WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUİKASTÇILARI [IORVETH’İN YOLU]

Üçüncü Bölüm – Loc Muinne Oturumu

Kuzey Krallıklarının kaderini belirleyecek oturumun yapılacağı kadim elf şehri Loc Muinne...

Kuzey Krallıklarının kaderini belirleyecek oturumun yapılacağı kadim elf şehri Loc Muinne…

Geralt artık bu macerasının da son dönemecine girerken Philippa ve Saskia’yı bulup Kralkatili’ni durdurmaya her zamankinden daha da yakındadır.

Loc Muinne’e Iorveth ile birlikte geldiyse, bir zamanlar elflere ait olan bu kadim şehre Philippa’nın izini takip ederek gelmiştir ve aynı izin kendisini Triss Merigold’a da ulaştıracağını ummaktadır. Iorveth ise Saskia’yı kurtarmanın peşindedir. Loc Muinne’e yaklaştıklarında, şehrin kapılarının hemen dışına kamp kurmuş olan Yanan Gül Tarikatı şövalyelerine rastlarlar. Iorveth bu durumdan hiç hoşlanmaz, zira şövalyelerin sadakatlerini Radovid’e sunduğunu duymuştur ve Radovid’in de kafasında büyük bir ödül olan elfi –hele ki Iorveth’i- sorun çıkartmadan şehre alacağından fazlasıyla şüphelidir. Bu yüzden kendisi şehre girmek için başka bir yol bulacağını söyler ve Geralt’a da aynısını yapmasını tavsiye eder. Iorveth’in tavsiyesine uyup uymamak Geralt’a kalmıştır. Zira Yanan Gül Şövalyeleri’yle arasındaki gerilim, daha önce Vizima’daki olaylar sırasında Tarikat’la arasının ne durumda olduğuna göre değişkenlik gösterir. Eğer Iorveth’le birlikte gitmeyi tercih ederse beraber şehrin yakınlarındaki bir mağaradaki gizli tünellerden Loc Muinne’e giriş yaparlar.

Şehre giriş yaptıktan sonra sıra Philippa’yı bulmaya gelir. Iorveth, Philippa’yı ana meydana yakın bir yerde aramalarının daha mantıklı olacağını söyler. Çok da göze çarpmadan meydana doğru ilerlemeye çalışırlarken şehir muhafızlarının kendi aralarındaki muhabbetine tanıklık ederler. Bu muhabbete göre Radovid, Philippa’yı yakalamayı başarmıştır. Derhal ellerine büyü yapmasını engelleyecek dimetrum kelepçeler takılan Philippa, Redania kontrolündeki zindanlarda çürümektedir. Iorveth her ne kadar Philippa’nın başına gelenleri hak ettiğini düşünse de Saskia’yı iyileştirmek için büyücüye ihtiyaçları olduğundan onu kaderine terk etme gibi bir seçenek söz konusu bile değildir. Iorveth, Philippa’nın Loc Muinne’deki dairesini ipuçları için aramaya giderken Geralt da bir şekilde hapishanede Philippa’ya ulaşmaya karar verir. Bunun için aklında iki farklı plan vardır: Bölgedeki muhafızlara sataşarak kendini hapse attırmak ya da lağımlardan geçerek hapishaneye daha gizli yoldan ulaşmak.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-31

Philippa, çocukluğundan beri eğittiği Redania Kralı’nın elinde çekeceklerinden habersizdir…

İster tutuklanarak isterse de gizli gizli girmiş olsun, Geralt hapishaneye ve Philippa’nın hücresine ulaşmayı başarır. Ancak tam da Witcher büyücüye yeni ulaşmışken Kral Radovid çıkagelir. Philippa yaptığı her şeyin Radovid’in çıkarlarına hizmet ettiğini savunur ve Radovid’i büyük bir hata yapmak üzere olduğuna ikna etmeye çalışır. Ancak Radovid’in umrunda bile olmaz, zira Shilard’ın yardımları sayesinde Triss’ten Cadılar Loncası’na dair istediği tüm bilgiyi çoktan almıştır. Dokuz büyücüden oluşan Lonca, önce Demavend’in sonraysa Foltest’in suikast emrini vermiştir. Hatta Radovid, babası Vizimir’in ölümünde de Philippa’nın parmağı olduğundan şüphelenmeye başlamıştır. Şu an da tek istediği Philippa’ya boyun eğdirmektir. Philippa’nın gururu üstün gelir ve Radovid’e boyun eğmeyi reddeder. Bunun üzerine Radovid, diğer büyücülere de örnek olması amacıyla muhafızlarına Philippa’nın gözlerini oydurur. Philippa kanlar içerisinde hücresinde kıvranırken tekrar görüşeceklerini söyleyerek büyücünün hücresini terk eder.

