WORLD OF WARCRAFT REHBERİ – ADDONLAR

[BATTLE FOR AZEROTH İÇİN GÜNCELLENDİ!]

Blizzard’ın standart arayüzü başlangıç için fazlasıyla yeterli olsa da Azeroth’un o büyülü topraklarında daha sık vakit geçirdikçe bir parça daha fazlasına ihtiyaç duymaya başladığınızı hissedeceksiniz. Bu ihtiyaç belki “Ya keşke şunu da yapabileceğim bir opsiyon olsaydı” olarak baş gösterecek ya da belki de arkadaşınızın çekip paylaştığı bir ekran görselinde sizde olmayan bir detayı fark ettiğinizde… Öyle ya da böyle, Addon batağına bir kere saplandığınızda muhtemelen bir daha çıkışınız olmayacak. Hiç bilmediğiniz zamanlarda oldukça çileli bir süreç olduğu için biz de bu yazıda işin o acılı yanını minimuma indirmeye çalışacağız. Sizin de eklemek istedikleriniz, tavsiyeleriniz olursa yorumlar kısmına sevdiğiniz addonları yazmaktan çekinmeyin!

Gelelim ciddi sorularımıza ve onların cevaplarına!

NEREDEN ADDON İNDİREBİLİRİM? İNDİRDİĞİM ADDONLARI NASIL KOLAYCA KURABİLİRİM?

Popüler çoğu addon’un kendi siteleri mevcut ancak paket ya da tek tek indirebileceğiniz toplu addon listelerine sahip siteler de mevcut. Ancak hiç bilmediğiniz sitelerden bilgisayarınıza zarar verebilecek ya da hesabınızı çalabilecek dosyalar indirmek yerine daha bilinen ve nispeten güvenilir Curse Forge, WoW Interface ya da WoW Ace gibi siteleri tercih etmekte fayda var.

Gözünüze kestirdiğiniz addon’u indirdikten sonraki süreç çoğu addon için gayet basit olsa da kimisi daha komplike kurulumlar isteyebilir. Bunlar istisna olduğu ve addon’dan addon’a değiştiği için öncelikle standart yönteme yoğunlaşalım. Öncelikle muhtemelen sıkıştırılmış olarak indirdiğiniz dosyanın güncel sürüm olduğundan emin olun. Zira yeni yamalar çoğu eski addon’u bozduğundan sıklıkla güncelleme yapmak sorunsuz bir deneyim için şart.  Daha sonrasında ise indirdiğiniz dosyaları World of Warcraft’ın kurulu olduğu dizinin içerisindeki Interface/Addons klasörüne açmanız çoğu zaman yeterli olacaktır.

HER GÜNCELLEMEDE BİR DAHA MI YAPACAĞIZ BUNU? DAHA KOLAY BİR YOLU YOK MU BUNUN?

Aslında var. Çoğu oyuncunun addonlarını indirmek ve güncel tutmak için Curse’ün geliştirdiği ve birkaç yıl önce Twitch tarafından satın alınarak “Twitch App” olarak yeniden isimlendirilen bir program mevcut. Burada hem World of Warcraft hem de The Elder Scrolls Online, Skyrim, Rift, Minecraft ve daha birçok başka oyunun addonlarını kolayca indirmek ve güncellemek mümkün. Özetle addon işine ciddi bir şekilde girmek istiyorsanız muhtemelen ilk yüklemeniz gereken şey bu program. Biraz reklam yapıyor gibi oldu belki ancak ne kadar rahatlık sağladığını gördüğünüzde muhtemelen siz de hak vereceksiniz.

TEK TEK ADDON İNDİRİP AYAR YAPMAK ÇOK UĞRAŞTIRICI. HAZIR GELEN PAKETLERDEN YOK MU?

Olmaz mı? Tabii ki var. Oldukça başarılı ve popüler birçok addon paketi mevcut. Ancak genellikle kullanıcıların çok kurcalamasına izin vermediklerinden ince ayar çekmek isterseniz kodların içine dalıp boğuşmanızı gerektirebiliyorlar. Bu da programlama bilginiz yoksa ciddi bir külfet getiriyor. Ben yine de hoşuma giden, sizin de hoşunuza gidebileceğini düşündüğüm bazı başarılı paketleri ve linklerini paylaşacağım.

ELVUI / TUKUI

Tahminimce çoğunuz ElvUI’a zaten aşinasınızdır; zira en çok kullanılan, en popüler addon paketlerinden birisi kendisi. Başlarda TukUI’ın bir uzantısı olarak başlayan proje zaman içinde ondan kopup bambaşka bir addon paketi hâline gelmiş. Temelinde ikisinin de amacı minimal ve efektif bir kullanış sunmak. Hâliyle temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak neredeyse her eklenti pakete dâhil geliyor. Eğer hazır paketlerden yana şansınızı kullanmak istiyorsanız görsel olarak da gayet stilize olan ElvUI ve TukUI’dan birisini gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Ayrıca addon olayına eliniz biraz daha alıştıktan sonra çeşitli değişik skinlere ve eklentilerine bakarak arayüzünüzü biraz daha farklılaştırmanız da mümkün.

