WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUİKASTÇILARI [IORVETH’İN YOLU]

Üçüncü Bölüm – Loc Muinne Oturumu

Kuzey Krallıklarının kaderini belirleyecek oturumun yapılacağı kadim elf şehri Loc Muinne...

Kuzey Krallıklarının kaderini belirleyecek oturumun yapılacağı kadim elf şehri Loc Muinne…

Geralt artık bu macerasının da son dönemecine girerken Philippa ve Saskia’yı bulup Kralkatili’ni durdurmaya her zamankinden daha da yakındadır.

Loc Muinne’e Iorveth ile birlikte geldiyse, bir zamanlar elflere ait olan bu kadim şehre Philippa’nın izini takip ederek gelmiştir ve aynı izin kendisini Triss Merigold’a da ulaştıracağını ummaktadır. Iorveth ise Saskia’yı kurtarmanın peşindedir. Loc Muinne’e yaklaştıklarında, şehrin kapılarının hemen dışına kamp kurmuş olan Yanan Gül Tarikatı şövalyelerine rastlarlar. Iorveth bu durumdan hiç hoşlanmaz, zira şövalyelerin sadakatlerini Radovid’e sunduğunu duymuştur ve Radovid’in de kafasında büyük bir ödül olan elfi –hele ki Iorveth’i- sorun çıkartmadan şehre alacağından fazlasıyla şüphelidir. Bu yüzden kendisi şehre girmek için başka bir yol bulacağını söyler ve Geralt’a da aynısını yapmasını tavsiye eder. Iorveth’in tavsiyesine uyup uymamak Geralt’a kalmıştır. Zira Yanan Gül Şövalyeleri’yle arasındaki gerilim, daha önce Vizima’daki olaylar sırasında Tarikat’la arasının ne durumda olduğuna göre değişkenlik gösterir. Eğer Iorveth’le birlikte gitmeyi tercih ederse beraber şehrin yakınlarındaki bir mağaradaki gizli tünellerden Loc Muinne’e giriş yaparlar.

Şehre giriş yaptıktan sonra sıra Philippa’yı bulmaya gelir. Iorveth, Philippa’yı ana meydana yakın bir yerde aramalarının daha mantıklı olacağını söyler. Çok da göze çarpmadan meydana doğru ilerlemeye çalışırlarken şehir muhafızlarının kendi aralarındaki muhabbetine tanıklık ederler. Bu muhabbete göre Radovid, Philippa’yı yakalamayı başarmıştır. Derhal ellerine büyü yapmasını engelleyecek dimetrum kelepçeler takılan Philippa, Redania kontrolündeki zindanlarda çürümektedir. Iorveth her ne kadar Philippa’nın başına gelenleri hak ettiğini düşünse de Saskia’yı iyileştirmek için büyücüye ihtiyaçları olduğundan onu kaderine terk etme gibi bir seçenek söz konusu bile değildir. Iorveth, Philippa’nın Loc Muinne’deki dairesini ipuçları için aramaya giderken Geralt da bir şekilde hapishanede Philippa’ya ulaşmaya karar verir. Bunun için aklında iki farklı plan vardır: Bölgedeki muhafızlara sataşarak kendini hapse attırmak ya da lağımlardan geçerek hapishaneye daha gizli yoldan ulaşmak.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-31

Philippa, çocukluğundan beri eğittiği Redania Kralı’nın elinde çekeceklerinden habersizdir…

İster tutuklanarak isterse de gizli gizli girmiş olsun, Geralt hapishaneye ve Philippa’nın hücresine ulaşmayı başarır. Ancak tam da Witcher büyücüye yeni ulaşmışken Kral Radovid çıkagelir. Philippa yaptığı her şeyin Radovid’in çıkarlarına hizmet ettiğini savunur ve Radovid’i büyük bir hata yapmak üzere olduğuna ikna etmeye çalışır. Ancak Radovid’in umrunda bile olmaz, zira Shilard’ın yardımları sayesinde Triss’ten Cadılar Loncası’na dair istediği tüm bilgiyi çoktan almıştır. Dokuz büyücüden oluşan Lonca, önce Demavend’in sonraysa Foltest’in suikast emrini vermiştir. Hatta Radovid, babası Vizimir’in ölümünde de Philippa’nın parmağı olduğundan şüphelenmeye başlamıştır. Şu an da tek istediği Philippa’ya boyun eğdirmektir. Philippa’nın gururu üstün gelir ve Radovid’e boyun eğmeyi reddeder. Bunun üzerine Radovid, diğer büyücülere de örnek olması amacıyla muhafızlarına Philippa’nın gözlerini oydurur. Philippa kanlar içerisinde hücresinde kıvranırken tekrar görüşeceklerini söyleyerek büyücünün hücresini terk eder.

Geralt kendini hapse attırdıysa Radovid, Witcher’ın hücresine uğrayarak onunla kısa bir sohbette bulunmayı da ihmal etmez. Radovid’in ardından Shilard gelip Witcher’ı ortadan kaldırmanın en güvenli yol olduğunu söyler. Fakat Geralt, Igni sembolünü kullanarak ellerindeki bağları yakar ve muhafızlarla Shilard’ı etkisiz hale getirir. Eğer lağımlardan geldiyse Philippa’nın hücresine ulaşmaya çalışırken Shilard ve muhafızlarla karşılaşır ve yine hepsini etkisiz hale getirir.

