KİMDİR, NEDİR: GARROSH HELLSCREAM

Orgrimmar’a vardıklarında Kuzeyyarı’ndaki çarpışmalarda yer alanlar için bir ziyafet düzenlendi ve bu sırada Thrall, Grommash’ın efsanevi silahı Gorehowl’ı Garrosh’a teslim etti. Ancak tedirgin edici gelişmeler baş göstermişti: Elementler huzursuzdu ve bu durum, yaşaması hâlihazırda zor olan Durotar bölgesini daha da çetin bir duruma sokmuştu. Gece elfleri Kuzeyyarı’nda yaşanan olaylardan sonra kaynak tedariğini kesmişlerdi; Thrall, Cairne ve Cenarion Konseyi üyesi olan Başdruid Hamuul Runetotem, barışçıl bir yol arayışı içerisine girmeyi tercih ederek ne yapabilecekleri üzerinde tartışmaya başlamışlardı. Hamuul, taurenler ile gece elflerinin ortak noktalarından biri olan Cenarion Konseyi’ni kullanarak bir anlaşmaya varabileceklerini düşünüyordu fakat bu durum Garrosh için kabul edilemezdi. Ona göre kaynakları zorla elde edebilecek kadar güçlülerdi ve durmadan barışçıl planlar peşinde koşmak zayıflık göstergesiydi. Cairne ile ateşli bir tartışmaya tutuşan Garrosh, en sonunda ortamı terk etti. Kendi düşüncelerine dalmış bir hâldeyken uzun zamandır Thunderbluff’ı ele geçirmek için yanıp tutuşan Grimtotem kabilesinin lideri Magatha ile karşılaştıysa da konuşmaları çok uzun sürmedi.

Thrall Gorehowl'ı Garrosh'a teslim ederken

Thrall Gorehowl’ı Garrosh’a teslim ederken

Elementlerin huzursuzluğu gittikçe artmaya devam ediyordu; öyle ki ateş elementalleri açık bir şekilde Orgrimmar’a saldırıya geçip şehri alt-üst ettiler. Bu sorunun kaynağını öğrenmek için kendisini daha da geliştirmesi gerektiğine inanan Thrall, Nagrand’a gitmeye karar verdiyse de bunu Savaşşefi olarak yapamayacağının farkındaydı. Bu yüzden yerine geçici de olsa birini koyması gerektiğine kanaat getirdi ve Garrosh’u seçti. Garrosh böylesine bir teklifi beklemiyordu; nitekim yerinin savaş meydanları olduğunu ve politikadan hiç anlamadığını dile getirdiyse de Thrall tek başına kalmayacağını, Cairne, Eitrigg ve Vol’jin’in danışmanları olarak kendisine yardımcı olacaklarını söyledi. Garrosh böylece teklifi kabul ederken Thrall da Orgrimmar’dan ayrıldı.

Garrosh artık Savaşşefi olarak Orda’nın en üst seviyesindeki lider konumuna gelmişti ve yaptığı ilk iş, elementallerin saldırılarıyla darmadağın olan Orgrimmar’ı baştan inşa etmek oldu. Ancak yeni Savaşşefi, perde arkasında gerçekleşen olaylardan habersizdi. Külvadi’de taurenler ile gece elfleri arasında gerçekleşen barışçıl toplantıyı basan ve Orda askerlerinin kılığına bürünen Alacakaranlığın Çekici tarikatının üyeleri, Hamuul Runetotem dışında o anda orada bulunan tüm druidleri katlettiler. Saldırının Garrosh tarafından düzenlendiğine inanan Hamuul, vakit kaybetmeden olan biteni Cairne Bloodhoof’a anlattı.

Garrosh’un vücuduna yapılan dövmeler henüz yeni bitmişti ki oldukça öfkeli olan Cairne karşısında dikildi. Cairne, Savaşşefi’nin olan bitenin arkasında olduğunu iddia etse de Garrosh bunu reddetti; ancak ikili arasındaki gerginlik artık saklanamaz boyutlara ulaşmıştı. Cairne, Garrosh’un Orda’yı hakkıyla yönetemeyeceğini söyleyerek geleceklerinin sıhhati için tahtından indirilmesi gerektiğini dile getirdi ve onu kadim ork geleneği olan mak’gora’ya davet etti. Ölümüne yapacakları bu dövüş için zırh giymeyecekleri ve yalnızca şamanlar tarafından kutsanacak silahlar kullanacakları konusunda anlaştılar.

