WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUIKASTÇILARI [ROCHE’UN YOLU]

Dethmold’dan Vergen’e olan yolculuğu sırasında kendini koruması için büyülü bir kolye alan Geralt, yanında Zoltan’la birlikte savaş meydanından ve sislerden geçerek Vergen’e doğru yola çıkar. Ancak daha Vergen’e ulaşamadan bir grup Scoia’taelle karşı karşıya gelirler ve aralarında bir gerginlik çıkar. Zoltan ara buluculuk yaparak Geralt’ın bir elçi olduğunu söyler. Elfler, Witcher’ın şehre giremeyeceğini ancak girişte şehir muhafızlarının komutanıyla görüşebileceğini söylerler. Mahakam’ın kapılarına geldiklerinde ikiliyi eski dostları cüce Yarpen Zigrin ve kasaba heyetinden Cecil Burdon’un yeğeni Skalen karşılar. Hafızasının Yarpen’i içeren kısımları hâlâ büyük ölçüde kayıp olan Geralt, yine de eski dostundan ve Skalen’den aradığı cevaplardan bazılarını alır. Skalen’in dediğine göre handaki ayyaşlardan bazıları kızıl saçlı bir büyücünün gökten düştüğüne dair hikâyeler anlatmaktadır. Normalde pek de ciddiye alınmayan bu söylentiler, işin içine büyücü Philippa Eilhart’ın da karışmasıyla bir nebze inandırıcılık kazanmıştır; ancak söylenene göre kızıl saçlı büyücünün ardından bütün hizmetkârlarını yollayan ve buna rağmen büyücüye yetişemeyen Philippa, sinirden köylüleri domuza dönüştürmeye başlamıştır.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-12

Geralt ve Zoltan, Mahakam’ın kapılarında Skalen ve Yarpen tarafından karşılanır.

Geralt’ın Zyvik’ten öğrendiği ve “nefreti” temsil edebileceğine inandığı nesne, Kaedwenli güçlerin kötü şöhretli komutanı Vandergrift’in “Nefret” isimli kılıcıdır. Hikâyelere göre Vandergrift bu kılıçla Seltkirk’i ortadan ikiye kesmiştir ve cesur Seltkirk’ün bu acı ölümü Aedirn ordusunun dağılmasına sebep olmuştur. Yarpen’in de onayladığı üzere kılıç artık Saskia’ya aittir. Geralt’ın aksine Zoltan bir cüce olduğu için Vergen’de çok daha serbest bir şekilde gezebilmektedir; kılıcı Saskia’dan bir şekilde alacağına dair Witcher’a söz verdikten sonra kasabanın altındaki gizli yeraltı tünellerinde buluşmak üzere anlaşarak ayrılırlar. Ancak işler pek de planlandığı gibi gitmez. Saskia cüceye kılıcı vermeye yanaşmadığı gibi Zoltan’ı sorgulayarak gerçeği zorla söküp alır ve Witcher’la yüzyüze görüşmeyi talep eder. Meşhur Ejderkatili Saskia’yla tünellerde buluşan Geralt, lanetin bu gidişle Vergen’i de etkileyeceğini vurgulayarak Saskia’yı mantıklı olanı yapmaya davet eder. Neyse ki Saskia iyi bir lider olduğu kadar bilgedir de; mantığın sesini dinleyerek kılıcı çok da itiraz etmeden Geralt’a sunar. Ejderkatili, kılıcın yanında Witcher’a çok değerli bir bilgi daha verir: Iorveth, Yahon’un mızrağını zar pokerinde Skalen’e kaptırmıştır.

Yahon’un mızrağının peşine düşmeden önce Yarpen ve Skalen’den aldığı bilgiler doğrultusunda şehrin dışındaki ormanın içinde bulunan mezarlığa dalan Geralt, burada Dun Banner’in sancağını koruyan bir tayfla karşılaşır. Bir şekilde tayfın hakkından gelir ve “ölümü” simgeleyen sancağı da bu şekilde elde etmiş olur. Geriye Mahakam kapılarına dönerek Skalen’i zar pokerinde yenmek ve mızrağı kazanmak kalmıştır. Mızrağın asıl değerinden ve öneminden bihaber cüce, ödül olarak mızrağı Geralt’a sunmaktan çekinmez…

Sisin diğer tarafında aradığı bütün nesneleri bulan Witcher, böylece bir kez daha ölümcül sisin içine dalar. Yıllar önce ölmüş askerlerin hayaletleri etrafını kana susamış bir şekilde sarsa da büyülü madalyon sayesinde bir kez daha sislerin içinden canlı bir şekilde çıkmayı başarırlar.

