KİMDİR, NEDİR: JAINA PROUDMOORE

Archimonde’un yenilgisinin ardından Jaina ve onunla birlikte bu kıtaya geçenlerden geriye kalanlar Kalimdor’un doğu kıyısına yerleşmeye karar verdiler. Tozçamur Bataklığı bölgesindeki adalardan birinde Theramore adında bir şehir inşa ettiler ve orklarla Üçüncü Savaş’ta kurdukları barışı korumak için büyük bir çaba gösterdiler. Ancak iki taraf da bu barış için oldukça zorlu bir sınav vermek zorunda kaldı. Orda savaşçılarından Rexxar, Durotar’daki huzursuzluklar için Jaina’ya hesap sormaya geldiğinde genç sahirenin olanlardan hiç haberi olmadığını keşfetti. Birlikte bu gizemin derinliklerine indiklerindeyse söz konusu bölgenin naga istilası altında olduğunu öğrendiler… ve bölgedeki insanların yalnızca Jaina’nın yanındakilerden ibaret olmadığını da. Jaina’nın babası Lord Amiral Daelin Proudmoore, yanında bir İttifak donanmasıyla birlikte Thrall ve Doğu Krallıkları’ndan yelken açan orkları takip etmişti. Dahası kızının bu yabanilerle yaptığı barışı dinlemeye ya da değerlendirmeye de hiç niyeti yoktu.

Thrall ve Rexxar ile görüşerek savaş çıkmasını engellemeye çalışan Jaina…

İki taraf arasındaki gerilim hızla artarken Jaina babasının ön yargılı bakış açısının herkes için yıkım getireceğine inanıyordu. Onu ikna çabalarının tamamı başarısızlıkla sonuçlanınca daha fazla kan dökülmesini engellemek için Orda’ya yardım etmeye karar verdi ve kendi askerlerine saldırmama emri vererek babasını yalnız bıraktı. Rexxar’ın baltasının ucunda can veren Lord Amiral’in ölümü, aynı Arthas konusunda yaptığı seçim gibi Jaina’nın omzundaki büyük bir yük ve pişmanlığı da beraber getirdi. Ancak bu hareketiyle iki taraf arasındaki daha büyük bir savaşı önlemiş ve barışı büyük bir kişisel bedel karşılığında korumayı başarmıştı.

Liderlerinin ölümünü öğrenen Kul Tiras’lılar ise duruma bu kadar iyimser yaklaşmadılar. İntikam yeminleriyle Lordaeron İttifakı’nı oluşturan diğer devletleri Orda’ya karşı kışkırtmaya çalıştılar fakat vebanın ardından kendini toplamaya çalışan liderlerin o anda yeni bir savaşa girişecek kaynağı ve hevesi yoktu. Bu şekilde görmezden gelinmeyi kabullenmeyen Kul Tiras’lılar öfkeyle İttifak’tan çekilerek kendilerini izole ettiler. Babasının ölümünden sorumlu tutulan Jaina, halk arasında nefret edilen ve hatta hakkında onun ihanetini anlatan denizci şarkıları yazılan biri hâline geldi.

“Sakının! Sakının!”
“Denizin Kızı’ndan sakının!”
“Sakının,” diye duydum o haykırırken.
Sözleri karıştı okyanus esintisine,
Kendisi akıntının altında batarken.

Kana bulanmış sahillerinde Kalimdor’un
Denizcilerin savaşıp öldüğü o yerde.
Amiral düştü Theramore’da
Kızı yanından ayrılıp gidince.

Neden böyle? Neden böyle, ah Denizin Kızı?
Neden böyle? Unuttun mu kıyılardaki günlerinin anısını?
Ulusumuzun gözünde her daim gururken
O nasıl oldu da yolundan saptı?

Engin okyanus boyunca kaçtığında
Amiral de peşi sıra gitti doğruca batıya
Ne yapabilirdi kızının hayatını kurtarmak için yelken açmak
Ve hâlâ yaşadığını ummak dışında?

Ancak orada, uzaktaki sahillerde bulduğu
Yükselişe geçmiş düşmanlardı!
Fakat o vahşi hasımlarla yüzleştiğinde
Kızı yanında durmadı.

Ve dalgaların altında derinlere gömüldü,
Uğrayınca ailesinin ihanetine
Ulusuna son nefesiyle haykırdı
“Denizin Kızı’ndan sakının!” diye.

Jaina bir gün anayurduna dönebilmenin hayalini kuruyor olsa da artık Kul Tiras’ta hoş karşılanmadığının farkındaydı. Bu yüzden Theramore’da kalmaya devam etti ve İttifak ile Orda arasındaki narin köprü olmak için çabalarını sürdürdü. Thrall’ın Gök Gürültüsü Bayırı’ndaki durumla ilgilenmesini rica etmesi üzerine bölgeyi araştırmaya başladı ve eşi benzeri olmayan, çok güçlü bir büyücü tarafından yerleştirilmiş mühürleri keşfetti. Bu gücün sahibi Kirin Tor’daki öğrencilik dönemlerinde hikâyelerini okuduğu Muhafız Aegwynn’in ta kendisiydi. Jaina, bölgedeki iblis aktivitelerini araştıran Aegwynn’e yardım etti ve birlikte Yanan Kılıç klanının çağırdığı iblis Zmodlor’u ortaya çıkarttılar. Ancak Zmodlor’un etkisi Theramore’a kadar ulaşmıştı, bu yüzden iki sahire birlik olup iblisi geldiği karanlık deliğe geri yolladılar. Jaina’nın yeteneğinden etkilenen Aegwynn, Theramore’da kalıp ona eşlik etmeye karar verdi.

