WARCRAFT TARİHÇELERİ – BÖLÜM 9: KADİMLER SAVAŞI VE AZEROTH’UN BÖLÜNÜŞÜ

Savaş alanında bulunan Broxigar, Azeroth’un ve geleceğin kurtulabilmesi için müttefiklerinin zamana ihtiyacı olduğunu fark etti ve olağanüstü bir harekette bulundu. Ejderhanın sırtından Ebediyet Pınarı’na atlayan ork, gölün içerisinde yaratılan geçitten geçerek Yakan Lejyon’un diyarına ulaştı. İblislerin geçide ulaşmasını istemeyen Broxigar, o kadar fazla sayıda düşmanı alt etti ki bir süre sonra üzerinde durabileceği bir ceset dağı oluşmuştu. Daha fazla sayıda iblisin karşısına çıkması için kışkırtıcı şekilde meydan okuyan ork, Sargeras tarafından bizzat öldürülse de ölümünden önce hayal bile edilemeyecek bir şeyi başararak Cenarius’un Baltası ile Karanlık Titan’ı bacağından yaraladı ve Azeroth tarihinde hiçbir canlının ulaşamayacağı bir şana kavuştu.

Sayısız iblisi öldüren Broxigar'ı durdurmaya bizzat gelen Sargeras

Sayısız iblisi öldüren Broxigar’ı durdurmaya bizzat gelen Sargeras

Malfurion, Ejderha Ruhu’nun barındırığı gücün üzerinde yoğunlaşarak bunu Ebediyet Pınarı’ndaki geçidin tamamlanması için derin trans halinde olan son birkaç asil doğana yönlendirdi ve ritüellerini bozdu. Geçidin kapanmaya başladığını fark eden Sargeras, beklenmedik bir hareketle Azeroth’a girmeye çalıştıysa da Krasus ve müttefikleri, tüm güçlerini Titan’ın yarası üzerinde yoğunlaştırarak kısa bir süreliğine de olsa dikkatini dağıttılar. Ancak bu süre Malfurion için yeterliydi. Kalimdor üzerindeki tüm doğanın enerjisini Pınar’a yönelten druid, gölün dengesini daha da bozarak bir fırtına oluşmasına ve suların akıl almaz bir güçle çalkalanmasına sebep oldu. Kapana kısılan ve gerçek anlamda geçidi aşamayan Sargeras ile beraber Yakan Lejyon iblisleri de gölün içerisine doğru çekilmeye başladılar.

Elflerin mistik gölü, Azshara’yı, takipçilerini, sarayını ve Zin-Ashari’yi yutacak şekilde kendi içine doğru çökerken Malfurion, Tyrande ve savaştaki birçok büyük isim bir şekilde bu kaostan kurtulacak, Pandaria kıtası bu felaketten etkilenmemiş bir biçimde çoktan okyanusun sakinliklerine açılmış olacak, Krasus ve Rhonin de kendi zamanlarına geri döneceklerdi. Ebediyet Pınarı’nın bulunduğu nokta Girdap adı verilen ve okyanusun ortasında bulunan yıkıcı bir kaosa dönüşürken artık İblis Ruhu olarak anılmaya başlanan diskine sahip olmayan Neltharion, gezegendeki tüm yaşamı yok etmeye ant içti. Ebediyet Pınarı’nın yok olmasıyla derin yaralar almış olan Kalimdor topraklarında birçok volkan yaratan ve artık Ölümkanadı ismiyle anılan siyah ejderha, parçalanmış kıtanın büyük bir bölümünün okyanusun dibine çökmesine sebep oldu.

Büyük Bölünme sonrası Azeroth coğrafyası

Büyük Bölünme sonrası Azeroth coğrafyası

Böylece Kadimler Savaşı, çok değerli hayatlar kaybedilmesinin ardından Kalimdor’un birçok farklı kıta ve adaya ayrılmasına sebep olan Büyük Bölünme ile son buldu. Azeroth üzerinde yaşayan sayısız ırkı ise bitmek bilmeyen felaketlerle dolu bir gelecek bekliyordu…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)