Geralt’ın laneti kaldıracak nesneleri toplama konusunda başarıya ulaşmasından gayet memnun olan Henselt, kendi üzerindeki laneti bir an önce kaldırmak için sabırsızdır. Öğrendiklerinin üzerinden bir kez daha geçen Witcher, Henselt’i büyücünün yakıldığı yere götürmesinden sonra Dethmold’un kitabındaki ayinleri kullanarak Sabrina’nın ruhunu çağırır. Nefret dolu ruhu bu dünyadan yollamak için Yahon’un mızrağını kullanması gereken Henselt’in, ruhu bu silahla şişlemesi ve böylece büyücünün son anlarını sembolik olarak tekrarlamış olması gerekmektedir. Geralt bölgeye doluşan diğer ruhları ve tayfları savuştururken Henselt de Witcher’ın kendisine anlattıklarını yerine getirir. Sabrina’nın ruhu bölgeyi terk ederken Henselt’in üzerindeki lanet de Witcher’ın ön gördüğü gibi dağılır.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-13

Geralt, lanetin Henselt üzerindeki etkisini kırarken…

Geralt sözünü tutmuş ve laneti kaldırmıştır. Halinden memnun olan Henselt, söz verdiği üzere Witcher’ı ödüllendirmek ve “inancı” temsil eden madalyonu vermek için Geralt’ı çadırına çağırır. Çadırda yaptıkları konuşmada Temeria tahtındaki veraset sorunundan da bahseden Henselt, Temeria’nın tahta doğrudan bir varisi olmadığını söyler. Ancak tam da bu anda iki suikastçı, Kral Henselt’i öldürmek üzere saldırıda bulunur ve Geralt bir kez daha kralı savunmak için kılıcını çeker. Suikastçıları bilgi almak adına canlı ele geçirmeyi uman Geralt, Síle’nin de dövüşe karışmasıyla bu şansını yitirir. Suikastçılardan birisi ölürken diğeri yaralı bir şekilde kaçmayı başarır. Ancak Henselt, ihtiyaç duydukları bilgiyi gerekirse cesetlerden almaya kararlıdır. Síle’nin itirazlarına kulak asmadan Dethmold’a cesetten nekromansi kullanarak gerekli bilgiyi almasını emreder.

Hanmarvyn’in Mavi Rüyası adında bir iksir hazırlayan Dethmold, bu iksir sayesinde (ve Witcher’ın mutant genlerinin de yardımıyla) Geralt’ın ölü Kralkatili’nin yakın geçmişini tecrübe etmesini sağlar. Auckes adında Engerek Okulu’ndan bir Witcher olduğu ortaya çıkan suikastçının anıları, Letho’nun Síle de Tansarville ile birlikte çalıştığını ortaya çıkartır. Lakin başına gelecekleri anlayan Síle, Geralt iksir sayesinde girdiği transtan çıkamadan çoktan kayıplara karışmıştır. Auckes’in anılarından elde ettiği bilgilerle diğer suikastçı Serrit’in peşine düşen Geralt, kampın dışındaki koyaklardan ulaşılabilen gizlenmiş bir mağarada yaralı suikastçıyı bulur. Ölmek üzere olan Serrit, Geralt’a onu asla bırakmak istemediklerini ve eğer yeterince denerse hatırlayabileceğini söyledikten sonra son nefesini verir. Ve tüm bu bilgiler, Geralt’ın hafızasındaki kayıp kısımlardan birini tetikler: Cintra Barışı’nın ertesinde Vrihedd Tugayı’nın boğazları kesilerek bir uçurumdan aşağı atıldığını hatırlar. Ve daha da önemlisi, Vrihedd Tugayı’ndakilerin cesetleriyle karşılaştığında Yaban Avı’nın izini sürdüğünü… Bir yıl kadar süren bu takip sırasında Yaban Avı, yaşı küçük olan çocukları çeşitli kasabalardan kaçırıp durmaktadır; bunun tek istisnası da Yennefer’dir.

