KİMDİR, NEDİR: JAINA PROUDMOORE

Liç Kral’ın başkentlere yaptığı saldırılar sonucunda hem İttifak hem de Orda Kuzeyyarı’na sefer düzenleyerek bu saldırıya karşılık vermeyi planlıyordu. Jaina iki taraf arasında haber taşıyarak her ne kadar birlik olmasalar da ortak düşmana karşı savaşmalarında yardımcı oldu. İttifak ve Orda orduları Gazapkapısı Angrathar’da Liç Kral’a karşı ortak bir saldırı düzenlediler fakat Terkedilmişler içerisinde çıkan bir ayaklanma iki taraf arasında erimeye başlayan buzları tekrar dondurdu. Yüksek Eczacı Putress’in savaş alanına saldığı veba iki tarafı da perişan etti; Dranosh Saurfang’in de dâhil olduğu dört bin Orda askeri ve Bolvar Fordragon’u da içeren beş bin İttifak askeri bu saldırıda telef oldu. İki taraf arasında tekrar savaş çıkacağından endişelenen Jaina, Undercity’ye düzenlenen saldırıya İttifak’ın yanında katılmış olsa da Varian taht odasında Thrall’a saldırmaya çalıştığında İttifak askerlerini dondurup Stormwind’e geri göndererek olayın kontrolden çıkmasını engellemiş oldu.

Valeera, Broll, Varian ve Jaina

Ulduar’ın fethi ile sonrasında gerçekleşen Gümüş Turnuva’nın ardından Buztacı Hisarı’na yapılacak taarruzun vakti geldi çattı. Ancak Liç Kral doğrudan saldıramayacakları kadar güçlü olduğundan onu zayıflatmanın bir yolunu bulmaları gerekiyordu. Jaina ve bir grup İttifak kahramanı, önce Liç Kral’ın en büyük silahlarına ev sahipliği yapan Ruhlar Ocağı’na saldırdı, ardındansa Buztacı Hisarı’nın yapı taşı olan saronit madeninin çıkartıldığı Saron Çukurları’na baskın yaptı. Burada gnome nekromans Krick’ten Arthas’ın lanetli kılıcı Frostmourne’u Düşünüm Salonları’nda bıraktığını öğrendi. Arthas’ın bir parçasının hâlâ Liç Kral’ın içinde bir yerlerde hayatta olduğuna inanan Jaina, Frostmourne’u ele geçirmenin Arthas’ı ortaya çıkartabileceğini umarak Düşünüm Salonları’na yapılan gizli saldırıyı bizzat yönetti. Fakat bunun bir tuzak olduğu ortaya çıktı zira Liç kral hazır bir şekilde onları bekliyordu. Jaina büyüleriyle Liç Kral’ı yavaşlatmaya çalışırken İttifak kahramanları da önlerine çıkan diriölüleri biçerek yapıdan canlı bir şekilde kaçmayı başardılar.

Düşünüm Salonları ve Frostmourne

İttifak ve Orda güçleri nihayet Buztacı Hisarı’nı kuşatacak hazırlıkları tamamlamışlardı. Saldırı başladığında Putress’in ihaneti sonucunda ölenlerden bir kısmının Liç Kral tarafından diriltilmiş olduğunu öğrendiler. Dranosh Saurfang, bir ölüm şövalyesi olarak artık Liç Kral’a hizmet ediyordu; Bolvar Fordragon ise hâlâ direniyordu ancak acı dolu çığlıkları buzdan hisarı inletecek şekilde duyulabiliyordu. İttifak ve Orda güçleri Dranosh Saurfang’la karşı karşıya gelip onu yendiğinde Varian aralarındaki bütün soğukluğa rağmen Varok Saurfang’in oğlunun cesedini alarak gitmesine izin verdi. Kralının bu dokunaklı hareketi Jaina’yı derinden etkiledi ve ona duyduğu saygıyı arttırdı.

