WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUIKASTÇILARI [ROCHE’UN YOLU]

İkinci Bölüm – Kaedwen Kampı

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-08

Aedirn’e doğru yelken açmadan önce Loredo’nun icabına bakmak için plan yapan Mavi Bereliler ve Geralt…

Geralt, Triss’i bulmak için Roche’nin yardımını almaya gider; ancak Aedirn’e yelken açmadan önce Mavi Bereliler’in halletmesi gereken son bir iş vardır: Roche, Loredo’nun Temeria’ya ihanet ettiğini ve Kaedwen ile iş birliği içerisinde olduğunu, hatta bizzat Kral Henselt’in casuslarından birini evinde barındırdığını öğrenmiştir. Geralt’a yardım etmek için casusu canlı ele geçirme ve haini öldürme şartını koşar. Çaresiz kalan Geralt, istemeyerek de olsa bu görevi kabul eder ve Ves ile birlikte Loredo’nun malikânesine sızarlar. Ancak işler pek de planlandığı gibi gitmez; içeri bir fahişe kılığında giren Ves, Loredo tarafından yakalanır ve Geralt’ı tuzağa düşürmek için yem olarak kullanılır. Geralt tuzağa düşmez ve Loredo’yu teke tek dövüşte öldürmeyi başarır. Ves’i kurtaran Geralt, yan odada esir tutulmakta olan Moril isminde hamile bir elf kadını bulur. Tüm bu olan bitenin heyecanı Moril’e fazla gelir ve doğum başlar. Ves bebeği doğurturken Geralt da kaçış yolunu açmak üzere malikânenin bahçesine çıkan yolda muhafızlarla dövüşmeye başlar. Normalde bu noktada yardıma gelmesi gereken Roche ise yollarının Iorveth ile kesişmiş olması sebebiyle savaşa ancak son dakikada katılabilir. Floatsam’ı Loredo’nun ve Kral Henselt’in kıskacından kurtaran Mavi Bereliler ve Geralt, böylece Aedirn’e doğru yelken açarlar.

Bu sırada Pontar Vadisi’nde Kral Henselt ve Lormarklı bir delege arasında bir görüşme yapılmaktadır. Síle de Tansarville ve Dethmold’un eşlik ettiği Henselt’in niyeti, Lormark’ı kendine bağlayarak değerli maden yataklarına ve stratejik konum avantajına sahip olmaktır. Ancak tam delegeyle antlaşma imzalanacakken elinde beyaz bir bayrakla Ejderkatili Saskia ve Prens Stennis ortaya çıkar. Saskia, Henselt’in ordusunu geri çekmesini, Yukarı Aedirn’in üstünlüğünü kabul etmesini ve insan olmayanlara ettiği zulmü sona erdirip topraklarını terk edebilmeleri için izin vermesini talep eder.

Henselt tabii ki bu talebe gülüp geçer lakin Saskia’nın aklında başka bir çözüm daha vardır. Bu amaçla Henselt’i düelloya davet eder; kazanan Yukarı Aedirn’in üzerinde hak sahibi olacaktır. İkilinin düellosunda dökülen kan, hiç beklenmedik bambaşka bir sonucu ortaya çıkartır: Bölgenin üzerine yapılmış olan pasif haldeki bir lanet aktif hale geçer ve gök kararırken savaş alanında ölmüş askerlerin ruhlarını diriltir. Bu sırada vadinin öteki tarafındaki Kaedwen kampının girişinden geri çevrilen Geralt da laneti hisseder ve peşinde Roche ile birlikte antlaşmanın yapılacağı söylenen noktaya doğru hızla ilerler. Bu esnada düşmüş askerlerin ruhları ve canlı olanlar arasında kopmakta olan kıyasıya savaşın ortasındaki Dethmold, güçlü bir koruma büyüsü yapar; çarpışmanın kaynağını takip eden Geralt ise Henselt ve grubuna katılarak Dethmold’un konsantrasyonunu korumak için dirilmiş askerlerle dövüşür. Böylece Dethmold ve Geralt’ın ortak çabaları sonucunda gerileyerek Kaedwen kampına geri çekilmeyi başarırlar. Sisin içerisinde yaşadıkları tecrübe yüzünden kızmış olan Henselt, büyücülerini toplayarak bir görüşme yapmaları gerektiğini söyler ve ancak ondan sonra Witcher ve Roche ile görüşmeyi kabul eder.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-09

