WITCHER TARİHÇELERİ – THE WITCHER 2: KRALLARIN SUİKASTÇILARI [IORVETH’İN YOLU]

Zehrin etkisinden kurtulup kendine gelen Saskia, Geralt ve Philippa’ya teşekkür ettikten sonra Witcher’a laneti kaldırıp kaldırmamış olduğunu sorar. Laneti kaldırmak için Pontar Vadisi’nde yıllar önce gerçekleşmiş olan savaşla sembolik bağlantısı olan eşyaları aramakta olan Geralt da aradığı eşyalardan birinin Saskia’ya ait olabileceğini söyler. Bir zamanlar Kaedwen güçlerinin eski komutanlarından Vandergrift’e ait olan ancak artık Saskia’nın kullandığı kılıcın, geçmişi nedeniyle “nefreti” sembolize edebileceğini düşünmektedir. Saskia kılıcı seve seve Geralt’a teslim eder ve Witcher da laneti kaldırmak için gereken diğer nesnelerin peşine düşer. Philippa, Geralt’a inancı sembolize eden bir madalyon ve cesur Seltkirk’e ait bir zırh parçası bulabileceğini söyler; Geralt ise geriye kalan “ölümü” temsil edecek eşyayı aramaya koyulur. Cecil Burdon, aradığı eşya için Witcher’a sağlam bazı ipuçları verir. Böylece Dun Banner Sancağı’nı bulmak için yer altı mezarlığına inen Witcher, burada bir tayf tarafından korunan söz konusu sancağı bulur.

Sislerin içinde ölülerin savaşı devam etmektedir...

Sislerin içinde ölülerin savaşı devam etmektedir…

Böylece laneti kaldırmak için gereken tüm nesneleri toplamış olsalar da ayinin başarıya ulaşması için gereken son bir adım daha vardır: Vandergrift’in ruhu çok güçlü bir savaş iblisi olan drauga dönüşmüştür ve Geralt’ın draugu ortadan kaldırması gerekmektedir; bu amaçla Witcher bir kez daha lanetli sislerin arasına dalar. Ve adımını attığı gibi de savaş alanındaki bir ruh tarafından ele geçirilir. Aedirnli askerin gözünden üç yıl önceki savaşı yaşayan Geralt, askerin düşman sancaktarını öldürerek Kaedwen sancağını ele geçirme çabasını seyreder. Rakip ordunun komutanıyla konuşan ve savaş alanını bir meteor yağmuruyla kavuran büyücüye de tanıklık ettikten sonra Seltkirk’in ruhu tarafından ele geçirilir. Seltkirk’in kontrolde olduğu bedeni savaş alanında dövüşerek ilerleyen Geralt, en nihayetinde kendini Vandergrift’in dönüştüğü iblisin karşısında ve tekrar kontrolde bulur. Bu sefer kendi yetenekleri ve çabasıyla dövüşen Witcher, draugu yendikten sonra Henselt’in Sabrina Glevissig’i ölüme mahkum ettiği bir görüye şahitlik eder. Ve enteresan bir şekilde bu anı aynı zamanda kendi hafızasındaki bir boşluğu da tetikleyerek Angren ormanlarında bir slyzard’ın zehirli kuyruğu ucunda ölmekte olan Letho’yla ilk karşılaşmalarını hatırlatır. Bir mucize eseri Geralt’ın da yardımıyla hayatta kalmayı başaran Letho, karşılık olarak Yaban Avı’nın izini sürmede Beyaz Kurt’a yardım etmiştir. Bu görüden sonra kendine geldiğinde Philippa’nın evinde olduğunu fark eden Geralt, aynı zamanda Henselt’in de lanetin kalkmasıyla birlikte Vergen’i kuşatmaya aldığını öğrenir.