Azeroth kahramanları Donmuş Taht’a kadar çıkarak Liç Kral ile çarpıştılar. Liç Kral dövüş sırasında üstünlüğü ele geçirip kahramanları öldürmeyi başarsa da Tirion Fordring’in Işık’a son yakarışı dengeleri tersine çevirdi ve Ashbringer’ın Frostmourne’u parçalamasıyla Arthas’ın kurbanlarının ruhları serbest kaldı. Bu ruhlardan biri de babası Terenas Menethil’di. Öfkeli ruhlar Liç Kral’ı oyalarken Kral Terenas kahramanları hayata döndürdü ve hep birlikte savunmasız kalmış olan düşmanın hükmünü sona erdirdiler. Liç Kral’ın gazabı dinerken kendi benliğini bulan Arthas ise trajik ve pişman bir şekilde son nefesini verdi. Maceracılar zırhında kalbine yakın tuttuğu bir madalyon buldular. Madalyonun içinde Jaina’nın bir portresi vardı. Her şeye rağmen Arthas’tan bir parçanın ona olan sevgisine tutunmuş olduğu düşüncesi Jaina’yı derinden etkiledi.

Terenas’ın ruhu, Liç Kral’ı etkisiz hâle getirirken…

Kuzeyyarı Seferi sona erince herkes gemilerle evlerine dönmeye başladı. Liç Kral’a karşı savaş iki tarafa da fazlasıyla kayıp verdirtmişti. Jaina, hâlâ Arthas’ın kaderine üzgün bir şekilde Stormwind’de düzenlenen anma törenine katıldı. Orda’nın da aynı şekilde savaşta düşenleri onurlandırdığını düşünüyorlardı ancak sivil gece elfi karavanlarına saldırıldığının raporlarını alınca iki taraf arasında yatışmış olan gerilim bir anda tekrar tırmandı. Varian bu harekete sert bir misillemeyle karşılık vermeye çalıştı ancak Jaina ona bu konuyu diplomatik yollarla çözebileceklerini söyledi. Varian her ne kadar misilleme yapmasa da Thrall’dan açıkça saldırı için özür dilemesini ve sorumluları İttifak’a teslim etmesini istedi. Kalimdor’a dönüp Thrall ile görüşen Jaina, Savaşşefi’nin durumdan haberi olmadığını öğrendi; Thrall ise aralarındaki barışı korumak istese de özür dilemeyeceğini ve suçluları bulurlarsa kendileri ilgileneceklerini net bir şekilde belirtti.

İki taraf arasında savaş açıkça patlak vermese de kıvılcımlar çıkmaya başlamıştı. Azeroth’un element ruhları huzursuz bir şekilde kontrolden çıktığında Thrall duruma bir çare bulmak için Savaşşefi pozisyonunu Garrosh Hellscream’e devrederek Ötediyar’a yolculuk etti. Savaşşefi pozisyonunu Garrosh’un almasına karşı olan Cairne Bloodhoof, sürekli çatıştığı orkla olan anlaşmazlıklarını ona mak’gora’da meydan okuyarak çözmeye çalıştı. Lakin bunu fırsat bilen ve kendi karanlık planları olan Magatha Grimtotem, Garrosh’tan habersiz bir şekilde onun silahını zehirleyerek Cairne’in hayatını kaybetmesine neden oldu.

Garrosh ve Cairne’in mak’gora’sı

Tauren liderinin ölümüyle Thunder Bluff’ın kontrolünü ele geçiren Grimtotem klanı, Cairne’in varisi olan Baine’i de öldürerek şehir üzerindeki hakimiyetlerini sıkılaştırmaya çalıştı. Fakat Baine’in barışçıl yollarına sempati duyan Jaina, Theramore’un kapılarını gizlice açarak onun güvende olmasını sağladı. Magatha tarafından oyuna getirildiği için öfkeli olan Garrosh’un da yardımıyla Thunder Bluff kısa sürede geri kazanıldı ama Baine, ihtiyaç anında karşı taraflarda yer almalarına rağmen ona yardımcı olmaktan çekinmeyen Jaina’nın bu iyiliğini asla unutmadı.

