ZİNDAN GÜNCELERİ #9 – TOMB OF SARGERAS

Kahramanlar için artık tapınağın daha da derinlerine inme vakti gelmişti. Birçok korkunç varlığı alt ettikten sonra Goroth ile karşılaştıkları ilk odada açılan geçit sayesinde ilerlemeye devam eden şampiyonlar, kısa bir süre sonra titanların yarattığı görkemli muhafızlardan biri olan ve Aegwynn tarafından hem Sargeras’ın Avatarı’nı hem de kabrin kendisini gözetlemesi için görevlendirilen İhtiyat Hanımı ile karşılaştılar.

İhtiyat Hanımı

İhtiyat Hanımı

Titan-yapımı oldukça güçlü bir iradeye sahip olmasına rağmen yüzyıllar içerisinde Sargeras’ın Avatarı’ndan sızan fel enerjileriyle yozlaşmaya başlamıştı. Karanlığın pençesine düşmeye başlayan bu varlık, her ne pahasına olursa olsun durdurmak istediği kahramanlara zorlu anlar yaşattı; zira tam anlamıyla değişim geçirmediğinden hem Işık’ın güçlerini kontrol edebiliyor hem de fel enerjileriyle saldırabiliyordu. Kullanabildiği iki gücü de beklenmedik anlarda kahramanlara zerk eden İhtiyat Hanımı, onları Işık ile donatılmış Yaratılış Çekici ve fel ile yozlaştırılmış Yok Ediş Çekici’ni kullanarak alt etmeye çalışırken bir yandan da gerçekten kime hizmet ettiğini de sorgular gibiydi. Bu durumu kendi avantajlarına kullanan kahramanlar, İhtiyat Hanımı’nın bekçiliğine son verdiler.

“Kahrolası fâniler! Bu kabrin içinde haşerat gibi koşuşturup emrim altındakileri öldürüyor ve kendinizi Lejyon’un dengi sanıyorsunuz. Kahramanlar… Şampiyonlar… Aptallar!”

– Kil’jaeden

Titan-yapımının bulunduğu odada yer alan ve Sargeras’ın Avatarı’nın hapsedildiği ana bölüme inen platformu kullanan şampiyonlar, oldukça büyük olan odaya vardıklarında tüm bu saldırının arkasındaki isimle, yani Yakan Lejyon’un ana kumandanlarından Kil’jaeden ile karşılaştılar. Eredar efendisinin direkt kendilerine saldırmak gibi bir planı olmadığını anlamaları ise uzun sürmedi; zira Kil’jaeden, güçlerini kullanarak Sargeras’ın Avatarı’nı uyandırmış ve yalnızca yok etme amacıyla üstlerine salmıştı. Avatar, titanların kadim zamanlarda yapmış olduğu bir mekanizmanın içerisine hapsedilmişti ve kendisini kurtaramıyordu; ancak yalnız değildi.

Sargeras'ın Avatarı

Sargeras’ın Avatarı

Bir başka titan-yapımı olan Yiğitlik Hanımı, zaman içerisinde avatardan sızan fel enerjileriyle tamamen yozlaşmıştı ve kahramanlara saldırarak onları engellemeye çalışması uzun sürmedi. Bu sırada bulunduğu yerden çeşitli fel büyüleri kullanarak düşmanlarını yok etmeye çalışan avatar, bir yandan da odanın dört bir yanında bulunan gizlenmiş sütunları kullanarak kendisini hapsolduğu mekanizmadan kurtaracak kadar enerji toplamaya çalışıyordu. Her ne kadar kahramanlar canla başla uğraşıp bunu engellemeye çalışsalar ve Yiğitlik Hanımı’nı alt etseler de Sargeras’ın Avatarı kendisini kurtardı ve odanın zeminini kırarak herkesin metrelerce aşağıda bulunan platforma düşmesine sebep oldu.

Platform dengesizdi ve oldukça büyük bir fel havuzuyla çevrelenmişti. Daha da kötüsü avatarın saldırıları, platformun yer yer kırılıp bu havuzun içine batmasına neden oluyordu. Bu da yetmezmiş gibi Kil’jaeden da oradaydı; Lejyon’un açmış olduğu geçidi korumaya çalışıyor ve kendisine yetişen Illidan, Khadgar ve Velen ile çarpışıyordu. Vaktin daraldığını anlayan kahramanlar, saldırılarını güçlendirerek Sargeras’ın Avatarı’nın sonunu getirdiler.

