WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUIKASTÇILARI [ROCHE’UN YOLU]

Üçüncü Bölüm – Loc Muinne Oturumu

Kuzey Krallıklarının kaderini belirleyecek oturumun yapılacağı kadim elf şehri Loc Muinne...

Kuzey Krallıklarının kaderini belirleyecek oturumun yapılacağı kadim elf şehri Loc Muinne…

Geralt artık bu macerasının da son dönemecine girerken Triss’i bulmaya ve Kralkatili’ni durdurmaya her zamankinden daha da yakındadır. Bir zamanlar elflere ait olan kadim Loc Muinne’e Síle’nin izini takip ederek gelmiştir ve aynı izin kendisini Triss Merigold’a da ulaştıracağını ummaktadır. Roche ise içten içe yanan intikam ateşiyle Dethmold’un peşinde ve Witcher’ın yanındadır. Loc Muinne’in kapılarının hemen dışında kamp kurmuş olan Yanan Gül Tarikatı’nın şövalyelerine rastlarlar. Roche şövalyeleri gördüğüne memnun olur, zira şövalyeler Redania Kralı Radovid’e eşlik etmektedir ve Roche de Radovid’i bir müttefik olarak görmektedir.

Peşinde Geralt’la birlikte Redania kampına gider; Geralt ise bu sırada Roche’u takip etmek ya da etrafı araştırmak konusunda serbesttir. Witcher da hazır olduğunda beraber Redania’nın genç kralının karşısına çıkarlar.

Radovid kuzeyde olup bitenler hakkında oldukça iyi bilgilendirilmiştir ve çoğu konuda hem Geralt’ı hem de Roche’u köşeye sıkıştırmaktan çekinmez. Bir süredir Temeria’dan uzak kalmış olan Roche’u ülkenin kralsız kalışıyla asiller arasında çıkan bir sivil savaşa sürüklendiği ve eyaletlere bölünerek dağılma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda bilgilendirir. Ancak bu konuda da bir planı vardır ve bu planın gerçekleşmesi için de Geralt ile Roche’un yardımına ihtiyaç duymaktadır. Foltest’in varisi Anaïs La Valette, Temeria Kralı’nın suikastinin ardından yakalanarak Nilfgaardlıların eline geçmiş ve İmparatorluk ile Kaedwen arasında bir pazarlık unsuru haline gelmiştir. Radovid’in istihbaratına göre de Anaïs tam da o sırada Loc Muinne’de, Dethmold’un elinde esir durumdadır. Ancak zaten zayıflamış olan kuzey krallıkları arasında bir savaş daha ilan ederek Nilfgaard’ı kışkırtmamak için herhangi bir hamlede bulunmaktan da çekiniyordur. Roche ve Geralt’ın kızı kurtarması durumundaysa Anaïs ile evlenerek Vizima’da isyan çıkartan asilleri dize getireceği ve Temeria’nın bütünlüğünü koruyacağı konusunda söz verir. Tüm bunlara ek olarak, Síle de Tansarville’i de işlediği suçlar sonucunda cezalandıracağını bildirir.

Radovid, Redania tarafından desteklenen bağımsız bir Temeria sözüyle Roche'un aklını çelmeye çalışır...

Radovid, Redania tarafından desteklenen bağımsız bir Temeria sözüyle Roche’un aklını çelmeye çalışır…

Geralt ve Roche, Radovid’in kendilerine vadettiklerini değerlendirirler. Witcher, Foltest’in çocuklarından Boussy’nin kaçırılma sırasında “kazayla” ölmesinden şüphelendiğini dile getirir. Tam da bu konudan bahsederlerken Roche’un Anaïs ve Boussy’yi korumakla görevlendirdiği Temerialı Brigida Papebrock’a rastlarlar. Brigida, şehirden çıkmasına yardım etmeleri karşılığında Foltest’in çocuklarının başına geleni anlatma sözü verir. Kadının anlattığına göre çocukları Loc Muinne’e getirmekle görevli olan karavanları yolda saldırıya uğramıştır. Bunu yapanın kim olabileceğine dair tahminler ve araştırmalar Temeria tahtında gözü olan soylu Baron Ravanen Kimbolt’a işaret etmektedir. Kimbolt, tahttaki iddiası daha kuvvetli olan Boussy’yi öldürtüp Anaïs’i de kaçırtıp onunla evlenerek tahtta hak sahibi olmanın peşindedir. Geralt bulduğu kanıtları Temeria’nın kral vekili olarak görev yapmakta olan John Natalis’e sunar ve Baron Kimbolt’u tutuklattırır.

