WORLD OF WARCRAFT REHBERİ – ADDONLAR

Addon paketleri bunlardan ibaret değil tabii. Ben size sadece birkaç tane popüler “tadımlık” örnek sundum sadece. Çok daha fazlasını yazının en başında verdiğim siteleri biraz kurcalayarak bulmanız mümkün.

Ancak şimdi gelelim asıl ustalık diplomasını alacakların bölümüne. Her ne kadar yukarıda saydığımız paketler çoğunlukla gayet güzel gözükse ve işlevsel olsa da bazen tam olarak içinize sinmeyebiliyor. Mesela ben bir dönem Roth UI (Diablo) kullanıyordum, ancak kişiselleştirmeye pek olanak sağlamaması ve kürelerin git gide daha kötü gözükmeye başlaması üzerine başka bir Diablo küresi bulup tamamen kendi seçtiğim Addon’larla kendi arayüzümü oluşturdum. Size de kendi arayüzünüzü oluşturmanızda faydası dokunabilecek önemli bazı Addonları sıralayacağım şimdi. Hazır mısınız?

 • _NPCScan“Rare Elite” ya da “Rare Spawn” diye tabir ettiğimiz birkaç saatte bir ortaya çıkan bir NPC’yi mi avlıyorsunuz? Eğer bu Addon’u yüklemediyseniz işiniz zor. Haftalarca Storm Peaks’te kamp kurup Time-Lost Proto Drake’i ıskalamanıza şaşmamalı. _NPCScan, veritabanındaki nadir NPC’lerden birini gördü mü size hem sesli hem de görsel olarak uyarı veriyor. Böylece yakınlarda bu tarz bir NPC varsa anında haberdar oluyorsunuz.
 • Ackis Recipe List: “Profession” ya da diğer adıyla “trade skill” olarak adlandırılan ve mücevher yapımından tutun da iksir hazırlamaya kadar uzun bir liste halinde giden uğraşlarla mı ilgileniyorsunuz? Arada almayı unuttuğunuz bir tasarım mı var? Ya da önceki ek paketlerdeki yemek tariflerini de hobi olsun diye öğrenmek istiyorsunuz da nerede olduklarını mı bilmiyorsunuz? İşte bu eklenti tam size göre. Sahip olduğunuz profession listesini tarayarak eksik olanları ve onları nereden edinebileceğinizi gösteren bu eklenti, Wowhead’de saatlerce neyi nerede bulabileceğinizi arayıp zaman kaybetmenizin önüne geçiyor.
 • Altoholic: Eğer birden fazla karakter kasıyorsanız bu Addon bütün karakterleriniz arasındaki köprü işlevi görüyor. Hangi karakterin ne kadar parası varmış, ne kadar Rested Experience’ı birikmiş, hatta üzerinde başında ne varmış hepsinin kaydını tutuyor ve karakter değiştirmek zorunda kalmadan Addon içerisinden bu bilgilere direk ulaşabiliyorsunuz. Özellikle hangi karakterde hangi eşyanın olduğunun kaydını tutması bile benim için vazgeçilmez hale gelmesine yetiyor. Çok karakter kasan herkese yüklemesini tavsiye ederim.
 • Archy – Archeology Assistant: Kendinizi ciddi bir arkeoloji maratonuna tabi tutmayı düşünüyorsanız oldukça gerekli bir Addon. Aksi takdirde hiç yüklediğinize bile değmez, zira tüm olayı arkeoloji kasarken size yardım etmekten ibaret. Yeterli arkeolojik kalıntı bulduğunuzda sesli ve görsel uyarı veriyor, kazı yaptığınız alanları haritada işaretleyerek kalıntıları daha kolay bulmanızda yardımcı oluyor, en yakın kazı alanına ne kadar uzaklıkta olduğunuzu gösteriyor vs. Ancak yükledikten sonra ilk işiniz çirkin ana penceresini “Disable” etmek olsun. Asıl önemli özelliklerin hiçbiri için o pencereye ihtiyacınız yok.