Geralt kendini hapse attırdıysa Radovid, Witcher’ın hücresine uğrayarak onunla kısa bir sohbette bulunmayı da ihmal etmez. Radovid’in ardından Shilard gelip Witcher’ı ortadan kaldırmanın en güvenli yol olduğunu söyler. Fakat Geralt, Igni sembolünü kullanarak ellerindeki bağları yakar ve muhafızlarla Shilard’ı etkisiz hale getirir. Eğer lağımlardan geldiyse Philippa’nın hücresine ulaşmaya çalışırken Shilard ve muhafızlarla karşılaşır ve yine hepsini etkisiz hale getirir.

Philippa ile baş başa kalan Geralt, büyücüyü kısa bir sorgulamaya maruz bırakır. Öğrendiğine göre Saskia’ya yaptığı büyü, ejderhanın büyücüye aşka benzer bir duyguyla bağlanmasına ve bu yüzden de onun istediği her şeyi sorgusuz sualsiz yapmasına sebep olmaktadır. Büyüyü kaldırmak için gereken şeyse Philippa’nın zindandan kurtulmasıdır, zira Philippa ölürse büyüyü kaldırmak mümkün olmayacaktır. Cadılar Loncası’yla ilgili söylenenlerinse yarım doğrular olduğunu ve ardındaki amaçların aslında daha farklı olduğunu savunur. Vakit daralırken Geralt’ın iki büyücüye birden yardım etmeye yetecek zamanı kalmaz ve aralarında bir seçim yapması gerekir.

Triss'i Kurtar
Geralt, Shilard’ı rehin alıp Nilfgaard kampına, Triss’i kurtarmaya gider ve Philippa’yı kaderine terk eder. Ancak Nilfgaard kampında İmparator’un sağ kollarından Renuald aep Matsen adamlarına hem Shilard’ı hem de Witcher’ı öldürmelerini emreder; askerler emri uygulamakta tereddüt edince de eline geçirdiği bir kurmalı yayla Shilard’ı vurarak Geralt’ın avantajını ortadan kaldırır. Geralt kamptaki Nilfgaard askerleriyle dövüşür ve Renuald’ı sonunda köşeye sıkıştırır. Renuald, Triss’in de Cadılar Loncası’nın kuzey krallarına karşı kurduğu komplonun bir parçası olduğunu söyler fakat Geralt ona inanmaz. Renuald’ı öldüren Geralt, Nilfgaardlı askerin cesedinden Triss’i özgürlüğe kavuşturacak anahtarı alır.

Geralt, Triss'i kurtarabilmek için Nilfgaard kampında koca bir taburla dövüşmek zorunda kalır...

Geralt, Triss’i kurtarabilmek için Nilfgaard kampında koca bir taburla dövüşmek zorunda kalır…

