KİMDİR, NEDİR: GARROSH HELLSCREAM

Garrosh artık gözü dönmüş bir şekilde açıkça saldırı planları yapıyordu. İttifak’a bağlı her ırkı son mensubuna kadar öldürmeyi aklına koyan Garrosh, her erkek, kadın ve çocuğun bu savaşta yer alacağını ve reddederlerse Kor’kron tarafından cezalandırılacaklarını beyan etti. Bu agresif tavırları en sonunda Orda içerisinde saflaşmaların yaşanmasına sebep oldu: Vol’jin ve beraberindeki troller, evleri olan Yankı Adaları’na geri çekildiler; Baine ise Theramore benzeri bir olay tekrar yaşanırsa taurenlerin hiçbir şekilde destek sağlamayacaklarını açıkça dile getirdi.

İttifak ile Orda arasındaki çarpışmalar hız kazanmaya başlamışken bir İttifak gemisinin daha önce keşfedilmemiş topraklara vurduğunu duyan Garrosh, bu yeni kıtayı ele geçirmesi için General Nazgrim’e emir verdi. Bu kara parçası, on bin yıldan uzun bir süre önce okyanusa açılmış olan Pandarya kıtasıydı ve üzerinde pandarenler ile diğer birçok ırk yaşıyordu.

lorekeeper-kimdir-nedir-garrosh-hellscream-14

Pandarya’ya yapılan çıkartmanın yaklaşık iki ay sonrasında Garrosh, kıtaya bizzat ayak bastı. Bölgede bulunan İttifak güçlerinin öldürülmesini emreden Savaşşefi, burada Vol’jin ile açık bir tartışmaya girdi. Vol’jin için ipler artık tamamen kopmak üzereydi ve Garrosh’un durdurulması gerekiyordu; ancak bu tutumu, Savaşşefi’nin hiddetini üzerine çekmesine sebep oldu. Kor’kronlar tarafından eşlik edildiği bir sözde görevde kendisine Garrosh’un emriyle düzenlenen suikasttan kıl payı kurtulan Vol’jin, iyileşebilmek için inzivaya çekilirken eski Savaşşefi Thrall da trolleri Garrosh’un gazabından koruyabilmek amacıyla ortaya çıkarak Yankı Adaları’nda hakimiyet sağladı.

Bu sırada Pandarya’da bulunan İki Ay Mabedi’ne giden Garrosh, burada mogu ırkının varlığını öğrendi ve onların yeni savaşçılar yapabilme yeteneğinden oldukça etkilendi. Daha fazla detaya sahip olmak isteyen Garrosh, Fanlyr Silverthorn adındaki kan elfi büyücüsünü görevlendirdi. Fanlyr bir süre sonra keşfettiği Kutsal Çan adlı artefaktın potansiyel gücüyle ilgili detayları ilettiğinde Savaşşefi oldukça memnun oldu ve bu artefaktın yerini öğrenip güçlerini kullanabilmek için harekete geçti.

Bir mogu lordunu sorguya çekerek yerini öğrendikleri artefaktı almaya gittiklerinde ise gece elflerinin kendilerinden önce davrandıklarını ve Kutsal Çan’ı Darnassus’a götürdüklerini öğrenen Garrosh, Fanlyr’i şehre sızıp artefaktı çalmakla görevlendirdi. Fanlyr başarılı olduysa da bağlı bulunduğu büyücüler topluluğunun Dalaran’daki tüm üyelerini tehlikeye atmıştı. Rhonin’in ölümüyle Kirin Tor’un başına geçmiş olan Jaina Proudmoore, Dalaran’daki tüm Orda ırklarına mensup büyücüleri şehirden kovdu ve bunu yaparken bir kısmını katletti.