 • Atlas: Addon olayına yeni değilseniz bu Addon’u muhtemelen duymuşsunuz/görmüşsünüzdür zaten. Atlas WoW’un ilk yıllarından beri bizimle olan ve çeşitli bölgelerin/zindanların haritalarını bünyesinde toplayan bir Addon. Eskiden oyun içi zindan haritaları olmadığı için yönümüzü bulmamızı büyük ölçüde Atlas’a borçluyduk. Şimdi Blizzard’ın kendi haritaları olduğu için eskisi kadar popüler değil maalesef. Yine de hala birçok oyuncuda yüklü olmasını asıl potansiyeline kardeş Addon’uyla birlikte kullanıldığı zaman ulaşmasına borçlu. Ve o da…
 • AtlasLoot Enhanced: Her ne kadar Blizzard zindanlardan düşen eşyaları oyun içi Dungeon Journal’da gösteriyor olsa da AtlasLoot Enhanced bundan çok daha fazlasını içeriyor. Oyun içerisinde toplayabileceğiniz bütün önemli eşyalar, Legendary’ler, etkinliklerden düşenler, Reputation ödülleri, meslekle yapılan setler… Aklınıza gelebilecek ve bulmak isteyeceğiniz neredeyse her türlü loot’un detaylarını barındırıyor olması AtlasLoot Enhanced’i Dungeon Journal’dan birkaç tık öteye taşıyor.
 • Bagnon: Çantalarınızda tek tek eşya aramaktan sıkıldınız mı? Karakter değiştirmek zorunda kalmadan tüm karakterlerinizin çanta ve bankalarına göz atmak istemez miydiniz? Aradığınız çözüm Bagnon’da. Mevcut bütün çantalarınızı tek bir panel altında toplayan ve gayet şık bir görünümle sunan Bagnon, aynı zamanda eşyaları renk kodlarına göre ayırabilmesiyle de düzensiz çantaların en büyük kurtarıcılarından biri haline geliyor.
 • Bartender4: Eğer Action Bar’larınız üzerinde tam hakimiyet istiyor, onları küçültüp büyütmeyi, yerlerini değiştirmeyi amaçlıyorsanız Bartender4 tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılıyor. Sadece küçültüp büyütmekten öte, sadece fare imlecini üzerine getirdiğinizde gözükmesini, barın dikey-yatay olması gibi detayları da ayarlayabiliyorsunuz. Kendi kafanızdaki arayüzü yapacaksanız kesinlikle şart diyebilirim. Neden 4, orasını sormayın ama, ben de bilmiyorum… (Alternatifleri: Dominos, Button Forge)
 • Can I Mog It?: Legion’a hazırlık yamasıyla birlikte Transmogrification sistemi baştan aşağı değişiyor bildiğiniz üzere. Artık herhangi bir karakterde aldığınız bir zırh ya da silah sınıfınız o zırh ve silahı kullanabildiği sürece bütün karakterlerinizde açık hale geliyor. “Can I Mog It?” de oyun içinde göreceğiniz eşyaların görüntülerini öğrendiniz mi öğrenmediniz mi, öğrendiyseniz hangi karakterlerinizle kullanabilirsiniz gibi bazı yararlı detayların kaydını tutup size çok basit bir şekilde gösteriyor.
 • Daily Global Check: Çok fazla karaktere sahip olmanın bir dezavantajı da haftalık ve günlük aktivitelerden hangilerini yapıp yapmadığınızın listesini tutmanın zorlaşması maalesef. İsmi “Daily” olsa da günlük ve haftalık etkinliklerin tamamının listesini tutan bu Addon ise bu dezavantajı ortadan tamamen kaldırıyor.
 • Deadly Boss Modes: Raid ve zindan maceralarınız sırasında bilmeniz gereken bazı önemli şeyler olacak. Bunlardan en önemlisi ateşin içinde durmamak. En önemli ikincisi ise doğru düzgün bir Boss Mode Addon’u yüklemek. Deadly Boss Modes (kısaca DBM) bu Addon’lardan en yaygın kullanılanı. Boss savaşları sırasında boss’un kullanacağı yeteneklerin zamanlamalarını size haber verip, yanlış bir şey yaptığınızda sizi uyarmakla yükümlü. Kısacası ateşte durduğunuzda Karazhan’daki Big Bad Wolf sesiyle “Run away little girl, run away…” diyen Addon’un ta kendisi DBM. Mutlaka yüklenmeli. (Alternatifleri: BigWigs Bossmods)
 • DroodFocus: Aslında sınıflara has Addon’lara çok yer vermeyecektim, ancak fahri bir Druid olarak yıllardır can dostum olan DroodFocus’a değinmeden geçmek istemedim. Eğer özellikle de Feral Druid oynadıysanız bilirsiniz, Druid’lerin rotasyonu diğer birçok sınıfa göre daha karışıktır. Çok fazla şeyi hesaba katmak, gözlemlemek zorundasınızdır. Özellikle de verdiğimiz hasarın ciddi bir kısmı “bleed effect”lerden geldiği için Rip’in, Ravage’ın bitmesine ne kadar kalmış, güçlendirilmiş versiyonlarını mı kullanmışsınız yoksa normalini mi takip etmesi zor olduğundan DroodFocus imdadımıza yetişiyor. Size nelere basmanız gerektiğini söylemiyor, ama hiç olmazsa cooldownlarınızı, debufflarınızı anlaşılır bir arayüzde gözünüzün önünde tutarak işinizi daha kolay hale getiriyor.