Hem İttifak hem de Orda Azeroth’u alt üst eden Afet ve bu felaketin sorumlusu Deathwing ile uğraşırken Jaina, Dalaran’ın büyücü konseyi Kirin Tor tarafından görüşmeye çağrılmıştı. Konseyin lideri Rhonin, müthiş bir potansiyele sahip olduğuna inandıkları genç bir büyücü adayını Jaina’ya çırak vermek istediğini söyledi. Böylece Jaina yeni çırağı gnom Kinndy Sparkshine ile tanıştı.

Jaina’nın çırağı: Kinndy Sparkshine

Deathwing’in gelişi İttifak ve Orda arasında çakan kıvılcımları bir süreliğine yatıştırdı ancak tamamen söndürmeye de yetmedi. Garrosh, Kalimdor’un tamamen Orda kontrolünde olmasını arzuluyordu; Varian ise Theramore ve gece elfi karakollarına yenilerini ekleyerek Kalimdor üzerindeki varlıklarını arttırmayı istiyordu. İki taraf da bir yandan bu amaçlar doğrultusunda adımlar atarken bir yandan da Deathwing ile Alacakaranlık Çekici’ne karşı savaşmaya çalışıyordu. Deathwing nihayet Thrall’ın ve diğer kahramanların yardımıyla yenilgiye uğratıldığında Jaina bu konu hakkında bir şeyler yapması gerektiğini biliyordu. Bu yüzden gizlice Thrall’ı Orda’nın liderliğine dönmeye ikna etmeye çalıştı ancak artık Go’el adını almış olan bir ork şaman, başka sorumlulukları olduğunu, Azeroth’un iyileştirilmesinin ona ve onun gibilere düştüğünü söyleyerek Jaina’nın bu önerisini reddetti.

Garrosh’un agresif tutumu yüzünden bir hayli endişeli olan Jaina hayal kırıklığına uğramış bir hâlde Theramore’a döndü. Theramore’da kendisini bekleyen yeni Büyü Vekili mavi ejderha Kalecgos ile karşılaştı. Kalec, kayıp olan Odaklama İrisi’ni aramak için Kirin Tor’un yardımını istemişti ve Rhonin de onu doğrudan Jaina’ya yollamıştı. Jaina derhâl danışmanları olan Başbüyücü Tervosh, yakın korumalarından gece elfi Pained ile çırağı Kinndy’yi artefaktı bulmaları için görevlendirdi. Onlar İris’in izini sürerken geçmiş acılarından, yaralarından ve beklentilerinden bahseden Kalec ile Jaina arasında bir yakınlaşma başladı. Kalec’in bütün büyülü hislerinden gizlenmiş olan İris’i bulmayı başaramadılar ancak Baine’in yolladığı bir haberci onlara İris’i bile ikinci plana atmalarına sebep olacak başka kara haberler getirdi: Garrosh nihayet hamlesini yapmaya karar vermiş ve gözünü bilhassa Theramore’a dikmişti.

Bu talihsiz haber üzerine Theramore savaş hazırlıklarına başladı. Jaina başta Kral Varian olmak üzere bütün müttefiklerine haber yollayarak yardımlarını istedi; Kalec, Jaina’yı yalnız bırakmayacağını söyleyerek şehri savunmak için kalmaya karar verdi. Yardım istekleri arasından bir tek Rhonin tek başına bir İttifak şehrine yardım etme kararı veremeyeceğini söyledi ve Altılı Konsey’in onayını almaları gerektiğini vurguladı. Konseyin liderlerinden olan Khadgar, naaru A’dal’a haber yollayarak bir grup Sha’tari kuvvetinin şehre konuşlanmasını sağladı ancak aralarında Orda üyeleri de bulunan Konsey bunun dışında aktif bir destek sunamayacaklarını söyledi.