Daha fazla vakit kaybetmeden işkence görmüş ve yaralı büyücüyü kurtaran Geralt, Triss’e Lonca’yla olan bağlantısını bildiğini ve Lonca’nın kralları suikast ettirdiğinin farkında olduğunu itiraf eder. Triss de Lonca’nın kendisi dışında sekiz üyesi olduğunu ancak suikastler konusunda Lonca’yla herhangi bir bağlantısı olmadığını, bu konuda asıl sahneyi paylaşanların Síle ve Philippa olduğunu söyler. Ancak Triss çok geç olana kadar Lonca’nın planlarından haberdar olamamıştır; zira özellikle de Síle’nın en büyük korkularından birisi Rivialı Geralt’ın ta kendisidir ve Triss de Witcher’a duygusal anlamda yakın olduğu için Lonca toplantılarından ve kuzeyi ele geçirme planından dışlanmıştır. Büyücüler ve onların planlarını daha iyi anlayabilmek için bütün detayları öğrenmesi gerektiğini söyleyen Geralt, böylece en başından beri Cadılar Loncası’nın işlediği yap-bozun tamamına hakim olur: Her şey Thanedd katliamının ardından bütün büyücü konseyleri ortadan kalkması ve kendi başlarına hareket etmesiyle başlamıştır. Derken Philippa Eilhart yeni ve gizli bir organizasyon yaratmaya karar verir… Bu yeni organizasyonun amacıysa tamamen büyücüler tarafından yönetilen ve krallara ihtiyaç duyulmayan bir krallıktır. Bu amaçla da kendilerine güçlü bir ülke ya da politik bağlantılar kurmaları gerekmektedir; Síle de bu yüzden Pontar Vadisi’ni seçmiştir. Demavend’in en kuzey hükümdarları arasındaki en zayıf halka olmasından yararlanarak engelleri bir bir aradan çıkartan büyücüler, Aedirn arasında gizli gizli bu yeni büyücü devletinin de temellerini atmaya başlarlar. Demavend’in ölümünün ardından şüphelenmeye başlayan Triss, Síle ve Geralt Floatsam’da Kayran avındayken Síle’nin megaskopunu inceleyerek Letho ile olan bağlantılarını öğrenir ancak öğrendiklerini Geralt’a anlatamadan Letho tarafından Vergen’e teleport olmaya zorlanır. Vergen’e vardığında sarsılmış ama kendinde olan Triss, Philippa’yla yüzleşmeye gider fakat Philippa’nın evinde bulunan Cynthia’nın büyüleri zaten sarsılmış durumda olan Triss’e üstün gelir. Cynthia tarafından büyüyle bir figür formuna kıstırılan Triss, Nilfgaard ajanı olarak çalışan Cynthia tarafından Nilfgaard’a teslim edilir. Nilfgaardlı büyücü Assire var Anahid, Triss’i asıl formuna geri çevirdikten sonra Renuald tarafından öldürülür ve Shilard da Triss’i sorgulamaya başlar. Neyse ki sorgulayanlar Triss’in iradesini tamamen kıramadan Geralt yetişip Triss’i kurtarır.

Ancak Geralt’ın Philippa’yı zindanda bırakması, Geralt’ın Saskia’yı büyünün kontrolünden kurtarma şansını kaçırmasına sebep olur. En azından Síle’nin emellerine ulaşmasını engellemeye odaklanan Geralt ve Triss, oturumun gerçekleştiği amfi-tiyatroya girerler. Triss, Síle’nin antlaşmaya imza atamayacağını, çünkü Demavend ve Foltest’in ölümlerinin ardındaki ismin Síle’nin ta kendisi olduğunu açıklar. Bu açıklamanın üzerine Yanan Gül Tarikatı şövalyeleri amfi-tiyatroya girerek Síle’yi tutuklamak üzere ilerlerler. Síle’nin ise savaşmadan teslim olmaya niyeti yoktur. Normalde amfi-tiyatro büyücülerin büyü kullanamasını engellemektedir; lakin büyünün kontrolü altında olan Saskia, Saesenthessis formuyla alana inip önündeki herkesi yakarak Síle’yi kurtarır.

Philippa'yı Kurtar
Triss’in kendi başının çaresine bakacağını uman Geralt, Saskia’nın üzerindeki büyüyü kırabilmek için Philippa’yı zindandan kaçırmaya karar verir. Zindanların altındaki lağımdan büyücüyle birlikte çıkmaya çalışırlarken Iorveth de yanlarına katılır. Philippa’nın gözlerinin oyulmasından Radovid’in sorumlu olduğunu öğrendiğinde yanlarına gelmeden önce oturuma giderken gördüğü kralın neden o kadar keyifli olduğunu nihayet anladığını söyler. Geralt ise Philippa’nın onlara yardım etmekten başka yolu olmadığı konusunda Iorveth’i temin eder. Büyücünün Saskia’ya verdiği son emir Síle’nin emirlerini sanki kendi emirleriymiş gibi yerine getirmesidir. Haliyle Saskia’yı bulmak için Síle’yi de bulmaları gerekmektedir.

Philippa, Saskia'nın kurtuluşunu müjdeleyen hançere nasıl ulaşacaklarını anlatırken...