Garrosh ve Kutsal Çan

Garrosh ve Kutsal Çan

Olan bitenler Garrosh’un umrumda değildi; Kutsal Çan’ı aldığı gibi Kun-Lai Zirvesi’ne doğru yola çıktı ve hedefine vardığında artefaktı kullanmak için harekete geçti. Kutsal Çan’ın en büyük özelliği, kişinin hisleri ile güçlerini arttırmasıydı ve Garrosh bunu tüm orklar üzerinde kullanmak istiyordu. Farkına varamadığı şey ise yaptığının iblis kanı içmekten farksız olduğuydu zira artefaktı kullandığı ilk ork olan Ishi, Eski Tanrılar’ın meşum enerjilerinden biri olan sha güçlerinin esiri hâline geldi. Ancak olay yerine varan Stormwind Prensi Anduin Wrynn, binlerce yıl önce pandarenler tarafından yapılan ve Kutsal Çan’ın kaotik enerjilerini bastırıp uyum getiren Ahenk Tokmağı’nı ele geçirmiş bir şekilde Garrosh’un karşısında durdu. Savaşşefi’ni ikna etmeyi başaramayınca tokmağı kullanan Anduin, Garrosh’un öfkesini üzerine çekti. Kutsal Çan’ı parçalayan Garrosh, Anduin’in yıkıntıların altında kalmasını izledi ve sonrasında onu ölümüne bırakarak ortamı terk etti.

Tüm bu yaşananlar Orgrimmar’da bir başkaldırıya sebebiyet vermek üzereydi. Karamızrak trolleri hain ilan edilmişlerdi ve öldürülüyorlardı. Orgrimmar’da yaşayan diğer ırklar ise gözetim altındalardı ve en küçük yanlışlarında acımasızca cezalandırılıyorlardı. Durumun vehemiyetiyle harekete geçen Vol’jin, böylece tarihe Karamızrak Ayaklanması olarak geçecek hareketi başlatmış oldu. Durotar’a dönen trol lideri, burada Thrall, Baine Bloodhoof ve Chen Stormstout’tun da desteğiyle ilk karşı saldırılarını gerçekleştirmeye başladı.

Bu sırada Garrosh, Ebedi Çiçekler Vadisi’nde kazılar başlatmıştı ve goblinlerin çıkardığı kadim ancak karanlık güçlere sahip olan nesneleri Orgrimmar’da yer altında inşa ettirdiği gizli kaleye gönderiyordu; aynı zamanda ayaklanmayı bastırmaya yardım etmeleri için Ejderboğazı lideri Zaela’yı ve General Nazgrim’i görevlendirmişti.

Goblinlerin ortaya çıkardığı kadim parçalar arasında eski zamanlarda titanlar tarafından öldürülen Eski Tanrı Y’Shaarj’ın kalbi de bulunuyordu. Kalbi “uyandırmak” için Ebedi Çiçekler Vadisi’nde bulunan kutsal suları kullanmak isteyen Garrosh, pandarenlerin askerî kuvvetlerinin lideri Taran Zhu tarafından kısa süreliğine durdurulsa da galip gelen taraf oldu ve kalbi bu kutsal sulara atarak bölgenin yarısının sha enerjileri tarafından yok edilmesine sebep oldu.

Taran Zhu ile Garrosh çarpışırlarken

Taran Zhu ile Garrosh çarpışırlarken

Taran Zhu: “Taurenler, troller ve niceleriyle omuz omuza savaştım. Senin onlarla hiçbir benzerliğin yok!”
Garrosh: “Onlar artık benim Ordamın bir parçası değiller!”

Garrosh, Y’Shaarj’ın kalbini de Orgrimmar’a taşıdıktan sonra tüm dünyayı bu yeni bulduğu enerjiyle güçlendirmeyi amaçladığı Gerçek Orda ile fethetme planları yapmaya başladı. Eski Tanrılar’a sadık olan Klaxxi şampiyonlarını da saflarına çeken Garrosh, kalbin güçlerinin bir kısmını kullanarak kişisel koruması olan Malkorok’un değişim geçirmesine sebep oldu. Ancak tüm bu yaptıkları, iki karşıt kuvveti bir araya getirmişti.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)