Geralt laneti kaldırmak için gereken tüm nesneleri toplamış olsa da ayinin başarıya ulaşması için gereken son bir adım daha vardır: Vandergrift’in ruhu çok güçlü bir savaş iblisi olan drauga dönüşmüştür ve Geralt’ın draugu ortadan kaldırması gerekmektedir; bu amaçla Witcher son kez lanetli sislerin arasına dalar. Ve adımını attığı gibi de savaş alanındaki bir ruh tarafından ele geçirilir. Aedirnli bir askerin gözünden üç yıl önceki savaşı yaşayan Geralt, askerin düşman sancaktarını öldürerek Kaedwen sancağını ele geçirme çabasını seyreder. Rakip ordunun komutanıyla konuşan ve savaş alanını bir meteor yağmuruyla kavuran büyücüye de tanıklık ettikten sonra Seltkirk’in ruhu tarafından ele geçirilir. Seltkirk’in kontrolde olduğu bedeni savaş alanında dövüşerek ilerleyen Geralt, en nihayetinde kendini Vandergrift’in dönüştüğü iblisin karşısında ve tekrar kontrolde bulur. Bu sefer kendi yetenekleri ve çabasıyla dövüşen Witcher, draugu yendikten sonra Henselt’in Sabrina Glevissig’i ölüme mahkum ettiği bir görüye şahitlik eder. Ve enteresan bir şekilde bu anı aynı zamanda kendi hafızasındaki bir boşluğu da tetikleyerek Angren ormanlarında bir slyzard’ın zehirli kuyruğu ucunda ölmekte olan Letho’yla ilk karşılaşmalarını hatırlatır. Bir mucize eseri Geralt’ın da yardımıyla hayatta kalmayı başaran Letho, karşılık olarak Yaban Avı’nın izini sürmede Beyaz Kurt’a yardım etmiştir.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-14

Beyaz Kurt, draugire dönüşen Vandergrift’in hayaletine karşı…

Bu görüden sonra kendine geldiğinde genelevde olduğunu ve başında Dandelion’ın dikildiğini fark eden Geralt, üç gündür baygın yattığını öğrenir. Lanet, Geralt’ın umduğu gibi Vandergrift’in draug formunu yendiğinde kalkmıştır. Ancak lanetin kalkmış olmasına rağmen Geralt’ın baygın olduğu üç gün içinde ortalık yine de karışmaya devam etmiştir: Henselt kendisi için düzenlenen komployu öğrenmiş, faillerini yakalamayı başaramadığı için suçu Dethmold’un üzerine yıkmıştır. Bunun üzerine kontrolünü kaybeden Dethmold, biraz olsun şüphelendiği herkesi yakalayıp sorgulamaya ve işkence etmeye başlamıştır. Bu sırada Roche, Kaedwen’in diplerine gizli bir görev için gidip geri gelmiştir. Tüm komploların üzerine Kaedwenli asiller ve subaylarla masaya oturmak zorunda kalan Henselt iyiden iyiye çileden çıkmıştır; zira Kaedwenliler Nilfgaardla kesinlikle herhangi bir antlaşma yapılmayacağına ve Pontar Vadisi ele geçirildiğinde kendilerine toprak verileceğine dair garanti istemektedirler. Talepleri reddettikten sonra üç gün boyunca müzakereler devam etmiş, en sonunda Henselt ordunun yarısının ağzına bir parmak bal çalarak en azından güçlerinin bir kısmını Vergen’e saldırmaya ikna etmiştir. Son olarak Dandelion, Uğuldayan Wendy’yi birileriyle konuşurken duymuş ve komplocuların liderinin nerede buluşma ayarladığını öğrenmiştir. Geralt, Henselt’in broşürü öğrenme riskine karşı Dandelion’a kaçmasını söyledikten sonra komplocuların liderini öğrenmek üzere buluşmanın yapılacağı yere gider.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)