Şehrin kapılarında Zoltan ile buluşan Witcher, şehre saldıran ilk dalgayı kırmak için Zoltan’la birlikte kapıların önünü kaynayan yağla kaplayacak bir cüce mekanizmasını çalıştırır. Kaedwenlilerin sayısı ve kararlılığı azalsa da saldırıları durmak bilmemektedir. Dengeleri Henselt’in tarafı için geri eşitleyen büyücü Dethmold olur; bariyerleri büyüleriyle parçalayan büyücü, Aedirnlileri geri çekilmeye zorlar. Dethmold’un sağladığı avantajla coşan Kaedwenliler ise kuşatma merdivenleriyle iç duvarlara yüklenmeye başlarlar. Neyse ki Witcher’ın da yardımıyla Aedirnliler bu saldırıyı püskürtmeyi başarırlar. Ancak bu sırada başka bir problem ortaya çıkar: Cüce madenlerinden şehre giren bazı gizli tünelleri kontrol etmesi için yollanan gözcüler geri dönmemiştir. Ve eğer Saskia’nın şüphelendiği gibi Henselt tünelleri keşfettiyse ve Vergen’i iki ayrı noktadan kıskaca alma peşindeyse bu, şehrin düşüşünü kaçınılmaz yapmaktadır. Tünelleri araştırdıklarında Saskia’nın haklı olduğu anlaşılır. Tünellerdeki askerlere bizzat Dethmold eşlik etmektedir, Geralt da problem üstüne problem yaratan büyücüyü bir anda aradan çıkartmak için saldırır. Dethmold ise bu saldırı için hazırlıklıdır ve büyüsünü kullanarak Geralt’ı saf dışı bırakır. Çaresiz durumda kalan Witcher’ın kurtuluşu sürpriz bir şekilde gerçekleşir: Ejderkatili Saskia, gerçek formu olan Saesenthessis’i ortaya çıkartır ve ejderhaya dönüşerek Dethmold’u kaçmaya zorlar. En büyük sırrı Witcher tarafından öğrenilen Saskia, daha fazla gizlemenin anlamı olmadığını söyleyerek La Valette kalesine saldıran ejderhanın da kendisi olduğunu itiraf eder. Henselt’in güçlerine ejderha formunun desteğiyle karşı çıkmayı düşünürler ancak Saskia’nın kendini ifşa etmesi, Yukarı Aedirn halkı tarafından sevilen halk kahramanı imajını yerle bir edeceği için bunu göze alamazlar. Kaedwenlilerin üçüncü ve en büyük taaruzunu durdurmak için geri dönmek durumunda kalırlar.

Saskia, Geralt'ı kurtarmak adına en büyük sırrından vazgeçer...

Saskia, Geralt’ı kurtarmak adına en büyük sırrından vazgeçer…

Elindeki kuvvetin tamamını bu son saldırıya dahil eden Henselt’in ordusu karşısında durmak imkansıza yakındır; yine de Vergen halkı ve Witcher, Saskia’nın cesaret veren konuşması sayesinde cesurca mücadele etmeye devam eder. Her şeye rağmen durum umutsuzdur. Dethmold’un büyüleri Vergen’in savunmalarını tek tek aşmaya devam eder. Ve tam da savunanların umutlarının kırıldığı anda Iorveth, peşinde destek güçleriyle birlikte Vergen’e girer. Iorveth’in yarattığı açıklıktan yararlanan Zoltan ve Geralt ise Dethmold’un büyüyle açtığı kapıları geri kapatmaya koşarlar. Kapılar kapandığında şehrin iç kısmında, ordularının kalanından ayrı bir şekilde kısılmış kalan Henselt, teslim olmak zorunda kalır. Saskia, Kaedwen Kralı’nın Yukarı Aedirn’den koşulsuz bir şekilde vazgeçmesi, savaş tazminatı ödemesi ve Vergenli Saskia’nın Yukarı Aedirn üzerindeki hükmünü kabul etmesi şartıyla Dethmold ve onun gibi savaş suçu işleyenler dışındaki herkesi serbest bırakacağını söyler. Henselt, Dethmold konusunda karşı çıkmaya çalışır ve bir danışmana ihtiyacı olduğunu söyler; Philippa ise krala, danışmanının Síle de Tansarville olacağını ilan eder. Dethmold, kafası kesilerek idam edilir ve böylece Pontar Vadisi Savaşı sona ermiş olur. Ancak Philippa ve Saskia kutlamalara katılmak yerine herhangi bir açıklama bile yapmadan ortadan kaybolurlar. Bir şeylerin döndüğünden şüphelenen Geralt ve Iorveth de bunun üzerine Philippa’nın odasını ararlar. Philippa’nın odasında “Ağılar ve Zehirler” başlıklı kitabı bulurlar; Philippa’nın Saskia için kullandığı antidot tarifinde hatıra gülünün adı bile anılmamaktadır. Ancak kitabın işaretli olan başka bir sayfasında birinin zihnini kontrol etmeye yarayan bir zehrin tarifinde hatıra gülü gerektiği yazmaktadır. Odada buldukları diğer deliller de en başından beri dostu ve danışmanıymış gibi davranan Philippa’nın aslında Saskia’yı zehirleyenin ta kendisi olduğunu ortaya çıkartır. Üstelik kurnaz büyücü, Saskia’yı ilk zehrin etkisinden iyileştirirmiş gibi yaparken ejderhayı kontrol etmesini sağlayacak yeni bir zehri de Saskia’ya enjekte etmiştir. Böylece Iorveth ve Geralt, Saskia ve Philippa’yı bulmak için Loc Muinne’deki oturuma yetişmek için yola koyulurlar…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)