 • Gatherer: Herbalism ya da Mining aldıysanız illaki haritayı fellik fellik dolaşarak toplayacak bir şeyler arayacaksınız. Gatherer’ın güzelliği de burada yatıyor. Daha önceden topladığınız madenleri, bitkileri harita üzerinde işaretliyor ki, daha sonra tekrar gelip toplamak isterseniz nereye bakmanız gerektiğini bilin. Bu kadarla da kalmıyor aslında, guild ve parti listenizde başka Gatherer kullanan oyuncular varsa onların topladıklarını sizin listenizle de senkronize ediyor.
 • Gryphonheart Items: Eğer Blizzard’ın size verdikleriyle sınırlı kalmayı sevmiyorsanız ve yaratıcı bir rol yapma tecrübesi peşindeyseniz Gryphonheart Items tam sizlik! Kendi eşyalarınızı yaratabileceğiniz gibi bu eşyaların kullanıldığında ortaya çıkacak sonuçları bile belirleyebilirsiniz. Tabii tutup da “herkese tek atsın” eşyası yapamazsınız, zira Gryphonheart’ın yapabilecekleri oyun dünyası içinde fiziksel bir etkiye sahip değil. Yine de rol yaparken içen herkese “cesaret” veren iksirler ya da içinde lonca fotoğrafınızın olduğu bir hatıra defteri falan yapmanız işten bile değil…
 • GTFO: World of Warcraft’ın altın kuralı “Asla ama asla ateşin içinde durma!”dır. Özünde çok basit bir kural olsa da, çeşitli nedenlerle bu kuralı uygulamakta zorlanıyorsanız GTFO size hem sesli hem de görsel uyarılar sunarak “Durma artık orada, çık ateşin içinden!” diye ikazlarda bulunuyor. Dikkati dağınıklara (ya da LFR yaparken bir yandan dizi izleyenlere)  kesinlikle tavsiye edilir!
 • HandyNotes: Gatherer’ın Herbalism ve Mining için yaptığını HandyNotes da geri kalan her şey için yapıyor. Haritanıza çeşitli notlar ekleyerek etrafta özellikle dikkat etmeniz gereken ne var, ne yok haberiniz olmasını sağlıyor. Önceki versiyonları HandyNotes_TimelessTreasures ve HandyNotes_DraenorTreasures‘a tabii ki HandyNotes_LegionRares&Treasures versiyonu eklendi bile.
 • Master Plan: Master Plan aslında bir çoğumuzun hayatına yeni girdi. Ancak şimdiden onsuz yapamaz olduk bile… Her Garrison’ın demirbaşı haline gelmiş Master Plan’ın işlevi basit ama etkili. Hangi takipçileriniz boşta, kim hangi görevden ne zaman dönecek, o epic lootlara sahip çok önemli görevi en yüksek bitirme şansına sahip grup kimlerden oluşuyor… Bu ve daha nice probleminizi sadece birkaç tıkla ortadan kaldırıyor Master Plan. Üzerine bir de ilk başta izlemesi çok keyifli olan ama 1000. seferden sonra “bitse de gitsek” dedirten animasyonları da ortadan kaldırıyor. (Alternatifleri: GarrisonCommander, Garrison Mission Manager
 • MikScrollingBattleText: Oldukça az kaynak yemesinin yanında Blizzard’ın dövüş sırasında çok göze çarpmayan Combat Text’lerinin yerini alarak gözünüzden kaçması zor, renkli işaretçiler bırakıyor. Dövüş sırasında neyin ne olduğunu daha rahat takip etmek isteyenlere şiddetle önerilir!
 • MogIt: Transmog sistemi yenilenmeden önce en şekil zırhların ve silahların listesini tutmak için yararlı olduğunu söylemiştik bu addon’un. Lakin Legion ön-yamasıyla birlikte kendisinin bu özelliği bizzat oyuna entegre edilmiş durumda. Yine de kendisini kestirip tamamen köşeye atmadan önce eklentileriyle birlikte binekler ve petleri de karakterinizle nasıl duruyor diye görebilme şansınız olduğunu hatırlatalım.
