olan Windsor, Karakaya Derinlikleri’nde Kara Demir cüceleri tarafından ele geçirildi. Yalnızca adamlarından biri, Perişan John kaçabilmiş ve durumu haber verebilmişti. Neler olduğunu öğrenen Bolvar, vakit kaybetmeden Kral Magni’ye haber verdi. Lo’Gosh ve müteffikleri hemen yola çıkarak Windsor’u cücelerin elinden kurtardılar. Mareşal ise bulduğu ve hapsedildiği sırada öğrendiği tüm detayları anlatarak Stormwind yönetiminin içerisine sızan ve tüm bu belalara sebep olan ejderhanın kimliğini açıkladı: Katrana Prestor, yani gerçek adıyla Onyxia.

Onyxia

Onyxia

Derhâl yola çıkan grup, kısa süre sonra Stormwind kapısına ulaştığında General Marcus Jonathan tarafından durduruldu. Gelenlerin kim olduğunu fark eden Katrana, hepsinin tutuklanmasını ve birer vatan haini olarak idam edilmesini emretmişti. Ancak araya giren Windsor, generali ikna ederek grubu şehre sokmayı başardı. Bu sırada onları yakalatmak için askerlere emir veren Katrana ise sahte Varian tarafından otoriteye karşı itaatsizlik ettiği suçlamasıyla durduruldu. Tüm bunlar yaşanırken Lo’Gosh ve müttefikleri de Stormwind Kalesi’ne gelmişlerdi.

Lo’Gosh, Katrana’nın gerçek kimliğinin ortaya çıktığını söyledi ve ona gerçek adı olan “Onyxia” diye seslendiğinde başdanışman, artık gizlenmenin bir faydası olmadığını fark ederek ejderha formuna geçti ve ilk iş olarak Mareşal Windsor’u oracıkta yakarak öldürdü. Kaledeki birçok muhafızın da siyah ejdersürüsü üyeleri olduğu ortaya çıkınca ise büyük bir çatışma patlak verdi. Onyxia, bu sırada taht odasına gelen ve iki Varian ile karşılaşarak büyük şaşkınlığa düşen Anduin’i yakaladı; ardından onunla birlikte Kalimdor kıtasındaki inine ışınlandı.

Anduin’i kurtarmak için can atan iki Varian, derhâl harekete geçtiler. Onyxia’nın gönderdiği suikastçileri alt ettikten sonra Theramore’a varan ikili ve müttefikleri, burada Jaina tarafından karşılaştılar. Jaina, Varian’a yapılan büyünün özünü bulmuş ve mantığını anlamıştı: Kral üzerinde daha fazla nüfuza sahip olmak isteyen Katrana, Varian’ı kontrol altında tutacak bir büyü yapmıştı; ancak kralın Anduin’e olan bağı sebebiyle bu büyü zayıflayınca kişiliğini ikiye ayırarak zayıf olana hükmetmek, güçlü olanı ise öldürmek istemişti. Bu bulguyla yola çıkan Jaina, iki Varian’ın da her şeyi hatırlayarak hafızalarını tam anlamıyla geri getirecek büyüler yaptı.

İttifak ile Orda arasında gerçekleşecek toplantıya doğru yol alan Varian, Katrana’nın parayla tuttuğu Defias Kardeşliği üyeleri tarafından saldırıya uğramış ve kaçırılmıştı. Alcaz Adası’na götürülen Varian, burada Katrana ve siyah ejdersürüsü bireyleri tarafından çeşitli büyülere maruz bırakılmış, sonuç olarak da kişiliğinin birbirinden zıt iki yanının özelliklerine sahip iki beden var olmuştu. Daha sonra adayı nagalar basınca pasif olan tarafı adadan kaçmaya çalışmış ancak nagaların eline düşmüştü. Savaşçı tarafı ise Rehgar’ın gladyatörü olacak şekilde kendisini Durotar’da bulmuştu.

Artık her şey netti. Sıra Anduin’i kurtarmaya gelmişti. Yola çıkmadan önce iki Varian ile tekrar görüşen Jaina, onlara Shalla’tor ve Ellemayne adındaki efsanevi elf kılıçlarını verdi.

Yola çıkan Lo’Gosh, Varian, Jaina, Broll, Valeera ve müttefikleri, bir süre sonra Onyxia’nın inine vardılar. Siyah ejderha, Anduin’i rehin tutuyor ve herhangi bir hamlede öldürmekle tehdit ediyordu. Onyxia’nın Anduin’i tutan pençesine bir hançer fırlatan Lo’Gosh sayesinde ejderhanın kavrayışı gevşedi ve prens düşerken harekete geçerek kuzgun formuna bürünen Broll, Anduin’i kurtardı.

lorekeeper-kimdir-nedir-varian-wrynn-11

Onyxia ise yemini kaptırdığı için iyiden iyiye sinirlenmişti ve nagaların baskını olmasaydı Alcaz Adası’nda Varian’ı öldürmek için kullanacağı büyüyü yapmaya başladı. Büyüyü Lo’Gosh’a fırlatmış olsa da pasif olan Varian’ın araya girmesiyle doku bozuldu ve beklenmedik bir şey gerçekleşti: İki Varian tekrar bir bedene bürünmüştü, üstüne üstlük kılıçlar da bir araya gelerek Shalamayne adındaki tek parçayı oluşturmuşlardı. Başarısız olan Onyxia öfkeden köpürdü; saldırı ardına saldırı gerçekleştirse de artık tek vücut olan Varian, ustalıkla ejderhanın kafasına tırmandı ve onu öldürdü. Daha sonra ejderhanın kafasını kesen Varian, onu şehrin girişindeki surlara asılmak üzere Stormwind’e yollattı.

Varian tüm benliğiyle ve hatıralarıyla artık bir olmuş, oğluyla kavuşmuştu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)