Philippa, Saskia’nın kurtuluşunu müjdeleyen hançere nasıl ulaşacaklarını anlatırken…

Yolda Philippa’nın iyice köşeye sıkışmış olmasından yararlanarak Cadılar Loncası’nın planlarıyla ilgili kör büyücüyü biraz daha sorguya çekerler. Geralt doğrudan Foltest’in ölümüyle Lonca’nın alakası olup olmadığını sorar. Philippa, Foltest suikastinin emrini kendisinin vermediğini ancak Lonca’nın daha Demavend konusundaki kararları yüzünden suçun kendi üstlerine yıkıldığını savunur. Triss de Shilard’ın sorgulamalarında bu savı desteklemiştir çünkü Lonca’nın diğer üyeleri Geralt ile olan bağı yüzünden Triss’e güvenmediği için Triss’i toplantılarına çağırmayı bırakıp dışlamıştır. Lonca’nın asıl amacının Büyücüler Konseyi’ni diriltmek ve kuzeyde Saskia’nın başında olduğu güçlü ve bağımsız bir devlet kurmak olduğunu anlatır. Iorveth, büyücünün anlattıklarına şüpheyle yaklaşır ve bu devleti kurmaktaki amaçlarını sorgular. Philippa, bütün bu planların Nilfgaard’ın kuzeydeki kaçınılmaz ilerleyişini durdurmaya yönelik olduğunu ve bunu yaparken de kontrolü büyücülerin eline vermek niyetinde olduklarını söyler. Son olarak da büyüyü bozmak için bir hançeri karşı-büyüyle efsunladığını ve hançerin dikkatli bir şekilde Saskia’nın kalbine saplanmasıyla büyülü rünlerin kanındaki büyüyü bozacağını itiraf eder. “Büyükıran” adındaki hançer Philippa’nın Loc Muinne’deki evinde gizlidir ve Iorveth de eve görünmeden gitmelerini sağlayacak bir yol bilmektedir. Böylece lağımlardaki nekrofagilerin ve gargoylların arasından Philippa’nın evine doğru yola çıkarlar. Eve vardıklarında önce Philippa’nın notlarını, ardından da üst katta hançerin saklı olduğu sandığı bulurlar. Fakat Philippa iki savaşçıyı sandığı açmak için dimetrium kelepçeleri çıkartmaları gerektiğine dair ikna etmeyi başarır. Philippa’nın notlarındaki sırayla mumları yakan Geralt, Iorveth’e Philippa’yı mührü kıracak büyüyü yapması için serbest bırakmasını söyler. Tabii ki bütün bunlar Philippa’nın hazırladığı bir tuzaktır; büyücü serbest kalır kalmaz Iorveth’i sersemleten bir büyü yapar ve bir elemental golem çağırarak baykuş formuna bürünüp kaçmayı başarır. Iorveth bariyerin dışında kaldığı için elemental golemle dövüşmek de Geralt’a kalır. Neyse ki tecrübeli Witcher rahat bir şekilde yaratığın icabına bakarak bariyeri kırar ve sandıktan Saskia’yı serbest bırakacak hançeri alır.

Ancak Triss’i yalnız bırakmanın da bazı sonuçları olacaktır. Iorveth ile birlikte oturumun yapılacağı amfi-tiyatroya giren Geralt, Kuzeyli hükümdarların arasında hiddetli bir çatışma olduğuna şahitlik eder. Henselt, Natalis, Radovid ve Saskia arasında ülkelerinin sınırlarına dair tartışmalar ve gerilim büyümektedir. Saskia, kendini Özgür Aedirn’in Kraliçesi ilan etmiştir; Radovid ise Saskia’nın hükmünü tamamen reddetmektedir. Bu konudaki tartışmalar büyürken konu, Büyücüler Konseyi’nin tekrar diriltilmesine gelir. Fakat tam da bu sırada Shilard araya girerek asıl kozunu ortaya koyar ve tutuklamış olduğu Letho’yu sahneye çıkartır. Suikastleri Cadılar Loncası’nın işbirliğiyle yaptığını açıklayan Letho aracılığıyla Shilard, Lonca’ya üye olan büyücülerin isimlerini oturumda tek tek açıklar: Philippa Eilhart, Margarita Laux-Antille, Triss Merigold, Keira Metz, Francesca Findabair, Ida Emean, Assire var Anahid, Fringilla Vigo ve son olarak da o an hâlihazırda oturumda bulunan Síle de Tansarville… Bu bildirinin üzerine Yanan Gül Tarikatı şövalyeleri amfi-tiyatroya girerek bütün büyücüleri tutuklarlar. Síle’nin ise savaşmadan teslim olmaya niyeti yoktur. Normalde amfi-tiyatro büyücülerin büyü kullanamasını engellemektedir; lakin büyünün kontrolü altında olan Saskia, Saesenthessis formuyla alana inip önündeki herkesi yakarak Síle’yi kurtarır.