 • MoveAnything: Bartender4 ve türevleri Action Bar’larınızı gönlünüzce taşımanıza imkan verse de, bazı pencereleri yerinden kıpırdatmak için bu “minik” arkadaşa ihtiyacınız var. Kendi arayüzünüzü oluştururken en berbat durumlardan biri de “Ya şu Quest Log’u da şuraya alabilsem iyiydi, Action Bar’ın arkasında kaldı” benzeri durumlar yaşamaktır. MoveAnything, adından da anlaşılacağı gibi aklınıza gelebilecek HER ŞEYİ yerinden oynatmanıza olanak sağlıyor. Hangi barın hangisi olduğunu anlamak biraz zaman alabiliyor ama az kurcalayarak rahatlıkla arayüzün hakimi olabilirsiniz.
 • OmniCC: OmniCC’nin işlevi olabildiğine basit: Yeteneklerinizin üzerindeki geri sayımı daha görülebilir yapıp, isterseniz de bir noktaya kadar kişiselleştirebilmenizi sağlıyor. Eğer Blizzard’ın kendi sayacından memnun değilseniz bakmanızı tavsiye ederim. (Alternatifler: TellMeWhen)
 • PetBattle Teams: İyi bir Pet Battle eğitmeni olmak hepsini toplamakla bitmiyor. Bir de o yakaladığınız petleri bir güzel eğitmek, iyice yakından tanımak gerekiyor. Kim, neye göre güçlü, hangi pete nasıl karşılık vermeli… Bunları bir kere belirlediniz mi yükleyin PetBattle Teams’i, takımı kaydedin listeye. Ondan sonra karşınıza Deebs, Tyri, Puzzle geldi mi “Geçen sefer hangi petlerle yenmiştim ben bunları ya?” diye düşünmek yerine önceden kaydettiğiniz takımı tek tıkla karşılarına geçirin. Hele Celestial Tournament’a falan katılmayı düşünüyorsanız kesinlikle elzem… (Alternatifleri: Rematch)
 • PetJournal Enhanced: Blizzard’ın Pet Journal’ı fena iş çıkartmıyor doğrusu. Ama şöyle detaylı bir filtreleme yapayım, düzgünce dizeyim, Pet’lerimin detaylı istatistiklerini, breed’lerini göreyim dediniz mi iş PetJournal Enhanced’in başına düşüyor.
 • PetTracker: Pet’lerden kaptırdık gidiyoruz, farkındayım. Ama alfabetik liste yapmanın ceremesi bu da… PetTracker, Gatherer ve HandyNotes’a benzer şekilde hangi bölgede hangi pet var haritanızda işaretleyerek hepsini yakalayıp Pet Master olmanıza yardımcı oluyor. (Alternatifleri: Pokémon GO)
 • Postal: Oyun içi gelen her postayı tek tek açmaktan sıkılmış olanlara hitap eden bu oldukça işlevsel eklenti, birçok özellikle birlikte geliyor. Öncelikle sahip olduğunuz tüm karakterleri hafızasına kaydeden eklenti, gönderip de almayı unuttuğunuz bir posta varsa size uyarı veriyor. Daha önce posta gönderdiyseniz ancak karakter değiştirip almadıysanız hatırlatma yapıyor. Gelen postaların hepsini tek seferde açıyor olabilmesi de cabası…. Özellikle sıklıkla Auction House kullanıyorsanız oldukça işinize yarayacak bu eklenti, yapılan satışlar sonucunda gelen toplam altın tutarını da göstermesiyle sizi mutlu edebilir.
 • Prat 3.0: Hani bazen birisi guild chat’ten çok eğlenceli olduğunu iddia ettiği bir video linki atar da tıklayamadığın için bakamazsın ya… Prat 3.0 yüklersen bakabilirsin aslında. Chat penceresine tonla iyileştirme getiren Prat 3.0’da oyuncuların isimlerini sınıflarına göre renklendirme, chat history, font değiştirme gibi tonla seçenek de var.
 • Quartz: Quartz cast bar’ınızı geliştiren bir Addon. Göze hoş gözükmesine ek olarak latency durumunuza göre cast’in asıl bittiği süreyi tahmin etme ve cast’le ilgili her şeyi daha detaylı hale getirme gibi güzellikleri var. Mesela 320 tane Embersilk Cloth yapacaksanız size hepsini tek tek göstermek yerine toplamda o 320 Embersilk Cloth’u yapmanın ne kadar süreceğini gösteriyor.
