KİMDİR, NEDİR: VOL’JIN

Admiral Daelin Proudmoore önderliğindeki insanlar, trollere karşı bir saldırıya hazırlanmaktalardı. Yarı-ork yarı-ogre Rexxar, gölge avcısı Rokhan ve pandaren Chen Stormstout, Savaşşefi Thrall’ın talimatıyla Vol’jin’i uyarıp trollerin adalardan ayrılarak ana kıtaya gelmelerine yardım etmek için yola çıktılar. Vol’jin ile buluştuklarında insanlar trol köylerine saldırmaya başlamışlardı bile. Birlikte insan işgalini durdurmayı başardılar ve Karamızrak kabilesi Yankı Adaları’na geri döndü. Ancak bu kalıcı bir dönüş değildi. Vol’jin’in eski dostu Zalazane, karanlık voodoo güçleriyle çıldırmış ve kabile üyelerini kendi kölesi hâline getirmeye başlamıştı. Bunun üzerine Vol’jin, kabilesini Durotar’ın sahilinde kurdukları Sen’jin köyüne taşıdı. Kendisiyse Orgrimmar’da Thrall’in yanında kalarak Savaşşefi’ne danışmanlık yaptı, Azeroth’taki trol tehditlerine karşı Orda’nın maceracılarını bilgilendirdi ve Undercity savaşında görev aldı.

Zalazane

Zalazane

Bu arada Orda’nın maceracıları Zalazane’i öldürmek üzere Yankı Adaları’na gönderilmiş ve Zalazane’i kafasını keserek öldürdüklerini zannetmişlerdi. Oysa ki bu voodoo büyüsünün yanılsamasından başka bir şey değildi ve Zalazane hâlâ hayattaydı; ta ki Vol’jin Yankı Adaları’nı ele geçirmek için yeni bir planla gelene dek. Karamızrak kabilesini ve Orda’nın kahramanlarını toplayıp adalara bir saldırı başlatan Vol’jin, druid Zen’tabra gibi trollerin de yardımıyla ilerleme sağladı. Müttefiki olan trol cadı hekimi Hez’tok’un yönlendirmesiyle kendisini Bwonsamdi‘ye de kanıtlayan Vol’jin, böylece loanın da Zalazane’e karşı yapılan savaşa katılmasını sağladı. Kendisine yapılan saldırıya dayanamayan Zalazane kaçtı ve kara büyüsüne başvurdu. Vol’jin’in kendisine teslim olması için tanıdığı şansı onu bir tuzağa sürüklemek için kullanarak Karamızrak savaşçılarını kontrol edip Vol’jin ile Orda’nın güçlerine saldırmalarına sebep oldu; ancak Zalazane’in bu planı da işe yaramadı. Kaybetmesinin bir anlam ifade etmediğini ve kara büyüyle yarattığı bariyerden hiçbir yaşayan varlığın geçemeyeceğini iddia eden Zalazane’in sonu ise beklenmediği bir şekilde gerçekleşti. Loa Bwonsamdi tekrar ortaya çıkarak ölü Karamızrak trolleri üzerindeki hakimiyetini kullandı ve onları dirilterek Zalazane’in yaşamına son verdi. Böylece Karamızrak trolleri, Yankı Adaları’nı geri aldılar.

Savaşşefi Thrall, Azeroth’un oldukça dengesiz hâle gelen elementlerine müdahale etmek için görevini Garrosh Hellscream’e bıraktı. Garrosh’un savaş tutkusu ve Orda’ya zarar verici hareketleri Vol’jin’i rahatsız ediyordu. Garrosh ile tartışmalarından sonra Orgrimmar’dan kovulan Vol’jin, kabilesiyle birlikte kadim yuvalarına benzer isme sahip olan Yankı Adaları’ndaki Karamızrak Adası’na yerleşti. Burada eski düşmanları naga Deniz Cadısı Zar’jira’nın saldırısına uğrayan troller, bu kez ondan kaçmadı ve Vol’jin, Zar’jira’yı öldürerek babasının intikamını aldı. Deniz Cadısı öldükten sonra Thrall ile iletişime geçip Garrosh’un hareketleri hakkında onu uyaran Vol’jin, Thrall’ın nasihatleriyle Orda’ya olan bağlılığını devam ettirmeye karar verdi. Siyah ejderha Ölüm Kanadı geri gelmişti ve Thrall Azeroth’u kurtarmaya çalışırken Vol’jin’in onu desteklemesi gerekiyordu. Vol’jin’in Orda’ya olan bağlılığı o kadar güçlüydü ki Kara Kâhin Zul ortaya çıkıp tüm trol kabilelerini birleştirerek yeni bir trol imparatorluğu kurmak istediğinde onlara katılmayı reddetti. Vol’jin, Orgrimmar’a ve insanların başkenti Stormwind’e elçiler göndererek onları Zandalari trollerine karşı uyardı. Yeni kurulan trol birlikteliğiyle Zul’Gurub ve Zul’Aman’da yeniden yükselen Gurubashi ve Amani trollerine karşı savaşan Orda ve İttifak güçlerine yardım etti. Böylece trol tehdidin bastırılmasına da öncülük etmiş oldu.

