WARCRAFT TARİHÇELERİ – BÖLÜM 28: İLK ÖLÜM ŞÖVALYELERİ, KHAZ MODAN İSTİLASI VE İLK PALADİNLER

Ölüm Şövalyeleri her ne kadar çok açık bir biçimde Orda’ya bağlılık yemini etmiş olsalar da aslında orklar hiç de umurlarında değildi. Gul’dan’ın beklediği şekilde onun köleleri de olmamışlardı zira yalnızca kendi varlıklarını devam ettirebilmek için çalışıyorlardı. Ancak yine de o an için Orda’nın aradığı desteği oluşturuyorlardı ve asıl sadakatlerinin nerede yattığını bilmeyen Orgrim için bu yeterliydi. Böylece orkların dikkati cücelerin yurdu olan Khaz Modan’a çevrildi.

Tunçsakal cüceleri oldukça gururlu ve dirençli bir halktı. İki bin yıldan uzun süredir Khaz Modan’ın kalbine inşa ettikleri Ironforge şehrinde yaşıyorlardı ve demircilik söz konusu olduğunda oldukça yeteneklilerdi. Orda istilaya geldiğinde ise hazırlıklılardı.

Ironforge

Orklar korkunç bir kar fırtınası sırasında ilerleyişlerine devam ederken dağ geçitlerini patlayıcılarla çökerten cüceler, böylece onların yollarını kestiler. Kadim dostları olan gnomelardan da yardım istediler ve onların desteğiyle Khaz Modan boyunca savunma barikatları dikerek kaynaklarını buralara yönelttiler. Ancak bu kadar hazırlığa rağmen cücelerin sayısı ve gücü, Orda kuvvetleri karşısında yetersizdi. Küçük yerleşimler bir bir orkların eline geçti ve durumu fark eden gnomelar kendi şehirleri olan Gnomeregan’ı korumak için geri çekilirken cüceler de Ironforge’a döndüler.

Orgrim Doomhammer’ın gözünde karşısındaki iki ırk içinde en büyük tehdidi oluşturan cücelerdi, bu yüzden kuvvetlerini öncelikli olarak Ironforge’a yönlendirdi. Beklemediği şey ise cüce halkının neredeyse tamamının silahlanıp savaşa hazır bir şekilde savunmaları kuvvetlendirmesiydi. Öyle ki ölen her cüce beraberinde on orku da indiriyor, Orda saflarında büyük kayıplar yaşanmasına sebep oluyordu. Bir noktadan sonra orkların kayıpları o kadar arttı ki Orgrim nihayetinde geri çekilmeye karar verdi zira Ironforge ana hedefi değildi ve Khaz Modan bölgesi büyük ölçüde Orda kontrolündeydi. Bölgedeki kaynakları ve demir ocaklarını kullanmaya başlayan orklar, sayısız silah ve kuşatma aracı yaptılar.

Cüceleri kontrol altında tutmak isteyen Orgrim, Kanayan Oyuk klanını Ironforge yakınlarına konuşlandırdıktan sonra dikkatini Gnomeregan’a yönlendirdiyse de burada da beklediği başarıyı elde edemedi. Gnomelar teknolojik anlamda oldukça gelişmiş bir halktı ve bunu oldukça etkili bir biçimde lehlerine kullanabiliyorlardı. Birçok ork gnomeların tuzaklarında hayatlarını kaybetmeye başladıklarında Orgrim bu girişimden de vazgeçti ve Kanayan Oyuk askerlerinden bir kısmını da Gnomeregan yakınlarına yerleştirdikten sonra asıl planını harekete geçirmek için hazırlıklara başladı.

Gnomeregan

Orgrim’in asıl amacı Lordaeron’a ulaşmaktı ancak bunu yapabilmek için Khaz Modan’ın kuzeyinde bulunan ve bataklıklarla dolu Yaştopraklar’dan geçmeleri gerekiyordu. Hem kalabalık Orda ordusunu hem de kuşatma araçlarını buradan geçirmeleri çok ama çok çetrefilli bir iş olacaktı. Üstüne üstlük sonrasında Thandol Kemeri olarak bilinen köprüden geçmeleri gerekiyordu ki bu büyük bir riskti zira insanlar bu köprüyü kolaylıkla savunabilecek konumdalardı. Tüm bu sebeplerden ötürü Orgrim alternatif bir yol seçti ve gemilerle deniz üzerinden ilerlemeye karar verdi.

Orklar her ne kadar Orgrim’i açıkça sorgulamaktan çekiniyor olsalar da iş deniz yolculuğuna geldiğinde birçoğu oldukça çekimserdi çünkü açık denizden korkuyorlardı. Savaşşefinin yardımına yetişenler ise hiç beklemediği şekilde Gul’dan ile onun liderlik ettiği Fırtınabiçen klanı oldu.

Yaştopraklar’ın güneybatısındaki bir koyda gemi yapımına başlayan Orda’nın ana işçileri ogreler ve Amani trolleydi zira orkların gemi inşası konusunda hiçbir bilgileri yoktu. Bu sırada Orgrim ise yeni müttefikler peşindeydi ve aradığı desteği goblinlerde buldu. Steamwheedle Cartel goblinleri orkların gelişine ve Stormwind’i ele geçirmelerine şahit olmuşlardı ve pastadan daha büyük pay elde etmek istiyorlardı. Attıkları her adım bir şeylerden kâr elde etmek için planlandığından savaşın kazanan tarafı olacağına inandıkları orklara bir teklifle gelmişlerdi: Yeni teknolojiler, haritalar ve Orda’nın işine yarayacak çeşitli bilgiler sağlayabilirlerdi… tabii ki uygun fiyat karşılığında.

Goblin

Orgrim, goblinlere kendileriyle eşit bir halk olarak davranmayı uygun gördü zira böylece çıkarının daha fazla olacağını düşünüyordu. Orda, artık Stormwind hazinesindeki altınlara sahipti ve bu zenginliğe ihtiyaçları olmadığından işlerine yarayacak şekilde kullanmak uzun vadede iyi bir yatırım olabilirdi. Üstüne üstlük goblinler gemi yapımı konusunda da deneyimlilerdi ve bu yüzden Orgrim, onları gemi inşaatına yardımcı olmaları için tutmaya karar verdi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)