KİMDİR, NEDİR: GARROSH HELLSCREAM

Karamızrak Ayaklanması’nın haberini alan İttifak güçleri, Garrosh’un kanlı ve baskıcı egemenliğine son vermek adına isyan eden Orda üyelerine ellerinden gelen tüm desteği sağlayacaklarını ilan ettiler. Tek bir orkun yarattığı bu korkunç diktatörlüğü sona erdirmek isteyen birleşmiş Azeroth kuvvetleri, tarihe Orgrimmar Kuşatması olarak geçecek olan saldırıya başladılar. Ordular ve başlarındaki Azeroth kahramanları Garrosh’un önlerine çıkardığı her engeli tek tek aşarken Thrall da eski dostunun oğlunu teslim olması yönünde ikna edebilmek için yer altındaki kalesinde bulunan taht odasına gitti. Ancak Garrosh’un teslim olmak gibi bir niyeti yoktu ve kara şamanların şehrin içindeki ve etrafındaki elementleri yozlaştırmış olmasının getirdiği avantajla Thrall’ı kolaylıkla alt etti. Azeroth kahramanları tam da bu sırada taht odasına vararak Y’Shaarj’ın kalbinin güçlerini kullanan ve hatta bu yüzden fiziksel değişim geçiren ork ile çetin bir çatışmaya girdiler ve uzun uğraşların ardından onu mağlup ettiler.

lorekeeper-kimdir-nedir-garrosh-hellscream-15

Thrall, yaşattığı hayal kırıklığı yüzünden Garrosh’u oracıkta öldürmek isterken oğlunun hayatına kast eden orkun canını alma hakkını kendinde bulan Varian Wrynn onu durdurdu. İkilinin tartışması ise Taran Zhu’nun araya girmesiyle son buldu. Garrosh Pandarya’ya götürülecek ve mahkemeye çıkartılacaktı; böylece işlediği tüm suçlar açıklanacak, Garrosh’a kendini savunma hakkı verilecek ve gereken cezayı alacaktı.

Pandarya’daki Ak Kaplan Tapınağı’nda gerçekleştirilen mahkeme sırasında Garrosh, kendisinin ölümle cezalandırılacağından neredeyse emindi; ancak yaptıklarının hiçbirinde hatalı olduğunu kabul etmedi. İttifak güçlerini Tyrande Whisperwind temsil ederken Garrosh’u savunma görevi ise bunu yapmaktan pek de hoşlanmayacağı her hâlinden belli olan Baine Bloodhoof’a verildi. Günler süren duruşmalar sırasında yalnızca Anduin Wrynn ile konuşan Garrosh, genç prensin tüm çabalarına rağmen hiçbir pişmanlık belirtisi göstermedi. Yine de Anduin, mahkemenin karar gününden bir gece önce Vereesa ve Sylvanas Windrunner kardeşler tarafından zehir katılan yemeği yemesini engelleyerek Garrosh’un hayatını kurtardı ve muhafızlara orku tutan kelepçeleri açmalarını emretti.

Karar günü gelip çattığında son bir konuşma yapmasına izin verilen Garrosh, Tyrande ve Baine’in savunmalarının ne kadar iyi olduğunu dile getirdi; ancak herkes onun nedamet getireceğini umarken hiçbir şeyden pişman olmadığını ve fırsatı olsa her şeyi tekrar tekrar yapacağını söyleyerek mahkemedekilerin kanını dondurdu.

lorekeeper-kimdir-nedir-garrosh-hellscream-10

Tam da bu sırada zamanda bir gedik açabilecek güçteki bir artefaktla uğraşan bronz ejderha Kairozdormu, Garrosh’un alternatif bir evrendeki Draenor’un geçmişine gidebilmesini sağlayacak bir anomali yarattı. Mahkemedekiler hem alternatif zaman dilimlerinden gelen kopyaları hem de o sırada tapınağı basan Zaela ve beraberindeki Ejderboğazı savaşçılarıyla çarpışırken Garrosh ile Kairozdormu çoktan alternatif geçmişteki Draenor’a varmışlardı.

