THE ELDER SCROLLS ONLINE ADD-ON REHBERİ

The Elder Scrolls Online nedir bilmiyorsanız veya hafızanızı tazelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bu blog yazısında anlaşılırlığı bozmaması açısından bazı kelimeleri orijinal hâliyle bırakacağımı da ayrıca not edeyim.

Add-on rehberi, Greymoor ek paketi için güncellenmiştir.

İÇERİK

Ön Bilgi
Eklentileri (add-on) nasıl yükleyebilirsiniz?
Hangi add-on’ları kullanmalısınız?
Add-on Paketleri
Harita Geliştirme Eklentileri
Arayüz Geliştirme Eklentileri
Crafting (Zanaat/Meslek) Eklentileri
Fishing (Balıkçılık) Eklentileri
Trading (Ticaret) Eklentileri
PvE & PvP Eklentileri
Eşya & Çanta Eklentileri
Diğer Eklentiler

2014 yılında piyasaya sürülen ve çıkışıyla birlikte oyun içerisindeki türlü sorunlardan ötürü eleştiri yağmuruna tutulan The Elder Scrolls Online (ESO / TESO), geçen yıllar içerisinde aktif bir şekilde hataların düzeltilmesi ve düzenli olarak içerik çıkartılmasıyla birlikte MMORPG türünde sevilen isimler arasındaki yerini aldı. Sorunsuz bir oyun mu? Tabii ki değil ancak piyasaya sürüldüğü zamanki hâliyle oldukça büyük bir fark olduğunu söylemem gerek. Şahsen çok eğlendiğimi ve memnun olduğumu belirtmeliyim ancak kişisel zevkinize bağlı olarak bunun cevabını ancak siz verebilirsiniz. Herkese hitap eden bir oyun olmadığını açıkça belirtmekte fayda var.

Eklentileri (add-on) nasıl yükleyebilirsiniz?

ESOUI: The Elder Scrolls Online için yaratılan add-on’ların bulunduğu bir veri tabanı olan bu internet sitesi içerisinden dilediğiniz eklentileri indirebilir, kendiniz manuel olarak oyun dosyasına aktarıp yükleyebilir, gerektiğinde güncellemelerini yine manuel olarak yapabilirsiniz. Yazıda listelenen eklentilerin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya gitmeniz mümkün.

Minion: Asıl değinmek istediğim ise bu add-on yükleme platformu. Şimdi Twitch’in elinde bulunan Curse platformuna benzer şekilde add-on’ları arayabileceğiniz, dilediğinizi otomatik olarak yükleyebileceğiniz ve güncelleme geldiği zaman tek tuşa basarak halledebileceğiniz Minion’ı şahsen tavsiye ederim.

Minion add-on platformu

Hangi add-on’ları kullanmalısınız?

The Elder Scrolls Online arayüzünün bazı durumlarda pek de kullanıcı dostu olmadığını belirtmem gerek. Özellikle filtreleme, Guild Trader aramaları ve benzeri durumlar söz konusu olduğunda gerçekten saçınızı yolma kıvamına gelebiliyorsunuz. Bu yüzden add-on kurulumu çok önemli ve aslen iki kategoriye ayrılıyor diyebiliriz: mutlaka kurulması gereken eklentiler ile tercihen kurulabilir eklentiler; ancak unutmayın ki bir add-on’un mecburi veya tercihe bağlı olması, sizin ilgilendiğiniz aktivitelerle bağlantılıdır. Diğer bir deyişle “mutlaka kurulmalı” dediğim bir PvP eklentisini eğer PvP yapmıyorsanız tabii ki kurmanızın bir anlamı olmayacaktır. Bazı kategorilerde ise bu ayrımı hiç koymadım, bu da belirtilen aktiviteyle ilgileniyorsanız kurmanız gereken az sayıda add-on bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Add-on listesini ilgili kategoriler altında alfabetik sırayla sunup bilgi vereceğim ancak dilerseniz ESOUI sitesinden veya Minion üzerinden sizler de istediğiniz özelliklere göre add-on araması yapabilirsiniz. Ayrıca yazıdaki add-on isimlerine basarsanız ilgili eklentinin ESOUI sayfasını ziyaret edebilir, görsellere tıklayıp onları ayrı bir pencerede açarak inceleyebilirsiniz.

Listeye geçmeden önce küçük bir detayı da iletmek isterim: Oyunda yüklediğiniz add-on’ların yer aldığı iki sayfa bulunuyor ve farklı işlevlere sahipler. “Esc” tuşuna bastığınızda sol yanda karşınıza çıkan listedeki “Add-ons” kısmına tıklarsanız aktif olan eklentilerinizin listesine ulaşır ve ihtiyaç duyduğunuzda dilediğinizi kaldırabilirsiniz; listenin sağ üst köşesinde bulunan “Allow add-ons of other client versions” kutucuğunun seçilmiş olduğundan emin olun. Ayrıca “Esc” tuşuna bastığınızda çıkan listeden “Settings” seçeneğine giderseniz burada bulunan bir diğer “Addons” kategorisine ulaşır, bu kısım üzerinden add-on ayarlarına girebilirsiniz.

