WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUIKASTÇILARI [ROCHE’UN YOLU]

Üçüncü Bölüm – Loc Muinne Oturumu

Kuzey Krallıklarının kaderini belirleyecek oturumun yapılacağı kadim elf şehri Loc Muinne...

Kuzey Krallıklarının kaderini belirleyecek oturumun yapılacağı kadim elf şehri Loc Muinne…

Geralt artık bu macerasının da son dönemecine girerken Triss’i bulmaya ve Kralkatili’ni durdurmaya her zamankinden daha da yakındadır. Bir zamanlar elflere ait olan kadim Loc Muinne’e Síle’nin izini takip ederek gelmiştir ve aynı izin kendisini Triss Merigold’a da ulaştıracağını ummaktadır. Roche ise içten içe yanan intikam ateşiyle Dethmold’un peşinde ve Witcher’ın yanındadır. Loc Muinne’in kapılarının hemen dışında kamp kurmuş olan Yanan Gül Tarikatı’nın şövalyelerine rastlarlar. Roche şövalyeleri gördüğüne memnun olur, zira şövalyeler Redania Kralı Radovid’e eşlik etmektedir ve Roche de Radovid’i bir müttefik olarak görmektedir.

Peşinde Geralt’la birlikte Redania kampına gider; Geralt ise bu sırada Roche’u takip etmek ya da etrafı araştırmak konusunda serbesttir. Witcher da hazır olduğunda beraber Redania’nın genç kralının karşısına çıkarlar.

Radovid kuzeyde olup bitenler hakkında oldukça iyi bilgilendirilmiştir ve çoğu konuda hem Geralt’ı hem de Roche’u köşeye sıkıştırmaktan çekinmez. Bir süredir Temeria’dan uzak kalmış olan Roche’u ülkenin kralsız kalışıyla asiller arasında çıkan bir sivil savaşa sürüklendiği ve eyaletlere bölünerek dağılma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda bilgilendirir. Ancak bu konuda da bir planı vardır ve bu planın gerçekleşmesi için de Geralt ile Roche’un yardımına ihtiyaç duymaktadır. Foltest’in varisi Anaïs La Valette, Temeria Kralı’nın suikastinin ardından yakalanarak Nilfgaardlıların eline geçmiş ve İmparatorluk ile Kaedwen arasında bir pazarlık unsuru haline gelmiştir. Radovid’in istihbaratına göre de Anaïs tam da o sırada Loc Muinne’de, Dethmold’un elinde esir durumdadır. Ancak zaten zayıflamış olan kuzey krallıkları arasında bir savaş daha ilan ederek Nilfgaard’ı kışkırtmamak için herhangi bir hamlede bulunmaktan da çekiniyordur. Roche ve Geralt’ın kızı kurtarması durumundaysa Anaïs ile evlenerek Vizima’da isyan çıkartan asilleri dize getireceği ve Temeria’nın bütünlüğünü koruyacağı konusunda söz verir. Tüm bunlara ek olarak, Síle de Tansarville’i de işlediği suçlar sonucunda cezalandıracağını bildirir.

Radovid, Redania tarafından desteklenen bağımsız bir Temeria sözüyle Roche'un aklını çelmeye çalışır...

Radovid, Redania tarafından desteklenen bağımsız bir Temeria sözüyle Roche’un aklını çelmeye çalışır…

Geralt ve Roche, Radovid’in kendilerine vadettiklerini değerlendirirler. Witcher, Foltest’in çocuklarından Boussy’nin kaçırılma sırasında “kazayla” ölmesinden şüphelendiğini dile getirir. Tam da bu konudan bahsederlerken Roche’un Anaïs ve Boussy’yi korumakla görevlendirdiği Temerialı Brigida Papebrock’a rastlarlar. Brigida, şehirden çıkmasına yardım etmeleri karşılığında Foltest’in çocuklarının başına geleni anlatma sözü verir. Kadının anlattığına göre çocukları Loc Muinne’e getirmekle görevli olan karavanları yolda saldırıya uğramıştır. Bunu yapanın kim olabileceğine dair tahminler ve araştırmalar Temeria tahtında gözü olan soylu Baron Ravanen Kimbolt’a işaret etmektedir. Kimbolt, tahttaki iddiası daha kuvvetli olan Boussy’yi öldürtüp Anaïs’i de kaçırtıp onunla evlenerek tahtta hak sahibi olmanın peşindedir. Geralt bulduğu kanıtları Temeria’nın kral vekili olarak görev yapmakta olan John Natalis’e sunar ve Baron Kimbolt’u tutuklattırır.