Garrosh en sonunda bu Draenor’daki Nagrand’a ulaştı ve babası Grommash Hellscream’in bu alternatif zaman dilimindeki var oluşunu bulmak için yola koyuldu. Amacı tüm ork klanlarını bir araya getirmek ve planladığı Orda’yı oluşturmaktı. Ancak Kairoz’un asıl planı birçok farklı zaman dilimindeki birçok farklı Draenor’a giderek sayısız Orda yaratıp Azeroth’a saldırmaktı. Bunu duyan Garrosh, ejderhanın sahip olduğu ve gerçek Azeroth’a dönmesine yardımcı olarak nesneyi ele geçirip Kairoz’u öldürdü.

Savaşnarası Klanı’nın evine doğru yola çıkan Garrosh, burada öncelikle dört ork gözcüsüyle çarpıştıktan sonra Grommash Hellscream’in yanına gitti ve eğer Gul’dan’ı takip ederlerse nasıl küçük düşürücü bir geleceğin kendilerini beklediğini anlattı. Kairoz’dan aldığı nesnenin gücüyle Gul’dan’ın Kil’jaeden ile yaptığı anlaşmadan başlayarak orkların İkinci Savaş sonrasındaki acınası hâllerine kadar neler olduğunu babasına gösteren Garrosh, Grommash’ın Mannoroth’u öldürdüğü anı bilerek saklamış olsa da onu ikna etmeyi başardı.

Gul’dan, orkların iblis Mannoroth’un kanını içmelerini sağlamayı planladığı toplanmada tatsız bir sürpriz ile karşılaştı. Kanı içmeyi reddeden Grommash, diğer orkların da yardımıyla bir anda ortaya çıkan Mannoroth’u öldürdü. Gul’dan ve diğer önemli Gölge Konseyi üyeleri böylece esir alındılar.

"Zaman değişir..."

“Zaman değişir…”

Garrosh, goblinlerin ileri teknolojiyle donatılmış savaş silahlarının planlarını da Draenor’daki orklarla paylaştı. Böylece savaş hazırlıklarına başlayan ve kendilerine artık Demir Orda adını veren orklar, orijinal zaman dilimindeki gerçek Azeroth’a saldırmak için dur durak bilmeden çalıştılar ve Kara Geçit’i inşa ettiler. Gul’dan ve diğer Gölge Konseyi üyelerinin güçlerini kullanarak Kara Geçit’i aktif hâle getiren Demir Orda, böylece Azeroth’u işgale başladı.

Olan bitenin farkında olan Khadgar, Thrall, Maraad ve Azeroth kahramanları, vakit geçirmeden alternatif Draenor’a geçiş yaptılar. Burada Demir Orda’yı alt edebilmek için canla başla çalışan Orda ve İttifak üyeleri, tüm bölgelerde düzeni tekrar sağlayabilmek için her cephede sayısız defa çarpıştılar. En sonunda Nagrand’a geldiklerinde Savaşnarası Klanı’nın evine taarruza geçerek Garrosh ile yüzleşen kahramanlar, ork tarafından alt edilmek üzerelerken araya giren Thrall tarafından kurtarıldılar.

Thrall, tüm yaptıklarının cezasını çekmesini sağlayabilmek adına Garrosh’u mak’gora’ya çağırdı. Hiç tereddüt etmeden kabul eden Garrosh ile Thrall, Kehanet Taşları’nın bulunduğu açıklıkta birbirlerine meydan okudular. Thrall’a göre Garrosh tüm Orda’nın neredeyse sonunu getirmişti; Garrosh ise rakibi şaman güçlerini kullanarak kendisini öldürmek üzereyken onu bu duruma getirenin Thrall olduğunu haykırarak son nefesini verdi.

Thrall, şamanistik güçlerini kullanarak Garrosh Hellscream’in hayatına son verirken

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)