KİMDİR, NEDİR: VOL’JIN

Daha sonra kan elflerinin lideri Lor’themar Theron’un desteğini garantileyen Vol’jin, Durotar topraklarına geri döndü ve Garrosh’a karşı açık bir isyan başlattı. Chen Stormstout, diğer Güruh liderleri ve kahramanlarının da katılımıyla önce Kuzey Çoraklıkları‘nda Kor’kron askerlerinin erzak ve techizatını çalarak başlayan hareket, tauren lideri Baine’in “Güruh dışından yardım istemeleri gerektiği”ne dair nasihatte bulunmasıyla hâlihazırda Garrosh’a karşı yeterince bilenmiş olan İttifak’ın gücünü de arkasına almış oldu. Orgrimmar Kuşatması olarak tarihe geçen olayda Güruh ve İttifak liderleri ile kahramanları, Garrosh’u alt ederek egemenliğine son verdiler.

Garrosh, Taran Zhu tarafından yargılanmak üzere Pandarya’ya götürülürken Vol’jin, Thrall’a Güruh’un gerçek Savaşşefi’ne ihtiyacı olduğunu söyledi. Thrall ise yaşanan tüm bu karmaşanın içinde Güruh’un onurunu koruyanın Vol’jin’in ta kendisi olduğunu ve liderlik ederse onu takip edeceğini söyleyip önünde eğildi. Vol’jin bu göreve layık olmadığını düşünüp tereddüt etse de diğer Güruh liderleri de kendisini destekleyince yeni Savaşşefi oldu ve Güruh ile İttifak arasında ateşkes ilan edildi.

Savaşşefi Vol'jin

Savaşşefi Vol’jin

Vol’jin Savaşşefi olduktan sonra Garrosh’un en büyük destekçilerinden olan Zaela’nın kellesine ödül koydu; ancak Zaela’yı yakalamak üzere gönderilen grup başarısız oldu. Ardından Vol’jin, diğer liderlerle birlikte Kun-Lai topraklarında Garrosh’un mahkemesinin yapılacağı Ak Kaplan Tapınağı‘na davet edildi. Garrosh’u savunmak için bir aday gerekiyordu. Unutulmuşlar ırkının lideri Sylvanas bu görevi kendisi için istese de Vol’jin onun daha çok bir suçlayıcı olacağını söyleyerek savunma görevini Baine Bloodhoof‘a önerdi. Baine, isteyerek olmasa da babasının ölümüne giden yolu açan orku savunma görevini kabul etti. İttifak tarafı ise suçlayıcı olarak İttifak’ın ve insanların kralı Varian Wrynn’i önerdi ancak Vol’jin kararı veto etti; böylece gece elflerinin lideri Tyrande Whisperwind seçilmiş oldu. Mahkeme esnasında Vol’jin, trollerin ve kendisinin Garrosh’un hüküm döneminde yaşadıklarını anlattı. Ancak mahkemenin hüküm verme vakti geldiğinde Garrosh, bronz ejderha Kairozdormu ve siyah ejderha Wrathion ile alternatif bir zaman dilimindeki Draenor’a kaçtı. Bunun üzerine trol Savaşşefi, Garrosh’u bulmaya yardım edeceğine dair Thrall’a yemin etti.

Garrosh’un geçmişe olan müdahalesiyle kurulan Demir Güruh, savaş lordu Zaela ile birlikte Kara Geçit‘ten gelerek Azeroth’a saldırıya geçti. Artık Orgrimmar’daki Grommash Kalesi‘nde yaşayan Vol’jin, Güruh kahramanlarını savaşa gönderdi. Zaela öldürüldü ve Güruh ile İttifak kahramanları Kara Geçit ile alternatif geçmişin Draenor’una gittiler. Garrosh, Thrall tarafından öldürülür ve savaş Draenor’da ilerlerken Vol’jin, Güruh güçlerinin kumandanını Draenor’daki orduların generali ilan etti. Yakan Lejyon’un en büyük hizmetkârlarından biri olan fel büyü ustası Gul’dan Demir Güruh’u ele geçirdiğinde Vol’jin Draenor’a geldi ve kelle avcılarını yardıma gönderdi.

Gul’dan’ın başa geçmesiyle Draenor’u istilaya başlayan Yakan Lejyon başarılı olamadı. Ancak Gul’dan, Archimonde tarafından Azeroth’a gönderildi ve gelmiş geçmiş en büyük Lejyon istilasını başlattı. Parçalanmış Sahil‘de Lejyon’a karşı verilen savaşta ölümcül bir yara alan Vol’jin, Sylvanas’tan Güruh’un o gün ölmesine izin vermemesini istedi. Sylvanas, ruhani val’kyr hizmetkârlarını çağırarak Güruh güçlerini geri çekti. Orgrimmar’a döndüklerinde Vol’jin son nefesini vermeden önce loaların kendisine bir isim fısıldadığını söyledi ve Sylvanas’ı yeni Savaşşefi ilan etti. Dostu Tyrathan Kort’un da güvenli bir mesafeden katıldığı cenazede Vol’jin’in bedeni yakıldı.

Vol'jin'in cenazesi

Vol’jin’in cenazesi

Böylece Vol’jin’in mistik maceralarla dolu hayatı son bulmuş oldu. Artık söylenecek tek şey kalmıştı: Yeni Savaşşefi Sylvanas’ın da Güruh ordularına sorduğu gibi içimizden kimler onun intikâmını almamıza yardım edecekti?

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)