WARCRAFT TARİHÇELERİ – BÖLÜM 11: QUEL’THALAS’IN KURULUŞU, ANDRASSIL VE BÜYÜK GÖÇ

Quel’Thalas zenginleşip gelişirken asil elfler kadar şanslı olmayan bir başka asil doğan topluluğu hayatta kalmaya çalışıyordu. Bu grup, Kadimler Savaşı öncesinde Kalimdor tek kıtayken kuzey topraklarındaki Ayezgisi bölgesinde kurulmuş olan ve bir kısım mistik artefaktlar ile arkeolojik kalıntıların saklandığı Shandaral adındaki bir şehirde yaşıyordu. Büyük Bölünme sonucu Kalimdor parçalanıp birçok farklı kıtaya ve adaya ayrıldığında ise Shandaral, Kuzeyyarı olarak adlandırılan topraklarda sıkışıp kaldı. Herhangi bir büyü kaynağından uzak olan ve asil elfler gibi Ebediyet Pınarı’nın suyundan elde edemeyen bu asil doğan topluluğu, zaman içerisinde büyü enerjisine olan açlıkları sebebiyle büyük sıkıntılar çekmeye başladı.

Her türlü kaynaktan uzak kalmış olan bu asil doğanlar, bulundukları topraklarda kendilerini besleyebilecek büyü enerjileri aramaya başladılar. Yüzyıllar boyunca süren bu arayışları sırasında kendileri ile aynı kıtayı paylaşan ve Kadimler Savaşı sonrasında az sayıda kalmış olan mavi ejdersürüsü üyelerinin çeşitli deneylerine şahit oldular. Bu ejderhalar hiçbir kötü niyet beslemeksizin, yalnızca merak ettikleri için yaşayan canlıları kristalleştiriyor ve onların enerjisini emiyorlardı. Shandaral elfleri ise bu yöntemi kendi açlıklarını dindirebilecek bir çözüm yolu olarak gördüler ve ejderhalarla iletişime geçmeye karar verdiler.

lorekeeper-warcraft-tarihceleri-11-05

Mavi ejderhalar taleplerini görmezden gelmeye ve hatta bazı zamanlarda açıkça saldırganlık göstermeye başlayınca elfler, daha gizli ancak tehlikeli bir yönteme başvurmaya karar verdiler. Mavi ejderhaların yuvası olan ve yüksek büyü gücüne sahip çeşitli eşyaların saklandığı Nexus adı verilen sığınağa giren Shandaral büyücüleri, ejderhaların kristalleştirme yöntemlerini öğrenmekle kalmayıp aynı zamanda saklanmış eşyalardan bazılarını da açgözlülükle çaldılar. Ancak bu eşyalar büyülü uyarı korumalarıyla kaplıydı ve yerlerinden edilmeleri sebebiyle mavi ejderhaların harekete geçmesi uzun sürmedi.

Asil doğan büyücüleri Nexus’tan kaçmayı başardılar ancak ejderhaların peşlerini bırakmayacaklarını biliyorlardı. Nitekim saldırıya uğramaları uzun sürmedi. Elf büyücülerinin bir şekilde kendilerini korumaları gerekiyordu yoksa mavi ejderhalar tarafından yok edileceklerdi. Bu amaçla bir araya gelen bir grup büyücü, öğrendikleri yöntemleri kullanarak Ayezgisi ormanının bir kısmını kristalleştirmeye ve enerjisini çekerek kendilerini savunacak gücü elde etmeye karar verdi. Yapmaya başladıkları büyü örgüsünün ne denli korkunç bir sonuç doğuracağının farkına varan mavi ejderhalar bölgeyi derhâl terk ederken elflerin dikkatsizliği sonucunda Azeroth’un neredeyse her yerinden görülebilen bir büyü patlaması meydana geldi. Ortaya çıkan yoğun enerji akımları tüm ormanın kristalleşmesine sebep olurken bölgede yaşayan tüm canlıların bedenlerini de parçaladı. Ancak büyünün doğası sebebiyle ruhları lanetlenerek var olmaya devam etti. O günden sonra bölgeye Kristalezgi Ormanı adı verildi.

Kristalezgi Ormanı

Kristalezgi Ormanı

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)