WAR OF THORNS VE AHLAKİ GRİLİKLER ÜZERİNE

Teldrassil… Ah, Teldrassil… Görevleri iki tarafla da yaptım ve özellikle Darnassus’taki sivillerin hepsini kurtaramayacağımı bilmek beni derinden üzdü. Tyrande’nın Malfurion yaralandıktan sonra Darnassus’un kaybedildiğini söyleyip eşini alarak Stormwind’e “hearthstone” basması ve night elf sivilleri Darnassus’ta bırakması da bir o kadar sorgulanması gereken bir hareket ama bunu belki farklı bir yerde tekrar detaylandırabiliriz.

Peki Sylvanas bu Dünya Ağacı’nı neden yaktı? Sebebi orada yaralı hâliyle konuşan Delaryn Summermoon’a duyduğu kızgınlık filan değildi, sözlerinin gerçekliğiydi. Malfurion’ın ölmediğinin bilincinde olduğunu düşünerek diyorum ki night elflerin umudunu yok edebilecek hareketi yapmayı seçti. Son ana kadar niyeti Teldrassil’i ele geçirmekken hem Kalimdor’un kontrolünü daha kolay sağlayabileceğini hem de Alliance’ın umudunu kıracak oldukça büyük bir darbe vuracağını bildiğini düşünüyorum. O kararı o anda aldı. Evet, kişiliği gereği sinirlendiği veya beklenmedik hareketler yaptığı anlar her zaman oldu ama iş Teldrassil’e geldiğinde gerçekten hiç hesapta olmadığını ve o anlık ilerleyişe göre hareket etmeyi tercih ettiğini kendisi de görev zinciri sonunda dile getiriyor. Nathanos gibi dünyanın en büyük Sylvanas-severinin bile bu kararını bir anlığına sorguladığını da ayrıca belirtmek gerek. Sivillerin bulunduğu bir bölgeye katliam gerçekleştirecek şekilde saldırmış olması şahsım adına beni oldukça rahatsız etti ancak buna istinaden dikkat ederseniz Warbringers videosunun sonunda Sylvanas’ın tek başına durduğunu göreceksiniz. Kendi aldığı ani kararlar sonucunda en sonunda yapayalnız kalacağının bir ön görüsü olabilir mi? Sadece Horde değil, aynı zamanda kendi halkı tarafından bile sırt dönüleceğinin bir göstergesi olabilir belki? Bunu ancak zaman gösterecek.

Buradan öncelikle iki arada kalmış Horde oyuncularına seslenmek istiyorum: Battle for Azeroth paketi başlamadı bile. Bir başlasın, görevleri yapalım ve yamalarla konunun nasıl ilerlediğini görelim. Şimdiden tepki göstermenin maalesef çok da bir anlamı yok. Alliance oyuncularına gelirsek… Yapılanların bütün Horde bireylerinin üzerine yıkmayın. Anduin’in bile görev sonunda söylediği gibi bunun Sylvanas’ın tek başına karar verdiği bir hareket olduğunu unutmayın. Neler olacağını ancak olaylar geliştikçe göreceğiz. Bu kadar sert tepki verilmesinin asıl sebebinin büyük bir çoğunluğun bir “twist,” bir ters köşe beklemesinden, Sylvanas’ın böylesine ağır bir hareketi yapmasını istememesinden ancak gayet kendisinden beklenebilecek bir adımı atmasından kaynaklandığına inanıyorum. Topluluğun genelinin inancına veya beklentisine uymayan bir sonuçla karşılaşıldı ve insan doğası gereği korkunç bir geri dönüşümü oldu. Blizzard’ın böylesine büyük bir tepki çekecek bir hareketi özellikle bilerek yaptığından nedense hiç şüphem yok. Blizzard’a bu konudaki inancınız sarsıldıysa bile belki eski bir dostun bu konuda çıkıp yaptığı açıklama içinizi biraz olsun ferahlatır:

“Herkese tavsiyem şöyle derin bir nefes alıp olanların tadına varmaları. Ben öyle yapıyorum! Üzerinize gelen dalganın tamamını görmüş değilsiniz. Ve Douglas Adams’ın da diyeceği gibi – Panik yapmayın! :)”

Şahsen Sylvanas’ın bir “raid boss”u olacağını düşünmüyorum. Ya öfkesiyle kendisini bitirecek ya da bir sebepten ötürü ölmesi gerekecek ama buna sebep olanlar biz olmayacağız diye düşünüyorum. Bizim elimizde ölmesi gerekirse de bunun “düşman” olarak yaftalanmasından zira farklı bir sebeple gerçekleşeceğine inanıyorum. Anduin tarafını düşünürsek de o masum idealist inancını ciddi şekilde sarsacak bir olayla karşılaşmasını bekliyorum. Ancak kişiliğinin değişmesinden bahsetmiyorum; olaylara o toy perdesinin ardından bakmayacak, karakter gelişimi sağlayacak ve daha gerçekçi bir yaklaşım kazanmasına sebep olacak bir olayla yüzleşmesini beklediğimden bahsediyorum. Before the Storm’da buna benzer bir olayı yaşadı (Forsaken bireylerin öldürülmesinden kendisini sorumlu tutması) fakat henüz inancını köklerinden sarsacak bir olayla yüzleşmedi. Onun zamanı geldiğinde nasıl ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Her ne olursa olsun hepimiz bu oyunu severek oynuyoruz. Birbirinizi aşağılayarak, Horde/Alliance holiganlığı yaparak veya karşınızdakinin damarına basarak kırmanın bir anlamı yok; yapmayın.

Azeroth hepimizin. 🙂

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)