Bütün bu gelişmeler Geralt ve Roche’un vaktini büyük ölçüde tüketmiştir ve iki silah arkadaşı böylece bir yol ayrımına gelir: Triss, Nilfgaard’ın elindedir ve Nilfgaardlılar öğrenebildiklerini öğrendikten sonra çok yüksek ihtimalle Triss’ten kurtulmak isteyeceklerdir. Roche ise her şeyden çok sevdiği ülkesinin bütünlüğünü korumak için ne pahasına olursa olsun Anaïs’i kurtarmaya gitmenin peşindedir. Geralt ya Triss’i kurtarmaya gitmeli ya da Kaedwen kampına, Anaïs’i kurtarmaya giden Roche’a eşlik etmelidir.

Triss'i Kurtar
Geralt Triss’i kurtarmayı seçerse doğrudan Nilfgaard kampına gider. Ancak kampın girişinde elçi Shilard Fitz-Oesterlen ile karşılaşır. Kampa en rahat giriş yolunun Shilard’ı esir alarak girmek olduğuna karar verir ve elçiyi kılıç zoruyla peşinden sürükler. Ancak İmparator’un sağ kollarından Renuald aep Matsen, adamlarına hem Shilard’ı hem de Witcher’ı öldürmelerini emreder; askerler emri uygulamakta tereddüt edince de eline geçirdiği bir kurmalı yayla Shilard’ı vurarak Geralt’ın avantajını ortadan kaldırır. Geralt, kamptaki Nilfgaard askerleriyle dövüşür ve Renuald’ı sonunda köşeye sıkıştırır. Renuald, Triss’in de Cadılar Loncası’nın kuzey krallarına karşı kurduğu komplonun bir parçası olduğunu söyler fakat Geralt ona inanmaz. Renuald’ı öldüren Geralt, Nilfgaardlı askerin cesedinden Triss’i özgürlüğe kavuşturacak anahtarı alır.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-25

Geralt, Nilfgaard kampına sızabilmek için Shilard’ı rehin alır.

Daha fazla vakit kaybetmeden işkence görmüş ve yaralı büyücüyü kurtaran Geralt, Triss’e Lonca’yla olan bağlantısını bildiğini ve Lonca’nın kralları suikast ettirdiğinin farkında olduğunu itiraf eder. Triss de Lonca’nın kendisi dışında sekiz üyesi olduğunu ancak suikastler konusunda Lonca’yla herhangi bir bağlantısı olmadığını, bu konuda asıl sahneyi paylaşanların Síle ve Philippa olduğunu söyler. Ancak Triss çok geç olana kadar Lonca’nın planlarından haberdar olamamıştır; zira özellikle de Síle’nın en büyük korkularından birisi Rivialı Geralt’ın ta kendisidir ve Triss de Witcher’a duygusal anlamda yakın olduğu için Lonca toplantılarından ve kuzeyi ele geçirme planından dışlanmıştır. Büyücüler ve onların planlarını daha iyi anlayabilmek için bütün detayları öğrenmesi gerektiğini söyleyen Geralt, böylece en başından beri Cadılar Loncası’nın işlediği yap-bozun tamamına hakim olur: Her şey Thanedd katliamının ardından bütün büyücü konseyleri ortadan kalkması ve kendi başlarına hareket etmesiyle başlamıştır. Derken Philippa Eilhart, yeni ve gizli bir organizasyon yaratmaya karar verir… Bu yeni organizasyonun amacıysa tamamen büyücüler tarafından yönetilen ve krallara ihtiyaç duyulmayan bir krallıktır. Bu amaçla da kendilerine güçlü bir ülke ya da politik bağlantılar kurmaları gerekmektedir; Síle de bu yüzden Pontar Vadisi’ni seçmiştir. Demavend’in en kuzey hükümdarları arasındaki en zayıf halka olmasından yararlanarak engelleri bir bir aradan çıkartan büyücüler, Aedirn arasında gizli gizli bu yeni büyücü devletinin de temellerini atmaya başlarlar. Demavend’in ölümünün ardından şüphelenmeye başlayan Triss, Síle ve Geralt Floatsam’da Kayran avındayken Síle’nin megaskopunu inceleyerek Letho ile olan bağlantılarını öğrenir ancak öğrendiklerini Geralt’a anlatamadan Letho tarafından Vergen’e teleport olmaya zorlanır. Vergen’e vardığında sarsılmış ama kendinde olan Triss, Philippa’yla yüzleşmeye gider fakat Philippa’nın evinde bulunan Cynthia’nın büyüleri zaten sarsılmış durumda olan Triss’e üstün gelir. Cynthia tarafından büyüyle bir figür formuna kıstırılan Triss, Nilfgaard ajanı olarak çalışan Cynthia tarafından Nilfgaard’a teslim edilir. Nilfgaardlı büyücü Assire var Anahid, Triss’i asıl formuna geri çevirdikten sonra Renuald tarafından öldürülür ve Shilard da Triss’i sorgulamaya başlar. Neyse ki sorgulayanlar Triss’in iradesini kıramadan Geralt yetişip Triss’i kurtarır.