Theramore kısa sürede elinden gelen bütün savunmayı ortaya koymuş olsa da gözleri bir yandan hâlâ Stormwind’den gelecek olan takviyelerdeydi. Neyse ki şehre saldıran öncü gruplar püskürtülmüştü… Bunun da Garrosh’un planlarının bir parçası olduğunu ne yazık ki çok geç anladılar. Savaşşefi bilhassa bütün önemli İttifak güçlerinin şehirde bir araya gelmesini bekliyordu. Düşmanlarının yeterince toplandığına kanaat getirdiğinde Odaklama İrisi tarafından güçlendirilmiş olan mana bombasını şehrin üzerinde patlatarak hepsini tek hamlede yok etti. Theramore ve içindeki herkes böylece feci şekilde can verdi.

Mana bombasından sonra Theramore

Jaina hariç.

Bombanın patlamasından hemen önce şehrin durumunu kontrol etmeye gelmiş olan Rhonin, büyülü bir kalkanla şehri patlamanın etkisinden korumaya çalışmış ancak başarılı olamamıştı. Kalkanı ona sadece Jaina’yı büyülü bir geçitten itecek kadar vakit tanımıştı.

Jaina kendine geldiğinde bütün vücudunun mistik enerjiyle ışıdığını ve saçının da tek bir perçem dışında tamamen beyaza dönmüş olduğunu fark etti. Bomba patladığı sırada Theramore’da olmadığı için hayatta kalmayı başaran Kalec onu buldu ve şehre geri gitmemesi için yalvardı. Ancak Jaina ne kadar korkunç olursa olsun şehrinin başına gelenleri kendi gözleriyle görmek istiyordu. Yine de hiçbir şey onu arkadaşlarını, danışmanlarını, halkını, müttefiklerini katledilmiş bir şekilde görmeye hazırlayamamıştı. Ancak onu en çok sarsan, kalbini en çok burkan Kinndy’nin cansız bedeni oldu. Gnomun minik bedenine dokunduğunda Kinndy büyüyle ışıldayan menekşe bir toza dönüşerek dağıldı. Bu korkunç sahne Jaina’nın umudunu ve barışsever, pozitif yanının öldüğü an oldu; içini intikamın kavuran aleviyle doldurdu.

Theramore’un yıkıntılarını bulan Jaina

Öfkeyle ve mistik büyünün kalıntılarıyla dolup taşan sahire Orda’dan bunun intikamını almaya yemin etti. Stormwind’e giderek Kral Varian ve Prens Anduin’i Orgrimmar’a saldırmaya ikna etmeye çalıştı. Ancak Varian, Orda kuvvetleri Kalimdor açıklarını ablukaya aldıkları için direkt saldırmak yerine sakin kalmaları ve plan yapmaları gerektiğini savundu. Jaina bunun üzerine Dalaran’a ışınlanarak Kirin Tor’dan bir kez daha yardım istedi ancak Rhonin’in ölümüne rağmen konsey Jaina’ya Orgrimmar’ı yok etmesinde yardım edemeyeceklerini, zarar görebilecek masumları düşünmek zorunda olduklarını açıklamaya çalıştı; Jaina ise bu bahanelerin hiçbirine kulak asabilecek ruh hâlinde değildi. Dalaran’da ustası Antonidas’a ait bir kitabı (“Altıncı Element: Mistik Takviye ve Manipülasyon İçin Ek Yöntemler”) çaldı ve Theramore’a dönüp Odaklama İrisi’ni kullanarak Orgrimmar’ı tek başına yok etmeye yeltendi. Az kalsın başarılı da oluyordu; Iris’in gücü ve kitaptan öğrendikleriyle eşi benzeri görülmemiş devasa bir su elementali yarattı ve şehri tsunamiye boğarak yok etmesini emretti.

