WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUİKASTÇILARI [IORVETH’İN YOLU]

Birinci Bölüm – Floatsam

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-04

Scoia’tael’in “karşılama partisi” Triss’in büyülü kalkanından seker…

Floatsam’ın biraz dışındaki limana demir atan grup, yolda Scoia’tael lideri Iorveth ve elflerin saldırısına uğrar. Triss’in yarattığı büyülü bir kalkan sayesinde elf oklarından korunan grup, kaçıp şehre varmayı başarır. Lakin kullanmak zorunda kaldığı güç, Triss’i oldukça bitkin düşürmüştür. Bu sırada Floatsam’da da durum oldukça karışıktır. Halk umumi bir idamı izlemek için meydanda toplanmıştır. İdam edilecek elf ve cücelerin arasında Geralt’ın kadim dostları olan Dandelion ve Zoltan Chivey’in de olması, Witcher’ın idamı durdurmak için müdahale etmesiyle sonuçlanır. Kasaba muhafızlarından birkaçını yumruklayarak saf dışı bırakan Geralt, en nihayetinde yerel garnizon komutanı Bernard Loredo’yla arkadaşlarının serbest kalması için bir antlaşma yapar: Kasabanın başına bela olan ve limana yanaşan gemileri batıran Kayran yaratığının icabına bakarsa arkadaşlarının Scoia’tael ile işbirliği yaptığına dair suçlamalar da düşecektir. Antlaşmayı kabul eden Geralt, Kayran hakkında bilgi toplamaya çalışırken Kovir Kraliçesi Zulika’nın danışmanı büyücü Síle de Tansarville ile karşılaşır. Oldukça nadir görülen ve daha da nadir öldürülebilen Kayran’ın kalıntılarından bir kısmına göz koyan Síle, yaratığın uzuvlarından değerli olanları almak karşılığında Witcher’a yardım etmeyi kabul eder. Bol dokungaçlı yaratıkla dövüşen ikili, Síle’nin büyüleri ve Geralt’ın Yrden tuzakları sayesinde Kayran’ı öldürmeyi başarır. Kontratını başarıyla tamamlayan Witcher, bu sayede Zoltan’ı hakkındaki suçlamalardan kurtararak dikkatini bir kez daha Kralkatili’ne çevirir.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-05

Geralt, Kayran’a karşı…

Bu sırada boş durmamış olan Triss, Loredo’nun adamlarının Iorveth’in ekibinden bir elfi yakaladığını öğrenmiştir. Iorveth ve Kralkatili hakkında daha çok bilgi alabileceklerini umarak Geralt’ı da yanına alan büyücü, elf teğmenini hapishanede ziyarete gider. Ancak Ciaran adındaki elfin durumu gördüğü işkencelerden dolayı kötüdür; Triss onu konuşabilecek hale getirmeye çalışırken Geralt da acı yüzünden debelenmesini önlemek adına Axii simgesini kullanarak onu sakinleştirmeye çalışır. Sonunda istedikleri bilgiyi Ciaran’dan alırlar: Kralkatili’nin gerçek adı Letho’dur. Ciaran’a onun için bir teklifi olduğunu ve hatıra güllerinin yetiştiği yerde buluşmak istediğini söyleyen Kralkatili, Scoia’tael birliklerini Iorveth’in komutasından almasını teklif ettiği Ciaran elf kardeşlerine ihanet etmeyi reddedince elfe saldırmıştır. Kısacası Scoia’tael ve Kralkatili ittifağı, ortak çıkarları sona erdiği anda ortadan çatırdamıştır.

Bu sırada geçmişe dair anılarının birçoğu hâlâ kayıp olan Geralt’ın hafızası elf ile konuşurken birden tetiklenir. Eski sevgilisi Yennefer ile ilgili anıları geri gelmeye başlayan Geralt, Rivia’daki katliamda katledildiklerini ve üvey kızı Ciri’nin onları bir şekilde geri getirerek Avallach’ın Adası’na bıraktığını hatırlar. Yennefer ona, Ciri’nin başka dünyaları ziyaret etmeye gittiğini ve orada mutlu olduğunu söylemiştir. Ancak Avallach’ın Adası’ndaki bu mutlu beraberlikleri ne yazık ki Yaban Avı’nın dehşet veren süvarilerinin onları bulmasıyla sona erer. Ciri’nin peşinde olan süvariler, Yennefer’i kaçırmış ve Geralt’ı da Kaer Morhen sınırına kadar kovalamıştır. Bundan bir süre önce Witcher kalesinin hemen dışında hafızasını ve şuurunu kaybetmiş bir şekilde Vesemir ve Eskel tarafından bulunuşu da böylece anlamlanmış olur. Hatırladıklarını Triss’e anlattığında büyücü ona hafızasını bloklayan şeyin zayıfladığını ve eğer Ciaran’ın da bahsettiği efsanevi hatıra güllerinden bulabilirlerse onun yapraklarından bir iksir yaparak hafızasının kalanını da kazanmasına yardım edebileceğini söyler. Böylece birlikte gülün bulunduğu iddia edilen elf harabelerine doğru yola çıkarlar.

