WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUIKASTÇILARI [ROCHE’UN YOLU]

Son Bölüm – Kralkatili Letho

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-29

En başından beri bizim düşmanımız olmadığını söyleyen Letho, olayları Geralt’a anlatırken…

Geralt şehre geri dönmeyi başardığında ortalığın iyice birbirine girmiş olduğunu görür. Yanlarında ufak birer ordu getirmiş olan krallar, çıkan karışıklıkta askerlerini kullanmayı ihmal etmemişlerdir; işin içine büyücülerin komplosu da girince iki taraf arasında çatışma kaçınılmaz bir şekilde patlak verir. Sözde barış yapmak için düzenlenen oturum, yerini kan ve yıkıma bırakmıştır. Harap olmuş cesetler her yere saçılmıştır ve kadim elf yıkıntıları da alev alev yanmaktadır. Geralt, Letho’nun kendisini eski Temeria kampında beklediği mesajını alır ve bütün bu karmaşanın içinden yolunu bularak sonunda Kralkatili’yle yüzleşmek için Temeria Kampı’na ulaşmaya çalışır.

Temeria Kampı’na geldiğinde gerçekten de Letho, elinde oynadığı bir elmasla birlikte kendisini beklemektedir. Geralt elmasın Síle’ye ait olup olmadığını sorduğunda, Letho büyücüye son bir “şaka” yaptığıyla övünür. Daha da garibi, Geralt’a hafızasını geri kazanıp kazanmadığını sorarak viski ikram eder. Geralt hâlâ hatırlamadığı boşluklar olduğunu ancak Letho ile nasıl tanıştıklarını hatırladığını söyler. Letho’yla olan sohbetleri, Geralt’ın hafızasındaki son boşlukları da tetikler ve Witcher hatırlamaya başlar: Gerçekten de Letho’nun yardımları sayesinde Yaban Avı’nın izini sürüp onlara yetişmeyi başarmışlardır. 1270 yılının Kış Gündönümü’nde –yani büyünün gecesinde Witcher grubu Yaban Avı’yla çarpışır. Ancak tayfların öldürülememesi gerektiği halde kestikleri süvariler kızıl kanları gümüş kılıçları lekeleyerek ölürler. Geralt, ölümü taşıyan zırhlarının altında etten ve kemikten bedenler taşıdığını böylece anlar. Sayıları çok fazla olduğu için hepsinin üstesinden gelemezler fakat Geralt, liderleriyle yüz yüze gelmeyi başarır. Liderlerinin bugüne kadar gördüğü tüm elflerden farklı ve mağrur duruşa sahip bir elf olduğunu gören Geralt, bu elfin başka bir dünyadan geldiğinden şüphelenir. Yaban Avı’yla yenişemeyeceklerini anlayınca Yennefer’i bırakmaları karşılığında kendi ruhunu teklif eder. Ve Yaban Avı’nın eline düşüşü (ve daha sonrasında kurtulduğu zamanki hafıza kaybı da) bu şekilde gerçekleşir.

Letho’dan hâlâ alması gereken cevaplar olan Geralt, fedakârlığının ardından Letho ve dostlarının aynı Geralt gibi hafızasını kaybetmiş olan Yennefer’in grup içinde ve dışında sürekli sorun çıkarttığını öğrenir. Derken bir gün Nilfgaard’ın gizli servisi Letho, Auckes, Serrit ve Yennefer’i yakalayıp sorguya çeker. Bu noktadan sonra Yennefer ve Witcherların yolları ayrılır; Letho ve grubu bizzat Emhyr tarafından Kuzey Krallıkları’nı dize getirecek göreve yollanırken Yennefer de Nilfgaardlı büyücüler tarafından tedavi edilir. Hatta Letho’nun tahminlerine göre Emhyr’in Cadılar Loncası hakkında bildikleri de Yennefer’den öğrendiklerinden ibarettir. Yaban Avı konusundaki bilgilerini de Engerek Okulu’nda Av hakkında öğrettiklerine borçlu olduğunu anlatan Letho, aynı zamanda Síle’nin dediklerini de onaylar: Gerçekten de bütün olayların ardında Nilfgaard’ın imparatoru Emhyr van Emreis vardır ve her şey Kuzey Kralıkları’nın Nilfgaard’ın hazırlanmakta olduğu istiladan önce yumuşatılması amaçlıdır.

Hafızasını artık geri kazanmış olan ve Letho’dan istediği cevapları almış olan Geralt, son bir seçimle karşı karşıyadır: Bütün yaptıkları için Letho’yla ölümüne dövüşerek kozlarını paylaşmak ya da Letho’nun da istediği üzere gitmesine izin vermek… Eğer dövüşmeyi tercih ederse, kendisi de yaralansa da Letho’yu öldürmeyi başarır. Gitmesine izin verirse, başka bir macerada yolları tekrar kesişecektir.
Kralkatili’nin, Geralt’ın ve bütün bu komploların ortasında kalmış herkesin tüm çabalarına rağmen Nilfgaard’ın planı işe yaramıştır. Kuzey Krallıkları’nın sınırları Geralt’ın hareketleri sonucunda farklı biçimlerde şekillenirken, Nilfgaard tüm gücüyle ve önüne geleni süpürerek bütün Kuzey’i işgal etmeye başlar…

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-30

Düşmanlarının-Mezarının-Üzerinde-Dans-Eden-Beyaz-Alev, yani Nilfgaard İmparatoru Emhyr van Emreis, Kuzey’i ele geçirmek için tüm gücünü ortaya dökerken…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)