KİMDİR, NEDİR: JAINA PROUDMOORE
Pandarya kıtasının keşfiyle birlikte İttifak ile Orda arasındaki çatışmalar bu yeni kıtaya yayılarak devam etti. Dahası Eski Tanrılar’dan biri olan Y’shaarj’ın negatif hareketlerden ve düşüncelerden beslenen kalıntıları olan Sha’ların kıtada baş göstermesine sebep oldular. Jaina, Kirin Tor’un lideri olarak taraf tutmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışsa da İttifak’ın Yedi Yıldız Mabedi‘ndeki görüşmelerine katıldı. Bu görüşmelerde Prens Anduin, Jaina’dan Orda’ya bağlılıklarını sunmuş olan Sunreaver elflerini Dalaran’dan atmasını talep etti. Jaina ise her ne kadar bu onun için zor olsa da Dalaran’ın tarafsız kalması gerektiğini ve birlikte çalışabileceklerini kanıtlama konusunda iki tarafa da yol göstermesini umduğunu söyleyerek bu talebi reddetti. Ancak bunu derken bile Savaşşefi’nin daha fazla savaş istediğini biliyordu; bu yüzden gece elflerine onun peşinde olduğu çok tehlikeli bir mogu artefaktı olan Kutsal Çan’ı Darnassus’ta saklamaları için yardım etti. Bütün önlemlere ve koruma büyülerine rağmen çok kısa bir süre sonra Kutsal Çan gizemli bir şekilde çalındı. Durumu araştırmak için şehre bizzat gelen Jaina, bu işin arkasındaki sorumluların Sunreaver elfleri olduğunu öğrendiğinde sönmeye yüz tutmuş intikam közleri bir anda tekrar alev aldı.

Darnassus’ta gizlenen Kutsal Çan

Bir kez daha Orda tarafından ihanete uğrayan Jaina, bunun üzerine Dalaran’daki Gümüş Pakt kuvvetlerini topladı ve birlikte bütün Sunreaver elflerini şehirden atmaya başladılar. İçlerinde Sunreaverlar’ın lideri Aethas Sunreaver’ın da olduğu esirler Menekşe Hisar’a kapatıldı, teslim olmayan ya da karşı koymaya çalışanlar ise öldürüldü. Haberleri alan Kral Varian, şaşılacak şekilde bu gelişmeleri olumlu karşılamak yerine Jaina’yı azarladı ve fazlasıyla fevri davrandığını söyledi. Garrosh’un savaş yanlısı davranışları, orkları kayıran ve diğer ırkları dışlayan hareketleri Orda içerisinde de huzursuzluk çıkartıyordu. Kan elfleri de bu yüzden Varian ile tekrar İttifak’a dönme ihtimallerini konuşmaya başlamışlardı ki… Jaina’nın yaptığı katliam bu ihtimali tamamen ortadan kaldırmıştı. Genç sahire Varian’ın suçlamasını kabul etmedi ve elflerin Kirin Tor’un tarafsızlığına ihanet ederek kendi kuyularını kazdığını söyledi. Böylece Kirin Tor, Pandarya Seferi için resmi olarak İttifak’a katıldı.

Pandarya’da Kutsal Çan’ın peşinden koşan İttifak kuvvetleri amaçlarına ulaşamasa da Prens Anduin başına buyruk bir şekilde Garrosh’un peşine düşerek onun çanı kullanmasına engel oldu. Lakin bu hareketi ona çok pahalıya mal oldu: Garrosh onu neredeyse öldürecek şekilde yaraladı. Varian oğlunun hayatından endişe duyup onu iyileştirmesi için Kâhin Velen’i çağırırken Jaina ise yaptıklarını Garrosh’a ödeteceğine dair bir kez daha yemin etti.