CLASSY UI

Ekranı sınıfınızın renkleriyle donatmak istiyorsanız ilginç bir paket. Görsel olarak fena durmasa da içine dâhil temel addonlar daha çok casual oynayanlara ve görev yapanlara uygun tasarlanmış. Daha end-game takılan oyuncuların ihtiyacı olan addonlar ne yazık ki içinde bulunmuyor.

SPARTANUI

Benim de The Burning Crusade döneminde bir ara kullandığım SpartanUI neredeyse hiçbir detayını değiştiremediğiniz ancak oldukça şekil addon paketlerine iyi bir örnek…ti. Yıllar içerisinde kullanıcıların standart görünümünden sıkıldığını fark ettiklerinden midir nedir, farklı yeni görünüşler de dâhil etmişler pakete. Klasik, minimal, transparan ve ortaya karışık gibi farklı farklı stilleri destekliyor artık.

LUI v3

Yine popüler addon paketlerinden birisi olan LUI v3, bana şöyle hafiften bir Starcraft esintisi de vermiyor desem yalan olur. Ekranın üst kısmında FPS, latency, para durumunuz gibi bilgileri veren ve alt tarafa da işinize yarayabilecek kutular açan bu arayüzün istendiğinde ekrandaki barları tek bir tıklamayla açıp kapatabiliyor olması da hoş bir ayrıntı. Eğer mavi rengi hoşunuza gitmezse kurcalayıp farklı renkleri seçme imkânınız da mevcut.

LUMUI

Hem şekil gözüken, hem minimalistik hem de size sadece ihtiyacınız olan bilgiyi verecek bir addon arıyorsanız önünüzde tonla seçenek var ancak LumUI tasarım olarak benim gözümde çoğunun önüne geçmeyi başardı doğrusu. Gerçekten de az ve öz kavramlarını benimsemiş LumUI’ın içindeki addonlar da minimumda. Addon kullanımına ufak adımlar atarak başlamak isterseniz ideal. Ancak kişiselleştirmek ve ayarları değiştirmek için LUA dosyalarını kurcalamak gerekiyor.

RUFIO UI CLASSIC

Blizzard’ın klasik arayüzü güzel aslında ama biraz daha karanlık bir temaya ve ekstra detaylara sahip olsaymış diyorsanız bu tam size göre. Klasik WoW arayüzüne tam da ihtiyaç duyduğu makyajı yapıyor, üstelik orijinal hâlinden çok da uzak olmadığı için yabancılaşmış da hissetmiyorsunuz.

ROTH UI (DIABLO) GALAXY’S REVIVAL

Diablo’nun gotik temasını WoW’a taşımak istiyorsanız daha uzağa bakmanıza gerek yok. Her ne kadar orijinal proje sahipsiz kalmış olsa da elini taşın altına sokmaktan çekinmeyen oyuncular sağ olsun bu paketin BfA versiyonuna da kavuştu. Gerçi her güncellemede ekranın altındaki küreler orijinal Diablo’daki hallerinden daha da uzaklaşıyor olsa da paketin kalanı Diablo havasını güzel taşıyor. Ayarlarını kurcalamaya itirazınız yoksa kürelerin rengine ve modeline bile müdahale etmek mümkün.

GW2 UI

Evet, yanlış görmediniz. Gerçekten de Guild Wars 2 arayüzünü neredeyse birebir olarak World of Warcraft’a getiriyor bu paket. Ne yalan söyleyeyim, güzel de uyarlamışlar hani. Kendinizi GW2 ve WoW kırması yeni bir oyun oynuyor gibi hissetmeniz işten değil!

SUPERVILLAIN UI

Her zaman minimalistlik ya da sadelik öne çıkacak değil ya… Oldu ki daha eğlenceli bir şeyler yapmak istediniz, Supervillain UI tam da bu iş için yaratılmış! Baştan aşağı çizgi roman havası yaratmak üzerine kurulu olan bu arayüz işini hakkıyla da beceriyor doğrusu. Comic Sans fontları, dahiyane harita penceresi, sağdan soldan fırlayan konuşma balonları derken hakikaten tam da bir Warcraft çizgi romanının içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Addon paketlerinin dünyası buradaki örneklerden çok daha derin tabii. Ben birkaç popüler “tadımlık” örnek sundum sadece. Yazının başında bahsettiğim sitelerde bunlardan çok daha fazlasını bulmanız mümkün.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)