Bütün bu gelişmeler Geralt ve Roche’un vaktini büyük ölçüde tüketmiştir ve iki silah arkadaşı böylece bir yol ayrımına gelir: Triss, Nilfgaard’ın elindedir ve Nilfgaardlılar öğrenebildiklerini öğrendikten sonra çok yüksek ihtimalle Triss’ten kurtulmak isteyeceklerdir. Roche ise her şeyden çok sevdiği ülkesinin bütünlüğünü korumak için ne pahasına olursa olsun Anaïs’i kurtarmaya gitmenin peşindedir. Geralt ya Triss’i kurtarmaya gitmeli ya da Kaedwen kampına, Anaïs’i kurtarmaya giden Roche’a eşlik etmelidir.

Triss'i Kurtar
Anaïs'i kurtar
lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-27

Planları ortaya çıkan Síle’yi Yanan Gül Şövalyelerinden bir ejderha kurtarır!

Síle ejderhanın yardımıyla amfi-tiyatrodan kaçmayı başarmış olsa da çok da uzağa kaçamamıştır. Yakınlardaki bir kuleye inmek zorunda kalan büyücünün peşinde ise tabii ki Geralt vardır. Bir yandan ejderhanın saldırılarını savuştururken bir yandan da kuleye tırmanarak Síle’ye ulaşmaya çalışan Geralt, en nihayetinde amacına ulaşır. Megaskoplarını ayarlayarak bir geçit yaratmaya çalışan Síle ise Geralt’ın aklını karıştırmak için son bir çabada bulunur. Síle’nin dediğine göre Cadılar Loncası gerçekten de Demavend’in ölümünü organize etmiştir; ancak Foltest ve sonrasındaki ölümler tamamen Letho’nun kendi başına hareket etmesinin ürünüdür. Cadılardan aldığı para ve kaynakları Scoia’tael’i ayartmakta kullanarak Nilfgaard’ın işine gelecek şekilde kuzeyi zayıflatmıştır. Kendi güvenliğini Geralt’ın ona inanıp inanmamasına bırakmaya niyetli olmayan Síle, bunları anlattıktan hemen sonra teleport olmaya çalışır. Lakin megaskopundaki elmaslardan biri kusurlu bir tanesiyle değiştirilmiştir ve bu yüzden de büyü Síle’yi ortadan ikiye parçalamaya başlar. Síle yardım etmesi için Geralt’a yalvarır. Geralt elması çıkartmazsa Síle, ters tepen büyünün etkisiyle büyük acı içerisinde parçalanarak ölür. Eğer çıkartırsa Síle, Witcher’ın bu iyiliğinin karşılığını Yennefer’in yerini söyleyerek öder: Nilfgaard. Geralt’ın seçimi ne olursa olsun, ejderha saldırılarına hâlâ devam etmektedir ve Geralt’ın bu problemi bir an önce çözmesi gerekmektedir.

Kulenin bir kısmını parçalayan ejderhayı kulenin tepesine doğru çeken Witcher, en tepede ejderhayla uzun bir dövüşe tutuşur. Fırsatını yakaladığında kendini ejderhanın sırtına atmayı başaran Witcher, avladığı yaratıkların uzuvlarını astığı kancayı ejderhanın gözüne sokarak dengesini kaybetmesini sağlar. Ejderhayla birlikte şehrin yakınlarındaki bir ormana sert bir iniş yaparlar ve kalın bir ağaç kütüğü ejderhanın göğsüne saplanır. Geralt acı çeken yaratığı öldürmek ya da bağışlamak arasında bir karar vermek zorundadır.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-28

Belki de geriye kalan son ejderha olan Saesenthessis’in kaderi Geralt’ın ellerinde…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)