Add-ons & Settings > Addons

ADD-ON PAKETLERİ

AUI – Advanced UI: Birkaç özelliği bir araya getiren bu add-on paketi, arayüzünüze mini-map eklemenin dışında düzenleyebileceğiniz farklı bir Action Bar ile Unit Frame sunmak, Combat istatistikleri ile Scrolling Combat Text sağlamak gibi seçenekler barındırıyor. Dilerseniz bu seçenekler arasından istediğinizi kapatabiliyorsunuz; kısacası birtakım eklentileri tek tek bulup yüklemek yerine bir arada bulma ve arayüzünüzü komple değiştirme şansınız oluyor. Bu paketin oyun içi alt yazıları otomatik olarak kaldırdığını not etmekte fayda var.

AUI dışında alternatif olarak Bandits User Interface add-on paketine de bakabilirsiniz. BUI geçtiğimiz süre içerisinde ön plana çıkan en efektif arayüzlerden biri, o yüzden şahsen tavsiye ederim zira ben de bu arayüzü tercih ediyorum.

AUI – Advanced UI

HARİTA GELİŞTİRME EKLENTİLERİ

Mutlaka Kurulması Gereken Eklentiler

Destinations: The Elder Scrolls Online bölge haritaları üzerinde keşfedebileceğiniz birçok yer var ve hayır, eklentisiz hâliyle yanlarına gitmediğiniz sürece gözükmüyorlar. Keşfedilebilecek yerler rahatlıkla seyahat etmenizi sağlayan Wayshrine’lardan tutun da Delve’lere, World Boss’lara, görev alanlarına ve benzeri noktalara kadar uzanıyor. Destinations eklentisi, bu ilgili noktaları kolaylıkla ayırt edilebilecek sembollerle haritanıza ekliyor. Henüz keşfetmediğiniz noktalar soluk, siyah bir sembolle çıkarken keşfettikleriniz ise beyaza bürünüyor; böylece henüz nerelere gitmediğinizi de görmüş oluyorsunuz. Alternatif olarak Map Pins eklentisine de bakabilirsiniz.

Destinations

LoreBooks: Oyun içerisinde NPC bazlı Mages Guild ile itibar (reputation) kazanabilmenin tek yolu Tamriel’in her yerine dağılmış olan özel bazı kitapları okumaktan geçiyor. Ancak tahmin edeceğiniz üzere bu kitapların nerede oldukları hiçbir yerde belirtilmiyor. İşte LoreBooks eklentisi de tam olarak bu noktada yardımınıza koşarak bu kitapların yerlerini haritanızda gösteriyor, siz de etrafta koşturup kitap arayarak vakit kaybetmiyorsunuz.

LoreBooks

Lost Treasure: Oyunu oynarken kimi zaman bazı hazine haritaları edindiğinizi fark edeceksiniz. Bu haritalar bulundukları bölgelerin ismiyle gelseler de size küçük bir görselden fazlasını sunmayacaklar. Hazineler ile benzer şekilde Crafting Survey denilen bazı haritalar da edineceksiniz ancak nerede olduklarını bulabilmeniz için hafızanıza güvenmeniz gerekecek. İşte bu noktada işinizi kolaylaştıracak bu add-on, bir harita edindiğiniz zaman bunu ilgili bölge içerisinde kırmızı bir X işaretiyle göstererek sizi etrafta koşuşturmaktan kurtarıyor.

Lost Treasure

SkyShards: The Elder Scrolls Online Nedir? rehberinde de açıkladığımız üzere oyun içerisinde yetenek puanı sistemi mevcut ve bu puanları edinebileceğiniz farklı kaynaklar var. Her haritada ve Delve/Group Delve/Group Dungeon gibi mekânlarda mutlaka karşılaşacağınız “Skyshard” adındaki nesneler de bu kaynaklardan biri. 3 adet Skyshard ile etkileşime geçtiğinizde 1 adet yetenek puanı kazanıyorsunuz ve bu yüzden oldukça büyük önem taşıyorlar. Normalde haritada nerede olduklarını bilmediğiniz Skyshard’ları bu add-on yardımıyla kolaylıkla görebilirsiniz.

SkyShards

Votan’s Minimap: Oyunda mini-map olmadığından bahsetmiş miydim? Hani şu ana ekranınızın bir köşesinde duran minik haritadan bahsediyorum. Yanlış okumadınız, The Elder Scrolls Online kendi arayüzüne mini-map koymamış, bu yüzden bunun için de bir add-on kurmanız gerekiyor. Birçok farklı görsel seçeneği de olan Votan’s Minimap şahsen tercih ettiğim add-on ancak alternatifini arayanlar MiniMap by Fyrakin eklentisine de bakabilirler.