Anduin, Garrosh’un Kutsal Çan’ı kullanmasını engellemeye çalışırken…

Kutsal Çan’ı istediği gibi kullanamayan Garrosh, bu sefer de gözünü Gök Gürültüsü Adası’ndaki Lei-Shen’in hazinelerine dikmişti. Ork savaşşefinin amacına ulaşmaması için Gümüş Pakt lideri Vereesa Windrunner ile birlikte İttifak saldırısının öncüsü olan Kirin Tor Hücum Birliği‘ni kurdular ve adaya çıkartma yaptılar. Jaina buradaki İttifak güçlerini Shan’ze mogu klanına karşı yönetti ve klan lideri Shan Bu’yu yendikleri sırada yolları Lor’themar Theron tarafından yönlendirilen Orda kuvvetleriyle kesişti. İki taraf arasındaki gerginlik hızla tırmanırken pandaren Taran Zhu araya girerek bir çatışma yaşanmasını engelledi. Ancak bu ateşkesin temelli olmayacağının hepsi farkındaydı; Garrosh Orda’yı yönetirken Orda ile İttifak arasında barış olması mümkün değildi. Jaina’yı şaşırtan şey ise Lor’themar’ın da bu fikre katılıyor olmasıydı.

İttifak kahramanları Fırtınalar Zirvesi‘ne saldırıp Lei-Shen ile yüzleşmeye giderken Jaina’nın bir ricası oldu. Eski akıl hocası Antonidas’a ait olan ancak artık kendisinin kullandığı asaya Lei-Shen ile dövüşecekleri platformdan arta kalacak gücü yüklemelerini istedi. Bekçi Ra-den’in titan Aman’thul’dan aldığı ve Lei-Shen’in de daha sonra Ra-den’den çaldığı enerjilere dolan asa, Azeroth üzerindeki en güçlü artefaktlardan biri hâline geldi. Jaina’nın bu güçle ne yapmayı planladığı ise gün gibi ortadaydı: Titanların gücünü Garrosh’tan intikam almak için kullanacaktı.

Gök Gürültüsü Kralı Lei-Shen

Böylece Gök Gürültüsü Adası’nın ardından İttifak ve Orda içindeki isyancı grup güçlerini birleştirerek Orgrimmar Kuşatması’na başladılar. Jaina da bu kuşatmanın en önde gelen isimlerinden biriydi. Azeroth’lu kahramanlara Y’shaarj’ın Mahzeni’nde Sha ile dövüşmelerinde yardım etti ve sonrasında İttifak kuvvetlerini Durotar’a bizzat ışınladı. Kral Varian’ın özel birliğiyle birlikte proto-ejderha Galakras’a karşı savaştı ve Orgrimmar kapıları düştüğünde de İttifak ile Orda güçlerinin şehri geri almasına yardım etti.

Garrosh nihayet birlik olan Orda ve İttifak karşısında düştüğünde Thrall onu oracıkta öldürerek bu savaşa son vermek istedi ancak Varian araya girerek bu cezayı vermenin sadece Thrall’a düşmediğini, İttifak’ın da yeterince kayıp verdiğini hatırlattı. Taran Zhu ise mesele verilen kayıplarsa pandarenlerin bu konuda tarafsız güç olarak söz hakkı olmasının herkes için en iyisi olacağını dile getirdi ve Garrosh’u yargılanmak üzere Pandarya’ya götürdü. Orda kendine yeni bir Savaşşefi seçerken Jaina da Varian’ı bu fırsatı kullanarak zayıf düşmüş Orda tehdidini tamamen bitirmesi için kışkırtmaya çalıştı. Ancak Varian ona kulak asmadı ve yeni Savaşşefi Vol’jin’e Garrosh’un yaptıklarının tekrarlanması durumunda onları tamamen bitireceklerinin uyarısını vererek kuvvetlerini geri çekti.