Magatha'nın zehiriyle hayatını kaybeden Cairne

Magatha’nın zehiriyle hayatını kaybeden Cairne

Garrosh’un silahı olan Gorehowl’ı kutsamak isteyen şaman Magatha Grimtotem’den başkası değildi. Orkun haberi olmadan silahın keskin tarafını ölümcül bir zehre bulayan Magatha, böylece çarpışma sırasında üstünlük sağlamış olan Cairne’in Garrosh’tan aldığı ilk darbeyle ölmesine yol açtı. Thunderbluff’ı ele geçiren Magatha her ne kadar Garrosh’tan yardım istediyse de Savaşşefi onu açık bir nefretle reddetti; zira Eitrigg ile yaptıkları araştırma sonucunda Gorehowl’ın zehirle kaplandığını anlamıştı. Druidlerin ölümüyle hiçbir alakası olmaması yetmiyormuş gibi üstüne üstlük taurenlerin liderini korkakça ve aşağılıkça bulduğu zehirleme yoluyla öldürdüğünü anlayan Garrosh için bu, iplerin kopma noktasına geldiği anın başlangıcıydı.

Cairne’in oğlu olan ve Grimtotem kabilesini Thunderbluff’tan kovmayı başararak ırkının lideri hâline gelen Baine Bloodhoof ile Bin İğne bölgesinde buluştuğunda Savaşşefi, taurenin kendisine saldıracağını düşünüyordu. Ancak Baine durumun farkındaydı ve Garrosh’un kandırıldığını biliyordu. Bu yüzden olumsuz düşünceleri bir kenara bırakarak Orda’ya olan sadakatini dile getirdiğinde Garrosh memnuniyetini gizleyemedi.

Siyah ejdersürüsü lideri Deathwing’in tekrar ortaya çıkmasıyla yaşanan Âfet ile birlikte Azeroth kıtaları yer yer parçalanıp bozulduğunda Orda da zorlu bir yola girmek üzereydi. Goblinler saflarına katılmışlar ve Orda’nın askerî üssü olması için Ogrimmar’ın kuzeyindeki Azshara bölgesinde çalışmalara başlamışlardı. Garrosh ise gözünü Külvadi’ye dikmişti; burada Orgrimmar’dan bile büyük bir şehir kurmayı ve bölgenin oldukça bol olan kaynaklarından faydalanmayı kafasına koyan Garrosh, Kor’kron askerleriyle birlikte hiçbir uyarı olmaksızın saldırıya geçti ve Kuzeyyarı’ndan getirttiği proto-ejderler ile magnatorların da yardımıyla gece elflerini kolaylıkla alt etti. Bu sırada bir toplantı gerçekleştirmek üzere olan İttifak liderlerinden Tyrande Whisperwind’in dikkatini çekmeyi başaran Savaşşefi, bölgeye gelen kadının ork okçuları tarafından yaralanmasına sebebiyet vermiş oldu. Ancak Varian Wrynn ve Genn Greymane’in de çarpışmaya dâhil olmasıyla yaralanan ve geri çekilmek zorunda kalan Garrosh, Stormwind Kralı’nı kendi elleriyle öldüreceğine dair yemin etti.

Külvadi'de Güruh tarafından ele geçirilmiş gece elfi yerleşimi

Külvadi’de Orda tarafından ele geçirilmiş gece elfi yerleşimi

Garrosh’un İttifak kuvvetlerine karşı yaklaşımı giderek daha da saldırganlaşsa da Külvadi’deki kaynakları ele geçirmesi, Orda’nın yaşayacağı muhtemel bir kıtlığın önüne geçmiş oldu. Ona göre ırkının hayatta kalması için İttifak üyelerinin ölmesi gerekiyorsa bu kabul edilebilir bir durumdu. Garrosh aynı zamanda orklar dışındaki diğer ırkların üyelerini yavaş yavaş Orgrimmar’ın merkez bölgesinden sürmeye başladı; ona göre sadece orklar gerçek anlamda koruma sağlayabilirlerdi ve Orda’ya bağlı kişiler Orgrimmar’a serbestçe girip çıkabilme hakkını koruyorlardı. Ancak yine de huzursuzluk tohumları atılmıştı ve Garrosh ile trollerin lideri Vol’jin arasında tartışmalar baş gösterdi; öyle ki en sonunda Orda’nın o eski bildiği evi olmadığına kanaat getiren Vol’jin, Karamızrak trollerinin büyük bir kısmını yanına alarak Orgrimmar’ı terk etti.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)