BATTLE FOR AZEROTH’TA HAYATTA KALMA REHBERİ

Geçen ek pakette yaptığımız “Legion’da Hayatta Kalma Rehberi” sevilmiş sanırım! (Sevdiyseniz yorumlara yazsanıza, söylemezseniz nereden bileceğiz sevdiğinizi?!) Takipçilerimizden birinden gelen “BfA için de yapacak mısınız?” sorusunun üzerine yeni rehber için kolları sıvamamak olmazdı. Acısıyla tatlısıyla Legion’a veda ederken önümüzde bizi savaş dolu günler bekliyor gibi gözüküyor. O yüzden Lorekeeper olarak size tavsiyelerimiz şu şekilde:

 • World of Warcraft eklentileri tarihinde ilk defa bütün dünya oyuna aynı anda başlayacak. Türkiye için o büyük an 14 Ağustos Salı, saat 01:00’e denk geliyor. O yüzden ertesi gün işe uykulu gitmek istemiyorsanız izinlerinizi şimdiden ayarlayın; öğrenciyseniz de hazır okul yokken sabahın ilk ışıklarına kadar ayakta olmanın keyfini çıkartın.
 • Knaifu’nuzu son bir akşam yemeğine çıkartın; Aluneth’i iyice sinir etmek için büyüyle yaratabildiğiniz kadar çok mana çöreği yaratın… Kısacası artefakt silahınızla son vakitlerinizin kıymetini bilin. Çok geçmeden yerlerini görev yeşillerine bırakacaklar zira. (Hati ve diğer kişiliğe sahip olan silahları ileride yine görebilirmişiz ama. Çok da umudunuzu yitirmeyin!)
 • Mage Tower artefakt görünüşlerini kaçırmış olabilirsiniz ancak onun dışındaki bütün alternatif görünümleri kazanmak hâlâ mümkün. Yapmadıysanız Ashbringer’ın gizli görünümü üzerinde çalışmaya başlamak için tam sırası yani…
 • Arada bir özel günlerde Karazhan’a uğrayıp Khadgar’ın gönlünü alın. Yaşlılar bayramlarda hatırlanmayı severler. Hâlâ çok üzgünse “Ya, sen yanlış anlamışsın. Biz vallahi kavga etmiyoruz. Sylvanas ağacı falan da yakmadı, yalan haber onlar. Küresel ısınmadan, kendiliğinden alev almış aslında,” diye ikna etmeye çalışın. Kaç yaşında adam, kalbi kaldırmaz.
 • Battle For Azeroth başlar başlamaz alt karakterlerinizi yakınlardaki hanlarda uykuya yatırmayı unutmayın. Üstlerini de örtün, iyice “Rested Bonus” kazansınlar.
 • Kendinizi ek paketin hikâyesine hazırlamak için önemli bazı sinematik ve hikâyeleri gözden geçirin. Mesela Warbringer: Jaina, Warbringer: Sylvanas, Old Soldier, BfA giriş sinematiği, Battle For Lordaeron: Alliance, Battle For Lordaeron: Horde sinematikleri savaşı ve hemen öncesini anlatmaktadır. Eğer Jaina’nın Legion sırasında neler yaptığını öğrenmek isterseniz başrolünü oynadığı Frozen isimli müzikali de izlemenizi tavsiye ederiz.
 • Battle For Azeroth’un ana görevlerini bitirdikten sonra tez elden War Campaign’leri de aradan çıkartıp Alliance için “7th Legion”, Horde için ise “The Honorbound” ile Exalted seviyesine yükselmeye çalışın. Niye mi? Ee, Mag’har orkları ve Dark Iron cücelerini açmak için tabii ki!
 • Denizciliğin önemli olduğu bir ek pakete giriş yapıyoruz. O yüzden gemi terimlerini iyice öğrenmekte fayda var. Dümende durduğunuz sırada geminin en ön kısmına pruva (bow) denir; sol taraf iskele (port), sağ taraf ise sancaktır (starboard). Arka tarafa kıç (aft) dendiğini unutmazsınız muhtemelen…
 • Çoğunuzun aklındaki soru muhtemelen “Kısa yoldan köşeyi dönmek için hangi mesleği kasmalıyım?” Şu an için kesin bir cevap vermek güç; ancak daha önceki ek paketlere bakarak Herbalism/Alchemy’nin özellikle de raid ve Mythic dungeonların açıldığı dönemde para basmaya başlayacağını söyleyebiliriz muhtemelen. 2 milyon goldluk örümcek bineğine boşuna “Herbalism mount” demiyorlardı sonuçta Legion’da.