 • RaidAchievement: Bakmayın “Raid” Achievement dediğine, aslında Dungeon’ları da kapsıyor. Ve eğer Achievement avcısı bir oyuncuysanız muhtemelen bu Addon’a ihtiyacınız olacak. Bulunduğunuz raid/dungeon’daki Achievement’ların kaydını tutan bu Addon, eğer boss’u keserken herhangi bir Achievement’ı kaçıracak bir hareket yaparsanız sesli ve chat mesajlı bir uyarı yapıyor. Böylece neyi yanlış yaptığınızı daha iyi anlayıp düzeltme şansı kazanıyorsunuz.
 • Rarity: Eğer Arthas’ı kaçıncı seferdir kestiğiniz halde Invincible’ın düşmediğini öğrenmek istiyorsanız işte aradığınız Addon… Nadir pet ve binekler için gereken işlemi kaç kere yaptığın, ortalama düşme şansı gibi bilgileri hafızasına kazıyor. Böylece o aradığınız binek nihayet düştüğünde “Arthas’ı 58. kesişimde düştü binek ya!” diye kesin bilgi verebiliyorsunuz arkadaşlarınıza. Ha, bir de hangi binek/pet kimden düşer, onu da gösteriyor tabii…
 • Recount: Ya da nam-ı diğer “EgoÖlçer”. Kim ne kadar DPS yapmış, kim en çok heal’lamış, “Death Knight Interrupt atıyorum ben dedi, ama burada 0 yazıyor?” gibi verileri bünyesinde toplayan bir Damage Meter kendisi. Gerçi şimdi EgoÖlçer diyorum da, ciddi anlamda raid yapan birçok kişi için gerekli bilgileri de almayı sağlıyor aslında. Ama %90 oranında “Hohoh, ne biçim birinci oldum bak!” diyenlerin elinde oyuncak olmaya mahkum maalesef. (Alternatifler: Skada)
 • Scrap (Junk Seller): Bir sürü görev yaptınız ve çantanız gri eşyalarla dolup taşıyor. Bir tüccara gidip bunları satmak istiyorsunuz ama o da ne?! Hepsine tek tek tıklayarak satmanız mı gerekiyormuş? Hah! Sizi bu beladan kurtaracak eklenti tam olarak burada! Tüccarınızla konuşma penceresini açtığınız anda tüm gri eşyaları tek seferde satmanıza olanak tanıyan Scrap, aynı zamanda dilerseniz “repair” özelliğini de otomatik olarak kullanmanızı sağlayabiliyor.
 • SexyMap: Minimap’in yerini ve şeklini değiştirmek, haritaya bağlı tuşları gizlemek/göstermek vs vs… Kısacası minimap’le ilgili her şey. Skin seçeneklerine bakmanızı özellikle tavsiye ederim, oldukça hoş gözüken, tematik seçenekler mevcut.
 • Shadowed Unit Frames (SUF): Şimdi Blizzard’ın arayüzü hiç fena değil dedik, ama envai çeşit Unit Frame gördükten sonra o klasik Unit Frame’e bir türlü katlanamıyorum doğrusu. Ben şahsen SUF’u tercih ediyorum, ama başka bir sürü popüler UF de mevcut. Kısaca bir UF nedir derseniz, karakterinizin portresi (UF’lerin çoğu 3 boyutlu karakter modeli destekliyor portre kısmında), hedefinizin sağlık barı, hedefinizin hedefi… Bütün bu barlar Unit Frame başlığı altında toplanıyor işte. SUF’u tercih etme sebebim de diğerlerine göre daha hoş gözüktüğünü düşünmem. Ama merak edenler için… (Alternatifleri: XPerl, Perl ClassicPitBull)
 • Storyline: Blizzard’ın görev arayüzünden memnun değilseniz ve “Konuşurken karakterimi ve karşımdakini görmeliyim!” diye düşünüyorsanız Storyline’ı hemen yükleyin. Her ne kadar her zaman mükemmel ambiyansı yakalayamasa da oyuna daha bir “RPG” havası yüklediği de bir gerçek. Bir dönem o kadar popüler oldu ki, Blizzard bu Addon’dan esinlenerek Legion’la birlikte konuşan bazı karakterleri daha görsel olarak önplana çıkartmayı uygun gördü.