 

Planları ortaya çıkan Síle'yi Yanan Gül Şövalyelerinden bir ejderha kurtarır!

Planları ortaya çıkan Síle’yi Yanan Gül Şövalyeleri’nden bir ejderha kurtarır!

Síle, ejderhanın yardımıyla amfi-tiyatrodan kaçmayı başarmış olsa da çok da uzağa kaçamamıştır. Yakınlardaki bir kuleye inmek zorunda kalan büyücünün peşinde ise tabii ki Geralt vardır. Bir yandan Saesenthessis’in saldırılarını savuştururken bir yandan da kuleye tırmanarak Síle’ye ulaşmaya çalışan Geralt, en nihayetinde amacına ulaşır. Megaskoplarını ayarlayarak bir geçit yaratmaya çalışan Síle ise Geralt’ın aklını karıştırmak için son bir çabada bulunur. Síle’nin dediğine göre Cadılar Loncası gerçekten de Demavend’in ölümünü organize etmiştir; ancak Foltest ve sonrasındaki ölümler tamamen Letho’nun kendi başına hareket etmesinin ürünüdür. Cadılardan aldığı para ve kaynakları Scoia’tael’i ayartmakta kullanarak Nilfgaard’ın işine gelecek şekilde kuzeyi zayıflatmıştır. Kendi güvenliğini Geralt’ın ona inanıp inanmamasına bırakmaya niyetli olmayan Síle, bunları anlattıktan hemen sonra teleport olmaya çalışır. Lakin megaskopundaki elmaslardan biri kusurlu bir tanesiyle değiştirilmiştir ve bu yüzden de büyü Síle’yi ortadan ikiye parçalamaya başlar. Síle yardım etmesi için Geralt’a yalvarır. Geralt elması çıkartmazsa Síle, ters tepen büyünün etkisiyle büyük acı içerisinde parçalanarak ölür. Eğer çıkartırsa Síle, Witcher’ın bu iyiliğinin karşılığını Yennefer’in yerini söyleyerek öder: Nilfgaard. Geralt’ın seçimi ne olursa olsun, ejderha saldırılarına hâlâ devam etmektedir ve Geralt’ın bu problemi bir an önce çözmesi gerekmektedir.

Kulenin bir kısmını parçalayan Saesenthessis’i kulenin tepesine doğru çeken Witcher, en tepede ejderhayla uzun bir dövüşe tutuşur. Fırsatını yakaladığında kendini ejderhanın sırtına atmayı başaran Witcher, avladığı yaratıkların uzuvlarını astığı kancayı ejderhanın gözüne sokarak dengesini kaybetmesini sağlar. Ejderhayla birlikte şehrin yakınlarındaki bir ormana sert bir iniş yaparlar ve kalın bir ağaç kütüğü Saesenthessis’in göğsüne saplanır. Bu noktada Saesenthessis’in kaderi Geralt’ın Triss ya da Philippa’yı seçmiş olmasına göre değişir. Eğer Geralt Philippa’ya yardım edip hançeri aldıysa yaralı yaratığın yanına gider ve hançeri kullanarak büyünün etkisini kaldırır; ejderha da insan formu olan Saskia’ya dönüşür. Yarasına rağmen hızla iyileşeceği konusunda Geralt’ı telkin eden Saskia, Philippa’nın muhtemelen en azından bir süreliğine Özgür Pontar’a bulaşmayacağını düşündüğünü söyler ve Witcher’a yardımları için teşekkür eder. Eğer Triss’e yardım ettiyse, hançere sahip olmadığı için yaralı yaratığı Philippa’nın büyüsünün etkisi altında bırakmak ya da acısına son vererek öldürmek arasından seçim yapar.

Geralt'ın Triss ile Philippa arasında yaptığı seçim Saesenthessis'in de kaderini etkileyecektir...

Geralt’ın Triss ile Philippa arasında yaptığı seçim Saesenthessis’in de kaderini etkileyecektir…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)