Ancak Geralt’ın Roche’u yalnız başına bırakmış olması, Mavi Bereli’nin John Natalis tarafından kanun kaçağı ilan edilmesine ve Anaïs’i de yanına alarak kaçmasına sebep olur; bu yüzden de Dethmold’u öldürüp intikamını alamaz. Temeria ise Radovid ve (eğer hâlâ hayattaysa) Henselt arasında bölünür… Tam bu sırada Geralt ve Triss, oturumun gerçekleştiği amfi-tiyatroya girerler. Triss, Síle’nin antlaşmaya imza atamayacağını çünkü Demavend ve Foltest’in ölümlerinin ardındaki ismin Síle’nin ta kendisi olduğunu açıklar. Bu açıklamanın üzerine Yanan Gül Tarikatı şövalyeleri amfi-tiyatroya girerek Síle’yi tutuklamak üzere ilerlerler. Síle’nin ise savaşmadan teslim olmaya niyeti yoktur. Normalde amfi-tiyatro büyücülerin büyü kullanamasını engellemektedir; lakin La Valette kalesine de saldırmış olan ejderha alana inip önündeki herkesi yakarak Síle’yi kurtarır.

Anaïs'i kurtar
Geralt Roche’a yardım etmeyi seçerse, beraberce yer altındaki tünelleri kullanarak Kaedwen kampına sızmaya çalışırlar; ancak kamp fazlasıyla iyi korunmaktadır. Koca bir garnizonla savaşan Witcher ve Temerialı ajanın şansına, Dethmold oturum için hazırlanmak adına kendini ses geçirmez bir bariyerin arkasına kapatmıştır ve ikilinin onun için geldiğinin farkına varmaz. Dethmold’un çırağı olan büyücü, bariyerler ve alev toplarıyla Geralt ve Roche’u durdurmaya çalışsa da en nihayetinde Witcher’ın kılıcı önünde düşer; yarattığı bariyer de böylece ortadan kalkar. Kütüphanenin derinliklerinde, sessizlik büyüsünün ardında erkek metresiyle birlikte basılan Dethmold, Roche’a merhamet göstermesi için yalvarır ve ne isterse yapacağını söyler. Roche ise amansız bir şekilde ondan aldığı şeyleri geri veremeyeceğini söyler ve Dethmold’un hayalarını kesip boğazını yararak öldürür. Dethmold’un ölümüyle birlikte Anaïs’i tutsak tutan bariyer de yok olur.

Roche nihayet yaptıklarını Dethmold'a ödetir...

Roche nihayet yaptıklarını Dethmold’a ödetir…

Anaïs’in kurtulmasıyla birlikte başka bir problem kendini gösterir: Roche, Radovid’e verdiği sözü tutarak çocuğu Redania Kralı’na vermeli midir? Yoksa yeni bir düşman kazanma riskine rağmen Anaïs’i de alıp Temerialılara mı teslim etmelidir? Rivialı Geralt’ın etkisi Roche’un kararında büyük rol oynar. Eğer Geralt Roche’u sözünü tutması konusunda ikna ederse kütüphaneden çıktıklarında Anaïs’i almaya gelen Yanan Gül Tarikatı şövalyelerine kızı teslim ederler ve Foltest’in varisi böylece Redania’ya geçmiş olur. Radovid de söz vermiş olduğu gibi Temeria’yı kendi koruması altına alır. Fakat eğer Anaïs’i teslim etmekten vazgeçerlerse, bu sefer Yanan Gül Tarikatı’yla aralarında kanlı ve vahşi bir dövüş patlak verir. Roche, Anaïs’i amfi-tiyatroda Kuzey’in yöneticilerinin toplandığı oturuma getirerek herkesin gözü önünde John Natalis’e teslim eder ve Temeria bağımsız ve bütün halde kalır.