Philippa ile baş başa kalan Geralt, büyücüyü kısa bir sorgulamaya maruz bırakır. Öğrendiğine göre Saskia’ya yaptığı büyü, ejderhanın büyücüye aşka benzer bir duyguyla bağlanmasına ve bu yüzden de onun istediği her şeyi sorgusuz sualsiz yapmasına sebep olmaktadır. Büyüyü kaldırmak için gereken şeyse Philippa’nın zindandan kurtulmasıdır, zira Philippa ölürse büyüyü kaldırmak mümkün olmayacaktır. Cadılar Loncası’yla ilgili söylenenlerinse yarım doğrular olduğunu ve ardındaki amaçların aslında daha farklı olduğunu savunur. Vakit daralırken Geralt’ın iki büyücüye birden yardım etmeye yetecek zamanı kalmaz ve aralarında bir seçim yapması gerekir.

Triss'i Kurtar
Philippa'yı Kurtar

 

Planları ortaya çıkan Síle'yi Yanan Gül Şövalyelerinden bir ejderha kurtarır!

Planları ortaya çıkan Síle’yi Yanan Gül Şövalyeleri’nden bir ejderha kurtarır!

Síle, ejderhanın yardımıyla amfi-tiyatrodan kaçmayı başarmış olsa da çok da uzağa kaçamamıştır. Yakınlardaki bir kuleye inmek zorunda kalan büyücünün peşinde ise tabii ki Geralt vardır. Bir yandan Saesenthessis’in saldırılarını savuştururken bir yandan da kuleye tırmanarak Síle’ye ulaşmaya çalışan Geralt, en nihayetinde amacına ulaşır. Megaskoplarını ayarlayarak bir geçit yaratmaya çalışan Síle ise Geralt’ın aklını karıştırmak için son bir çabada bulunur. Síle’nin dediğine göre Cadılar Loncası gerçekten de Demavend’in ölümünü organize etmiştir; ancak Foltest ve sonrasındaki ölümler tamamen Letho’nun kendi başına hareket etmesinin ürünüdür. Cadılardan aldığı para ve kaynakları Scoia’tael’i ayartmakta kullanarak Nilfgaard’ın işine gelecek şekilde kuzeyi zayıflatmıştır. Kendi güvenliğini Geralt’ın ona inanıp inanmamasına bırakmaya niyetli olmayan Síle, bunları anlattıktan hemen sonra teleport olmaya çalışır. Lakin megaskopundaki elmaslardan biri kusurlu bir tanesiyle değiştirilmiştir ve bu yüzden de büyü Síle’yi ortadan ikiye parçalamaya başlar. Síle yardım etmesi için Geralt’a yalvarır. Geralt elması çıkartmazsa Síle, ters tepen büyünün etkisiyle büyük acı içerisinde parçalanarak ölür. Eğer çıkartırsa Síle, Witcher’ın bu iyiliğinin karşılığını Yennefer’in yerini söyleyerek öder: Nilfgaard. Geralt’ın seçimi ne olursa olsun, ejderha saldırılarına hâlâ devam etmektedir ve Geralt’ın bu problemi bir an önce çözmesi gerekmektedir.

Kulenin bir kısmını parçalayan Saesenthessis’i kulenin tepesine doğru çeken Witcher, en tepede ejderhayla uzun bir dövüşe tutuşur. Fırsatını yakaladığında kendini ejderhanın sırtına atmayı başaran Witcher, avladığı yaratıkların uzuvlarını astığı kancayı ejderhanın gözüne sokarak dengesini kaybetmesini sağlar. Ejderhayla birlikte şehrin yakınlarındaki bir ormana sert bir iniş yaparlar ve kalın bir ağaç kütüğü Saesenthessis’in göğsüne saplanır. Bu noktada Saesenthessis’in kaderi Geralt’ın Triss ya da Philippa’yı seçmiş olmasına göre değişir. Eğer Geralt Philippa’ya yardım edip hançeri aldıysa yaralı yaratığın yanına gider ve hançeri kullanarak büyünün etkisini kaldırır; ejderha da insan formu olan Saskia’ya dönüşür. Yarasına rağmen hızla iyileşeceği konusunda Geralt’ı telkin eden Saskia, Philippa’nın muhtemelen en azından bir süreliğine Özgür Pontar’a bulaşmayacağını düşündüğünü söyler ve Witcher’a yardımları için teşekkür eder. Eğer Triss’e yardım ettiyse, hançere sahip olmadığı için yaralı yaratığı Philippa’nın büyüsünün etkisi altında bırakmak ya da acısına son vererek öldürmek arasından seçim yapar.

Geralt'ın Triss ile Philippa arasında yaptığı seçim Saesenthessis'in de kaderini etkileyecektir...

Geralt’ın Triss ile Philippa arasında yaptığı seçim Saesenthessis’in de kaderini etkileyecektir…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)