Bu sırada Illidan, Khadgar ve Velen, Kil’jaeden’ı alt etmek için verdikleri savaşa devam ediyorlardı; ancak eredar efendisi kazanamayacağını anlayınca geçitten geçerek kendi özel Lejyon sancak gemisine vardı. Khadgar bu geçidi kapatıp istilanın sonunu getirmek istiyordu ancak durmadan kaçmaktan sıkılmış olan Velen, Kil’jaeden’ı alt edebilmek için peşinden gidince fikrini değiştirmek zorunda kaldı. Üstelik Illidan da Velen’i destekliyordu. Böylece Khadgar, Illidan ve Azeroth kahramanları da geçidi kullanarak gemiye adım attılar. Hepsi bir intihar görevine gittiklerinin farkındaydı zira Lejyon gemisini Sargeras’ın Kabri’ne bağlayan geçit, Azeroth’ta kalanlar tarafından Aman’thul’un Gözü adlı Yaratılış Sütunu kullanılarak kapatıldı.

Lejyon sancak gemisindeki iblisler

Lejyon sancak gemisindeki iblisler

Gemiye vardıklarında akın akın üzerlerine gelen iblisleri alt etmeye başlayan ekip, en sonunda Kil’jaeden’ın bulunduğu platforma ulaştı. Ancak iblisler gelmeye devam ediyorlardı ve hem Kil’jaeden hem de bu meşum yaratıklarla aynı anda savaşmak imkânsızdı. Diğerleri iblislerin platforma ulaşmasını engellemeye çalışırken kahramanlar, büyük bir cesaretle Lejyon’un kumandanına saldırmaya başladılar; ancak Kil’jaeden acımasızdı ve birçok farklı büyüyle karşılık vermeye başladı. Platformun dört bir yanına meteor yağarken kahramanların ruhlarını parçalamaya başlayan eredar efendisi, onları yozlaşmış kopyalarıyla çarpışmak zorunda bıraktı ve büyüsünü kullanarak uzayın karanlık boşluğuna düşmeleri için uğraştı.

Kil’jaeden’ın saldırıları bunlarla da sınırlı kalmadı. Kahramanları karanlığa gömen ve yeteneklerini kullanmalarını engelleyen Lejyon kumandanı, bir yandan da onları öldürmek için Gölgeruhu adı verilen yaratıkları celbetti. Illidan’ın araya girip kendi görüşünden bahşetmesiyle bu varlıkları kısa sürede alt eden kahramanlar, bir yandan da Kil’jaeden’ın üzerlerine saldığı Dehşet Alevleri’ni savuşturmak için birbirlerini korumaya çalıştılar.

Kil'jaeden

Kil’jaeden

Tüm bunlar yaşanırken sancak gemisi, en sonunda bir zamanlar eredar ırkının yuvası olan ve Sargeras ile yapılan karanlık anlaşmayla Yakan Lejyon’un ana üssü konumuna gelen Argus gezegenine ulaşmıştı. Kil’jaeden kahramanları alt edebilmek için daha güçlü saldırılar gerçekleştirmeye ve gerçekliğin örgüsünü bozarak onlara zarar verecek büyülü yarıklar oluşturmaya başladı. Bununla da yetinmeyip ölümcül bir mistik ağ örmeye koyulan Kil’jaeden, düşmanlarına ruhlarının yok olup unutulacağını haykırarak gölgeleri büktü ve onları adeta binlerce ruhun karanlığıyla yok etmek için çabaladı. Fakat her ne yaparsa yapsın azimle karşısında duran Azerothluların direnişine daha fazla dayanamadı. Yakan Lejyon’un acımasız kumandanı, birçok dünyanın sonunu getiren Kil’jaeden sonunda düştü.

“Ben her zaman sana imrendim. İhsanın… İnancın… Görüşün… Hiçbir zaman Sargeras’ın durdurulabileceğine inanmadım. Belki beni siz haksız çıkartırsınız.”

– Kil’jaeden’ın Velen’e son sözleri

Kil’jaeden’ın mağlup edilişi kahramanları rahatlatsa da büyük bir sorunla karşı karşıyalardı: Azeroth’a geri dönmelerini sağlayacak herhangi bir geçit yoktu ve Lejyon’un sancak gemisi yavaş yavaş Argus’a düşmeye başlamıştı. Fakat Illidan henüz vazgeçmiş değildi; yıllar önce kendi yetiştirdiği iblis avcılarından bulmalarını istediği ve nihayetinde kendi eline geçmiş olan Sargerite Kilittaşı adındaki nesneyi kullanarak Azeroth ile Argus arasında büyülü bir bağlantı kurdu. Khadgar’ın yardımıyla Velen, Illidan ve Azeroth kahramanları kısa süre içerisinde Parçalanmış Adalar’daki Azsuna bölgesine geçerek sağ salim kurtulurlarken Kil’jaeden, korkunç bir patlamayla birlikte son nefesini verdi.

 

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)