Zul ve diğer trol liderleriyle görüşen Vol'jin

Zul ve diğer trol liderleriyle görüşen Vol’jin

Garrosh, Ölüm Kanadı’nın düşüşünden sonra Orda liderlerini huzuruna çağırdı. Savaşşefi, Theramore’dan başlayarak Kalimdor’u ele geçirmeyi planlıyordu. Diğer Orda liderlerleriyle birlikte Garrosh’a çeşitli uyarılarda bulunmaya çalışsa da savaşın artık kaçınılmaz olduğunu fark eden Vol’jin, Kuzeygözlem Kalesi‘ne yapılan saldırıyı bizzat yönetti ve Orda kaleyi ele geçirdi. Sonrasında Garrosh, Theramore’a ilerlemek yerine Kuzeygözlem Kalesi’nde kalmayı tercih etti. Bu bekleyiş, İttifak güçlerine Theramore’da toplanması için büyük bir fırsat veriyordu ve kimse böyle bir taktiğe anlam verememişti.

Günler sonra Theramore savaşı nihayet başladığında Vol’jin, tauren lideri Baine ile birlikte Theramore’un kuzey kapısına saldıran Garrosh’un özel saldırı timinde bulunuyordu. Savaş sürerken Vol’jin, İttifak’a yardım eden mavi ejderha Kalecgos’un Orda güçlerini geri çekilmesi imkânsız bir tuzağa hapsetmekte olduğunu fark etti ve Garrosh ile Baine’i uyardı. Böylece Orda tuzağa düşmeden geri çekildi ve Garrosh’un asıl planı ortaya çıktı. Savaş şefi, İttifak’ın mümkün olduğunca çok generalinin ve savaşçısının Theramore’da bir araya toplamasını beklemişti. Böylece tek bir mana bombasıyla hepsini yok edebilecekti. Goblinlerin bir zeplinden bıraktığı mana bombası Theramore’u yerle bir ettikten sonra Vol’jin ve Baine gibi Garrosh’un hareketlerinden rahatsız olanlar Ustura Tepesi‘nde toplanıp Theramore’un yok edilişine dair gerçek düşünceleri üzerine görüşmeye başladılar. Kısa zaman sonra Garrosh’un başgardiyanı Malkorok ve hizmetindeki Kor’kron gardiyanları, Ustura Tepesi hanını havaya uçurup olaya kaza süsü verdiler. Vol’jin bu olay üzerine Yankı Adaları’na geri dönmeye karar verdi; ancak henüz ayrılamadan İttifak donanmasının Orgrimmar’a saldırdığı haberi geldi. Theramore’un lideri Jaina Proudmoore mana bombasından sağ kurtulmuştu ve Orgrimmar’ı sular altında bırakmaya geliyordu. Garrosh ise İttifak donanmasının karşısında krakeni serbest bırakmıştı. Thrall ve Kalecgos, Jaina’yı güçlerini Orgrimmar’ı sular altında bırakmak yerine İttifak donanmasını kurtarmak için kullanması yönünde ikna etti. Garrosh’un savaş çılgınlığı bu olay üzerine iyice çığrından çıkmıştı. Baine, kendilerinin desteğini istiyorsa yeni bir Theramore’un asla olmaması için Garrosh’u uyardı; Vol’jin de sessizce onu onayladı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)