Henselt’in döktüğü kan, baskın haldeki laneti harekete geçirir…

Hayatını borçlu olduğu Witcher’ın Foltest’in katili olmadığına ikna olan Henselt, Geralt’ın Pontar Vadisi’ne çökmüş olan laneti kaldırması durumunda cömertçe ödeme yapmayı ve hatta ismini temize çıkartmasında destek olmayı vadeder. Laneti çözmek için öncelikle söz konusu lanetle ilgili daha çok bilgi edinmesi gerektiğini söyleyen Geralt, sonunda Henselt’in ağzından gerçeği almayı başarır: Cintra Barışı’ndan bir yıl sonra Henselt ile Demavend Lormark için savaştıklarında, o sırada Henselt’in baş büyücüsü ve danışmanı olarak görev alan Sabrina Glevissig, kralın emrini beklemeden savaşı hızlı bir şekilde bitirmek adına hem Kaedwenlileri hem de Aedirnlileri ayırt etmeden alev topu yağmuruna tutar. Aşağı yukarı 3000 askerin ölümüyle sonuçlanan bu olay sonucunda Henselt, büyücüyü yaktırarak öldürtür. Son nefesiyle Henselt ve soyunu lanetleyen Sabrina’nın laneti, açığa çıkmak için tam üç yıl boyunca Pontar Vadisi’nde tekrar kan dökülmesini beklemiştir.

Lanetle ilgili daha da çok bilgiye ihtiyaç duyan Geralt, Sabrina’nın yakıldığı alana giderek etrafı inceler ancak araştırmaları, aldığı cevaplardan çok daha fazla soru ortaya çıkartmıştır. Bu yüzden de bölgede nöbet tutan askerleri sorgulamanın iyi bir fikir olacağını düşünür. Biraz araştırmanın ardından doğudaki tepelerde kamp kurmuş, Sabrina’yı takıntı haline getirerek ilahlaştırmış “Vizyoner” adında bir münzevinin varlığını öğrenir. Askerlerden öğrendiği bir diğer detaysa Vizyoner’in Sabrina’yı ilahlaştırmak adına kurduğu tarikat yüzünden büyücünün kalıntılarının çokça taliplisi olduğudur. Yine aynı askerlerin iddialarına göre tüccarın birisi sıkça gelip yanmış kazığın etrafındaki kalıntıları toplayarak iyi kâr elde ediyordur. Şansını önce Vizyoner’le deneyen Geralt, adamın ağzından Sabrina’yla ilgili laf alabilmek için önce kendini ispatlamak zorunda kalır. Adamın taleplerini yerine getirdikten sonraysa Sabrina hakkında Henselt’ten öğrenemediği bazı kritik detayları öğrenir: Büyücünün idamı, Yahon adında merhametli bir askerin mızrağını Sabrina’nın kalbine saplamasıyla erken bitmiştir. Bu trajik olay, merhametli askeri değiştirmiştir; ordudan ayrılan ve kendini Sabrina Glevessig’in mukaddesliğini yaymaya adayan asker, aslında Vizyoner’in ta kendisidir. Ve Geralt’ın topladığı bütün bilgiye göre Sabrina’nın acısını dindirmekte kullandığı mızraksa lanetin kaldırılmasında çok mühim rol oynayacak bir parçadır. Vizyoner’in dediklerine göre mızrak, kalıntıların peşine düşen tüccarın himayesindedir. Böylece Geralt bu sefer de tüccarın peşine düşer… Ancak tüccarı bulduğunda mızrağın bir kez daha el değiştirdiğini öğrenir: Mızrak bir şekilde Iorveth’in ellerine düşmüştür.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-10

