WARCRAFT TARİHÇELERİ – BÖLÜM 17: KEZAN, STORMWIND VE SON MUHAFIZ
Büyük Bölünme sonrasında sıkıntıları bitmek bilmeyen Azeroth halkları, birbirleriyle çarpışmayı bırakmadıkları gibi yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda kendi içlerinde de savaşıyorlardı. Pandarenler dünyayı yeni yeni keşfederlerken gelmiş geçmiş en büyük Muhafız olan Aegwynn, Dalaran ve onun sözde kurallarına uymayı reddediyor, cüceler ise kendi klanları arasında büyük bir savaş veriyorlardı. Tüm bunlar yaşanırken dünyanın başka bir köşesindeki goblinler ise özgürlüklerini geri kazanmaya çalışıyorlardı.

Element Lordları ile Eski Tanrılar’ın alt edilmesinin ardından Azeroth şekillenirken Bekçi Mimiron, kaja’mite adı verilen bir mineral keşfetti. Bu mineral, üzerinde kullanılan canlının düşünme kabiliyetini ve zekâsını ciddi şekilde arttırıyordu; buharlaştırıldığında duyuları keskinleştirme ve hatta halüsinasyon yaratma etkisi de vardı. Vakit kaybetmeden işe koyulan Mimiron, bu minerali birçok farklı ırk üzerinde denemeye başladı. Bu ırklardan biri, o zamanlar Ulduar’ın yakınlarındaki ormanlık alanlarda yaşayan goblinlerdi; öyle ki mineralin etkisiyle kısa zaman içerisinde oldukça zeki ve endüstriyel bir topluluk hâlini aldılar. Fakat Büyük Bölünme sonucu tek parça hâlindeki toprak kıtalara ayrıldığında goblinler, felaketten kaçarak Kezan Adası’na yerleştiler; ancak böylece kaja’mite mineraline eskisi kadar sık erişemez duruma geldiler ve bu yüzden geçen yıllar boyunca o parlak zekâları giderek körelmeye başladı.

Tüm bunlar olup biterken Zandalari trolleri, artık iki ana kıta olan topraklar arasında kalan küçük adaları keşfetmek için yola çıktıklarında bir şekilde kaja’mite mineralinin özellikleri ile ilgili bilgiler de edinmişlerdi. Goblinlerin yaşadığı Kezan Adası’na ayak bastıkları zaman tek amaçları bulabilikleri tüm kaja’mite mineralini elde edebilmekti; zira çok değer verdikleri bu maddeyi çeşitli ritüellerde kullanıyorlardı.

Kaja'mite toplamaya çalışan bir trol

Kaja’mite toplamaya çalışan bir trol

Kezan Adası’nda bulunan bu iki ırk ilk başlarda birbirlerinden uzak durmayı tercih ediyorlardı. Troller yüzeye yakın maden damarlarından kaja’mite çıkarıyorlar, kimi zaman ise değersiz süs eşyaları ile ödeme yaptıkları goblinleri çalıştırıyorlardı. Ancak her şey yerin çok derinlerinde yatan ve goblinlerin dahi varlığından haberdar olmadıkları oldukça büyük bir kaja’mite madeni bulmalarıyla değişti. Bu maden öylesine büyüktü ki troller o kadarına ihtiyaçları olmasa bile gözleri dönmüş bir şekilde goblinleri köleleştirip zorla madene göndermeye başladılar. Hem fiziksel olarak küçük bedenlere sahip olduklarından hem de bir zamanlar sahip oldukları zekâdan geriye pek bir şey kalmamış olduğundan karşı koyamayan goblinler, binlerce yıl boyunca acımasız şartlar altında trollere hizmet etmek zorunda kaldılar. Ta ki madeni kaplayan mineralin oluşturduğu toz bulutu etkisini gösterene kadar…

Bu toz bulutu uzunca bir süredir maden tünellerini kaplıyordu ve goblinler yer altında geçirdikleri seneler boyunca gerçek anlamda kaja’mite solumuşlardı. Bu durum bir süre sonra goblinlerin zekâlarının, kurnazlıklarının ve el becerilerinin tekrar gelişmesine sebep oldu. Öyle ki bir yandan kendilerini köleleştiren bu trolleri nasıl alt edebileceklerine dair gizlice planlar yapmaya, bir yandan da bulabildikleri her türlü eşyayı kullanarak içerisinde patlayıcılar ve tuzaklar da bulunan çeşitli silahlar yaratmaya başladılar. Goblinlerin intikamı, herhangi bir direniş beklemeyen trollerin gafil avlanmaları sonucunda oldukça hızlı ve acımasızca sonuçlandı. Hayatta kalan troller vakit kaybetmeden adadan kaçtılar.

Kartellerin kontrolü altında gelişen Kezan

Kartellerin kontrolü altında gelişen Kezan

Artık onları yöneten bir güç olmadığı için goblinler, birbirleriyle savaşmaya başladılar. Bu süre içerisinde en güçlülerine “kartel” adı verilen birçok çete oluştu; ancak tüm çatışmalara rağmen kazanan bir taraf olmayınca karteller kendi aralarında ateşkes ilan ettiler ve birlikte Kezan yönetimine el koydular. Aralarındaki çekişme hiçbir zaman tam anlamıyla sona ermemiş olsa da karteller en sonunda ticarete yönelerek kazandıkları para üzerinden güçlerine güç kattılar.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)