 • …Mesleklere değinmişken! Artık meslek seviyeleri ek paketlere göre ayrıldığı için ekipman için sıfırdan meslek kasmak çok daha kolay olacak. O yüzden meslek değiştirmeyi düşünüyorsanız bu fırsatı kaçırmayın!
 • Euro’nun alıp başını yürümesiyle birlikte Subscription parası gözünüze iyice külfet gibi gözükmeye başladıysa oyun içinde kazandığınız altını ileriye yönelik olarak WoW Token‘lara yatırmayı düşünebilirsiniz. Hatta düşünmekten de öte, imkanınız varsa mümkün olduğunca altın biriktirip yastık altına WoW Token saklayın fiyatı daha da artmadan.
 • Bölgeleri istediğiniz sırayla oynayabilecek olsanız da grind’ı bol bölgeleri önce aradan çıkartırsanız daha sonra güç seviyeniz dalgalanırken daha az zorlanırsınız. Wowhead’in bu yüzden tavsiye ettiği bölge sıralaması şu şekilde: Alliance için Drustvar > Tiragarde Sound > Stormsong Valley; Horde için Vol’dun > Zuldazar > Nazmir.
 • İşinize yaramayan ekipmanları satmak dışında da bir seçeneğiniz olduğunu unutmayın: BFA’ya başladıktan çok kısa süre sonra açacağınız Scrapper sayesinde görev ödüllerinizi kullanışlı materyallere çevirebilirsiniz! (bir nevi disenchant/Obliterum Forge gibi düşünebilirsiniz) Özellikle level atlama sırasında fazladan Expulsom biriktirmek sizi daha sonra çok rahat ettirecektir.
 • Eğer Blizzard’ın gazına gelip karşı fraksiyona karşı bilendiyseniz Alliance için Stormwind’e, Horde için ise Orgrimmar’a giderek War Mode’u aktifleştirin. %10 tecrübe bonusu vermesinin yanında savaşmaya niyetli olduğunuzu da cümle aleme duyurduğundan World PvP sıklıkla kapınızı çalacaktır.
 • Başta getirisi az gibi görünse de Inscription ile yapılan fraksiyon kontratlarını es geçmeyin. Uzun vadede reputation hedeflerinize çok daha çabuk ulaşmanızı sağlayabilirler. (Zırh türünüze göre neredeyse Uldir raidine yakın seviyede bir ekipman parçasını da erkenden cebe indirebilirsiniz bu sayede.)
 • Mythic+ sistemine gelen değişikliklere iyi çalışın. Artık her zindan sonunda Bonus Roll atma şansına sahipsiniz ve haftalık sandıktan da üç ekipmana kadar eşya çıkabiliyor.
 • Bu ek pakette başta çok sevip sonradan muhtemelen nefret edeceğiniz yeni etkinliğin adı Island Expeditions. Her gün en az bir tane yapmaya çalışın ki Heart of Azeroth‘unuz hızlıca gelişsin.
 • Kendilerini Warchief olarak tanıtan şüpheli şahıslar sizi bilmediğiniz yerleri ele geçirmeye gönderirse itibar etmeyin. Sonra kendinizi “Ama biz ağacı yakmaya gelmemiştik?” diye suçluluk duygusuyla kafanız karışmış olarak zırhınızı çıkartırken bulabilirsiniz.
 • İngilizce dereceniz yeterliyse A Good War ve Elegy kısa hikâyelerini MUTLAKA okuyun. Oyun içi sinematiklerden ve görevlerden çok daha iyi açıklıyor zira bazı hikâyeyle ilgili detayları. İngilizceniz yeterli değilse… Eh, 90’ar sayfadan iki hikâyeyi çevirmemiz için bize gaz vermeye başlayabilirsiniz; bizim düşündükçe gözümüz korkuyor çünkü.
 • Addonlar için yine geçen ek pakette olduğu gibi yardımınıza koştuk ve Addon Rehberi yazımızı BfA için tekrar güncelledik!
 • Son olarak her şeyden öte bunun bir oyun olduğunu ve karşınızdaki kişilerin de (karşı taraftan bile olsalar) sizin gibi Azeroth’ta vakit geçirmekten hoşlanan oyuncular olduğunu unutmayın. Birbirinizi kırmayın, birbirinize sahip çıkın! Azeroth için!

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)