Votan’s Minimap

Tercihen Kurulabilir Eklentiler

HarvestMap: Materyal toplamayı mı seviyorsunuz? Crafting adı altındaki mesleğinizi geliştirmek istiyorsunuz ancak yeterince ham madde bulamıyor musunuz? Rastgele materyal avına çıkmaktan sıkıldınız mı? O zaman HarvestMap tam size göre! Bir ham madde kaynağıyla etkileşime girdiğinizde bunu haritanıza kaydeden add-on, aynı zamanda daha önce bulduğunuz sandıkları ve benzeri rastlantısal nesneleri (rastgele ortaya çıkan Thieves Guild kutuları vb) de hafızasına alıyor. Haritanız bir noktadan sonra küçük ancak korkunç derecede fazla sayıda sembol ile dolabilir fakat bu sembollerin daha solgun gözükmesini sağlayacak seçenek de mevcut. Nadiren de olsa arada bir materyal edindiğinizde yerini işaretlemeyebiliyor ama o kadarı da olsun; problem yaratacak bir durum değil.

HarvestMap

Map Coordinates: Adından da anlaşılacağı üzere harita üzerinde koordinat bilgisi ekleyen bu add-on oldukça küçük ve kullanışlı.

Map Coordinates

Quest Map: The Elder Scrolls Online oldukça fazla görev içeren büyük bir oyun ve tahmin edersiniz ki görevler sadece ana şehirlerde veya yol üzerindeki kasabalarda bulunmuyor. İşi daha da karmaşıklaştıran ise oyunun kendi içerisinde henüz yapılmamış olan görevleri gösteren bir sistem yok, bu yüzden kendi başınıza deniz kenarında azıcık dolaşayım derken hiç beklemediğiniz bir görevle karşı karşıya gelebiliyorsunuz. Bu eklenti ise haritanızda henüz almadığınız görevlerin yerlerini işaretliyor, böylece hiçbir şey kaçırmamış oluyorsunuz. Özellikle benim gibi “Haritadaki her görevi yapmalıyım!!!” takıntılı biriyseniz tam size göre!

Quest Map

ARAYÜZ GELİŞTİRME EKLENTİLERİ

Mutlaka Kurulması Gereken Eklentiler

Advanced Filters: Siz siz olun, bu eklentiyi kurmadan karakter yaratmaya bile çalışmayın. ESO’nun en büyük eksilerinden biri olan filtreleme sistemini muazzam derecede geliştiren bu add-on ile çantanızda, bankanızda, tüccarlarda veya Guild Trader’larda bulunan eşyaları alt kategorilere varana kadar rahatlıkla ayrıştırabiliyorsunuz.

Advanced Filters

Azurah – Interface Enhanced: Oyunun ana ekran yüzünü dilediğinizce değiştirmek, birimleri olmasını istediğiniz şekilde yerleştirmek mi isterdiniz? Daha fazla açıklamaya gerek yok! Azurah’yı yükleyin, add-on ayarlarından “Unlock UI” seçeneğini tıklayın ve arayüzünüzü dilediğinizce şekillendirin! (Sonrasında “Lock UI” yapmayı unutmayın ama!)

Azurah – Interface Enhanced

Harven’s Improved Skills Window: Oyundaki yeteneklerinizi gösteren pencerenin yeterince iyi olmadığına kanaat getirmiş olan bir oyuncu, daha detaylı bilgi alabileceğiniz bir add-on geliştirerek hepimizi kurtarmış. Bir yeteneğin toplamda ve bireysel olarak seviye atlaması için ne kadar deneyim puanına ihtiyacı var, hangi yetenek neye Morph edilebilir gibi detayları sağlayan eklenti, karakter geliştirirken büyük kolaylık sağlıyor.

Harven’s Improved Skills Window

Tercihen Kurulabilir Eklentiler

DarkUI: Oyundaki arayüz kimi zaman fazla parlak gelerek gözlerinizi yorabilir fakat bunun önüne geçmek için DarkUI kurabilirsiniz. Arayüz pencerelerini ve kesitlerini biraz daha karanlık bir tonlamayla sunan bu eklentinin Light ve Dark olmak üzere iki seçeneği de bulunuyor.

DarkUI
(Light seçeneği)

Ravalox’ Quest Tracker: The Elder Scrolls Online görev takip sistemi, diğer MMORPG’lerle karşılaştırıldığında yetersiz kalıyor zira yalnızca bir, evet, bir görevi takibe alabiliyorsunuz. İşte bu yüzden ana ekranda aynı anda birçok görevi takibe alabileceğiniz bu eklentiyi şiddetle tavsiye ederim.

Alternatif olarak bir süredir güncellenmemiş olan FCM Quest Tracker da bulunuyor.

Ravalox’ Quest Tracker

Srendarr – Aura, Buff & Debuff Tracker: The Elder Scrolls Online ayarları içerisinde buff ve debuff takibi yapmanızı sağlayan bazı seçenekler olsa da ben de dâhil olmak üzere birçok oyuncu Srendarr eklentisini kullanmayı tercih ediyor. Çok daha fazla kişiselleştirme opsiyonu ekleyen bu add-on, “cooldown” takibi yapmayı da oldukça kolaylaştırıyor.

Srendarr – Aura, Buff & Debuff Tracker
(Bu düzenleme yalnızca bir örnektir. Dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.)

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)