WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUIKASTÇILARI [ROCHE’UN YOLU]

Buluşma yerine giden Geralt, gözden uzak ve derme çatma bir evden gelen konuşma seslerini duyar. Ancak içeri girdiğinde bulacağı manzaraya kesinlikle hazır değildir: Vernon Roche, üç Kaedwenli asille Henselt’in çöküşünü planlamaktadır! Roche ve asiller de en az Geralt kadar şaşkındır. Geralt’a bu komplonun yaklaşık üç yıldır, Foltest’in fikriyle yürürlülükte olduğunu ve Kaedwenlilerin aslında Henselt’ten ne kadar nefret ettiğini anlar. Kendi kimliğini ifşa edebilecek adamlarından birinin yakalandığını öğrendikten sonra da hızlıca Kaedwen Kampı’na dönmesi gerektiğini söyler ve Geralt’la birlikte kampa koşarlar.

Kampta daha birkaç saat önce müttefikleri olan Kaedwenli askerler, artık Roche ve Geralt’ın düşmanları olmuşlardır. Savaşarak kampta ilerlemeye çalışırlar ancak etraf nispeten sessiz ve boştur. Sonunda bir köşeye sinmiş olan Ves’i bulurlar ve Ves onlara Dethmold’un komplocuların hakkından gelmesini kutlamak için bir şölen düzenlediğini anlatır. Lakin bu söz konusu şölen aslında bir tuzaktır; Mavi Bereliler çadıra geldiklerinde Henselt’in adamları tarafından tek tek katledilirler. Ves bizzat Henselt’e durması ve merhamet göstermesi için yalvarır. Henselt Ves’e bir fahişe olduğunu ve ona ancak bu şekilde muamele göstereceğini söyler. Henselt’in yaptıklarını duyan Roche sinirden kudurur ama Ves bunun zaten Roche’un ihtiyatı elden bırakması için yapılmış bir tuzak daha olduğunu vurgular. Geralt’ın da tavsiyesiyle Henselt’e ordusuyla çevriliyken değil, Vergen’de yalnız ve savunmasızken saldırmayı kararlaştırırlar.

Bütün bunlar olurken Henselt’in ordusu Vergen’i çoktan kuşatmaya almıştır. Mahakam’ın kapılarına dayanmanın intihar olacağını bilen Geralt ve Roche, onun yerine Witcher’ın daha önceden Saskia’yla buluşurken kullandığı gizli tünel yoluyla Vergen’e girmeye karar verirler. Ancak çok geçmeden öğrendikleri üzere tünel o kadar da “gizli” değildir. Dethmold’un adamlarıyla karşı karşıya kalan ikili, nekrofagilerin de savaşa katılmasıyla çıkan karmaşayı kullanarak tünellerde ilerlerler. En sonunda Dethmold’a ulaşırlar ve büyücüyü kenara kıstırırlar. Ancak Dethmold önce bir bariyer, sonra da bir geçit büyüsü yaparak kaçmayı başarır.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-15

Vergen’in altındaki tüneli tutan Dethmold ve askerleri, Roche ve Geralt’la karşı karşıya gelir…

Tünelin çıkışında Roche ve Geralt’ı bir kez daha Zoltan karşılar. Geralt’ın tavsiyelerine rağmen şehirden kaçmayı reddettikten sonra Witcher’ı oldukça zor bir seçimle karşı karşıya bırakır: Ya Síle ve Philippa’nın peşinden gidecektir ya da cüce dostunun ricasını dinleyip savaş konseyi odasında sıkıştırılmış olan Iorveth’i kurtarmaya gidecektir; ikisine birden yetişmek için vakti yoktur.

Geralt Iorveth’i kurtarmayı seçerse, Roche ile yolda ayrılmak zorunda kalırlar; Witcher, savaş konseyi odasına kadar savaşarak girer ve elflere yardım ederek Iorveth’i kurtarmayı başarır. Ancak Saskia her hâlükârda kayıp olduğu için Iorveth’in bunu kutlayacak durumu yoktur. Bu sırada Síle ve Philippa da bütün önemli eşyalarını toplayıp çoktan şehirden kaçmışlardır.

Geralt doğrudan Philippa’nın evine gitmeyi seçerse, Roche ile yolda ayrılmak zorunda kalırlar ve Geralt Philippa’nın evine daldığında geçitten geçmekte olan büyücüleri ancak göz ucuyla görebilir. Ancak tam büyücüleri kaçırdığına yanamadan içeri başka biri girer: Henselt. Cadıların nereye gittiğini soran Henselt, Geralt’tan cevap alamaz ve yanındaki askerlere Witcher’ı öldürmelerini emreder. Witcher ise tabii ki askerlerin icabına hızlıca bakıp Henselt ile baş başa kalır; ta ki Vernon Roche içeri girene kadar… Roche kapıyı arkasından sürgüler ve Henselt’i öldürmek için ilerler. Ancak Witcher intikam ateşiyle yanıp tutuşan Mavi Bereli’yi durdurur. Bu sırada Henselt onlara kendisini öldürürlerse Kuzey’in tamamen düşeceğini ve bu yüzden onu öldürmeyi göze alamayacaklarını söyler. Zira Henselt’in aceleyle Pontar Vadisi’ni ele geçirmeye çalışmasının sebebi Loc Muinne’de gerçekleşecek bir oturumdur. Kaedwen Kralı’nın dediğine göre Cadılar Loncası, büyücüler konseyini diriltme niyetindedir ve Loc Muinne’deki oturumda da kuzeyin bütün önemli yöneticileri bulunarak sınırları yeniden şekillendirecek önemli bazı kararlar alacaklardır. Bu noktada Geralt’ı Kuzey’in kaderine etki edecek başka bir seçim beklemektedir: Henselt ölmeli mi yoksa yaşamalı mıdır? Eğer Roche’yi Henselt ile baş başa bırakırsa, Mavi Bereli hançerini Kaedwen Kralı’na saplayarak onu öldürür; buna rağmen Vergen, Kaedwen istilasının önünde düşer ve Kuzey Krallıkları sahipsiz kalır. Eğer Roche’yi engellerse, Vergen yine düşer ancak Kaedwen daha da güçlenir ve Nilfgaard’ın önünde bir engel olarak dikilmeye devam eder; lakin Roche intikamını alamamış olur.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-23

Henselt’in (ve Kuzey Krallıkları’nın) kaderi Geralt ve Roche’un ellerindedir…

Krallıkların kaderini etkileyecek bu seçimin ardından Síle ve Philippa’nın ardından Loc Muinne’deki oturuma yetişmek için yola çıkarlar…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)