Jaina, Varian’ı Orda’ya son vermesi için kışkırtmaya çalışırken

Garrosh’un elinde acı çekmiş çoğu kişiyle birlikte Jaina da Ak Kaplan Tapınağı’nda gerçekleşen mahkemeye katıldı. Burada uzun süredir ayrı kalmış olduğu Kalec ile de tekrar buluştu ancak Theramore ve sonrasında yaşananlar (bilhassa Dalaran’daki durum) ikisinin arasını açmıştı. Sorunlarını ve ilişkilerindeki bu değişimi konuşup çözmeye çalışmaya karar verdiler. Bu sırada dava devam ederken davacı rolündeki Tyrande Whisperwind, Garrosh’un suçlarını ortaya çıkartmaya çalışırken Baine’in orka karşı yardım için Jaina’ya gittiğini ve sahirenin de taureni desteklemek için hem maddi hem de manevi yardımda bulunduğunu ortaya çıkarttı. Bu bilgi iki taraftan da büyük tepki topladı; özellikle de Varian, kendi arkasından düşmana yardım ettiği ve bunu gizlediği için çileden çıktı. Konuyu daha da deştiklerinde Baine’e tek yardım edenin Jaina olmadığı da ortaya çıktı; bizzat kendi oğlu Anduin de bu bilgiyi ondan gizlemişti. Jaina davaya ara verildiği sırada bir hayli öfkeli olan Varian ile bu konuyu konuşmaya gitti ve üstü kapalı bir şekilde bu tavrını sürdürmesi durumunda Kirin Tor’u İttifak’tan çekebileceğini ima ederek konuyu kapattı.

Davanın ilerleyen günlerinde Tyrande, Jaina’yı bu sefer de tanık olarak mahkemeye çağırdı. Ona Theramore’da yaşananları tekrar anlattırdıktan sonra Orgrimmar’a saldırmaktan neden son anda vazgeçtiğini sordu. Jaina, nefret ettiği Garrosh’un gözlerinin içine bakarak onun gibi olmak istemediğini söyledi; Tyrande bunu Garrosh gibi mi, yoksa Orda gibi mi olmak istemediği şeklinde çevirmeye çalışsa da Jaina bütün Orda’nın Garrosh gibi olmadığını söyledi. Bu cevap Tyrande’nin hoşuna gitmese de Vol’jin tarafından takdir edildi.

İttifak ve Orda mahkeme piyesini sergilemeye devam ederken Garrosh (ve iş birliği içinde olduğu başkaları) kendi planlarını uygulamaya koydu ve dava sonuçlanamadan ortalığı karıştırarak kaçmayı başardı. Bronz ejderha Kairozdormu’nun açtığı bir geçitten alternatif bir zaman dilimindeki Draenor’un geçmişine kaçarken kırılan zaman ve gerçeklik örgüsü sebebiyle orada bulunan birçok kahramanın alternatif zamanlardaki habis kopyaları mahkemeyi bastılar.

Garrosh’un mahkemesi

Jaina’nın karanlık kopyası Orda’ya olan nefretine yenik düşmüş ve intikam alevleriyle tutuşup tükenmiş bir Jaina’ydı. Çeşitli Orda üyelerine ateş topları fırlatırken asıl Jaina’ya da saldırmayı ihmal etmemişti. Jaina gördüklerinden kesinlikle hoşlanmamıştı ve karanlık kopyasını yenmeyi başardıktan sonra Savaşlordu Zaela ile dövüşen Varian’a yardıma koştu ancak bu sırada göğsünden vurulup düştü. Varian, Zaela’nın kaçmasına izin vererek Jaina’yı kurtarmaya koştu ancak yarası çok ciddiydi ve hızla kan kaybediyordu. Go’el, Aggra, Tyrande, Anduin, Velen gibi şifa sanatında çokça yetenekli olanların bile gücü Jaina’yı iyileştirmeye yetmezken Aziz Semavî Chi-Ji ortaya çıkarak onlara umudu ve Garrosh için vermeyi planladığı ikinci şansı verdi. Jaina’nın yaraları iyileşti, kanaması durdu ve genç kadın bir kez daha hayata döndü. Hem nefret ettiği Garrosh ile hem de nefretin onu götürebileceği potansiyel bir karanlık gelecekle yüzleşmiş olmanın ağırlığıyla Go’el’in elini sıkarak onu affettiğini belirtti. Go’el’in aklındaysa bütün bu karmaşaya sebep olan Garrosh’u bulup durdurmak vardı. İttifak ve Orda kuvvetleri Alternatif Draenor’daki Demir Orda’yla savaşmaya giderken Jaina ise tamamen iyileşmeye odaklandı ve bu savaşa neredeyse hiç dâhil olmadı. Sadece bir noktada Khadgar’ın Zangarmarsh’taki kulesini ziyaret ederek Azeroth’lu kahramanların efsanevi güçte bir yüzük yapmasına yardımcı oldu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)