 • Tidy Plates: Özellikle birden fazla düşmanla dövüşürken hepsinin sağlık barını görmenin faydaları saymakla bitmez… (Nasıl yapılacağını bilmeyenler “V” tuşuna basarak aydınlanabilir) Tidy Plates de düşmanların kafalarının üzerinde beliren bu sağlık barlarını detaylandırmaya yarıyor. Özellikle Threat Bar eklentisiyle birlikte kullanınca fazlasıyla faydalı… idi. Ancak Legion’da kendisine muhtemelen çok da ihtiyacınız olmayacak, zira neredeyse birebir aynısı oyunun kendisine eklenmiş durumda.
 • Titan PanelTitan Panel, WoW’un kendisi kadar eski bir Addon neredeyse. Çeşitli WoW görsellerinde ekranın en tepesinde para durumu, zırh hasarı, o anki latency ve fps durumu gibi bir sürü bilginin yer aldığı bir bar vardır ya hani… Hah, işte o gördüğünüz çok yüksek ihtimalle Titan Panel. Eklentilerden bazıları standart paketin içinde gelse de kalanını ekstradan yüklemeniz gerekiyor. Aynı zamanda “Data_Broker” olarak geçen eklentilerin bir çoğu Titan Panel ve benzerlerinde sorunsuz çalışmakta. Titan Panel için özellikle tavsiye edeceğim eklentilerden bazıları: Broker Garrison, Titan Social, Titan Currency, Titan Rep, Saved Instances(Alternatifleri: FuBar, Bazooka)
 • Total RP 3: Rol yapmayı seviyorsanız ancak Blizzard’ın size bu konuda sundukları yetersiz geliyorsa (ki kabul edelim, pek de bir şey sunmuyorlar) Gryphonheart’la birlikte kullanıldığında neredeyse her ihtiyacınızı karşılayabilecek bir Addon var karşınızda! Karakterinizin fiziksel görünüşünü yazılı olarak tasvir edebilip ona uzuun bir geçmiş yazabilmenin yanında isterseniz karakterinizin çok havalı bir portresini bile ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz tüm detaylar Online olarak tutulduğu ve Addon’a sahip diğer oyuncularla paylaşıldığından otantik bir rol yapma deneyimi için oldukça yararlı kendisi. Bütün bunlara ek olarak MyRoleplay, XRP ve Total RP 2 gibi diğer rol yapma Addonlarına girilmiş bilgileri de gösterebiliyor olması da cabası… (Alternatifler: MyRolePlay, XRP)
 • WeakAuras2: Hani karakterinizin kontrolünü kaybettiğinizde ekranınızın ortasında çıkan koca koca uyarılar var ya, hah! İşte o fikir aslen Blizzard’a değil, WeakAuras’a ait. Oyun içinde Blizzard’ın kendi versiyonu da olduğundan kesin olarak ihtiyacınız var diyemeyiz ancak yetersiz geliyorsa daha fazlası için WeakAuras2’ye bir bakmakta fayda var.
 • WIM (Wow Instant Messenger)Bir sebepten dolayı AFK oldunuz ve geri geldiğinizde size atılan whisper’lardan hiç haberiniz bile olmadı, ya da sadece MSN günlerini özlediniz ve benzerini WoW’da yaşamak istediniz. WIM işte bu sorunlarınıza çözüm olarak doğmuş bir Addon. Oyun içerisindeki her türlü whisper’ı ayrı bir pencereye alan, sarıp sarmalayan, kaydını tutan WIM sayesinde bir daha kimse “Aa, whisper mı atmıştın? Görmedim ben onu…” diyemeyecek! (Fazla iddialı oldu)
 • XLoot: Loot penceresi ve loot penceresiyle ilgili diğer her şeyi değiştirip geliştiriyor XLoot. Kaç kişi Need/Greed dedi, düşen lootu direk parti/guild/whisper penceresine kopyalamaydı gibi gereksiz özelliklerinin yanında görevle alakalı eşyaları, paraları ve meslek materyallerini otomatik lootlama seçeneği gibi süper olanları da var.

Ve tada! Artık sizin de her türlü ihtiyacınızı karşılayacak, zengin, renkli ve muhtemelen başta birbiriyle bolca çakışıp hata veren bir arayüzünüz var. Hemen panik yapmayın, üzerinde biraz daha uğraşın. Eninde sonunda içinize sinen bir arayüz yapmayı başaracaksınız. Hatta yaptığınız arayüzü burada da paylaşın, sizden sonraki nesil de sizin keşiflerinizden yararlansın…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)