Geralt, Sabrina’nın yakıldığı bölgeyi incelerken…

Lanetle ilgili öğrendiklerini Dethmold ile paylaşan Geralt, lanetin savaşta ölenlerin ruhlarını yozlaştırıp bozarak öfkeli ruhlara dönüştürdüğü kanısına varmıştır. Dethmold da bu konuda Witcher’la hemfikir olur ve laneti kaldırmak için Pontar Vadisi’nde ölen askerlere ait sembolik bazı nesnelere ihtiyaç duyduklarına kanaat getirirler. Eski sahiplerine büyülü bir şekilde hâlâ bağlı olan bu sembolik eşyaların neler olduğunu bulmak için kamptaki askerleri soruşturur. En nihayetinde Witcher ölüm, umut, inanç ve nefreti temsil eden neslere ihtiyaç duyduklarına karar verir. Bu konuda Geralt’ın en değerli bilgi kaynağı Brenna ve Birinci Vergen Savaşı’nda savaşmış olan Onbaşı Zyvik olur. Katıldığı bu savaşlar hakkında Geralt’ı bilgilendirmenin yanında ölüm, nefret ve inanç sembolleri konusunda da Witcher’ı yönlendirir. Dethmold ise umudu sembolize edecek nesnenin Seltkirk’ün zırhı olabileceğini ve zırhın Vinson Traut adındaki bir subayda olduğunu söyler; ancak ne yazık ki Traut bir süredir ortalarda yoktur.

Bu sırada kampta rastgeldiği bazı sarhoş askerler, Odrin adındaki başka bir askeri aramaktadır. Geralt, Odrin’in izini sürer ve onu arkadaşlarına geri kavuşturur ve bunu yaparken de içki nedeniyle dili çözülmüş askerlerin içinde olduğu bir komplo teorisine karışmış bulunur. Geralt’ı “kardeşi gibi gören” Odrin, büyülü zırha sahip olan ve Henselt’i ortadan kaldırmaya niyetli birinin varlığından bahseder; ancak bu söz konusu kişi, Dethmold’un dikkatini çektiği için saklanmak zorunda kalmıştır. Geralt komploculara nasıl ulaşabileceğini sorduğunda Odrin, Geralt’a kare şeklinde özel bir para verip genelevde Uğuldayan Wendy’yle konuşmasını ve ondan “gülümseyişiyle cennetin kapılarını açmasını” istemesini söyler. Wendy bunun üzerine Geralt’ı genelevdeki arka odalardan birine götürür ve gizli bir girişi ortaya çıkarır. Gizli geçitten geçtiğinde Geralt’ın karşısına tam da aradığı ancak bulmayı beklemediği kişi çıkar: Vinson Traut. Seltkirk’ün zırhını giydiğini ve yenilmez olduğunu iddia eden Traut, Witcher’ın çelik kılıcıyla tanıştığında ne kadar da yanıldığını anlar. Traut’u öldüren Geralt, böylece laneti kaldırmak için ilk adımı da atmış olur. Traut’un üzerinden zırhın yanında bir de Henselt karşıtı propaganda yapan ve doğrudan Geralt’a da atıfta bulunan bir broşür çıkar. Broşürdeki yazının Dandelion’a ait olduğunu anında anlayan Geralt, ilk fırsatta ozan dostunu bu konuda sorguya çeker. Sonuç olarak Henselt’in bir dönem Dandelion’a kendi hakkında bir methiye yazmasını istediği, ozanın ise politik yalakalığa şiddetle karşı çıkarak Henselt hakkındaki gerçek düşüncelerini kaleme aldığı ve komplocuların da bu yazıyı broşürlere bastırıp yaydığı ortaya çıkar.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-11

Dandelion’ın Henselt hakkında yazdığı broşür…

Diğer nesnelere ulaşmak ise Zyvik’in verdiği değerli bilgilere rağmen çok daha zorlu olur. Savaşta yer alan bir rahibin inancı simgeleyen ve Sabrina’nın ölümcül alev yağmurundan korunmasını sağlayan madalyonunun Henselt’in ta kendisinde olduğunu öğrenen Geralt, Dethmold’a madalyona ihtiyacı olduğunu söyler. Ancak Dethmold’un Witcher’ı ikna ettiği üzere, Henselt çok kıymetli madalyonundan ancak önce kendi üzerindeki lanet kaldırılırsa ayrılmaya razı gelecektir. Böylece Witcher, laneti iki aşamada kaldırmayı kabul eder; öncelikle Henselt’in lanetini kaldırmalıdır. Buna rağmen Geralt bir yandan diğer nesneleri de ele geçirmeye yoğunlaşır. Ancak nesnelerden ikisi, nefretin ve ölümün sembolleri, sisin diğer tarafında kaldığından Witcher’ın bir şekilde Vergen’e ulaşması gerekecektir. Dahası, Yahon’un mızrağına sahip olan Iorveth de Geralt’ın istihbaratına göre Vergen’dedir.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)