Aegwynn

Theramore ve Orgrimmar arasındaki barışı sağlamakla kalmayıp yıllardır sürdürmekte olan Jaina, iki taraf arasındaki savaş baltalarının gömülebileceğine dair inancını güçlendirmişti. Bu yüzden Thrall ile Stormwind Kralı Varian Wrynn’i bir araya getirecek bir barış görüşmesi düzenledi. Ancak Theramore’a deniz yoluyla ulaşmaya çalışan Varian’ın gemisi saldırıya uğradı ve kral kayıplara karıştı. Olayı araştırmaya devam eden Jaina, eski bir Kul Tiras askeri olan Hendel’i sorguya çektiğinde Kral Varian’ın kaçırılmasının ardında siyah ejderha Onyxia ile iş birliği yapan Defias Kardeşliği’nin olduğunu öğrendi ve bu bilgiyi derhâl Stormwind Kral Vekili olan Bolvar Fordragon’a ulaştırdı.

Bu sırada gece elflerinin lideri olan Tyrande Whisperwind, Theramore’a üç adet gladyatör yolladığını haber verdi ve Jaina’dan onlara yardım etmesini rica etti. Bu gladyatörlerden birisi benliği kaçırıldığı sırada büyüyle ikiye ayrılmış olan Varian’dı ancak benliğinin ayrılmasıyla birlikte hafızasını da kaybetmişti. Aegwynn’in de yardımıyla Varian’ın hafızasını geri getirmeyi başaran Jaina, Varian’ı Stormwind’e ulaştırmak için kendi şahsi gemisi Dalgakıran’ı tahsis etti ve birlikte Doğu Krallıkları’na doğru yelken açtılar. Bu yolculuk sırasında da gemi nagaların saldırısına uğradı ancak Varian onlarla dövüşürken anılarının kalanını da geri kazandı. Stormwind’e döndüğündeyse kendini Katrana Prestor olarak gizleyen Onyxia’yla yüzleşti lakin ejderha kaybettiği kozlarını Prens Anduin’i rehin alarak yeniledi ve Tozçamur Bataklığı’ndaki inine çekildi.

Tozçamur Bataklığı, Theramore’un hemen batısında kalıyordu. Bu yüzden Jaina, Prens Anduin’i kurtarmaya giden Varian ve kafilesine eşlik etti. Benliği iki ayrı bedene ayrılmış olan Varian’lara Shalla’tor ve Ellemayne adlı elf kılıçlarını hediye etti ve birlikte Onyxia’nın inine saldırdılar. Dövüş sırasında Onyxia bir kez daha kralın benliğini bölmeye çalıştı ancak büyüsü ters tepince hem Varian hem de elf kılıçları tek hâle geldi. Onyxia’yı öldürüp Prens Anduin’i kurtardıktan sonra siyah ejderhanın kafasını ganimet olarak Stormwind’in kapılarına astılar.

Onyxia’nın kafası, Stormwind’e asılmak üzere getirilirken…

Onyxia tehdidi ve Varian krizi atlatıldıktan sonra Jaina, yarım kalan barış görüşmesi için tekrar hazırlıklara başladı. Thrall ile görüşerek ona Varian’ın başından geçenleri anlattı ve Varian ile görüşerek onu tekrar Orda ile masaya oturması için ikna etti. Taraflar Theramore’da buluşup görüşmelere başladığı sırada ise bu görüşmelerin başarıya ulaşmasını istemeyen Alacakaranlık Çekici organizasyonu Varian’a suikast düzenlemeye çalıştı. Zamanında Varian’ın babası Kral Llane’i öldürmüş olan Garona Halforcen tarafından yapılan bu girişim, iki tarafın da birbirinden şüphe duymasına sebep oldu ve olası bir ateşkes ihtimali de böylece suya düştü. Varian, Garona’yı öldürmek üzereyken Jaina araya girerek yarı-orku esir aldı ve sorgulanması gerektiğini söyledi. Varian’ın onayıyla birlikte Aegwynn ile Jaina, Garona’nın üzerindeki büyülü etkiyi kırmaya çalıştılar ancak büyü Garona’ya oldukça derin bir şekilde nüfuz etmişti. Derken Jaina bu barış görüşmesiyle alakası olmayan ve adeta kanını donduran bir dehşet hissetti. Arthas -ya da artık nam-ı diğer Liç Kral- uyanmıştı ve ölülerden oluşan orduları hem Orda hem de İttifak üzerine saldırıya geçmişti. Theramore’da yaşanan ilk saldırıları püskürtmeyi başarsalar da barış görüşmeleri tam da düşmanlarının umduğu gibi bir yere varamadan sonlandı. Varian ve Thrall, Liç Kral’ın ölüler ordusuna karşı durabilmek için kendi şehirlerine çekildiler. Bu sırada Alacakaranlık Çekici’ni durdurmaya çalışan Aegwynn ise tarikatın lideri çift kafalı ogre Cho’gall’ın ellerinde can verdi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)