KİMDİR, NEDİR: VOL’JIN

Pandarya çevresindeki sis çözüldüğünde Orda’nın küçük bir kuvveti bu yeni kıtaya gitti. İki ay sonraysa Garrosh ve kalan Orda güçleri onları takip etti. Vol’jin, Garrosh’a güvenmiyordu ve bu yüzden o da Pandarya’ya gelmeyi uygun görmüştü. Burada Pandarya’daki savaş ve Karamızrak kabilesinin sadakati hakkında konuştuğu Garrosh, kendisine bir görev verdi. Ancak Vol’jin, yanında orklardan oluşan bir ekiple araştırmaya gittiği mağarada Garrosh’un ulaşmaya çalıştığı gücün çok karanlık bir büyü olduğunu fark etti ve bu gücü ele geçirmeyi reddetti. Vol’jin ile göreve yollanan orklara, trol liderinin ihanet etmesi durumunda onu öldürmeleri emredilmişti. Vol’jin bu sebepten ötürü uğradığı saldırıda ağır yaralandı ve zehirlendi. Yanındaki Orda kahramanı sayesinde hayatta kaldı ve Savaşşefi’ne kendisinin öldüğünü söylemesini istedi.

Vol’jin’in bedenindeki zehir doğal trol iyileşmesine engel oluyordu. Ölümle cebelleştiği o anlarda Bwonsamdi ve babası Sen’jin’i gördü. Bwonsamdi ona kendi halkı için yaşamasının bir kusur olduğunu, vahşi trol doğasını kabul ederek sınırlarını korumaktan daha fazlasını yapabileceğini söyledi. Ama Vol’jin ne kadar ilgi çekici görünse de bu gücü reddetti. Onun tepkisiyle eğlenen Bwonsamdi, Vol’jin’i yaşayanların diyarına geri gönderdi. Pandaren çocukları tarafından bulunan ve  Chen Stormstout tarafından kurtarılan Vol’jin, sağlığını geri kazanmaya çalışırken bir Orda kahramanına Thrall’ı bulmasını söyledi. Bu arada Kor’kron gardiyanları Garrosh’un emriyle Yankı Adaları’nda sıkı yönetim ilan etmişlerdi. Durumu gören Thrall, Vol’jin’in yandaşlarını kurtarıp o geri dönene kadar trollerle birlikte hareket etmeye karar verdi. Vol’jin ise Chen tarafından pandarenlerin Shado-Pan Manastırı‘na götürülmüştü.

Tyrathan Khort

Tyrathan Khort

Manastırdaki tek yabancı Vol’jin değildi: Pandarya’daki savaş sırasında yaralanmış Tyrathan Khort isimli bir insan da manastırda kalıyordu. Shado-Pan lideri Taran Zhu, Orda ve İttifak çatışmasından hiç haz etmese de Vol’jin ve Tyrathan’ın birbirlerini tamamladıklarını düşünüyordu çünkü Vol’jin İttifak pandarenlerinin, Tyrathan ise Orda pandarenlerinin felsefi özelliklerini taşıyordu. Manastırda kaldığı dönemde keşiş öğretilerini öğrenmeye başlayan Vol’jin’e ise “Vol’jian” ismi verildi.

Bir gün Tyrathan dağda her zamanki gezintilerinden birini yaparken bir kar fırtınası çıktı. Vol’jin onun peşinden gitmek istese de Taran Zhu, henüz tam olarak iyileşmemiş olan trolü durdurmak istedi. Keşişler Tyrathan’ı ölmek üzereyken buldular, Vol’jin ise Pandarya’daki negatif duyguların bedenleşmiş hali olan sha ruhları ile ilk defa bu şekilde karşılaştı. Bu shalar, Tyrathan’ın manastıra gelmeden önce yaralandığı savaştaki şüphelerinden ortaya çıkmışlardı ve maruz kaldığı kar fırtınasından kaynaklı yeni yaralarının iyileşmesine engel oluyorlardı. Vol’jin sha ruhlarını yenmeyi başardı ve Tyrathan’ın hayatını kurtardı. Bu hareketinden sonra loaların kendisinden uzaklaştığını hisseden Vol’jin ise yarasaların loası Hir’eek ve Zehirler Kraliçesi olarak bilinen loa Elortha no Shadra tarafından ziyaret edilince duyduğu şüpheler ortadan kalktı; ancak böylece Pandarya’da loaların lütfunu edinmek isteyen başka troller olduğunu da öğrenmiş oldu: Zandalari.

Bu olaydan sonra birbirlerini daha iyi anlamaya başlayan Vol’jin ve Tyrathan zamanla iki iyi dost olmakla kalmayıp aynı zamanda Chen ve Taran Zhu ile birlikte Kun-Lai Zirvesi‘nin kuzeyinde bulunan Zouchin adındaki bir yerleşim bölgesinde Zandalari trollerine karşı savaşmaya da başladılar. Çatışmalar sırasında düşman gördüğü birçok trolü alt eden Vol’jin ile iletişime geçen Bwonsamdi, kendisine ölümden sonra ilgilenmesi için bu kadar çok trol göndermesinden dolayı teşekkür etti ve ona doğal trol iyileşme gücünü geri verdi. Taran Zhu ise iki dostun pandarenlere ne kadar yardımcı olduklarının altını çizerek taştan heykellerinin Pandarya dağlarından birine oyulmasını emretti. Tüm bunlar yaşanırken Vol’jin’e, pandarenleri uzun yıllar boyu esir etmiş mogu ırkı ile Zandalari trollerinin arasında yapılan kadim bir anlaşmanın ve yaklaşan yeni bir işgalin haberini veren bir loa görüsü bahşedildi.

lorekeeper-kimdir-nedir-voljin-06

Vol’jin ve Tyrathan, bir İttifak grubunu Zandalari’nin elinden kurtarırken trol akınını yöneten Khal’ak’a esir düştüler. Khal’ak burada Vol’jin’e bir kez daha Zandalari’ye katılma şansı verdi. Vol’jin, Orda’nın geldiği nokta sebebiyle teklife bu kez daha ılımlı yaklaşsa ve bu şekilde zaman kazansa da nihayetinde kendisine sunulanları reddetti ve Zandalari esaretindeki tutsakları serbest bıraktı. Manastıra döndükten sonra Vol’jin, Taran Zhu’ya olan biteni anlattı ve hep birlikte manastırı yaklaşan Zandalari akınına karşı korudular. Akın akın gelen trol birlikleri karşısında sayıca oldukça az olan grup, neredeyse ağır bir yenilgi almak üzereydi. Savaş sırasında Tyrathan, bir mızrak ile deşilmek üzere olan Vol’jin için kendini feda etti. Vol’jin ise Zandalarilerin lideri olan Khal’ak’ı yakın zamanda öğrendiği keşiş dövüş tekniğiyle alt ederek trollerin moralini kırdı ve geri çekilmelerine sebep oldu. Ancak ağır darbe almış olan Tyrathan ölmek üzereydi. Buna izin vermek istemeyen Karamızrak lideri, Bwonsamdi’den dostunun hayatını bağışlamasını istedi. Loa, Vol’jin’in isteğini kabul etti ve Tyrathan bir kez daha hayata döndü.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)