Elemental şehre doğru ilerlerken Azeroth’taki tüm elementlerle iletişim hâlinde olan Thrall durumdan haberdar oldu ve son anda yetişerek Jaina’yı bu korkunç karardan vazgeçirmeye çalıştı. O anda Thrall’ı bile bir düşman olarak gören Jaina, şamana saldırdı ancak bir yandan elementalleri de kontrol etmeye çalıştığı için saldırısı fazla zayıf kaldı. Thrall, elementlerle olan bağını kullanarak Jaina’yı oyaladı ve sahireyi aramakta olan Kalecgos da kısa bir süre sonra Thrall’a katıldı.

Jaina’nın Orgrimmar’ı sular altında bırakmaya niyetli su elementali

İkisi birlikte genç kadının mantığına seslendiler: Thrall, İris’i bu şekilde kullanmanın onu Garrosh ile aynı kefeye koyacağını söyledi. Masumların katili Garrosh ile bir tutulmak ve neredeyse Arthas’ın girdiği karanlık yola saptığını fark etmek Jaina’yı kendine getiren şey oldu. Thrall’a tekrar dost gözüyle bakıp güvenebilmek için daha çok vakte ihtiyacı olduğunu söylese de şehrin üzerine ilerleyen tsunamiyi dağıttı. Ablukaya yaklaşan İttifak gemilerini de tam bu sırada gördüler; eğer Jaina intikamını almayı seçseydi sadece Orgrimmar’ı değil, İttifak donanmasını da yok etmiş olacaktı. Jaina geriye kalan su elementallerinin yardımıyla ablukayı dağıtarak İttifak donanmasını kurtardı ve filoya katılarak onlarla birlikte Theramore’a geldi. Burada Kral Varian, Theramore’da ölenlerin gömülmesine ve huzura kavuşturulmasına bizzat yardım etti.

Theramore’un yıkıntıları arasında gezer ve intikam alma arzusu yavaş yavaş yerini yuvasının aldığı hâle eşdeğer bir kratere bırakırken Jaina, Kalec’in kollarında hıçkırarak ağlamaya başladı. İçindekileri döktü ve aralarında daha önceden filizlenmeye başlamış olan romantik ilgi tam anlamıyla bir ilişkiye dönüştü.

Kalec ve Jaina, birlikte Dalaran’a dönüp Altılı Konsey’in karşısına çıktılar. Kalec beklenmedik bir şekilde Odaklama İrisi’ni korumaları için konseye bağışladı. Jaina ise tekrar Kirin Tor’un üyesi olmak için talepte bulundu. Konsey üyelik talebini reddetti; zira Rhonin’in geride bıraktığı eşyalar arasında ejderha Korialstrasz’a ait bir kehanet de bulunuyordu ve kehanet tam olarak Jaina’yı tasvir ediyordu:

“Kırmızıdan sonra gümüşi gelir,
Altın ve parlaktı bir zamanlar;
Mağrur Hanım mütevazı ve acılı,
Düşünceleri hep savaşa kayacak.

Safirden ışıltı elmasa döndü şimdi,
Kirin Tor’un lideri geliyor.
Düşmüş bir krallığın “Kraliçesi”,
Savaşın davullarına doğru marş ediyor.

Uyarılmadık demeyin – savaşın akıntıları
Nihayet sahile vuracak.”

Bu kehanet ve Rhonin’in istekleri doğrultusunda hareket ederek kaybettiği her şeye rağmen intikam alma konusunda kendini dizginleyen Jaina’yı liderleri yaptılar.

Konsey aynı zamanda Kalec’e de Kirin Tor’da bir mevki önerdi. Böylece Theramore’u -yani yuvasını- kaybetmiş olan Jaina, Dalaran’a tekrar yuvası diyebilmeye başladı. Yine de Dalaran’ın ışıkları her gece Garrosh tarafından katledilen Kinndy’nin siluetiyle yandığında intikam arzusunun közleri içini yakmaya devam etti…

Jaina ve Windle Sparkshine, Kinndy’nin anısını Dalaran’ın sokak ışıklarında yaşatırken…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)