Harabedeki heykellerden birinin dibinde bitmiş olan gülü bulan Geralt, hatıra gülünü Triss’e verir. Witcher’a karşı derin hisler besleyen büyücü, bu sırada gül hakkındaki bir efsaneden bahseder: “Cymoril’in hatıra gülü” olarak da bilinen gül, bir zamanlar sevgililer arasında çok yaygın bir hediyedir ve sadece gerçekten çok büyük bir aşkla verildiği zaman asla solmadan kalacaktır. Ancak tam bu sırada bir grup haydutla karşılaşırlar. Haydutlar kolay yoldan para kazanmak amacıyla heykeli çalmaya niyetlidirler. Heykeli nasıl taşıyacaklarına karar vermeye çalışırken sonunda heykeli parçalara ayırıp o şekilde taşımakta karar kılarlar. Elf tarihinin bu değerli yadigarlarının parçalanmak üzere olduğunu duyan Triss dehşete düşer ve haydutlara sataşır. Böylece üç haydut, büyü ve kılıcın ortak hiddetini üzerlerine çekmiş olur. Son anda ortaya çıkan dördüncü bir haydutun saldırısını da savuşturmayı başarırlar ancak bu sırada zayıflamış zeminin çöküşüyle birlikte bir yer altı havuzuna düşerler…

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-06

Geralt ve Triss, yer altı havuzuna düşerler…

Tekrar yüzeye çıktıklarında Triss, Geralt’ın hafızasını yerine getirecek iksiri hazırlamaya giderken Geralt da Iorveth’in izini sürmek için Zoltan’ın yanına döner. Scoia’tael içindeki bağlantılarını kullanan Zoltan, Witcher’ı ormandaki gizli bir buluşma noktasına götürür. Ancak Scoia’tael ile yapacakları bu sözde buluşmanın bir tuzak olduğu ortaya çıkar. Etrafları Scoia’tael okçularıyla çevrilen Geralt ve Zoltan, Ciaran’dan öğrendikleri bilgiler sayesinde Iorveth’in ilgisini çekmeyi başarırlar. Letho’nun kendisine ve elflere ihanet ettiğini söyleyen Geralt, Iorveth’i en azından Letho’yla yüzleşmeye ikna etmeyi başarır. Iorveth’in söylediğine göre Letho, Cáelmewedd’deki elf harabelerindedir ve Geralt’ın doğruyu söyleyip söylemediğini anlamak için ufak bir tiyatro oyunu sergileyeceklerdir: Iorveth, Geralt’ın mahkumu gibi davranacak ve Letho’nun ağzından laf almaya çalışacaktır. Bu sırada Scoia’tael okçuları da ters bir hareket yapmaması için Geralt’ı gizlice göz altında tutacaklardır tabii.

Harabelere gittiklerinde Geralt tarafından yakalanmış numarası çeken Iorveth, tam da planladıkları gibi Letho’nun ağzından laf almaya çalışır. Letho, Geralt’a daha önce tanıştıklarını ve hatta hayatını ona borçlu olduğunu söyleyerek Witcher’ın kafasını karıştırır. En nihayetinde Scoia’tael ve Iorveth’in tamamen harcanabilir olduğunu itiraf ettikten sonra iş iki Witcher’ın kılıçlarının çarpışması noktasına gelir. Tam bu sırada Geralt’ın izini sürmekte olan Roche ve Mavi Bereliler baskın yapar. Iorveth rolü keserek Geralt’tan kılıcını geri ister –ki Geralt’ın yapmakta oldukça zorlanacağı büyük bir seçimin ilk adımıdır bu.

Scoia’tael ve Mavi Bereliler birbirlerine girmişken Engerek Okulu ve Kurt Okulu’ndan çıkma iki Witcher da karşı karşıya gelmiştir. Dövüşürlerken daha önce de Triss ile birlikte düşmüş oldukları yer altı havuzuna doğru yuvarlanırlar. Letho, Geralt’ın savunmasındaki boşluktan yararlanarak Witcher’ı yakalayarak önce havuzun dibine batırıp zayıflattıktan sonra harabedeki gizli odalardan birine doğru fırlatır. Bu odada amansız bir dövüşe tutuşan iki Witcher’dan üstünlüğü ele geçiren yine Letho olur. Üstüne üstlük ardında yaralanmış ve mağlup edilmiş bir Geralt bırakıp Aedirn’e kısa yoldan gitmek için Triss’i kaçırarak bir kez daha ortadan kaybolur.

Triss’i bulmak için alelacele kasabaya dönen Geralt, Iorveth’e kılıcını verip vermemiş olmasına bağlı olarak iki manzaradan biriyle karşılaşır: Eğer kılıcı verip Iorveth’in kurtulmasını sağladıysa galeyana gelen Floatsam halkı, insan olmayanlara karşı sivil savaş başlatmıştır. Geralt bir yandan sokaklarda yakaladıkları cüce ve elfleri katleden insanları durdurmaya çalışırken bir yandan da Triss’e ulaşmaya çalışır. Eğer kılıcı Iorverth’e vermemeyi seçmiş ise manzara farkılıdır. Bu sefer Floatsam’ın sokaklarında Scoia’tael liderinin yakalanmış olmasını kutlayan ve sarhoş olan insanlar vardır.

lorekeeper-thewitcher-thewitcher2-07

Kralkatili, teke tek dövüşte Geralt’ı alt eder.

Seçimi nasıl olmuş olursa olsun Triss Merigold’u arayışı, Witcher’ı Síle de Tansarville’in handaki odasına götürür. Burada Letho’nun gerçekten de Triss’i yakalamış ve büyücüyle birlike Aedirn’e ışınlanmış olduğunu öğrenir. Bu noktada yapacağı seçim, Geralt’ın macerasının tamamen farklı iki şekilde gelişmesine sebep olur.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)