Fakat Geralt Triss’i kurtarmaya gitmediği için bu sefer de kızıl büyücüyü kurtarmaya Letho gider ve bu sırada Shilard tarafından yakalanarak oturumda yargılanır. Suikastleri Cadılar Loncası’nın işbirliğiyle yaptığını açıklayan Letho, Shilard’a aradığı fırsatı vermiş olur. Shilard, Lonca’ya üye olan büyücülerin isimlerini oturumda tek tek açıklar: Philippa Eilhart, Margarita Laux-Antille, Triss Merigold, Keira Metz, Francesca Findabair, Ida Emean, Assire var Anahid, Fringilla Vigo ve son olarak da o an hâlihazırda oturumda bulunan Síle de Tansarville… Bu bildirinin üzerine Yanan Gül Tarikatı şövalyeleri amfi-tiyatroya girerek bütün büyücüleri tutuklarlar. Síle’nin ise savaşmadan teslim olmaya niyeti yoktur. Normalde amfi-tiyatro büyücülerin büyü kullanamasını engellemektedir; lakin La Valette kalesine de saldırmış olan ejderha alana inip önündeki herkesi yakarak Síle’yi kurtarır.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-27

Planları ortaya çıkan Síle’yi Yanan Gül Şövalyelerinden bir ejderha kurtarır!

Síle ejderhanın yardımıyla amfi-tiyatrodan kaçmayı başarmış olsa da çok da uzağa kaçamamıştır. Yakınlardaki bir kuleye inmek zorunda kalan büyücünün peşinde ise tabii ki Geralt vardır. Bir yandan ejderhanın saldırılarını savuştururken bir yandan da kuleye tırmanarak Síle’ye ulaşmaya çalışan Geralt, en nihayetinde amacına ulaşır. Megaskoplarını ayarlayarak bir geçit yaratmaya çalışan Síle ise Geralt’ın aklını karıştırmak için son bir çabada bulunur. Síle’nin dediğine göre Cadılar Loncası gerçekten de Demavend’in ölümünü organize etmiştir; ancak Foltest ve sonrasındaki ölümler tamamen Letho’nun kendi başına hareket etmesinin ürünüdür. Cadılardan aldığı para ve kaynakları Scoia’tael’i ayartmakta kullanarak Nilfgaard’ın işine gelecek şekilde kuzeyi zayıflatmıştır. Kendi güvenliğini Geralt’ın ona inanıp inanmamasına bırakmaya niyetli olmayan Síle, bunları anlattıktan hemen sonra teleport olmaya çalışır. Lakin megaskopundaki elmaslardan biri kusurlu bir tanesiyle değiştirilmiştir ve bu yüzden de büyü Síle’yi ortadan ikiye parçalamaya başlar. Síle yardım etmesi için Geralt’a yalvarır. Geralt elması çıkartmazsa Síle, ters tepen büyünün etkisiyle büyük acı içerisinde parçalanarak ölür. Eğer çıkartırsa Síle, Witcher’ın bu iyiliğinin karşılığını Yennefer’in yerini söyleyerek öder: Nilfgaard. Geralt’ın seçimi ne olursa olsun, ejderha saldırılarına hâlâ devam etmektedir ve Geralt’ın bu problemi bir an önce çözmesi gerekmektedir.

Kulenin bir kısmını parçalayan ejderhayı kulenin tepesine doğru çeken Witcher, en tepede ejderhayla uzun bir dövüşe tutuşur. Fırsatını yakaladığında kendini ejderhanın sırtına atmayı başaran Witcher, avladığı yaratıkların uzuvlarını astığı kancayı ejderhanın gözüne sokarak dengesini kaybetmesini sağlar. Ejderhayla birlikte şehrin yakınlarındaki bir ormana sert bir iniş yaparlar ve kalın bir ağaç kütüğü ejderhanın göğsüne saplanır. Geralt acı çeken yaratığı öldürmek ya da bağışlamak arasında bir karar vermek zorundadır.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-28

Belki de geriye kalan son ejderha olan Saesenthessis’in kaderi Geralt’ın ellerinde…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)